Türkşeker 7 Milyon Ton Pancar İşleyip 950 Bin Ton Şeker Üretecek

3.png

Türkşeker, 2024-2025 Şeker Üretim Sezonuna Başladı

Türkiye Şeker Fabrikaları (Türkşeker) Genel Müdürü Muhiddin Şahin, 2024-2025 sezonu için şeker üretim sürecinin başladığını duyurdu. Şahin, Türkşeker fabrikalarında bu sezon toplam 7 milyon ton pancarın işleneceğini ve yaklaşık 950 bin ton şeker üretileceğini belirtti.

Şahin, kampanyanın gelecek yıl şubat ayının ortasında tamamlanmasının planlandığını söyleyerek, "Bu dönemde ayrıca 315 bin ton melas ve 2 milyon ton yaş pancar posası elde edeceğiz" dedi. Türkşeker, Türkiye'nin yıllık şeker ihtiyacının yüzde 36'sını karşılıyor ve şeker fiyatlarının istikrarında önemli bir rol oynuyor.

Rekor Üretim

Türkşeker, 2023-2024 kampanya döneminde pancar ve şeker üretiminde son 25 yılın en yüksek üretimine ulaşmıştı. Yeni sezonda da benzer başarıların elde edilmesi hedefleniyor. Şahin, şekerin 100'den fazla ürünün ana girdisi olarak kullanıldığını ve Türkşeker’in şeker fiyatlarını dengede tutarak piyasaya istikrar sağladığını vurguladı.

Sözleşmeli Tarım ve Yan Ürünler

Sözleşmeli tarımın öncüsü olduklarını belirten Şahin, pancar üreticilerini hasat sürecine kadar desteklediklerini ve ayni-nakdi avanslar sağladıklarını ifade etti. Ayrıca, Türkşeker fabrikalarında üretilen melas, yaş pancar posası, etil alkol ve şilempe gibi yan ürünlerin ülke ekonomisine büyük katkı sağladığını belirtti.

Bu yıl yerli pancar tohumları da tescillendi. Bu adım sayesinde yerli ve ucuz tohum temin edilerek pancar üreticilerine önemli bir destek sağlanacak.