Tarla sulama yardimci olabilirseniz cok sevinirim

Dereden su cekecekseniz yosun filtresine ihtiyacınız var. Eğer traktörle su basacaksaniz filtre masrafı en az 10 bin lira olacaktır. Dekara 750 metre damlama borusu hesaplayin ve metre fiyatını da 40 krş tan hesaplayin. Ana hat borularına da ihtiyacınız olacak.Bu damlamalar iyi kullanıldığında 4-5 yıl kullanılabilir. Traktorunuz yoksa farklı motopomplarla da su verebilirsiniz. En az saatte 80 -90 ton su verebilen bir motor tercih edin. Tarla duzse 2 seferde ve 18 er saat su vererek bir sulamayı tamamlarsiniz. Ayrica yaz aylarinda derede su sıkıntısı olmayacaksa Salma sulama da yapabilirsiniz. Tecrubeniz az ise koyden size yardımcı birilerini bulun. Mısır bakımı zor, hassas bir bitkidir.
Kardeş acaba yonca eksem daha mı kolay olur

Şu an yasadiginiz yer ile tarlanın oldugu yer ne kadar mesafede bilmiyorum. Yonca ekmeniz için tarlaya yakın bir yerde yasamalisiniz. Yoncayi yılda 4 defa bicecek, kurutup balya yaptıracak ve bir sonraki sezon için tekrar tarlayı sulamaya baslayacaksiniz. Özellikle biçme-kurutma döneminde hava şartları ni takip etmekte çok önemli.

Şu an yasadiginiz yer ile tarlanın oldugu yer ne kadar mesafede bilmiyorum. Yonca ekmeniz için tarlaya yakın bir yerde yasamalisiniz. Yoncayi yılda 4 defa bicecek, kurutup balya yaptıracak ve bir sonraki sezon için tekrar tarlayı sulamaya baslayacaksiniz. Özellikle biçme-kurutma döneminde hava şartları ni takip etmekte çok önemli.
Ben hayvanları da köye götürecem kardeş bir çobanım var sutu kendim satiyom sutu bırakıp yavruya çalışmak istiyorum bizim orada mera zayıf her yer tarla orada 6 ay dışarda 6 ay icerde bakabilirim diye düşünüyorum bu içerde kısmını nasıl ucuza getiririm işin altından kalkabilirmiyim hesabım bu 50 dönüm tarla var ayirabilecegim bütçe herşey dahil 100 bin traktör su pompası boru ahir yapımı basit bisey yapacağım ayrıca ot biçme makinası silaj makinası balya makinası vb. Son yazdığım ucunu parasıyla köylüye yatırabilirim şimdilik almasam da olabilir

Ben sizin yerinizde olsam tarlayı 3 e bölerdim. 3te birine yonca 3 te ikisine arpa ekerdim. arpayı biçim yerine hemen sılajık mısır ekerdim.sulamada tercihim mısrdakesinlikle damlama olurdu.yoncadada salma sulama veya yağmurlama olurdu.Suyu tarlaya traktör değil de dizel motopomp ile basardım.
İyi araştırın derim yatırım şu dönem için gerçekten çok maliyetli.ihtiyacımız olan malzemeler pahalı sattığımız ürünler malesefki ucuz.temiz ikinci el malzemeleride araştırın.
Kolay gelsin.

• Beğen
Tepkiler: AHBAG
Iyı orda su çok bas gıtsın yoncayı balışeyh de ıyı Bı tanıdığım ekıyor da çok ugrasıyoz gerçi onun çok Yonca da formdaki arkadaşlar daha iyi bilir de aceba 285 lik eski modellerden Bı tane alsan işini görür mü hem suyu basıp hem tarla işlerini yapsan güzel olur

Domak dkp 606,650,860 santirafuz 5500-6500 tl gibi en basinclisi dk606 6500 tl 160 lik borunun 5metrelisini 220 tlye bulabilirsin 5 lik dosersen 5 metresi 160 tl toplu alimda daha uygun fiyat olabili
domak Dkp606 +500 metre metre 160 lik boru 30 bine biter yer senin ise yer alti sabit hatta doseyebilirsin kanga boru daha uygun olabilir
ben 50 metre boru ile suluyorum 50 donumde ilk suda 60 litre mazot yaniyor 2 suda 50 litre hatti 160 degilde 140 liktan kurarsan maliyetin 25 bine duser pompada 6 alis 5 veris yaparsin maliyeti kismak adina ilk yil 100-150 metresini 180-200 luk naylon boru kullanabilirsin 2. Urun misir antalya gibi yerde bile salma suda 4 sulamada yetisiyor

Resimler ve ekler

• IMG_20190828_123609.jpg
    IMG_20190828_123609.jpg
    3.6 MB · Görüntüleme: 29
Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Domak dkp 606,650,860 santirafuz 5500-6500 tl gibi en basinclisi dk606 6500 tl 160 lik borunun 5metrelisini 220 tlye bulabilirsin 5 lik dosersen 5 metresi 160 tl toplu alimda daha uygun fiyat olabili
domak Dkp606 +500 metre metre 160 lik boru 30 bine biter yer senin ise yer alti sabit hatta doseyebilirsin kanga boru daha uygun olabilir
ben 50 metre boru ile suluyorum 50 donumde ilk suda 60 litre mazot yaniyor 2 suda 50 litre hatti 160 degilde 140 liktan kurarsan maliyetin 25 bine duser pompada 6 alis 5 veris yaparsin maliyeti kismak adina ilk yil 100-150 metresini 180-200 luk naylon boru kullanabilirsin 2. Urun misir antalya gibi yerde bile salma suda 4 sulamada yetisiyor
Kardeş bu su motorunu 135 mf ya da 165 mf calistirirmi biz eskiden bu benzeri su motorlarını kasnak kayış takarak kullanıyorduk resimdeki direk traktöre takılmış bu biraz daha pratik galiba bide kardeş yaptığın hesap salma suya göre yapılmış sanırım yalnız bizim orda toprak kum gibi olduğundan salma sulama yapmak çok zor ya damlama ya da yağmurlama yapmak gerekiyo peki silâhlık mısır karık açılarak sulanabilir mi yani kavun karpuz da yaptığımız gibi kusura bakma bilmediğimden soruyorum komik gelebilir

Salma suda 135 calisabilir belki kod farki 2 metre oldugu icin ama yagmurlamada ve damlamada sıkıntı olur 165 daha uygun duser yine yazin harareti kollamak lazim bu pompa kuyruk milli sanjimanli silajlik.misir karık tabiki sulanir ama.sulama periyodunu arazi belirler bide toprak her nekadar kum gibi olursa olsun topragin su tutma kapasitesini arttirmak gerekir bu nasil olur hayranlarının gubrelerini arZine dokeceksin kalan bitki artiklarini yakmayip topraga karistiracaksin bana gore pullukla derin islemeden kacinicaksin ve araziye gerekenin disinda gubre kullanmayip kireclenmeye izin vermeyeceksin zamanla toprak istedigini verir hale geliyor su miktari cok olunca nekadar arazi su yutsada bu sekilde cabuk sulaniyor imkan varsa damlama olur ama o araziye damlama maliyeti ilk baslarda agir ve gelir bu pompayla damlama yagmurlamada yazin 165 harerette yapabilir traktör alirken tavsiyem daha guncel modellere yonelmen