Tarla Sürüm Derinliği

Selamlar TD 110 New Holland traktör aldım arka teker 38 jant 420
Komşunun 5 li pulluğunu taktım
Ama arka teker pulluk izinden çıkmaya çalışıyor gibi ses yapıyor
Yani arka teker tam ize oturmuyor
Arka tekeri genişletmek istedim ama genişliği son ayarda yani daralıyor ama genişlemiyor.
Ön teker ise arka tekerden 3 parmak daha geniş yerden gidiyor. Yani ön teker ize oturuyor ama arka teker oturmuyor gibi.
Sizce kaç inç pulluk kullanmalıyım. 5 li 12-14-16 ayarlı ünlü yaylı pulluk işimi görürbuyuk tekerlerin sağı sola solu sağa takılması gerekiyormuş öyle bişey duymuştum fabrikadan kamyona sığsın diye öyle takıyorlarmış.

Pulluk ayarı için bu eğitici videodaki yönlendirmeler yeterli midir arkadaşlar?
Başarılı bir video olmuş, aldığımız pulluğun 5lisi muhtemelen
Bu pulluklar çizi içini temiz bırakmaz.
Pullukların kanat yapısı yetersiz.
Çizi içi pulluk bıçağının açtığı kadar değil de kanadın açtığı kadar genişlikte olmalıdır.
Teker kesek Çiğnemez.

Merhaba ,
Yeni pulluğunuz hayırlı olsun.
İyi günlerde gülerek kullanın.

Resim ve videolara bakarak profesyonellik gerektiren konuları yazalım.
Pulluk çatısı ;
Orta kolun pulluk tarafındaki bağlantı konumu ön teker göbeğini görecek şekilde olmalıdır.
Mümkünse 3 delik bırakılmalıdır.
Pulluk krank ' ı ;
Krank uzunluğuna baktığımızda pulluğun 3. sokunun 15 cm dışından bağlantı olması gerekiyor.
3. soktan gelen demir düz gelecek ve 2. soktan gelen demirde düz gelecek.
Muhtemel pulluk aranız 30 cm ise pulluk krank uzunluğu 100 cm yapılıp hidrolik kollar 90 cm arayla bağlanması gerekiyor.
Pulluğa arkadan bakılan fotoda pulluğun arkası sağa kayık ve gönyesi bozuk görünüyor.
Orta kol bağlantısı traktöre dik konumda olmalıdır, hafif sağda görünüyor.
Videoda tekeri sola döndürmenizin sebebi pulluğun gönyesiz olması veya ön teker izinin genişliğinin arka teker iziyle eşit olmamasıdır.
Pullukta kesici bıçak kullanırsanız çizi yan duvarı düzgün çıkar ve traktörün lastiğini hırpalamaz, lastik ömrüne faydası olur.
En arkadaki ayna üzerine kuğu kanat, 40 cm gibi uzunlukta 10 cm yükseklikte ek kanat takılırsa çizi içine toprak düşürmez,
Temiz çizide kuru sürümlerde traktör fazla eşelenmez.
Pulluğun en arkadaki uç demiri çizi içinde hafiften iz bırakır.
Bunun için pulluk düzde yere salındığında öndeki uç yerden 6-7-8 cm yüksekte durur.
Pulluk uç demirlerinin parçalı olması, sap kaydıran bulunması iyi olmuş.
Sap kaydıran kullanmak yerine kesek kıran üst ek kanat kullanmak geriye kesek düşmesi önlemek daha iyi tercih olabilir, fikrindeyiz, derin sürümlerde ihtiyaç oluyor.
Pulluk tekerinde çamur kazıyıcı olmalıydı, konum olarak 3. sokun hizasında olduğunda pulluk ot toplarsa tıkanma olabiliyor, tekerin dışarıdan ve pulluktan geriden gitmesi veya 2. sok hizasına yakın önden gitmesi gerekebiliyor.
Traktörde yeni gibi duruyor ve tarla yapısı biraz ağır gördüğümüzden tarla 3. vitesle motoru 2200-2300 rpm devirle motor anma gücünde kullanırsanız motor iyi açılır.

Kolay gelsin.
Komşu kubota m 108 aldığında bizim 5li 10 " alpleri denemişti. Bize motoru bayağı zorladığını söyledi.
Sonrasında 5li 12" alpler aldı ama bizim 10" kadar zorlanmadığını söyledi.
Geçen gün case 65 e uygun pulluk olmadığından 480 le çifte gittim. 3lu 8" kısmet vardı.Pulluğu sağa yatırdım sola yatırdım, sağa kaydırdım sola kaydırdım her şeyi denedim ama belirli bir derinlikten sonra motoru tutuyor kesekler sanki saç pullukla sürülmüş gibi yüzüne çıkıyordu. Aynı pulluk Derinlik belli bir noktaya geldiğinde toprak yumuşakta olsa Case ide zorlamıştı.
Vardığım kanı şu 12 no altı pulluklarda 20 cm altına inildiğinde motoru zorluyor.