VETERİNER HEKİME SORUN

Ynt: VETERİNER HEKİME SORUN

ramazan14 link=topic=55120.msg587008#msg587008 date=1335765401' Alıntı:
hoş geldiniz çok faydalı olacağınızdan eminim benim sorunumda ineğin memesi yara gibi birşey olmus sürekli kabuk bağlıyor uç kısımda makine ile sağımda canı yandığından olsa gerek sütünü çok yavaş bırakıyor elle sağım yapıyoruz verımde yüksek 2 ay oldu buzalayalı vazalin falan sürüyorum ama iyileşmedi beni baya zor durumda bırakıyor neyapmam gerekiyor sizce tşkler
vazelin gibi şeyler yara iyileşmesini engeller, kullanmayın ve en kısa zamanda da hekime bunu danışınız...
yarayı görmeden tümoral birşey midir, dermatitis midir birşey diyemedigim için ilaç öneremiyorum...
geçmiş olsun...

Arkadaşlar hastalık konularında resim ekleyin bence ozaman teşhisi kolaylaşır artık hocamız varken söz ona kalıyor içimden bazı sorulara cevap veresim geldi ama ona bırakıyorum bu arada bende bişey sorayım hocam bu yıl işletmemde eş (posportum) düşmeme oranı yükseldi sebebi ne olabilir acaba düşmeyen eşleri kendim alıyorum acaba alsammı yoksa olduğu gibi bırakıp yoğun antibiyotik tedavisimi uygulasam birde hocam bu tür olaylarda hangi ilaçları önerirsiniz eş düşmeyen hayvanlarda 'seftifor ve gentamisin grubunu birlikte kullanıyorum (veteriner arkadaşlarımın ve deneyimlerime bakarak) 'enroflaksasin ve gentamisini kullandiyen veteriner arkadaşlarda var birde doğumdan 10 gün sonra 'kloprostenol veya benzeri hormon türü ilaçları kullanalımmı onuda bildiğiniz üzere rahim kendini temizlesin tamir etsin diye öneriyorlar,teşekkürler cevabınızı bekliyorum.

baytar_fx link=topic=55120.msg587247#msg587247 date=1335812070' Alıntı:
vazelin gibi şeyler yara iyileşmesini engeller, kullanmayın ve en kısa zamanda da hekime bunu danışınız...
yarayı görmeden tümoral birşey midir, dermatitis midir birşey diyemedigim için ilaç öneremiyorum...
geçmiş olsun...
dün görüştüm hocam kendisiyle içinde fıtık oluşmuş dedi bir krem verdi mikrop kapmaasın diye bir kaç gün sonra sonta takacak bugün zaten tohumlama yapmaya gelecekti hem kendisi ozman bakar bakalım sonucu yine yazarım

evet dün veteriner arkadaş baktı meme ucunda daralma olmuş dedi bir krem verdi onu kullanıyoruz şimdilik ama makine ile sağımda baya sıkıntı oluyor çok az geliyor diğerleri ile eşit bitmediği için elle sağıyoruz pekala buna yapabileceğimiz birşey varmı

Selamlar ..
Gecen hafta Koyunlarım toplu olarak rahatsızlandı özelikle Elçüment kuzularım Çenesinin altında Kurba da olduğu gibi torba oluştu...
Bende komşum olan çoban arkadaşıma olayı anlatım oda yediğindendir diyerek git Kelebek ilacı aldedi aldım verdim 2 gün boyunca hayvanlar düzeldi sagolsun asıl sorunum tedaviden sonra başladı , şimdi içinden 2 tanesi Yürürken SENDELİYOR
(Kafasını sagsola atıyor geri geri gidiyor) ben de korktum kesmeyi bile düşündüm ama hayvan 2-3 dakika sonra normale dönüyor ve otlamaya devam ediyor sizce yanlış birşeymi yaptım ,ama çene altında şişkinlik indi normale döndü hayvan
İlacı 50 kiloya 1 tablet olarak verdim!!!!

Büyük baş hayvanalrımın boyunlarından öne doğru sanki kelik başlamıştı bende Krem vardı evde karışım onları sürdüm baya bi azladı 1-2 ay sonra tekrar azdı ineklerede geçti bende veteriner hekime aşı yaptırdım hepsine sagolsunlar hayvanların coğunda geçti sadece 3 Tane hayvanımda kaldı ama Kelik den daha denişik bir şekle büründü hastalık UR gibi yada sivilcenin aşırı büyü gibi bi yayılma yaptı hayvanların sadece boyun etrafından kafasına doğru ve bu et parçalarını hayvanlar ağaclara etrafdaki çitlere sürterek kazıtıyorlar ama ben temizlemeye çalışsam tentiriotla bana eletmiyorlar bayada saldırganlaşıyorlar bagladım ama genede cok canlarıyanıyor herhalde cok saldırganlaşıyorlar bende bıraktım sizce ne ola bilir bu hastalık kelin devamımı yoksa başka birşeymi....

lordsaar link=topic=55120.msg931701#msg931701 date=1414790012' Alıntı:
Büyük baş hayvanalrımın boyunlarından öne doğru sanki kelik başlamıştı bende Krem vardı evde karışım onları sürdüm baya bi azladı 1-2 ay sonra tekrar azdı ineklerede geçti bende veteriner hekime aşı yaptırdım hepsine sagolsunlar hayvanların coğunda geçti sadece 3 Tane hayvanımda kaldı ama Kelik den daha denişik bir şekle büründü hastalık UR gibi yada sivilcenin aşırı büyü gibi bi yayılma yaptı hayvanların sadece boyun etrafından kafasına doğru ve bu et parçalarını hayvanlar ağaclara etrafdaki çitlere sürterek kazıtıyorlar ama ben temizlemeye çalışsam tentiriotla bana eletmiyorlar bayada saldırganlaşıyorlar bagladım ama genede cok canlarıyanıyor herhalde cok saldırganlaşıyorlar bende bıraktım sizce ne ola bilir bu hastalık kelin devamımı yoksa başka birşeymi....
Bizim burda ona çatlak denir,büyüyünce kendiliğinden patlar ve içinden sivilce uru gibi akıntı olur sıktıkça içi temizlenir dikkat edilmezse kurt yapar o yara.Ayrıca etlenen hayvanların çoğunda görülüyo bulaşıcı gibi bişey,hayvanı ettende düşürüyor.

inekler ve düvelere dalmazin vursak erken boğasını alsa herhangi bir sorun olurmu ilerleyen zamanlarda döl tutmama gibi sorun çıkartırmı bu işlem ne kadar sağlıklı bide 1 yasında ki dişi düveler sürüde iken boğasını almıştı ben onlara dalmazin vurdum 40 günü geçmemişti bogasini aldığı tarih pislik döktü boğasını bozdular bu işlemin düvelere kalıcı kısırlık getireceğini söyledi bi kaç komşum bunlar hakkında bilgi verirseniz memnun olurum mesela benim dusuncem şu mart gibi iğne vurayim boğasını alsın aralıkta dogsun

ahmtkskr link=topic=55120.msg931752#msg931752 date=1414797381' Alıntı:
Bizim burda ona çatlak denir,büyüyünce kendiliğinden patlar ve içinden sivilce uru gibi akıntı olur sıktıkça içi temizlenir dikkat edilmezse kurt yapar o yara.Ayrıca etlenen hayvanların çoğunda görülüyo bulaşıcı gibi bişey,hayvanı ettende düşürüyor.
Hay agzın balyesin cokdoğru söyledin Kardeş aynen içi patlıyor,patlamadan sonra fark etim çoğalmada yapıyor ,acaba diyororum keskin bibıçakla temizlesem ama bi yandanda korkuyorum boyun cıvarlarında ve yavaş yavaş Kafaya doğru çoğalıyor, acaba daha önce karşılaşan ve bu hastalık için tedavi uygulayan varmı?

lordsaar link=topic=55120.msg932177#msg932177 date=1414932283' Alıntı:
Hay agzın balyesin cokdoğru söyledin Kardeş aynen içi patlıyor,patlamadan sonra fark etim çoğalmada yapıyor ,acaba diyororum keskin bibıçakla temizlesem ama bi yandanda korkuyorum boyun cıvarlarında ve yavaş yavaş Kafaya doğru çoğalıyor, acaba daha önce karşılaşan ve bu hastalık için tedavi uygulayan varmı?
biraz büyüdükten sonra içine ur toplar başka türlü toplamıyor,biz olgunlaştıktan sonra patlayacağiñi anladigimiz zaman bıçağin ucunu önce bi yakariz sonra az bisey dokundumu bicak zaten kendisi hemen patlıyor,sonra iyice sıkıp içinı temizleriz

Ben 1 tane bıza aldım Maşşalah baya b iboyluydu 2 aylıken ondan 1-2 tane sivilce gibiydi bende dikat etmedim sonra öbür bızalara geçti derken şuan coğunda geçti ama 2 düve ve 1 danada kaldı bu hastalık .
Nasıl tarif edim boyun altı olduğu gibi doldu sivilceyle şimdi ben temizlemeye başlasam boyunun etrafını olduğu gibi deşmem gerekecek gibi duruyor ...
Düvenin birindede boyun etrafı ve Burun çevresine atladı ......
Hayvanlarda bi anormalik yok yemeleri falan herşeyleri normal ama görünüş olarak cok irenç duruyor...
Bıçaklı tedavi nin dışında acaba krem yada ilaç unsuru varmıdır bu hastalığın sizce _?

lordsaar link=topic=55120.msg932184#msg932184 date=1414933076' Alıntı:
Ben 1 tane bıza aldım Maşşalah baya b iboyluydu 2 aylıken ondan 1-2 tane sivilce gibiydi bende dikat etmedim sonra öbür bızalara geçti derken şuan coğunda geçti ama 2 düve ve 1 danada kaldı bu hastalık .
Nasıl tarif edim boyun altı olduğu gibi doldu sivilceyle şimdi ben temizlemeye başlasam boyunun etrafını olduğu gibi deşmem gerekecek gibi duruyor ...
Düvenin birindede boyun etrafı ve Burun çevresine atladı ......
Hayvanlarda bi anormalik yok yemeleri falan herşeyleri normal ama görünüş olarak cok irenç duruyor...
Bıçaklı tedavi nin dışında acaba krem yada ilaç unsuru varmıdır bu hastalığın sizce _?
Bizde tek bitane çıkıyor,sizinki farklı bişey olabilir veterinere sormanızda yarar var

12 gün sonra inegim boga isticek ozaman veteriner hekim aşılamaya gelecek onu bekliyorum hazr veteriner demişken asılsorunum da orada Dogum veterinerim var Maşallah adam işinde cok iyi bana cok konuda yardımcı oldu ama Veterinerimin uzmanlık alanı Doğum ve gebelik Hastalıklar konusunda fazla bi bilgisi yok :(

lordsaar link=topic=55120.msg932189#msg932189 date=1414933814' Alıntı:
12 gün sonra inegim boga isticek ozaman veteriner hekim aşılamaya gelecek onu bekliyorum hazr veteriner demişken asılsorunum da orada Dogum veterinerim var Maşallah adam işinde cok iyi bana cok konuda yardımcı oldu ama Veterinerimin uzmanlık alanı Doğum ve gebelik Hastalıklar konusunda fazla bi bilgisi yok :(
Abi bi ara yaraların resimini çekip atabilirmisin

lordsaar link=topic=55120.msg932202#msg932202 date=1414935894' Alıntı:
Onu yapmak isityorum tambeceremiyorum saten inanırmısn her gun 4 Kilometre yol kat ediyorum Motorla İnternet Cafeye geliyorum sırf Trakulup a girmek için zuha-*-s işallah ilerliyen günlerde akılı bi telefon alacam...
Allah iyiliğini versin abi sende trakkulup aşkına düşmüşsün :)

lordsaar link=topic=55120.msg931701#msg931701 date=1414790012' Alıntı:
Bahsettiğiniz kellikler büyük ihtimal mantardı aşıyla kremle tedavi oldu sonrasındaki ur benzeri oluşumlarda büyük ihtimal dei siğilleridir eğer siğilse therenekron yada ultracorn tedavi edebilir bunun yanında en iyi tedavi bunu bende uyguladım mevcut siğilde biraz numune alıp bunu toz haline getirip %9 luk serumda 24 saat beklettikten sonra deri altı enjekte etmekmiş sonuçları tedavi edici.
kadir 36 link=topic=55120.msg931755#msg931755 date=1414797860' Alıntı:
inekler ve düvelere dalmazin vursak erken boğasını alsa herhangi bir sorun olurmu ilerleyen zamanlarda döl tutmama gibi sorun çıkartırmı bu işlem ne kadar sağlıklı bide 1 yasında ki dişi düveler sürüde iken boğasını almıştı ben onlara dalmazin vurdum 40 günü geçmemişti bogasini aldığı tarih pislik döktü boğasını bozdular bu işlemin düvelere kalıcı kısırlık getireceğini söyledi bi kaç komşum bunlar hakkında bilgi verirseniz memnun olurum mesela benim dusuncem şu mart gibi iğne vurayim boğasını alsın aralıkta dogsun
Kuru dönemde ve doğum sonrası dengeli doğru bir rasyonla beslenirse inekler zamnında kızgınlık gösterirler kızgınlık yada döl tutmama problemlerinin başlıca sebebi yanlış beslemedir.Hayvanların doğal yollardan kızgınlık göstermesi en doğrusu ama kızgınlığın geciktiği yada gizli kızgınlık durumlarda bu gibi uygulamaları yapıyoruz.Erken gebe kalan düvelere bu şekilde düşük yaptırmak bence hiç etik değil önlemini alıp erken gebe kalmalarının önüne geçmeniz lazım.

iki ineğimde sürekli akciğer sıkıntısı yaşıyorum. ekopen la ağrı kesici ve ba-sülfa beraber kullanıyordum bir süre iyi gibi görünüyordu bir kaç gün sonra aynı sıkıntı. en son draxxin kullanmaya başladım tekrar aynı sıkıntı bana yardımcı olabilirmisiniz arkadaşlar tşk

Arkadaşlar 2 tane duvem var biri 15 aylik diğeri 12 aylik.bunlar hic kızgınlık göster medigi gibi iltihabli akıntı lar gelmekte.Tedavi siz bu hastalık gecermi.2.sorumda ikisideiltihabli akıntilari olması barınma ile mi ilgili. Teşekkürler.