Tambur İle biçim fiyatları

Tırpanla iyi çalışan günde 2 dekar çayır otu anca biçebilir.Ortalamalar 1,5 dekardır.
Biçer buğday biçim ücreti ile yonca biçim ücreti aynı olur. 30 TL
Parçalı arazide ot biçim ücreti 60 TL biçenler oluyor.
Yonca biçiminde 1 lt/dk yakıt harcanır.
Gezmeli işte iş kaçmaz, yakıta bakılmaz.
Çayir otu bicmesi zordur,hatta her adam bicemez.Yulaf cayira bakarak daha kolaydir,tirpanla bicmesi.Tambur bile bicaklar biraz eskiyince cayiri tam kesmez.Tamburla cayir bicecek olursak daha devirli daha yavas gideriz.Cayir bicmenin fiyati biraz farkli olur burda.

Bana da nedense elin tarlası daha hoş geliyor. Kendi tarlamızda kabinsiz salyangoz gafalı 640 sayesinde kafama yumruk kadar taşlar yediğim oluyor.Taş ve aşırı hız yüzündsn 2 defa dolaylı arıza yaşamıştık. Ucuza hallettik.

Çare 3 metrelik

Bana da nedense elin tarlası daha hoş geliyor. Kendi tarlamızda kabinsiz salyangoz gafalı 640 sayesinde kafama yumruk kadar taşlar yediğim oluyor.Taş ve aşırı hız yüzündsn 2 defa dolaylı arıza yaşamıştık. Ucuza hallettik.

Çare 3 metrelik
Akif taşli yerde 3 m. Lik diskli makine tanburluya göre nasıl

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
Tarlaya ve adama göre 12-16tl arası biçiyorum. Tırmıklama ise yoncada 8-10, fasalda 10-12tl arası.

3 metrelik makinalar 16-18 liraya biçiyor, tırmıklama derdide yok. Bazen düşünüyorum pahalı mı yapıyorum diye
akif,buralarda olsaydın.
ben sana bol iş çıkarırdım.
hatta kendim hiç yerimden kalkmazdım.
sen uygun fiyat çektin :)

Çare 3 metrelik
640 ile çayır biçme makinesini kaçıncı viteste, yaklaşık kaçıncı devirde kullanıyorsunuz Akif? Fiat gezdirirken zorlanıyor mu, ön kaldırıyormu mesela??

• Beğen
Tepkiler: Akifİnanç68
640 ile çayır biçme makinesini kaçıncı viteste, yaklaşık kaçıncı devirde kullanıyorsunuz Akif? Fiat gezdirirken zorlanıyor mu, ön kaldırıyor mu mesela??
Fiat 640 , alt açıklık 35 cm gibidir, %45-55 eğimli rampada tarlanın sınır kenarları hafiften setli ve biraz düz olur, fren zaten Allah'a emanet tutar , tamburlu 165 cm çayır makinesi sıra dönüşünde yerden kaldırılmaz , yoksa traktörün devrilme riski olur, seri 1. vitesle biçilir.
Fiat traktörlerin ön kısımları hafiftir , duruma göre ağırlık kullanmak gerekir.
MF 265S, yeşile yulaf biçiminde seri 2 kaplumbağa, 1800 rpm motor devriyle biçim yapar , yonca biçerken 1400 rpm devir yeterli olur.

640 ile çayır biçme makinesini kaçıncı viteste, yaklaşık kaçıncı devirde kullanıyorsunuz Akif? Fiat gezdirirken zorlanıyor mu, ön kaldırıyormu mesela??
İsmail abi bizim arazilerimiz düz. Tarlada ufak tesviyesizlik oluyor ama bu biçim makinasını etkilemiyor. Bu yüzden vitesi sadece yoncanın durumuna göre değiştiriyorum.

Dikdörtgen bir tarla hayal edelim. Etrafında boşluk yok, komşuların tarlaları var. Sol tekerin içten bastığı yeri, tatla sınırına denk getiriyorum.Tarlanın içini sağ tarafıma alıp 4 tarafıda 1.vitesle biçiyorum. Kenarlar taşlı ve yabancı atıklarla dolu olabiliyor çünkü. 1.turdan sonra 2.vitesle etrafından 5 tur alıyorum. 6 turu ise tarlaya ilk girdiğimde bıraktığım kenarları tersine dönüp biçerek tamamlıyorum.

Daha sonra artık tarlayla biz bize kalıyoruz, yastık başı isi bitiyor. Bıçaklarım keskinse, köstebek deliği hiç yoksa ve acelem varsa 3.vitese burda takıyorum. Bu özelliklerden o anda 1'i yoksa her zaman 2 ile biçiyorum.

Çok yatık yerlerde biraz zorlanıyor. Köstebeklerin yeni delik açıp, toprağını üstüne attığı yerlerde 640 sağ tarafa çekiyor. Çizgim hafif bozuluyor.

Ön kaldırmayı önde ağırlık yokken, makina yol konumundayken , debriyajı birden bıraktığında yapıyor abi. Ama zaten bu tamamen macera aramak.