kaba yem amaçlı fiğ ekiminde fiğ ve diğer tahılların dönüme oranı ne olmalı ?

Başlıkda belirtdiğim gibi kaba yem amaçlı ot ekilecek. fiğ+arpa+tırtıkale+yulaf karışıtırıp ekilecek. Hasat ise bitki tohumları nişasta oluşturduğu dönem yani daha süt gibiyken yapılacak. Bu işlerde daha yeni olduğum için sizden fikir almak istiyorum. şimdi benim merak ettiğim dönümüne ekilecek tohum miktarı hangisi ne kadar olmalı karışımı nasıl yapmalıyım ? mesela fiğ 10 arpa 5 buğday 8 yulaf 8 gibi. Birde ben Kastamonu/Taşköprü de yaşıyorum burada hangi ay ekmek daha uygun olur. bu arada ocak 11 deyiz daha buraya kar yağmadı.

Ben 13 kg adi fiğ 3 kg arpa 3 kg Yulaf karistirip ekiyom fiğ 16 kg Yulaf 4 kg yapacağım bu sene birde İlk sene cizelle sur sonraki 3 sene kazayağı veya diskaro çek ek veya mibzerle direk ek iyi oluyor ot da çıkıyor verim çok iyi olur ben İlk yağmur düştüğü an ekiyorum Ekim gibi adi fiğ soğukta n etkilenir yulaflı bictikten sonra sulayabilirsen tekrar çıkar kelle bağlar o vaziyette tiller cekersen kuruya tekrar ekmene gerek kalmaz çıkar hele tille çektikten sonra mibzer ile fiğ ekiver güzel olur

• Beğen
Tepkiler: kikipaki