tarım kırsal destekleme kurumu YARDIM EDERMİSİMİZ Arkadaşlar

Herkes ayrı birşey söylüyor elimde 60 -80 bin kadar para var. Tkdk %65 hibe veriyor süt üretim çiftliği için

Fakat örn 150 bin ttu %65 onlara ait diyelim

TKDK Kimler başvurabilir Benim

ÇKS YOK Üstüme hiç birşey yok fakat 5 dnüm boş yer var
oraya yapıcam ama 150 bin param yok tkdk ilkten destekleme sağlarmı
120 başlık işletme kaça maal olur modern işletme
üstüme ev falan var çks yok başvuru süresi ne kadar
ortalama tahmini ne kadar maal olur biliyorum modern istiyorlar ama %65 vericeklerse
4 dönüm yerimi satıcam ana yol üstü 300 bin inek alıcam 40 tane koyucam yaparlarsa yani

Lütfen ayrınıtılı anlatın boş yorum atmayın nolur

[size=18pt]GÜNCELLEME 3 NİSAN [/size]

Evet bugün bizzat aradım
Konya tkdk ya telefonda bayan çıktı 15dk anlattı.
Şuan bütce hiç yok başvuruda 1-2 -3-4 ay sonra olucak ve yıl sonunda 2.partlar açılcak dedi Bende sordum
Benim hiç bütcem yok ilkten destek verme şansınız nedir şartlar nedir öğrenebilirmiyim dedim ?
-Devap= Beyfendi siz ilk önce yaptıracaksınız köye kasabaya en az 2km uzakta olucak dedi 5-10 Dönüm tapulu ipoteksiz olması gerekir üstünüze veya en az 10 yıllık belediye imzalı kiralanmış yer olması lağzım burayı hiçbir taktirde tapu üstüne ise ipotek vermiceksin kira ise zaten veremessiniz Siz burayı kendi imkanlarınız ile yaptırıp bize öyle müracat ediceksiniz ve biz kontroller sonrası ücret ödeme gerçekleştircez dedi.
+Peki benim yapma durumum yok 500 bin tutar ise modern işletmeye 100 bin param var Nasıl yaptıracam ki Tkdk ait kredi falan varmıdır?
Cevap= Beyfendi bunu biz bilemeyiz ister ev arsa satın yaptırın ister kredi kullanın Örn hepsiini 500 bin ' e kredi ile yaptırdınız İşletme bankanın üstüne oldu ama ordaki yer tapusu size ait biz gelip bakıyorzu maliyet raporu ve bankadan çektiğine dair işletme için kredi tutarının %65 ' ini karşılıyoruz dedi.
Sorum=- Çks istiyorlamış 3 yıllık dediler o durum nasıldır hanfendi dedim?
Cevap= Şöyle birşey sizin hayvancılık ile birşey yaptınınız İnek aldınız mı üstünüze baktınızmı çks en az 3 yıl yeterli oluyor ama bunlar yoksa
2 ay sigortları hayvan çilfiğinde çalışmış gözükmeniz gerekir.Buda yeterli veya Veteriner falanmısınız diplomanız varmı okulundan mezunmusunuz sertifikalarınız varmı bunlardan 1 tanesi yeterli olur beyfendi dedi İşte sorduklarım bunlar

Ben Şimdi TC Ziraat bankasından tesisi yaptırmam gerekiyor orasıda 1 kefil istiyor veya Tesis ve İnek alımı olursa Bankanın üstüne oluyor onlar TKDK da buna karışmıyor çünkü Yer kiralık olursa 10 -20 Senelik ipoetek vermiyorsunuz banka almıyor zaten yaptırgı kazanlar gübre çukurlar Daha çeşitli ekipmanlar falan tesis yani 100 başlık için.Kuruyor ve o borc sen borcunu tamamen bitiseiye kadar üstüne olmuyor inek alımıda olursa sigortlaman ve kendine sigorta ve 1 içşi çalıştırman gerekirmiş
Şuan ilk yapmam gerek 10 dönüm bir yer var kırda onu almam yada 20 yıllık kiralamam gerekir.
Prosüdürleri çok yani biraz Ve ayriyetten 40 yaş altına %65 Üstüne %60 hibe veriomuş.
Ziraat bankası ile bildiğini konu varsa nolur yazın

Ynt: tarım kırsal destekleme kurumu YARDIM EDERMİSİMİZ Arkadaşlar

Hevesinizi kırmak gibi olmasın ama TKDK üzerinden yapacam derseniz 80 bin TL proje vs. işlerine anca yeter hatta yetmez. TKDK kabul edilen projeleri sitesinde yayınlıyor, incelerseniz 120 başlık süt işletmeleri için proje bedellerinin ortalama 2 milyon TL olduğunu görürsünüz. Para kısmını bir şekilde hallettiğini varsayarsak başvurmak için ÇKS ihtiyacınız var, şirket olarak başvurursanız şirketin ÇKS ' si gerekiyor. Kişi olarak başvurmak için mesleki yeterlilik gerekiyor yani ya veteriner vs. diplomanız olucak yada 3 yıl hayvancılıkla ilgili bir işletmede çalıştığınızı belgelemeniz lazım. Şirket olarak başvurursanız bu şartlaro sağlayan bir kişiyi çalıştırıyor olmanız lazım.

Son olarak şunu söyliyim 5 dönüm yere en iyi ihtimalle 1000 metre kare inşaat izni alabilirsin, 1000 metre kare inşaat izni ile ancak 40-50 başlık bir yer (bakıcı evi, sağımhane vs. dahil) yapabilirsin.

En az üç yıl çks(çiftçi kayıt sistemine) kayıtlı olman gerekir ayrıca arazin yerleşim yerine en az 2 km uzak olması lazım birinci sınıf tarım arazisi üzerine de yapaman birde çevre raporu var en zoru o arazinin çiftlik için en fazla yüzde on beşini kullandırıyorlar bunlar gibi bir sürü teferruat yani sizin anlayacağınız hibe için bin dereden su getirmeniz lazım ama aldığınız hibeden geri kalanını ödemeniz için uzun vadeli 1000 de 4 oranında faizli kredi kullandırıyorlar

Hibe alacaksanız cebinizde en az 500 000 tl olması lazım. hele ki 120 başlık kuracağım derseniz bu tutar kat ve kat artar. Size elinizdeki miktar ile yarı açık sundurma tarzına yer yapmanızı tavsiye ederim.

mrb arkadaşlar geçenlerde bir danışmanlık firması ile irtibata geçip 100 başlık süt çiftligi kurmak için gerekenleri sordum bana bir mail olarak geri dönüş sagladılar kısaca söyle 100 başlık süt çiftligi için geçen dönemde örnek projelere bakar yaklaşık olarak bir fiyat verdiler çiftligin kurulacagı arazi öncelikle kendinize ait olacak, alacagınız hayvanları kendi imkanlarınızla alacasınız tkdk nın destekledigi inşaat giderleri ve makina ekipmanlar, gübre çukuru vb şimdi aklıma gelmeyen ama tambir avrupa standartlarında kurulacak olan çiftliginizin maliyeti örnek projelere bakara 1,5- 1,6 milyon lira bunun %65-70 (döneme göre degişiyor) hibe veriliyor ama başvuran kişi yada kuruluşun elinde nakit olarak 150-200 bin tl olması gerekiyor ve bunun yanında diger giderlerin %80 ini karşılayacagını belgelemek zorunlulugu var.

evet arkadaşlar bana gelen mail kısaca böyleydi benim size tavsiyem en net bilgiyi bir danışmanlık firmasına giderek almanız ve bu maliyetlere bakarak umutsuzluga kapılmamak gerekiyor ama üç aşagı beş yukarı elinizde biraz nakit para olması lazım devlet gel ben kurayım sen çalıştır demiyor bu işi gerçekten yapabilecek maddi gücü yeterli kişilere yaptırmak istiyor

sklr68 link=topic=82969.msg989259#msg989259 date=1428045820' Alıntı:
En az üç yıl çks(çiftçi kayıt sistemine) kayıtlı olman gerekir ayrıca arazin yerleşim yerine en az 2 km uzak olması lazım birinci sınıf tarım arazisi üzerine de yapaman birde çevre raporu var en zoru o arazinin çiftlik için en fazla yüzde on beşini kullandırıyorlar bunlar gibi bir sürü teferruat yani sizin anlayacağınız hibe için bin dereden su getirmeniz lazım ama aldığınız hibeden geri kalanını ödemeniz için uzun vadeli 1000 de 4 oranında faizli kredi kullandırıyorlar

Örnek tapu üstüme olur ise 3 yıllık çks kayıtlı birisinin adına yaptırırsak o kişinin üzerinemi olucak işletme ve çekilen kredi.Çks 3 sene beklememmi gerek ve Örn 300bin tuttu son modernd 5 dönüm 120 başlık veya 60 başlık işletme
195 BİN Eder 105 Milyarınıda benim ödemem gerekiyor Ve 105 bin ' i Kredi veriyormu tkdk ödemek için 5 sene sonra faizle ben zaten inekleri alıcam ama bu 105 bin i de veriyormu kredisini diğerlerini karşılıyormu kapalı besi yaptırcam tabiki.
Çks yok işte sorun keşke 3 yıl önce kayıt olsydk ama hiç bi çözüm yolu yokmu arkadaşlar 300binede son sistem modern kurulmazmı aşşagı yukarı sizce? ya ? Lütfen daha açıklayın nolur kardeş

Sanırsam 500binin %65 ini karşılar geri kalanınıda 4-5 yıl ödemeli kredi yapar
Zaten bekleme yapma yani 40 hayvan ı aldın Sütten ettiğin kaar ı yıllık olarak ve doğan buzalarda 2 bin 35buza doğar ortalama

İneler 7-8 bin demişssin muhtemelen 30kg altında vermemesi gerek bu fiyattakiler
1,400sogut süt pazarlarsın +30 destek 1700 e gidiyor buu tür işletmelerde 1 ton dökülen mesela günlük süt
30Kg süt verimi veren 40 adet inek yıllık kazancı 130-140 bin tl Eder ayriyetten 2 binden 35 buzası 70 bin eder ( Bunu zaten sayma) elektirik su çok gelir işletmeye mazot hani belli olmaz yani ilk 1.5 yıl kazncını oraya vermen gerek ödemen gerek ki daha da başka işlet için destek başvuru yap
Bak bizim orda 50başlık yaptırdıttı birisi 15 adet de ziraatdan inek aldı. İlk doğan buzalarını ve 2 yıl kaanıcnı bitirkitrdi kapattı borcunu yani olabilir ama en iyisi kurumdan daha çok bilgi al çks olayları falan nasıl yani bi baktır

TKDK ahır yapılıp kontrollerini yapıp bu ahır projeye uygun olmuş diye onay alınmadan 1 kuruş vermiyor. O noktaya kadar inşaat işlerini, ekipmanı vs. nasıl alırsın nereden para bulursun tamamen senin mali durumuna bakar. TKDK iş bittiğinde geliyor ölçüyor, biçiyor bazı noktalarda yok bu projeye uymamış parasını vermiyorum gibi kıllıklarda çıkartabiliyor ve onayı verdikten bir kaç ay sonra ödemeyi yapıyor.

Burada 2 seçenek var, ya inşaat firması ile anahtar teslim anlaşırsın adam her şeyi kendi cebinden yapar TKDK ' dan gelen parayı alır gider ki bu yöntemi tavsiye etmem nerede en ucuz mal varsa onu kullanır. Diğer yol bir şekilde kredi vs. bularak inşaat masraflarını kendin karşılaman ve sonrasında TKDK ' dan parayı alman.

TKDK ' dan işletme kurmak kolay iş değil, bizim tanıdık kurdu şimdi çiftliğin bir köşesine prefabrik ev kondurmak isteseler gidip kurumdan izin almaları gerekiyor. Kurum 6 ayda bir gelip ahırı kontrol ediyor, mali evraklarını istiyor ne durumdasın kontrol ediyor. Kısacası bu iş sıfırdan giren kenarda kıt kanaat parası olan insana göre değil. Sen hocam 15-20 hayvanlık eski düzen bir şey ile başla işlerin ters gitmezse akıllı davranırsan 4-5 yıl sonra anca TKDK ' ya başvuracak noktaya gelirsin.

Kulakta duyma bilgiler ile ufkunuzu karartmayın bence en yakı tkdk il koordinatörlüğüne giderek bir bardak çay içip bilgi alış verişinde bulunabilirsiniz

Avrupa Birliği ' nin süt kotalarını kaldırdığı şu günlerde, süt işletmesi kurmak ne kadar mantıklı?Slaj, arpa, yonca vs. yemlerini kendi tarlamda kendim üretmiyorsam, bırakın %65 ' i %95 hibe verse gene işletme kurmam.
Bence bir kaç sene bekleyip piyasanın durumuna bakmanızda fayda var.

sevecen12 link=topic=82969.msg989303#msg989303 date=1428055371' Alıntı:
Örnek tapu üstüme olur ise 3 yıllık çks kayıtlı birisinin adına yaptırırsak o kişinin üzerinemi olucak işletme ve çekilen kredi.Çks 3 sene beklememmi gerek ve Örn 300bin tuttu son modernd 5 dönüm 120 başlık veya 60 başlık işletme
195 BİN Eder 105 Milyarınıda benim ödemem gerekiyor Ve 105 bin ' i Kredi veriyormu tkdk ödemek için 5 sene sonra faizle ben zaten inekleri alıcam ama bu 105 bin i de veriyormu kredisini diğerlerini karşılıyormu kapalı besi yaptırcam tabiki.
Çks yok işte sorun keşke 3 yıl önce kayıt olsydk ama hiç bi çözüm yolu yokmu arkadaşlar 300binede son sistem modern kurulmazmı aşşagı yukarı sizce? ya ? Lütfen daha açıklayın nolur kardeş
arkadaşım bunun için en iyisi bir danışmanlık şirketini arayın Konya da AYC danışmanlık var Naci beyle görüşün çok yardımcı oluyorlar

vasago link=topic=82969.msg989308#msg989308 date=1428058232' Alıntı:
TKDK ahır yapılıp kontrollerini yapıp bu ahır projeye uygun olmuş diye onay alınmadan 1 kuruş vermiyor. O noktaya kadar inşaat işlerini, ekipmanı vs. nasıl alırsın nereden para bulursun tamamen senin mali durumuna bakar. TKDK iş bittiğinde geliyor ölçüyor, biçiyor bazı noktalarda yok bu projeye uymamış parasını vermiyorum gibi kıllıklarda çıkartabiliyor ve onayı verdikten bir kaç ay sonra ödemeyi yapıyor.

Burada 2 seçenek var, ya inşaat firması ile anahtar teslim anlaşırsın adam her şeyi kendi cebinden yapar TKDK ' dan gelen parayı alır gider ki bu yöntemi tavsiye etmem nerede en ucuz mal varsa onu kullanır. Diğer yol bir şekilde kredi vs. bularak inşaat masraflarını kendin karşılaman ve sonrasında TKDK ' dan parayı alman.

TKDK ' dan işletme kurmak kolay iş değil, bizim tanıdık kurdu şimdi çiftliğin bir köşesine prefabrik ev kondurmak isteseler gidip kurumdan izin almaları gerekiyor. Kurum 6 ayda bir gelip ahırı kontrol ediyor, mali evraklarını istiyor ne durumdasın kontrol ediyor. Kısacası bu iş sıfırdan giren kenarda kıt kanaat parası olan insana göre değil. Sen hocam 15-20 hayvanlık eski düzen bir şey ile başla işlerin ters gitmezse akıllı davranırsan 4-5 yıl sonra anca TKDK ' ya başvuracak noktaya gelirsin.

Evet bugün bizzat aradım
Konya tkdk ya telefonda bayan çıktı 15dk anlattı.
Şuan bütce hiç yok başvuruda 1-2 -3-4 ay sonra olucak ve yıl sonunda 2.partlar açılcak dedi Bende sordum
Benim hiç bütcem yok ilkten destek verme şansınız nedir şartlar nedir öğrenebilirmiyim dedim ?
-Devap= Beyfendi siz ilk önce yaptıracaksınız köye kasabaya en az 2km uzakta olucak dedi 5-10 Dönüm tapulu ipoteksiz olması gerekir üstünüze veya en az 10 yıllık belediye imzalı kiralanmış yer olması lağzım burayı hiçbir taktirde tapu üstüne ise ipotek vermiceksin kira ise zaten veremessiniz Siz burayı kendi imkanlarınız ile yaptırıp bize öyle müracat ediceksiniz ve biz kontroller sonrası ücret ödeme gerçekleştircez dedi.
+Peki benim yapma durumum yok 500 bin tutar ise modern işletmeye 100 bin param var Nasıl yaptıracam ki Tkdk ait kredi falan varmıdır?
Cevap= Beyfendi bunu biz bilemeyiz ister ev arsa satın yaptırın ister kredi kullanın Örn hepsiini 500 bin ' e kredi ile yaptırdınız İşletme bankanın üstüne oldu ama ordaki yer tapusu size ait biz gelip bakıyorzu maliyet raporu ve bankadan çektiğine dair işletme için kredi tutarının %65 ' ini karşılıyoruz dedi.
Sorum=- Çks istiyorlamış 3 yıllık dediler o durum nasıldır hanfendi dedim?
Cevap= Şöyle birşey sizin hayvancılık ile birşey yaptınınız İnek aldınız mı üstünüze baktınızmı çks en az 3 yıl yeterli oluyor ama bunlar yoksa
2 ay sigortları hayvan çilfiğinde çalışmış gözükmeniz gerekir.Buda yeterli veya Veteriner falanmısınız diplomanız varmı okulundan mezunmusunuz sertifikalarınız varmı bunlardan 1 tanesi yeterli olur beyfendi dedi İşte sorduklarım bunlar

Ben Şimdi TC Ziraat bankasından tesisi yaptırmam gerekiyor orasıda 1 kefil istiyor veya Tesis ve İnek alımı olursa Bankanın üstüne oluyor onlar TKDK da buna karışmıyor çünkü Yer kiralık olursa 10 -20 Senelik ipoetek vermiyorsunuz banka almıyor zaten yaptırgı kazanlar gübre çukurlar Daha çeşitli ekipmanlar falan tesis yani 100 başlık için.Kuruyor ve o borc sen borcunu tamamen bitiseiye kadar üstüne olmuyor inek alımıda olursa sigortlaman ve kendine sigorta ve 1 içşi çalıştırman gerekirmiş
Şuan ilk yapmam gerek 10 dönüm bir yer var kırda onu almam yada 20 yıllık kiralamam gerekir.
Prosüdürleri çok yani biraz Ve ayriyetten 40 yaş altına %65 Üstüne %60 hibe veriomuş.
Ziraat bankası ile bildiğini konu varsa nolur yazın

sanırsam ziraat tesisi yapar inekleri verir hepsini verir en az 10 dönüm yerin oluucak orası dahil işletme inekler dahil rehin alınır sigorta ödeme zorunluğu var ipotek olursada tkdkdan para almassın yer ipoteksiz olucak 1 tanede kefil ister çks ister teminat ister falan yoksada dediğim gibi herşey rehinli oluur