Tavuklarım Ölüyor...!!!

Ynt: Tavuklarım Ölüyor...!!!

Geçmiş olsun karış-*-s

Tavuklarla ilgili kısmen değiniler bir program vardı.
Kemal Özer, diye bir adam var. Gıda Hareketi Başkanı.
Habertürk televizyonundaki Özeki Gündem isimli programda
Dünyadaki Tavukçuluk ile ilgili bişeyler söylemişti.
Youtube ' da videosunu bulabilirseniz izleyin.
aynı kişinin başka videoları da vardır.
kendine ait bir sitesi ve 7-8 tane de kitabı var.
kesinlikle tavsiye ederim.

Tavukçuluk ile ilgili şunları söyledi, kısmen aklımda kalanlar:
' 5-6 sene önce ortaya çıkan kuş gribi yapay bir hastalıktı, bu hastalığı ortaya çıkardılar.
ve dünyada yerel tavuk ırklarını hastalık bulaşmasın diye itlaf ettiler.
köy tavuğunu ortadan kaldırdılar.
daha sonra tek cins suni bir tavuk ırkını bütün dünyada yaygınlaştırdılar. hatta bazı yerlerde,
köy tavuklarını yok edip, bu cinse ait civcivleri verdiler.
böylece hastalıklı, genetiği ile oynanmış tavuk ırkını bütün dünyaya yaydılar.... '
gibi şeyler anlattı.
Kemal Özer isimli kişinin videolarını kesinlikle izleyin, tedarik edenler kitaplarını da okusunlar...

Yerli ırkları koruyun, kesinlikle civciv satın almayın.
eski usul yetiştirmeye, üretmeye devam edin.
sağlıklı, genetiği ile oynanmamış, saf, katışıksız yerli köy tavuklarını koruyun.
endüstriyel tavuk ve horozlarla karıştırmayın, melez hale getirmeyin.

Hacı Mehmet COŞKUN link=topic=74813.msg881470#msg881470 date=1397798692' Alıntı:
geçmiş olsun,kubilay bey.
canın sağ olsun.
bizim köyüde 2 yıl üst üste sildi süpürdü hastalık.
hastalık başladığında ,sağlamları ayırıp hiç dışarı bırakmasaydın ,belki bi kısmı kurtuluru.

rfn26 link=topic=74813.msg881472#msg881472 date=1397800302' Alıntı:
geçmiş olsun. Aspisin kullan. Çoğu hastalığa faydası oluyor.

edirne22 link=topic=74813.msg881485#msg881485 date=1397802157' Alıntı:
Geçmiş olsun karış-*-s

Tavuklarla ilgili kısmen değiniler bir program vardı.
Kemal Özer, diye bir adam var. Gıda Hareketi Başkanı.
Habertürk televizyonundaki Özeki Gündem isimli programda
Dünyadaki Tavukçuluk ile ilgili bişeyler söylemişti.
Youtube ' da videosunu bulabilirseniz izleyin.
aynı kişinin başka videoları da vardır.
kendine ait bir sitesi ve 7-8 tane de kitabı var.
kesinlikle tavsiye ederim.

Tavukçuluk ile ilgili şunları söyledi, kısmen aklımda kalanlar:
' 5-6 sene önce ortaya çıkan kuş gribi yapay bir hastalıktı, bu hastalığı ortaya çıkardılar.
ve dünyada yerel tavuk ırklarını hastalık bulaşmasın diye itlaf ettiler.
köy tavuğunu ortadan kaldırdılar.
daha sonra tek cins suni bir tavuk ırkını bütün dünyada yaygınlaştırdılar. hatta bazı yerlerde,
köy tavuklarını yok edip, bu cinse ait civcivleri verdiler.
böylece hastalıklı, genetiği ile oynanmış tavuk ırkını bütün dünyaya yaydılar.... '
gibi şeyler anlattı.
Kemal Özer isimli kişinin videolarını kesinlikle izleyin, tedarik edenler kitaplarını da okusunlar...

Yerli ırkları koruyun, kesinlikle civciv satın almayın.
eski usul yetiştirmeye, üretmeye devam edin.
sağlıklı, genetiği ile oynanmamış, saf, katışıksız yerli köy tavuklarını koruyun.
endüstriyel tavuk ve horozlarla karıştırmayın, melez hale getirmeyin.

üçemli link=topic=74813.msg881591#msg881591 date=1397828965' Alıntı:
Geçmiş olsun Kubi.Senin canın sağolsun.

yorumlarınız için teşekkürler abiler,arkadaşlar sabah kümesleri temizledim ace ile ilaçlayıp dezenfekte ettim hasta tavuklar ile sağlıklı olanları ayrıdım dün 10 olan hasta tavuklardan 4 ' ünü ölü buldum ve hastalıklı tavuklara 6 tane daha eklendi sonuç olarak bu hastalığa 25 tavuktan 8ini zayi verdim 12 taneside hasta olarak ölümü bekliyor :( kalan 5 tavuk ise büyük ihtimalle hastalanıp ölecek :( ama çıkmadık candan umut kesilmez :)

hepinize yardımları ve önerileri için teşekkür ederim bilhassa fatih(rocky) kardeşime o olmasaydı olayın iç yüzünü öğrenemezdim

ahmet kesikbaş link=topic=74813.msg881679#msg881679 date=1397845977' Alıntı:
geçmiş olsun keşke bizimkilerde ölse.

saolun neden öyle diyorsunuz bıkmış gibi bir haliniz var?

hacimmet link=topic=74813.msg881688#msg881688 date=1397846660' Alıntı:
Çok geçmiş olsun bizde kıran derler bu hastalığa geldimi köydeki tavukların çoğunu çldürüyor aşısını kullanıyoruz fayda sağlıyor.

saolasın hacı abi bizim burada ölet yada ölek diyorlar aşısını yaptıracaktım fakat sera işlerinin yoğunluğundan ilgilenemedim bugün yarın derken bi baktım hastalanmışlar şuan bizim köyde tavuk kalmadı diyebilirim bugün neredeyse bütün komşuları gezdim tavuk besleyipte kümesine hastalık girmeyen yok kimininki tamamen ölmüş kimininkiler can çekişiyor bende hala hastalanmayan tavuklar var en azından onlardan 1-2sini kurtarsam bi horoz alıp çoğaltırımda sağ kalmayacak gibiler hayırlısı bakalım...

kubilay07 link=topic=74813.msg881702#msg881702 date=1397847556' Alıntı:
saolun neden öyle diyorsunuz bıkmış gibi bir haliniz var?

saolasın hacı abi bizim burada ölet yada ölek diyorlar aşısını yaptıracaktım fakat sera işlerinin yoğunluğundan ilgilenemedim bugün yarın derken bi baktım hastalanmışlar şuan bizim köyde tavuk kalmadı diyebilirim bugün neredeyse bütün komşuları gezdim tavuk besleyipte kümesine hastalık girmeyen yok kimininki tamamen ölmüş kimininkiler can çekişiyor bende hala hastalanmayan tavuklar var en azından onlardan 1-2sini kurtarsam bi horoz alıp çoğaltırımda sağ kalmayacak gibiler hayırlısı bakalım...
ineklerin batmalarını evin etrafını batırıyor ...