Traktör lastiği küçültmek yada büyütmek

Değerli trakklup üyeleri. 2012 model servet 80.3lüks sahibiyiz. Traktörün üzerinde 460.85r 30 petlas dublex lastik takılıydı. Yanaklarda çatlama oldu dişleri daha yarı olmadan. Römork la ne zaman bir yere gitsek hep yolda kaldık çatlaklar dan patladı. Lastikciyle ortak olduk resmen. Neyse biz daha fazla dayanamayıp lassa marka lastik aldık. Hem iz genişliğini biraz daha küçültmek istedik. Lastikciye 420. 85r 30 lastik almak istediğimizi söyledik. Ben şehir dışında olduğum için. Babam lastiği taktırmış. Adam 16.9 30 (420.70r 30) takmış traktörün arkası 10 cm aşağı düştü. Babama önler de değişirken 1 lastik ufağını takarız demiş. Babam 5 6 ay kullandı öyle 1 sezon ayçekirdeği ektik ve sürekli 4x4 de kullandık. Ben geldiğimde 4 çekere atınca önler yeri kszıyordu babama bunu söyledim. Lastikci birşet olmaz demiş. Ve sonra yolda ses yapmaya başladı. Şuan serviste ve askı bilyesi martü somunu ve şanzuman da bilye leri bozdu 1 haftadır serviste ve lastik yüzünden olmuş dendi. Sizce ne yapmalıyım. Arka lastiği tekrar büyütmrk mi mantıklı ön tekeri küçültmek mi. Nette baktım opsiyon lastık olarak sadece 85r 30 destekleniyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.

Jant boyu küçük ve iz genişliği geniş olan lastik traktörü yoruyor, sonra jant boyu küçük olduğu için kumlu çakıllı bayırlarda, tarlada gereksiz patanaj çekiyor yüksek lastiklerde böyle sıkıntı olmuyor , birde koca traktöre o boyutta lastik yakışmıyor görüntüsü hoş durmuyor. Lastikleri inceltip jant boyu yükselmeli fakat size jant masrafı yük olur.
Yani siz önleri ufaltmayın orjinal boyuttaki arka lastiği alın takın gitsin.

• Beğen
Tepkiler: Yasirgungor
Değerli trakklup üyeleri. 2012 model servet 80.3lüks sahibiyiz. Traktörün üzerinde 460.85r 30 petlas dublex lastik takılıydı. Yanaklarda çatlama oldu dişleri daha yarı olmadan. Römork la ne zaman bir yere gitsek hep yolda kaldık çatlaklar dan patladı. Lastikciyle ortak olduk resmen. Neyse biz daha fazla dayanamayıp lassa marka lastik aldık. Hem iz genişliğini biraz daha küçültmek istedik. Lastikciye 420. 85r 30 lastik almak istediğimizi söyledik. Ben şehir dışında olduğum için. Babam lastiği taktırmış. Adam 16.9 30 (420.70r 30) takmış traktörün arkası 10 cm aşağı düştü. Babama önler de değişirken 1 lastik ufağını takarız demiş. Babam 5 6 ay kullandı öyle 1 sezon ayçekirdeği ektik ve sürekli 4x4 de kullandık. Ben geldiğimde 4 çekere atınca önler yeri kszıyordu babama bunu söyledim. Lastikci birşet olmaz demiş. Ve sonra yolda ses yapmaya başladı. Şuan serviste ve askı bilyesi martü somunu ve şanzuman da bilye leri bozdu 1 haftadır serviste ve lastik yüzünden olmuş dendi. Sizce ne yapmalıyım. Arka lastiği tekrar büyütmrk mi mantıklı ön tekeri küçültmek mi. Nette baktım opsiyon lastık olarak sadece 85r 30 destekleniyor. Yardımcı olursanız sevinirim. Görüşlerinizi bekliyorum. Teşekkürler.
Traktörünüzün ön lastik ölçülerini alalım???

Öncelikle geçmiş olsun umarım fazla masraf çıkmamıştır limited slip ( sınırlı kaydırmalı ) sistem olduğu için lastiklerin bir araya uyumlu olması gerekiyor mesela Arka lastiğin boyunu 1 ebat düşürürseniz ön lastiğide aynı oranda düşürmeniz gerekir yoksa 4 çekerde kasma yapacağından çeker şaftına bilyelere çeker kutusuna hatta daha kötüsü şanzımanda hasara neden olabilir iz genişliğini daraltıp genişletmenizden sorun olmaz ancak lastik boyutunu düşürüp yükselttiğiniz zaman 4 tekerdede aynı işlemi uygulamanız gerekecektir benim görüşüm özel bir durum yoksa orjinal lastik ebatlarını kullanmanız fakat farklı bir durumdan dolayı küçültme büyütme yapacaksanız dengeli olarak yapmalısınız

• Beğen
18.4r30 arka lastik ile 12.4 r24 on lastik uyum sağlar
16.9r30 arka lastik ile 11.2 r24 lastik uyum sağlar. Yani siz ön lastikleri 11.2r24 yapmalısınız.suan ıçin durum bu.
12.4 r36 arka lastik ile ile 9.5 r24 -11.2r24 ön lastik
13.6 r36 arka lastik ile 11.2r24 ön lastik
13.6r38 arka lastik ile 12.4 r24 ön lastik ve 11
2 r28 on jant lastikte uyum sağlar.
14.9 r38 arka ile 12.4 r28 uyum saglar.
16.9r34 ile 13.6 r24 uyum sağlar.
16.9r38 ile 13.6 r28 uyum saglar
18.4r38 ile 14.9r28 uyum sağlar.
18.4 r34 ile 14.9 r24 uyum sağlar

Son düzenleme:
Selamlar detaylıca cevaplayım çiftçeker traktörlerde çeker aralığı denen bir konu vardır bu oranlar şöyledir orjinalinden 30 jant için açıklayım 16.9/85r30 arka lastiğe 11.2/85r24 ön lastik sorunsuz kullanabilirsiniz! Sizin orjinal lastikleriniz 18.4/85r30 arka 12.4/85r24 ön lastiktik bunların herhangi birini paket kullanabilirsiniz! Karma kullandığınızda büyük olan küçük olanı sıkıştırır! Hareket kavramalarında zorlanmalarla arıza oluşturur ki arkayı küçültüp önden baskı oluşturmuşsunuz! Çaplarla alakalı bir konu! Benim lastikler 16.9/85/30-11.2/85/24 kullanıyorum biraz yükseltip yüzey alanını artırmak adına istiyorum rampa alanlarımız çok! 18.4/85/30-12.4/85/24 e geçicem! Zaten bu 2 adet birbirine opsiyoneldir bu cant ölçülerinde her traktör markasında... Karar sizin geçmiş olsun...

• Beğen
420 85 R30 takılı olsaydı traktör 4 cm alçalacakti, 420 70 R30 olunca dediğiniz gibi 10 cm alçalmiş.
Yeni takılan lastikler 420 85 R30 olsa idi önlere 11,2 R24 taktırın uyum sorunu hallolur derdim.
Fakat yeni arkalar 420 70 R30 olduğu için daha da küçük olmuş, 16,9 30 un tam karşılığı değil bunlar, daha da küçük. 14,9-30 lastikten bile küçük olabilir.
Bu durumda önlere 9,5-24 lastik ancak uyum sağlar.