Değerli arkadaşlar öncelikle hepinize afiyetli bereketli kazançlar diliyorum.

Özel bir sektörde çalışıyorum. Tarlamı bu zamana kadar hep kiraya verdim. Bu yüzden Artık işi bırakıp tarlayı kiraya vermek yerine Buğday ve ayciçği ekmek istiyorum. Yada tavsiyeleriz doğrultusunda diğer ürünler.

Bu işe başlamadan, önce traktör almak illa şart mı?

Traktör ile lazım gelen şeyleri sürme ekme VS. Şeyler traktör ve ekipmanları kiralanıp yaptırılabilir mi?

Ben 53 yaşında kuru tarim hayvancilik ile uğraşıyorum dedemden babamdan kaldi birşeyler
Ömrüm bu işlerin içinde geçti başka is bilmem yapamam
Bilmiyorum çiftçi doğulurmu yoksa olunurmu , büyük söylemem
Risk üzerine yürür çiftçilik
Çok para gelir cok para gider hele günümüzde bu böyle
Geçinmek aile gecindirmek çocuk yetistirmek sigorta ödemek bu işin içinde sonra bir şeyler kalırımı yaşama payı
Başarılı olunabilir başarısızda olabilir birşey söylemek zor
Bir tarafta yaşama payı sigorta garanti olur risk dahada azalabilir
Bilgi tecrübekonusunu sakın küçümsemeyin bu cok önemli
Mevcut işinizi bırakmadan yada emeklilik varsa öyle tarim işini denemenizi tavsiye ederim
Benim şimdilik yazacaklarım böyle

Özel bir sektörde çalışıyorum. Tarlamı bu zamana kadar hep kiraya verdim. Bu yüzden Artık işi bırakıp tarlayı kiraya vermek yerine Buğday ve ayciçği ekmek istiyorum. Yada tavsiyeleriz doğrultusunda diğer ürünler.

Traktör ile lazım gelen şeyleri sürme ekme VS. Şeyler traktör ve ekipmanları kiralanıp yaptırılabilir mi?
işi bırakmadan eşten dostan yardım alarak 1-2 yıl üretim yapmanızı öneririm.

Ben 53 yaşında kuru tarim hayvancilik ile uğraşıyorum dedemden babamdan kaldi birşeyler
Ömrüm bu işlerin içinde geçti başka is bilmem yapamam
Bilmiyorum çiftçi doğulurmu yoksa olunurmu , büyük söylemem
Risk üzerine yürür çiftçilik
Çok para gelir cok para gider hele günümüzde bu böyle
Geçinmek aile gecindirmek çocuk yetistirmek sigorta ödemek bu işin içinde sonra bir şeyler kalırımı yaşama payı
Başarılı olunabilir başarısızda olabilir birşey söylemek zor
Bir tarafta yaşama payı sigorta garanti olur risk dahada azalabilir
Bilgi tecrübekonusunu sakın küçümsemeyin bu cok önemli
Mevcut işinizi bırakmadan yada emeklilik varsa öyle tarim işini denemenizi tavsiye ederim
Benim şimdilik yazacaklarım böyle
Vakit ayırıp düşüncelerinizi paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum.

Selamlar. Çiftçilik Çok Etkeni Olan Bazen Kârlı Bazende Zararı Olan Bir İş. Şuan Yatırım Maliyeti Yüksek Olan Bir Durum Var. Ekipman Araç Vs. Ben 2 Yıldır Ek İş Olarak Yapıyorum.Bizim Kendimize Ait Tarlamız Yok. Kiralık Tarlalar Üzerinden Yapıyorum. Tarlanızın Büyüklüğüne Göre Sizde Ek İş Olarak Başlayın Derim. İşin Zorlukları ve Kârlılığı Konusunda En Azından Bir Fikriniz Oluşur. Benim 2 Yıllık Bilgi Birikimimin Kısa ve Net Özeti Ne Kadar Emek Verirsen O Kadar Çok Kazanıyorsun.

İşleyeceğiniz yer miktarı kayda değer ise yapabilirsiniz. Ama öbür türlü masraflı olacağını düşünüyorum. En azında buğday, ayçiçek tarzı için maliyet, işçilik falan derken astarı yüzünü geçebilir. Elde ekipmanda olmayınca. Onun yerine yeriniz az ve merkeze yakınsa sebze tarzı ürünler ekip ek gelir elde edebilirsiniz diye düşünüyorum. Bir çapa motoru alırsınız, tanker falan uydurup sulama yaparsınız. Perakende pazarlarsınız. Ben şuan normal çiftçilik yanında bu tarz sebze ekimi yapıyorum. Geçen sene 5 dekardı, bu sene 10 dekar yaklaşık yer ekiyoruz. Mısır, karpuz, kavun, biber, domates, patlıcan, bakla, barbunya, fasulye, ıspanak, salatalık, kabak tarzı ürünler ekip, sulayıp satıyoruz. Hafta sonları ve iş çıkışı babama yardım ediyorum. O şekilde üretimi ve takibi gerçekleştiriyoruz. İş yerinde de satıyorum. Hergün talep oluyor.

Arazi büyüklüğü nedir ? Sulu-kuru arazi verim durumu vs bunlar önemli etkenler. İşinizi bıraktığınızda bu arazinin geliri size yetecek mi. Arazinin büyüklüğü, yapısı ve ekeceğiniz ürüne göre (buğday-ay çiçeği demişsiniz bunlar olmazsa ne ekersiniz göz önünde bulundurmak lazım) ekipman almanız lazım. Bunlarda ciddi yatırım gerektiren şeyler. Arazi çok büyük değilse işinizi bırakmadan işinizle birlikte yürütmeyi deneyin. Kafanıza yatarsa bırakırsınız. Arazi büyükse bu çok zor olur tabiki. Traktör ve ekipman olursa daha rahat olur ama bunlarda ciddi yatırım gerektiren şeyler. Başlangıçta piyasaya yaptırıp kafanıza yatarsa ekipman almak içinde yavaştan yatırıma başlarsınız. Başlangıçta piyasaya da yaptırabilirsiniz.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin

Kardesim ben de ic anadoluda 100 donum kirac tarlami icara veriyordum. 2 yildir kendim ekiyorum. Isini birakmadan traktoru olan birisine parasi karsiligi surum yaptirabilirsin. En kolayi bugday arpa. Bunlarla baslayabilirsin. Ben 1. Yilin sonunda hasattan sonra bana yetecek 1966 mf 175 aldim. Onun bakimini yaptirdim. Koyluden ekipman alarak yevmiyeli olarak kendi traktorumle isledim bu yil topragimi.ekipman almaya basladim. Seneye nasip olursa kendi ekipmanlarimi tamamlayacagim. Illa cok pahali bir traktor almana gerek yok isini gorecek parcasi bol kendi bolgenizde tutulan bir traktor fazlasiyla isinizi gorecektir. Asli meslegimiz ciftcilik olmadigindan cok gelismis ekipmanlara da ihtiyac yok. Temel ekipmanlari 2-3 yil icinde alirsiniz. Cok yerim var diyorsaniz bu durumda cks belgenizi uzerinize yaparak devlet kredili 4 ceker 5 yil vadeli bir traktor alabilirsiniz. Yerli ve turkiyede montajlanan modellerin faizi dusuk. Bu sekilde de traktor sorununu cozebilirsiniz. Bereketli olsun insallah...