TMO 500 bin ton buğday ithal edecek

Türkiye genelinde hububat hasadı neredeyse tamamlandığından TMO alımları geçen yılın altında kaldı.

34abc5c4878f1af6-1597476766.jpg
500-bin-ton.png
bugday-mobil.png

AKP Hükümeti ithalata tam gaz devam ediyor. Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) hububatta spekülatif kaynaklı fiyat artışlarının gıda enflasyonunu tetikleyici etkilerini önlemek ve hububatta fiyat stokçuluğunun önüne geçmek amacıyla 500 bin ton buğday ile 60 bin ton arpa ithalatı için 25 Ağustos'ta ihaleye çıkacak.
500 BİN TON BUĞDAY İTHAL EDECEK
TMO, piyasa düzenleme görevi kapsamında spekülatif kaynaklı yaşanabilecek fiyat artışlarının gıda enflasyonunu tetikleyici etkilerini önlemek, olağanüstü hal stoklarını oluşturmak, yurt içi alımlarla belirli bir seviyede kalan buğday ve arpa stoklarının ithalat yoluyla takviye etmek amacıyla 500 bin ton buğday ve 60 bin arpa ithalatı için ihaleye çıkacak.
Salgın sebebiyle Rusya gibi önemli hububat ihracatçısı ülkelerin ihracat kısıtlamasına gidebileceklerine dair beyanatları ve yurt dışı hububat fiyatlarının nispeten düşük seyrediyor olması dikkate alınarak ihaleye 25 Ağustos'ta çıkılması uygun görüldü.

Geçenlerde okumuştum yabancı sitede 22 milyon beklenti var ama 18 milyon civarında olacak diye ne kadar doğrudur bilmiyorum
7 milyon hektar civarı ekim alanı oluyor, geçmiş yıllarda 8 milyon hektar civarları oluyordu.
Türkiye ortalaması 300 kg/dk civarlarıdır.
Bu seneki iklim şartları ile bu ortalama bile tutması zor görünüyor.
Çok verimli bölgede 20 ye yakın biçerin çalıştığı alana göre verim tahminimiz var.

tuccarlarda uyanık cemil abi bizlerde mal kalmayinca pahalı yapıyorlar, her sene zarar üstüne zarar ediyoruz
Valla mahmut şimdi bir römork bugday doktum geldim tuccara,adamlar duzeni kurmuş geleni igfal ediyorlar.Halimi hissiyatimi sen düşün. Normalde incirlikte altunbaslar un fabrikasina dokerdim.Bugdayim tertemizdi ama degerler düşük cikinca almadi.Yav kardesim simdi benim suçum mu ramazanin son on gunu memleket kavruldu,bugday süt dane iken sicak yaktı. Mecbur tuccara götürdüm oda 1720 fiyat verdi.Bugdayim hazirana gore 1800,1850 etmesi gerekirdi.Nasip diyorum ama nasibimizi cakallar yiyor...
Tarladan ürünü cikarabilmek icin bir yil ananiz aglasin sonra kendi elimizle gidip siz yiyin diyip döküyoruz önlerine...

Valla mahmut şimdi bir römork bugday doktum geldim tuccara,adamlar duzeni kurmuş geleni igfal ediyorlar.Halimi hissiyatimi sen düşün. Normalde incirlikte altunbaslar un fabrikasina dokerdim.Bugdayim tertemizdi ama degerler düşük cikinca almadi.Yav kardesim simdi benim suçum mu ramazanin son on gunu memleket kavruldu,bugday süt dane iken sicak yaktı. Mecbur tuccara götürdüm oda 1720 fiyat verdi.Bugdayim hazirana gore 1800,1850 etmesi gerekirdi.Nasip diyorum ama nasibimizi cakallar yiyor...
Tarladan ürünü cikarabilmek icin bir yil ananiz aglasin sonra kendi elimizle gidip siz yiyin diyip döküyoruz önlerine...
Aynı buğdayı verdiğin tüccara ekim zamanı gidip elenmiş tohum fiyatı sor abi arada ciddi fark var. Adamlar senden ucuza almak için bahane yapıyorlar ama senden aldığını eleyip daha fazla paraya tekrar satıyor

• Beğen
Tepkiler: cemilAltan