Yatırım Amaçlı Traktör Alınır mı?

Merhabalar herkese malum kazandığımız paralar türk lirası olarak durduğunda eriyip gidiyor. Sizce elimizdeki paraya traktör alsak mı daha karlı olur yoksa altın mı? 2 sene sonra satacağımızı düşünün. Bu arada traktörün çok az saat yaptığını düşünün çünkü başka traktörümüz var.

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU
Merhabalar herkese malum kazandığımız paralar türk lirası olarak durduğunda eriyip gidiyor. Sizce elimizdeki paraya traktör alsak mı daha karlı olur yoksa altın mı? 2 sene sonra satacağımızı düşünün. Bu arada traktörün çok az saat yaptığını düşünün çünkü başka traktörümüz var.
Bence çok mantıklı kredi çekip alacaksın koyacaksın garaja hiç kullanmayacaksin 2 yıl sonra krediyi ödeyip satacak sin

İthal traktör alıp koymak bence daha çok kazandırır altına nazaran. Ama ben olsam ev alırdım , hem değeri artar hem kira getirisi olur.
Abi aslında bizim tek traktör her işimize yetiyor ama örneğin ekerken felan ikinci traktör olsa iyi olur. 1 senede en fazla 100 saat yapar 2.traktör olsa. Bu yüzden traktöre daha sıcağım. Ama 400 500 bin civarı bütçe var ithal alamayız gibi ne tavsiye edersin?

Abi aslında bizim tek traktör her işimize yetiyor ama örneğin ekerken felan ikinci traktör olsa iyi olur. 1 senede en fazla 100 saat yapar 2.traktör olsa. Bu yüzden traktöre daha sıcağım. Ama 400 500 bin civarı bütçe var ithal alamayız gibi ne tavsiye edersin?
Hakan kardeşim ,
Bu sezon ikinci el ile yeni traktör arası mesafe epey açıldı.
Geçen yıl bu zamanlar JX65E model traktör 250 000 TL fiyatla alınmıştı.
İhtiyaç varsa ikinci traktör elbette alınmalıdır.
Geçmiş yıllara baktığımızda ev almak daha mantıklı yatırımmış gibi duruyor.
Zaman ne gösterir, bilemeyiz.
Yalnız damda bulunan hayvan varlığına güvenipte traktör alınacak zamanda değiliz, kaygısı taşıyoruz.

Hocam sizce 400 500 bin civarına hangi traktörleri almak mantıklı bu iş için? Bana olabilidiğince yeni model almak mantıklı geliyor.
Sıfır 100-110luk New Holland mantıklı 500pesinat verip üstünü kredi kullanacak sin iki taksit odedinmi ? Kalan 3taksit eflasyondan dolayı 3yil sonra çöp parası olacak traktöru kullanmadan garajda tutucan çok iyi yatırım bence

Hakan kardeşim ,
Bu sezon ikinci el ile yeni traktör arası mesafe epey açıldı.
Geçen yıl bu zamanlar JX65E model traktör 250 000 TL fiyatla alınmıştı.
İhtiyaç varsa ikinci traktör elbette alınmalıdır.
Geçmiş yıllara baktığımızda ev almak daha mantıklı yatırımmış gibi duruyor.
Zaman ne gösterir, bilemeyiz.
Yalnız damda bulunan hayvan varlığına güvenipte traktör alınacak zamanda değiliz, kaygısı taşıyoruz.

Hocam evdeki malı geçtim icar tarlaya güvenip motor alan arkadaşım var masseyin yanında geçen sene bu aylarda 78'e aldığı 4055 vardı 200 ' e onu verdi 525 tl kredi kullandı üstüne faiziyle ödemesi 650 filan olur belkide daha fazla 725 ' e bunu aldı 30 dönüm pancar eker 80 dönüm arpa buğday , abi o motorlarda işini görüyordu niye bu kadar borçlandın yatırım için mi aldın dedim yok motorlar işe yetmiyor ondan borçlandım dedi Allah ödeme kolaylığı versin dedim.

Elinde sermaye olmayıp gidip borçlanma bana mantıklı gelmiyor

Resimler ve ekler

• Screenshot_20220923-094448_WhatsApp.jpg
    Screenshot_20220923-094448_WhatsApp.jpg
    405.2 KB · Görüntüleme: 26
Biz 2 sene önce yatırım için traktörü büyüttük ihtiyacımız yoktu tr6 120 vardı 2 senelik 500 saate yeni gelmişti o zamanlar bayilerde traktör bol 2019 model yıllı tr6 150 vardı ellerinde 2020 Mart ayının liste fiyatından şuan tam hatırlamıyorum ama 100.000 TL gibi aşağı fiyata veriyorlardı kredi çekip onu aldık daha 2. taksidini öderken para pul oldu ürünler değerlendi mesela kredi çekerken 40 ton buğdaya taksidi ödüyorduk şimdi 10 ton buğdaya ödüyoruz

Mal dövizden daha fazla kazandırıyor şimdilik ama ilerde ne olur Allah bilir.

• Beğen
Tepkiler: wolfclub
Bizim şehirde neredeyse her çiftci kredi çekip 2. Yi hatta 3.yü alıyor herkesin amacı bu öbür sene traktör çok pahalanacak mahsul pahalanacak taksit ödenecek enflasyona karşı kazanacak burda sorun tam 1 sene sonra seçim var seçim den sonra ortam ortam nasıl olur tahmin etmek lazım doların gerçek değeri 12 bilemedin 13 civarı o süreç böyle işlerse hem mahsul ucuz kalır birde traktör fiyatları geriye gelirse herkes aynı anda satmaya çabalarsa ortalık karışır geri gelmez diyenler gelebilir 2007 civarı galiba böyle birşey yaşanmıştı galiba

• Beğen
Tepkiler: wolfclub

Bizim şehirde neredeyse her çiftci kredi çekip 2. Yi hatta 3.yü alıyor herkesin amacı bu öbür sene traktör çok pahalanacak mahsul pahalanacak taksit ödenecek enflasyona karşı kazanacak burda sorun tam 1 sene sonra seçim var seçim den sonra ortam ortam nasıl olur tahmin etmek lazım doların gerçek değeri 12 bilemedin 13 civarı o süreç böyle işlerse hem mahsul ucuz kalır birde traktör fiyatları geriye gelirse herkes aynı anda satmaya çabalarsa ortalık karışır geri gelmez diyenler gelebilir 2007 civarı galiba böyle birşey yaşanmıştı galiba
Tövbe de.
Ufuk,sende kimden yanasın anlamadık Evden düşman😂😂
Yanlış anlaşılmasın,benim traktör borcum yok,ürün fiyatlarının geleceği için söyledim.
Doların fiyatını piyasa tayin ediyor merak etme.Geçen sonbahardan itibaren herşey allak bullak oldu.