Tahıl ve Yem Bitkileri Destek Ödemeleri Başladı

-33.433 üreticiye hububat, baklagil, dane mısır desteği 154.658.071 TL,
-69.584 üreticiye yem bitkileri desteği adı altında 222.085.119 TL destek ödemeleri TC kimlik numaralarının ve "Vergi kimlik numaralarının" son hanesine göre bugünden itibaren yatırılmaya başlandı.

*TC kimlik numaraları 4,6,8 ve Vergi kimlik numaralarının son hanesi 1,3,4,5,6,7,8,9 olan üreticilerin 5 Mart 2021, 18:00 sonrası,
*TC kimlik numaraları 0, 2 ve Vergi kimlik numaralarının son hanesi 0, 2 olan üreticilerin 12 Mart 2021, 18:00 sonrası destek ödemeleri hesaplarına yatacak.

1614965458529.png

• Beğen
Tepkiler: YUSUFTUYLUOGLU
Ogrenmek icin soruyorum.
100 dekar bugday icin tum desteklerin toplami nedir? Mazot, gubre .... toplam hepsi.
1 dekar( 1000m2) için mazot, gübre, sertifikalı tohum, prim desteği v.s tüm destekler dahil 230 TL diye biliyorum (dekardan alınan ürün miktarı 1 ton olarak hesaplanmıştır) maksimum alınabilecek destek.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Ogrenmek icin soruyorum.
100 dekar bugday icin tum desteklerin toplami nedir? Mazot, gubre .... toplam hepsi.
Bu çok cevaplı soru 1 sene nadas yaptın mesela o sene 1800 TL felan ertesi sene ektin 3500 TL alırsın artı birde o tarladan ne kadar ürün çıktı her 1 kg için 10 kuruş alırız ben böyle hesap yaptım ama arkadaşlar nasıl bakar bilmiyorum

Düzeltme yaptım şimdi oldu maksimum alınabilecek destek 230 TL buğday ekili araziden ...
Ogrenmek icin soruyorum.
mazot desteği 19 TL/ dekar
gübre desteği 16 TL / dekar
sertifika desteği 16 TL / dekar
TOPLAM 51 TL / DEKAR
SATIŞ KIRAÇTA 360 KG / DEKAR = 36 TL/ DEKAR maksimum, sulu yer için 650 kg diye hatırlıyorum.
kıraç için 87 TL / dekar
sulu için 116 TL dekar

Fiyat yukselse de 2.500 olsa bile 300 kg hesabiyla 750, 250 de destek olsa, ele gecen olur 1.000 TL. Bunun kari ne olur ki. Riske girmeden kiraya veren destegi de alinca daha karli olmuyor mu ?

mazot desteği 19 TL/ dekar
gübre desteği 16 TL / dekar
sertifika desteği 16 TL / dekar
TOPLAM 51 TL / DEKAR
SATIŞ KIRAÇTA 360 KG / DEKAR = 36 TL/ DEKAR maksimum, sulu yer için 650 kg diye hatırlıyorum.
kıraç için 87 TL / dekar
sulu için 116 TL dekar
Yağmur bulutlarini sizi köyün üzerinde patatalim...
Destekler eskiye göre azaldı ama şu var suluyu ben bilmiyorum kıraç da ise verim az çiftci evet az iş yapıyor gıbı ama gerçekte öyle değil yani zaten ek iş olarak yapıyor herkes ya mesela Bi yağmur yagıyor gıdıyor sun bir tarla sürüp gelıyorsun öbur tarla sürülmüyor veya kazayağında tarla otlanıyor bir daha gıdıyor sun hepimiz için geçerli herkes bir mühendis gibi değil yani öyle çok birşey beklemeden işini yaparsan mutlusun benimle büyük amcamın mesela hiç bir işi yok boş boş gezıyor uz köye gidip iki gün vakit geçiriıyoz çalışıyoruz kafa dinleniyor atamız dedemiz bırakmış zarar da etmiyor az kazanıyor bide bu dunya düzeni bu elimize bir para geçiyor hemen şunu yapalım dıye harcıyoruz çiftciliğin güzel yanlarında var mesela toplumdan kopmuyorsun felan filan uzun mesele yani

• Beğen
Tepkiler: cemal ÖZTÜRK
Destekler eskiye göre azaldı ama şu var suluyu ben bilmiyorum kıraç da ise verim az çiftci evet az iş yapıyor gıbı ama gerçekte öyle değil yani zaten ek iş olarak yapıyor herkes ya mesela Bi yağmur yagıyor gıdıyor sun bir tarla sürüp gelıyorsun öbur tarla sürülmüyor veya kazayağında tarla otlanıyor bir daha gıdıyor sun hepimiz için geçerli herkes bir mühendis gibi değil yani öyle çok birşey beklemeden işini yaparsan mutlusun benimle büyük amcamın mesela hiç bir işi yok boş boş gezıyor uz köye gidip iki gün vakit geçiriıyoz çalışıyoruz kafa dinleniyor atamız dedemiz bırakmış zarar da etmiyor az kazanıyor bide bu dunya düzeni bu elimize bir para geçiyor hemen şunu yapalım dıye harcıyoruz çiftciliğin güzel yanlarında var mesela toplumdan kopmuyorsun felan filan uzun mesele yani
Destek olmasın kıraç araziler çekilmez çile olur evet ürün hem az para edıyor hem de çok az çıkıyor sorun burada aslında tüm sektörlerde var bu maliyet artıyor satış fıyatı çok az artıyor yani üfe artarken tüfe tam artmıyor bknz: geçensene ki süt fiyatlarına ve yem fiyatlarına