TD100 ün Kabin Takozunu Değiştirmek - Farklı Marka İle Fayda Sağlar Mı ?

Hayırlı işler herkese. Bir konu danışmak istiyorum sizlere. Şimdi bende 2019 model td100 var. Geçen tarlayı pulluk ile sürüme gittim. traktör ile rampada sürüm yaparken kabin içinde sağa sola fazla esneme oluyor ama traktöre dışardan baktığımda tekerlerde zıplama oynama vs hiçbir aksi durum yok gayet esnemeden gidiyor. Sorun kabin takozları gereksiz yumuşak yapılmış olabilir mi sizce ? Yani takoz esnemeyeceği yerde esneyip konforu daha da bozuyor gibi geldi. Bu sebeple farklı bir kabin takozu uygulayabilir miyim ? Misal arabamın ön Amortisör takozunu değiştirirken fotoğraflarda gördüğünüz takozlardan kullandım. Bunlar çalışma mesafesi olarak daha kalın olduğu için traktörün hem motor sarsıntısını hemde kabin rahatlığını arttırabilir hatta gereksiz titreşim gideceği için içerdeki şanzıman gürültüsü bile azalabilir diye tahmin ediyorum. Velhasıl bunlar benim traktöre bir şekilde uyarlanabilir mi sizce ? Yani son resimde attığım orjinal takozlar ince ve çağ dışı gibi görünüyor titreşimi emme açısından. Bilgili arkadaşlardan yorum alabilirsem çok sevinirim. Bu konulara merakım var baya :) eldeki malı daha iyi bir hale getirmek çok keyifli oluyor.

Resimler ve ekler

• IMG_5018.jpeg
    IMG_5018.jpeg
    94.5 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_5017.jpeg
    IMG_5017.jpeg
    91.3 KB · Görüntüleme: 30
  • IMG_5013.jpeg
    IMG_5013.jpeg
    85.3 KB · Görüntüleme: 40
  • IMG_5007.png
    IMG_5007.png
    592.9 KB · Görüntüleme: 42
N
Tümosan kabin takozu alıp uygula daha esnek oluyor.👍
hocam zaten bu üstündeki Orjinal de gereksiz esnek bende ondan şikayetçiyim. Traktör dışardan hiç zıplamıyor tekerler ama kabin takozları yumuşak içerde fazla sallıyor insanı.
Hayır yani fotoğraftaki takoz ölmüş özelliği gitmiş aynısınin yenisini alırsan sorun çözülüyor diyorum farklı bisey tak demedim. O takozlar ömürlük değil tdninkiler bayır köylerde çabuk eskiyor
anladım hocam sağolasın. Benim takozlar şu resimdeki ve gevşek gibi geldi bana fazlaca

Resimler ve ekler

• IMG_5019.png
    IMG_5019.png
    4.2 MB · Görüntüleme: 10
N

hocam zaten bu üstündeki Orjinal de gereksiz esnek bende ondan şikayetçiyim. Traktör dışardan hiç zıplamıyor tekerler ama kabin takozları yumuşak içerde fazla sallıyor insanı.

anladım hocam sağolasın. Benim takozlar şu resimdeki ve gevşek gibi geldi bana fazlaca
Hocam resimdeki takozun sıkılma özelliği yok. Vadesi dolmuş ölmüş mefta olmuş. Fotoğrafı atıyorum öyle anlarsın dıştan bakınca sağlam ve gevşek gibi duruyo olsada ölmüş.

Resimler ve ekler

• Screenshot_2023-08-27-22-07-16-95_bc9f24f290f31c2fcf109c154f4d0145.jpg
    Screenshot_2023-08-27-22-07-16-95_bc9f24f290f31c2fcf109c154f4d0145.jpg
    101.4 KB · Görüntüleme: 28
  • Beğen
Tepkiler: Murat AKKAYA

Güncelleme yapayım arkadaşlar. Servis yağ bakımına geldi bugün. Klimanın sorunu traktörün ön tarafında yer alan klima radyatörünün tamamen çamur gibi olmasıymış ben traktör radyatörüne hava tutup temizliyordum ancak klima radyatörünü mandalı çekip çıkartmayı hiç görmemiştim haliyle temizlemedim. Şuan temizledik ve sonuç çok iyi gayet güzel soğutuyor klima. Diğer problem de kabin takozları. Bunlarda herhangi bir yırtık falan yoktu ancak aşırı gevşemiş ve en ufak hamlede takozlar esneme yapıyordu Şuan onları da sıktık ve o sürekli sallama problemi de çözülmüş oldu. Herkese teşekkürler yardımları için.

😂 O zaman daha ekstra bilgi olsun klimanin içerde 1 dışarda 2 adet toplam 3 filtresi var onları da temizlersen iyi olur. Takozun sıkma özeligi yok onu nasıl başardı merak ettim.
O filtreleri biliyorum hocam :) içerdeki kolayda dışardakinin yeri zor. Bazıları dışardaki 2 filtrenin deliklerini kapatıp sadece içerdeki filtreden hava alınca daha güzel soğuttuğundqn bahsetmiş. Takozun üstünde vida var onu sıkınca takozlarda birbirine baskı uyguluyor sıkılmış oluyor. Neden olmasın ki

Resimler ve ekler

• IMG_5233.png
    IMG_5233.png
    588 KB · Görüntüleme: 32
  • IMG_5232.png
    IMG_5232.png
    555.1 KB · Görüntüleme: 33
İlk resim 2023 sıfır td100 ün kabin takozu , alt resim benim td nin takozu. Baya baya bitikmiş benim takoz :) ama servise sordum tanesi 630
Burda ise 265 tl https://www.traktoryedekparcalari.net/urun-356451-kabIn_takozu_yenI_model_newholland.html

Trendyol da yetkili servis satıcı 340 yazıyor. Sence hangisinden alsam ?
İkisi aynı takoz değil yeni dediğin 2023lerde var biraz daha güçlendirilmiş kısa boy. linkini attığın senin motordakiyle aynı.