tarla kiralamada caziplik!

Ynt: tarla kiralamada caziplik!

mahzen06 link=topic=81198.msg964291#msg964291 date=1422622804' Alıntı:
normalde evet yani arpa eksem mesela sonuç felaket olurdu. ama benim iş gücü ağırlığım çok yok o yüzden. ama şu ana kadarki araştırmalarımda saten asıl bunun haram olduğu yazıyor. sayfayı editliyorum.
http://www.ilimdunyasi.com/suneni-nesai/urunun-belli-miktari-ile-ortaklik-yapilir-mi-2/?wap2
bu internetten elde ettiğim sonuçlar. kaynak yazmışlar ama her ihtimale karşı elimdeki kitaplara bakıyorum.

Ev kiraladığında, ödediğin kira da mı haram?
Aksine sen vatana millete ürün üretiyorsun, insanlar senin ürettiğin üründen faydalanıyor.İnsanlar için hizmette bulunmuş oluyorsun.Bir de bu tarafından düşün derim.

mahzen06 link=topic=81198.msg964270#msg964270 date=1422619684' Alıntı:
her alan razı veren razı helal olmuyor işte bunu araştırıp delilleriyle tekrar cevaplarım.
toprak analızı yaptırıp ona göre gübreleme illaki ancak bu yem bitkileri saten toprak ıslahında kullanılan bitkiler. kıraç arazilerde ekiliyor saten ve ben 1000 dönümle başlamak istiyorum. yoksa dediğin gibi çekilmez. birde bu sene geç kaldım mahsul olursa ne ala da olmazsa seneye artık. yaza bir sıra arası çapa yaparsam seneye dekarından 250 kilo yağış olursa 500 kilo alırım diye hesaplıyoruz bakalım. nasip Allah Yardımcımız olsun

mahzen06 link=topic=81198.msg964275#msg964275 date=1422620442' Alıntı:
destek parası sizin iş sözleşmenizde aldığınız bir karar. kendinize isteyerekte iş sözleşmesi imzalayabilirdiniz.
şahsen ben desteklemeleri kendime alıcağımı söylicem. işi yapan benim çünkü.

Dediklerinize göre dikkatimi birşey çekti ;her alan razı veren razı helal değil demişsiniz ya başka iletide desteklemeleri kendim alacağımı söylicem demişsiniz ya tarla sahibi razı olsada kalben razı değilse yani gönlü kaldıysa odesteklemeye haram olmuyo mu? Sizin gibi ince düşündüm aklımda bu soru oluştu

144fenomen link=topic=81198.msg964298#msg964298 date=1422624245' Alıntı:
Dediklerinize göre dikkatimi birşey çekti ;her alan razı veren razı helal değil demişsiniz ya başka iletide desteklemeleri kendim alacağımı söylicem demişsiniz ya tarla sahibi razı olsada kalben razı değilse yani gönlü kaldıysa odesteklemeye haram olmuyo mu? Sizin gibi ince düşündüm aklımda bu soru oluştu
güzel bir soru teşekkür ederim. helal olmaz kul hakkı olur. onuda geçtim siz benden bir bardak su istediniz. benim gönlüm razı olmassa gene kul hakkı olur.
ama tabi bunların dereceleri farklı olur.
ve ben sözleşme yapıorum şartlarımı ortaya koyuyorum kabul edip etmemek saten elinde silah dayamıyoruz ya :)

mahzen06 link=topic=81198.msg964301#msg964301 date=1422624903' Alıntı:
güzel bir soru teşekkür ederim. helal olmaz kul hakkı olur. onuda geçtim siz benden bir bardak su istediniz. benim gönlüm razı olmassa gene kul hakkı olur.
ama tabi bunların dereceleri farklı olur.
ve ben sözleşme yapıorum şartlarımı ortaya koyuyorum kabul edip etmemek saten elinde silah dayamıyoruz ya :)
teşekkür ederim.İslam kanunlarını çok derin bilmiyorum onun için bana ters geliyo olabilir ama;dediğiniz gibi bizde sözleşme yapıyoruz sana dönüm başına 100 lira diyoruz razıysan tamam diyoruz oda razı ki tamam diyo zorladığımı yok ne tanırız ne ederiz korkulacak insan değiliz :D oda razı oluyo bunun haram kısmı ne tam olarak anlayabileceğim dilden yüzeysel cevaplarsanız sevinirim :D

tarlayı direk en az 2 senelik kirala kira payını ver tohum toprak senden çıkan ürün yarı yarıya işini girme derim. En az 200 dönüm olursa daha iyi olur. Biz köyde yeri olan çiftçiliği bırakmış akrabalarımızdan kiralıyor senelik dönümü 75ten kiraladık 2 senelik sözleşme yaptık. Bu yıl trakya bölgesinde icarlı yerler 3te 2 gibi para bıraktı geçen yıl yarı yarıya yakındı seneden seneye değişiyor. Tabi bu rakamları kendimize göre yazdım bölgeden bölgeye rakamlar değişir.

Dedem 81 yaşında 20 yaşından beri parasını verip tarla kiralamış işlemiş bugünlere gelmiş biri. Şimdi gidip yanına desem dede sen 60 yıldır haram yiyorsun diye bana ne der acaba :) neyse adamı günaha sokmayım bu yaşta :)

Çok ince bir konu, hassas... hassasiyetinize de son derece saygı duyuyorum.

Ben çiftçi değilim, tarımla şu anda uğraşmıyorum, sizler gibi ben de devlete vergi veriyorum. Siz tarım yapıyorsunuz ve devlet tarafından kanunlarla size verilmesi kararlaştırılmış bir takım desteklemeler alıyorsunuz (yeterli olmadıklarını biliyorum).
Ben şimdi yani; desemki 'Eyyy devlet! Sen benim paramı, benden rıza almadan nasıl böyle sağa sola dağıtabilirsin, hakkımı helal etmiyorum' (tövde haşa)
...hepiniz yandınız arkadaşlar
Dinimiz akıl fikir dinidir, kolaylıklar dinidir, içinde muallaklık yoktur, anlayışlıdır, Allah sizin kalbinizin içindekini bilir... siz kendi yüreğinizden eminseniz, sıkıntı yoktur diye düşünüyorum, saygılar...

[size=14pt]çalışmalarım sonucunda öğrendiğim bilgilerin sonuçlarını açıklıyorum;
kütüb-i sitte adlı hadis kitabında yazılana göre ortaklık imamı azam ve onun talabesi züfer r.a. görüşlerine göre caiz değildir. ancak cumhur yani çoğunluğa göre caizdir.

mülteka adlı fıkıh kitabına göre de para karşılığı tarla kiralamak ne yalan söyleyim, ortaklığa göre helalliği daha açık :) tabi uyulması gereken şartları falan var.
kısa ve öz hali budur. tüm arkadaşlardan ve kamuoyundan :) yaptığım yanlışlıktan dolayı özür diliyorum.
Allah hepimizin işini gücünü rast eylesin. Allah ' a emanet olun selametle.
konuda kapanır heralde :)
[/size]

mahzen06 link=topic=81198.msg964485#msg964485 date=1422646413' Alıntı:
[size=14pt]çalışmalarım sonucunda öğrendiğim bilgilerin sonuçlarını açıklıyorum;
kütüb-i sitte adlı hadis kitabında yazılana göre ortaklık imamı azam ve onun talabesi züfer r.a. görüşlerine göre caiz değildir. ancak cumhur yani çoğunluğa göre caizdir.

mülteka adlı fıkıh kitabına göre de para karşılığı tarla kiralamak ne yalan söyleyim, ortaklığa göre helalliği daha açık :) tabi uyulması gereken şartları falan var.
kısa ve öz hali budur. tüm arkadaşlardan ve kamuoyundan :) yaptığım yanlışlıktan dolayı özür diliyorum.
Allah hepimizin işini gücünü rast eylesin. Allah ' a emanet olun selametle.
konuda kapanır heralde :)
[/size]
Aydınlattığın için teşekkürler :) yalnız şimdide kafam şuna takıldı ortaklık olmadan tarım nasıl ileriye gidecek? Örnek verecek olursak mesela bir babanın 2 oğlu ve 1000 dekar arazisi var şimdi bunu ikiye bölsen ikiside ayrı ekipmanlara para verecekler boş yere ülke ekonomisine zarar. Veya zaten benim 500 dekar arazim var neyime benim teknoloji kullanmak diyecekler tarım ilerleyemeyecek. Halbuki tabularımızı yıkıp kardeş kardeşe arazi yüzünden düşman olmasak beraber çalışmayı öğrenebilsek aslında hepimiz birer toprak ağası gibi olabilirdik. Babamlarda zamanında böldüler 40 yıllık çiftçiyiz kiralanan yerlerde dahil ortalama her yıl 800 dekar civarı ekim alanımız oluyor ama gel görki makina parkımızı birtürlü tamamlayamıyoruz hep eski teknolojiler ama 1500 dekar yerimiz olsa böylemi olurdu? Kendimizi kandırmayalım ülkemiz şartlarında 100-200 dekarla hele bide arazikuraksa tarım yapmanın bi manası yok yani ortaklık şart.

İsmail Pelit link=topic=81198.msg964501#msg964501 date=1422647052' Alıntı:
Aydınlattığın için teşekkürler :) yalnız şimdide kafam şuna takıldı ortaklık olmadan tarım nasıl ileriye gidecek? Örnek verecek olursak mesela bir babanın 2 oğlu ve 1000 dekar arazisi var şimdi bunu ikiye bölsen ikiside ayrı ekipmanlara para verecekler boş yere ülke ekonomisine zarar. Veya zaten benim 500 dekar arazim var neyime benim teknoloji kullanmak diyecekler tarım ilerleyemeyecek. Halbuki tabularımızı yıkıp kardeş kardeşe arazi yüzünden düşman olmasak beraber çalışmayı öğrenebilsek aslında hepimiz birer toprak ağası gibi olabilirdik. Babamlarda zamanında böldüler 40 yıllık çiftçiyiz kiralanan yerlerde dahil ortalama her yıl 800 dekar civarı ekim alanımız oluyor ama gel görki makina parkımızı birtürlü tamamlayamıyoruz hep eski teknolojiler ama 1500 dekar yerimiz olsa böylemi olurdu? Kendimizi kandırmayalım ülkemiz şartlarında 100-200 dekarla hele bide arazikuraksa tarım yapmanın bi manası yok yani ortaklık şart.
benim bahsettiğim saten ortak kiralama yani ben senin tarlanı süreyim işte üçte ikisi veya yarısı veya ne biliim belli bir miktarı çıkan ürünün benim olsun gibi. bunun böyle olmasınıda kişiye zararı dokunmasından dolayı olmuş açıklamaları bulabilirsin. yazması çok uzun olurdu :)
yoksa tarlaları birleştirip hep beraber ekip biçmek yerin miktarınca hakkını almak bunda sıkıntı yok saten ve benim gönlümden istediğim hep bu ve bu işi aslında kooperatiflerin yapması lazım ama nerdeee ye osman yan gel yat osman gerçi haklarını yemeyelim niye yapamadıklarını bilmiyorum. ama modern tarım şart bakalım kafamda güzel planlarım var. Allah Hayırlara tebdil eylesin.

mahzen06 link=topic=81198.msg964508#msg964508 date=1422647637' Alıntı:
benim bahsettiğim saten ortak kiralama yani ben senin tarlanı süreyim işte üçte ikisi veya yarısı veya ne biliim belli bir miktarı çıkan ürünün benim olsun gibi. bunun böyle olmasınıda kişiye zararı dokunmasından dolayı olmuş açıklamaları bulabilirsin. yazması çok uzun olurdu :)
yoksa tarlaları birleştirip hep beraber ekip biçmek yerin miktarınca hakkını almak bunda sıkıntı yok saten ve benim gönlümden istediğim hep bu ve bu işi aslında kooperatiflerin yapması lazım ama nerdeee ye osman yan gel yat osman gerçi haklarını yemeyelim niye yapamadıklarını bilmiyorum. ama modern tarım şart bakalım kafamda güzel planlarım var. Allah Hayırlara tebdil eylesin.
Kooperatiflerin yapması bu memlekete uymaz neden dersen burası avrupa gibi değil bizim nüfusumuz fazla ve bu nüfusun bir kısmı illaki tarımla uğraşmak zorunda kendi geçimlerini sağlayabilmek için. Bence yörelere göre asgari tarımsal işletme sınırları koyulmalı ve yine aileler işletmeli. Mesela sivas için bu büyüklük bir işletme için 1500 dekar olabilir. Tabi daha verimli yerlerde rakam biraz daha küçültülebilir. Arazi toplulaştırması şart.

İsmail Pelit link=topic=81198.msg964515#msg964515 date=1422647963' Alıntı:
Kooperatiflerin yapması bu memlekete uymaz neden dersen burası avrupa gibi değil bizim nüfusumuz fazla ve bu nüfusun bir kısmı illaki tarımla uğraşmak zorunda kendi geçimlerini sağlayabilmek için. Bence yörelere göre asgari tarımsal işletme sınırları koyulmalı ve yine aileler işletmeli. Mesela sivas için bu büyüklük bir işletme için 1500 dekar olabilir. Tabi daha verimli yerlerde rakam biraz daha küçültülebilir. Arazi toplulaştırması şart.
fikir güzel kotayıda yavaş yavaş 10 yıllık veya daha fazla sürelerle artırıp birleştirmeye devam edebilir. güzeell :)

sinan35 link=topic=81198.msg964360#msg964360 date=1422637427' Alıntı:
Çok ince bir konu, hassas... hassasiyetinize de son derece saygı duyuyorum.

Ben çiftçi değilim, tarımla şu anda uğraşmıyorum, sizler gibi ben de devlete vergi veriyorum. Siz tarım yapıyorsunuz ve devlet tarafından kanunlarla size verilmesi kararlaştırılmış bir takım desteklemeler alıyorsunuz (yeterli olmadıklarını biliyorum).
Ben şimdi yani; desemki 'Eyyy devlet! Sen benim paramı, benden rıza almadan nasıl böyle sağa sola dağıtabilirsin, hakkımı helal etmiyorum' (tövde haşa)
...hepiniz yandınız arkadaşlar
Dinimiz akıl fikir dinidir, kolaylıklar dinidir, içinde muallaklık yoktur, anlayışlıdır, Allah sizin kalbinizin içindekini bilir... siz kendi yüreğinizden eminseniz, sıkıntı yoktur diye düşünüyorum, saygılar...
evet yapın şimdi vicdan muhasebesini

sinan35 link=topic=81198.msg964532#msg964532 date=1422648900' Alıntı:
mesajımı yanlış anladığınızı düşünüyorum, cevabınıza anlam veremedim çünkü...
yanlış anlaşılma yok gayette haklısınız bu kadar ince ayrıntılara girersek kimsenin vicdanı rahat olmaz o arkadaşın bahsettigi kiranın neyle verileceği o günün şartlarına göre değerlendirip verilmiştir.şimdi ise devir ahir zaman neyse bu konulara girersek çıkamayız..konu yanlış yerlere gider

Bir konuya helal yada haram demeden önce çok iyi araştırmak lazım. Kesin çizgilerle bu helaldır, bu haramdır gibi hükümler vermek, fikirler yürütmek yorumlar yapmak... Allah korusun insanları büyük sıkıntılara sokabilir. Allah ' ın helal kıldıklarına haram, haram kıldıklarına da helal demenin hükmünü akıldan çıkarılmamak gerekir. Allah ' a emanet olun.

' ' Helal et ' ' vizyonundan sonra Helal tarla uygulamasını sıtemıze tasıyan arkadaşım....Avrupada Helal et damgalı olan ve olmayan etlerın aynı kesımhanede aynı sekılde kesıldıgını bırının kılosu 10 Euro ıken helal olan 14 Euroya satıldığını biliyorum Avusturya için......Şimdi kalkıp helal tarla uygulaması başlatıp icar paralarını artırmayı mı düşünüyorsun :) Herkes işini yapsın dini alet etmediğiniz bi tarım sektörü kaldıydı....Bulunduğunuz çağı o zamanki alım satım takasla değerlendirmekte bana göre yanlış her cağı kendı içerisinde koşullara göre yargılayıp yorumlamalısınız Sonuçta icarlar gelişigüzel bedava değil gönül rızası ve fıyatta anlasmayla sağlanıyor Tutupta boş arazıyı sormadan ekıp bıcsen haklısın....

Bu konuda dini olarak fazla bilgim yok. Herkes dinin farklı ibadetlerlerini farklı yönlerini kendine daha yakın buluyor ve bunları yaptığında kendini rahat ve huzurlu hissediyor. Örneğin a kişisi namaz kıldığında kendini daha huzurlu hissediyor, b kişisi namaz kılmıyor ama ramazanda orucunu tam tutuyor. Birisi için zekat vermek önemli, diğeri hacca gittiğinde kendini huzurlu hissediyor. Benim bir tanıdığım var ibadetlerini dört dörlük yapmaz, yeri geldiğinde içkisini içer ama kredi kullanmaz. Ben Allah ' ın huzuruna faize bulaşmış bir kul olarak çıkmam diyor. Benim için en özel ibadet kurbandır. İki kişi helalleştikten sonra herşey helal olmuyor. Örnek vermek gerekirse bir kadınla bir erkek 100 lira karşılığında zina yapıyorlar. Bu işin sonunda tarafların birbirlerine haklarını helal etmeleri yaptıkları eylemi helal kılmıyor. O sebeple bilgimizin olmadığı bir konuda helaldir, haramdır diye konuşarak imanımızı zayıflatmayalım. Demek ki bu arkadaşımız bu konuda rahat olmak istiyor ona da saygı duymalıyız.

bizim bölgede arazi çok az kiralamak için kavga bile çıkıyor
buğday arpa için kurak arazi 30 tl
sulak arazi 100 ila 250 arası tarlanın büyüklüğüne ve suya yakınlığı ile deişiyor sulak yerler ortalama 180 arsı