TMO, 2021 Fındık Alım Fiyatlarını Açıkladı

Bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından fındık alım fiyatları açıklandı ve TMO'nun web sitesinde şu şekilde bir paylaşım yapıldı:

"2021/2022 sezonu kabuklu fındık alım fiyatları, %50 sağlam iç fındık esasına göre;
  • Giresun kalite için 27,00 TL/Kg,
  • Levant kalite için 26,50 TL/Kg,
  • Sivri kalite için ise 25,50 TL/Kg’dır.
Ayrıca alımlarda yüksek randımanlı fındığa verilecek ilave ödeme ve Bakanlığımızın üreticilere vereceği 2,00 TL/Kg destek (alan bazlı, mazot ve gübre) ödemeleri ile birlikte düşünüldüğünde üreticilerimizin eline geçecek tutar 30,00 TL/Kg’a kadar ulaşacaktır.

TMO fındık alımları konusunda her türlü teknik altyapı, depolama, personel ve finansman hazırlıklarını tamamlamıştır.

Kabuklu fındık alımlarına ilişkin alım esasları, randevu ve alım başlangıç tarihleri ve diğer hususlar önümüzdeki günlerde kamuoyu ile paylaşılacaktır."

1628797830884.png

Kg başına 2 TL gibi bi destek ben daha sakarya da görmedim. Dönüm başına 170 TL veriliyor. Giresun için kg başına 2 TL olabilir çünkü Giresun rekolte ortalaması dönüm başına 70 80 kg civarı dır. Sakarya da ise 300 400 kg gibi bir verim olmaktadır. Bir ile verilen kg başına destek gibi söylemler tüm karanedize bağdaştırılamaz. Şikayet etmiyorum Allaha çok şükür hem fiyatlar güzel hem rekolte. Dahada önemlisi TMO fındık alımı için dönüm başına 200 kg gibi bir hesap yapıyor bu hesap Giresun da ordu da uygun olabilir ama sakarya düzce gibi illere uygun değil. Fazla ürünü mecburen tüccara veriyoruz devlet bunu çok iyi biliyor ama tüccara emanet fındık vermeyin diyor. Ne yapacak vatandaş evinde tutamıyor çünkü fındık durdukça hem kg olarak hemde randıman olarak düşüyor. Yinede devletimizden Allah razı olsun devletimiz ilelebet var olsun