Trakyada kuraklık ve üre kullanimi

Cumaya kadar acik ve güneşli gosteren hava durumu
2 sabahtır ciseliyor
Hava durumuna bakıyorum yağiş yok
Bugun 4 den sonra 2 saat güzel yagiş aldik
Ama hafta sonundaki yağiş oranlari cok çok düştü trakya icinde ayni gibi 😕😕
Bizde güzel yağmur var,
Biçerciye sorduk, 20 kg üre şimdi, 20 kg nitrat Nisan başında atarsak 600 kg/dk biçeriz, diyor.
Ya nasip bakalım.

Bu sıralar hava durumlarından başka bir şeye bakamaz olduk. Geçen hafta geliyor denen yağışlar gelmemişti. Bu haftaya kaldık derken bu haftadaki yağışlar da vakti yaklaştığında ya azalıyor ya da kalkıyor. Şu anda takipteyiz. En azından 10 kg civarı bir yağış olmadan atmamak lazım. Bizde de bir iki günden beri atan arkadaşlar var. Hatta geçen haftada da atan birkaç kişi olmuştu ve yağmur hala nezaman nekadar yağacağı netlik kazanmadı. Toprak kuru olduğu zaman atılan gübrenin tamamının havaya uçması söz konusu. İlk 24 saatte yüzde beş ve sonraki her gün için de bu oran hep ikiye katlanarak gidiyor. 5_10_20_40_80 gibi. Bir hafta yağmur olmaz ise gübre falan kalmaz deniyor.
Cuma günü attım salı günü yağdı 4gun sıcak ve rüzgarli hava vardı bakalım ne kadar kayıp olacak şahit parsel bıraktım

Dogu marmaradayim
Bende 26 ocakta gubre attim aksamina 10 gun guzel yagis aldik yaklasik 10 gundur gunesli ozman bnle dalga gectiler simdi gubremi atilir diye şimdi herkez kara kara düşünuyor salıdan sonra bi yağis gorunuyor bi 12 13 kg daha atmayı düşunuyorum
Senin gubrede saliya kadar en az %70 90 kayip olur gecmis olsun
Cuma günü attık salı yağmur yağdı 4gun sıcak ve rüzgarli hava vardı şahit parsel bıraktım bakalım gözle görülen bir kayıp olacak mı ?

Pazartesi günü arpa ve buğdaylara 8 kg civarı üre attık havalar serin gitti cumartesi yağış gösteriyo havanın kapalı olmasından dolayı üre de kayıp azmıdır değerli trakkulüp üyeleri 😃
Güneşli havalara göre kapalı havalarda kayıp hızı yavaşlar ama en nihayetinde kayıp kayıptır ve olur.Biliyorum herkesin iş yoğunluğu farklı,kiminin yeri fazla ancak yetişiyor kimi de ancak fırsat buluyor o yüzden birkaç gün once atıyor. Kendi adıma gübreyi kullanırken artık yağmurla beraber hemen ondan önceye yetiştirmeye çalışıyorum...

Cuma ve sonraki birkaç gün yağış olasılığı olduğu için akşam ezanı sırası gübre atımını bitirdim..

Kırklareli / Vize
Doğanca köyü
2 Mart 2023

IMG_20230227_185029.jpg
IMG_20230302_185343.jpg
IMG_20230302_183958.jpg