Vakıflar mudurlugu koy meralarını başkalarına icar veriyor

Köyümüzün dibinde yüzyıllardır mera olarak kullandığımız 814 dekar yeri vakıflar müdürlüğü Mersinli bir firmaya kiraya vermiş.Ak parti il başkanına köy muhtarları ile durumu anlattık,oda sağ olsun Vali bey ile vakıflar müdürlüğünden bir yetkili ile Mahmudiyede bir toplantı yaptılar ama.Bundan bir sonuç alamadık.Cimere yazdım.Etrafımızda bir sürü köy aynı durumdayız.Birileri köy meralarına insafsızca konuyor,bizler bu durumu bir türlü izah edemiyoruz.Tamam ejdatın vakfiyesi ama muhakkakki oradaki insanlarında kullanmasını,faydalanmasını düşündüklerine inanıyorum.Bu yanlışın bir an eveli düzeltilmesini idarecilerden köylerimiz adına rica ediyoruz.

• Beğen
Tepkiler: ASARCIKLI
Maalesef köylerimiz birçok bölgede boşalıyor , hayvan sayımız köylerde genç nufus azaldığı için hızla azalıyor. Meralarımızda önceden binlerce hayvan vardı , her hanede ya koyun yada inek vardı , şimdi çok azaldı bu rakamlar. Devlette tasvip etmememize ve onaylamamıza rağmen bu mera boş duracağına hayvancılık yapanlara tahsis edip meralardan üretim yaptırayım derdinde. Bir dönüşüme tanıklık edeceğiz , bu bizi üzecek ama bence ana sebebi köylerimizin hızla boşalması , inşallah bu durum tersine döner meralar hep köylüde kalır

Mersinli firma orada ne yapacak?

Aynı durum 2 3 yıl önce bizim köydede oldu. Başvurmadığımız yer kalmadı. En sonunda köy olarak toplanıp gelen firma yetkililerini vastık sonra ortalık karıştı il özel harekat felan geldi derken zaten avukatlarımızda vardı ordan olayı bağladık su anda hiç bi söz sahibi değiller.

Özellikle de eger mera olarak geçiyorsa bastırın.

Köy olarak biraz para harcadın nı iş çözülür

Bir de meraların durumu var tabi. Soran olursa fotodaki yer mera. Bizim köyün etrafında toplam 4 bin dönüm mera var ama ot yok... Çok bakımsız ve heryer çatak. P_20180305_165451_HDR.jpg

• Beğen
Tepkiler: congerlidavut
Evet büyükşehir yasası köylerin köylüklerini bitirdi.Camimize yapacağımız masrafı bile devletten bekler olduk.Ama buralar ecdadın o köylülere bıraktığı miras olarak görüyoruz.Hani Babanın tarlasında başkası çalışırsa zoruna gider.O köylünün ortak mirası idi çok ağrımıza gidiyor

• Beğen
Tepkiler: ankaciftlik