Sulama trafosu için sorum olacak

Arkadaşlar abilerim tecrübe ve bilgisi olanlara danışmak istediğim bir şey var.

Babamın 62 dönüm Sakarya porsuk nehri kıyısında tarlası var. Biz bu tarlayı ya traktör ile yada pancar motoru ile suladık bir zamanlar. Şimdi uğraşamadığımız için kiraya verip gelir elde ediyoruz. Şuanda başkası oldukça iyi verim alıyor emeğini çekerek. Pancar, kabak, buğday ekiyor. Biz sulama maliyetleri nedeniyle hem emek hem zaman problemi nedeniyle ekemiyoruz. İl dışında çalışan kişileriz. Haftasonları kuru tarımla uğraşıyoruz. Fakat yakın zamanda sulu tarımlada ilgilenmeye başladık. Sorum şu olacak, bizim tarlanın başına komşu parsel den arkadaş porsuk kıyısına trafo getittirip oturttu, bizim tarlanın ortasındanda tarla boşken 1 m kepçe ile derin kanal kazıp boruları döşemiş, müsaadeye gerek görmemiş, benim sorum şuki, bende elektrikle sulama yapmak istesem. Proje çizdirirken, onun diktiği trafodan istifade edebilirmiyim. Bunun için sadece ben elektrik saatimi projelendirmeliyim. Bu elektrikle sulama izni prosedürü nasıl oluyor. Maliyet ne çıkar. Mazotlu sulamaya göre dahamı ekonomik. Tarlamız beşgen şeklinde, uygun yer altı borusu döşeyerek parselizasyon yaparak daha kolay bizi yormayacak bir sulama sistemi geliştirme çabam var. Bu konuda fikirlerinizide bekliyorum. Tarlanın resminide paylaşacağım... Ayrıca tarlamın altından boru hattı çeken arkadaştan bir kira bedeli istesem mi arkadaşlar...

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Arkadaşlar abilerim tecrübe ve bilgisi olanlara danışmak istediğim bir şey var.

Babamın 62 dönüm Sakarya porsuk nehri kıyısında tarlası var. Biz bu tarlayı ya traktör ile yada pancar motoru ile suladık bir zamanlar. Şimdi uğraşamadığımız için kiraya verip gelir elde ediyoruz. Şuanda başkası oldukça iyi verim alıyor emeğini çekerek. Pancar, kabak, buğday ekiyor. Biz sulama maliyetleri nedeniyle hem emek hem zaman problemi nedeniyle ekemiyoruz. İl dışında çalışan kişileriz. Haftasonları kuru tarımla uğraşıyoruz. Fakat yakın zamanda sulu tarımlada ilgilenmeye başladık. Sorum şu olacak, bizim tarlanın başına komşu parsel den arkadaş porsuk kıyısına trafo getittirip oturttu, bizim tarlanın ortasındanda tarla boşken 1 m kepçe ile derin kanal kazıp boruları döşemiş, müsaadeye gerek görmemiş, benim sorum şuki, bende elektrikle sulama yapmak istesem. Proje çizdirirken, onun diktiği trafodan istifade edebilirmiyim. Bunun için sadece ben elektrik saatimi projelendirmeliyim. Bu elektrikle sulama izni prosedürü nasıl oluyor. Maliyet ne çıkar. Mazotlu sulamaya göre dahamı ekonomik. Tarlamız beşgen şeklinde, uygun yer altı borusu döşeyerek parselizasyon yaparak daha kolay bizi yormayacak bir sulama sistemi geliştirme çabam var. Bu konuda fikirlerinizide bekliyorum. Tarlanın resminide paylaşacağım... Ayrıca tarlamın altından boru hattı çeken arkadaştan bir kira bedeli istesem mi arkadaşlar...

1a52fad951a5b6cacb3192d8be27b8ea.jpg

Turuncu nokta trafo kırmızı çizgili hatlar tarla sınırları iki tarla normalde birleşmiş hali yaklaşık bu şekilde...

Birde bu elektrikli sulama işlemleri müracaat ları nereye yapılıyor acaba...

Bahsettiginiz trafo o sahsin kendine aittir. Ve adamin kullandığı motorun gücü trafonun gücüne yakin ise ikiniz ayni anda sulama yapamazsiniz. Ayrica o izin vermediği sürece o trafodan enerji alamazsin. Yalniz o senden habersiz senin tarlandan boru geçirmişse sende kardeş ben senin trafondan enerji almak istiyorum diyebilirsin. Tabi trafonun gücü yeterli ise...
Bir süzme sayaç koyarsiniz abonelik, fatura falan onun üstüne olur, senin pompana giden enerji süzme sayactan gecer. Sen senin sayacin yazdığını ona ödersin. Lakin adam okadar masraf yapmış, banane kardeşim trafomu kullandirtmam diyebilir.
Birde sizin pompanizi koyacaginiz yer trafoya 300 metreden daha uzak olmamali. Çünkü alçak gerilimde elektriği 300 metreden fazla taşımak sıkıntılı.

• Beğen
Tepkiler: çiftçi sam

En başta tabi ki trafonun sahibi kullanmanıza müsade etmezse kullanamazsınız. Bunun yanı sıra,trafonun büyüklüğüne göre belki aynı anda da çalışamayabilirsiniz. Öreneğin 55 Kw lık iki motorun sağlıklı şekilde çalışması için trafonun en az 150Kw olması lazım. Kendi trafonuz değilse bu trafo, siz panonuza bir tane süzme saat takarak kullandığınız elektriği ölçersiniz. Abonelik trafo sahibinindir. Trafodan sizin panonuza getireceğiniz kabloda önemli. Mesafe arttıkça fiyat katlaya katlaya artıyor. Örneğin ben bu yıl 130mt kabloyu 13000 TL ye aldım. Aynı mesafede aliminyum kablo 2700 TL idi. Ama bakır en sağlıklısı.Diğerinde ısınma oluyor. Tabi ki kabloyu kısa tutup ana boruyu uzun tutmak daha hesaplı oluyor. Eğer ben kendi trafomu alıcam dersen o iş pahalı ve zahmetli . Altmış dekar için tek başına girilecek iş değil. Bir kaç kişi birlikte bir sistem kurmak en mantıklısı ...

Bana elektrik için izin vermezse boruyu söker atarım. Onunda boru üzerinde bir mülkiyet hakkı yok. Boru için kira ödemek zorunda. Bilmem sizin oralarda NATO boru hattı var mı? Devlet zamanında NATO boru hattı geçirmek için tarlaları satın almış. Şimdi boru hattının üzerini ekenler 5 yılda bir ecri misil ödüyor.

• Beğen
Tepkiler: çiftçi sam