Sımental Düve Tohumlama Angus mu Şarole mi

Şarolelerde zor doğum yaygınmış. Selekte edilmiş tohumu seçmek seçtirmek gerekiyormuş. Facebookta etçi irk yetiştiricileri diye bir sayfa var orada tablo paylaşıldı.
Buna göre şarolelerde %34 zor doğum yüzde 65 müdahalesiz kolay doğum varken limuzinde müdahalesiz doğum %92. Buna göre şarole tohumu seçerken dikkat etmek gerekiyor.

Aynen hocam bende araştırdım limuzin ırkı çoğunlukla müdahalesiz doğum yapıyor ama şarole bayağı sıkıntı zor doğum oluyor

İnekleriniz anladığım kadarıyla simental. Eğer amacınız süt üretimi ise ve hayvanlarınızın verimi iyi değilse sütçü simental boğa tohumu kullanabilirsiniz. Yada sütçü holstein ile melezleyebilirsiniz.
Hayvanları merada besleyip et üretimi ise amacınız melezme yapılacak ırkı veteriner hekim çağırıp seçmenizde fayda var. Çünkü sizin hayvanların karakterine göre doğum kolaylığı olan bir ırk seçecektir.
Çalıştığım çiftliklerde hiç angus belçika mavisi şarole tohumu kullanmadım. Sinental holstein melezi yaptık. Erkekler 19 aylıkken kesimde 430 450 arası karkası çok rahat veriyo.
Abi doğuda sütçü hayvan yaramıyor
Tahir hocanın anlattığına göre belçika mavisini sadece belçika mavisi anaçlar zor doğuruyor. Çift kas olduğundan dolayı. Bizim yerli ineklerin bile bu türü rahatlıkla doğurabildiğini melez doğumda sıkıntı olmadığını yavrusunun doğduğundan küçük olduğunu söylemişti
O hocanın dediği de bir etken çünkü b. mavisi anaçlar da çok etli doguma zorluk katar ama abi yinede buzalar ayı gibi genede her hayvan doğuramaz ya bence bilmiyom da.
Hocam sen öyle diyorsun ama en güzel ineğime 3 doğumunda şarole attık doğum baya zor oldu şarole cinsi hayvan en ufak yerli inek te bile 40 kilo doğuyor hayvan 4 kez boğaya geldi bir hafta önce suni attık şu an bekliyoruz daha tutmadı anlayacağın
Ozaman abi limuzin dene dahada zorlanacak gibiyse angus at
19 aylıkken 450 kg karkas cok degil bize görede
Bizde Meracilik fazla yok
Dogumundan kesime kadar erkeklerin önünde dengeli uygun yem serbest
İlla Belçikamavisi illa Sarole önemli değil kendine bolgene en uygun en karlı en cok kazandıracak irk ve sistem önemli
Ben hayvanlar icin yem bitkisi tarimida yapıyorum
Herkesin bölgesinde imkan farklı
Ama mera ama kuru tarım ama sulu tarım
Bunlar cok önemli Belçika mavisini doyurmak saroleyi doyurmak uygun beslemek ucuza beslemek önemli
Saman ve fabrika yemi ile beslenirse kar zaten yemcilere gidiyor
Bölgeye uygun hayvancilik seçeneği önemli
Ova solu arazi varsa ona göre
Çayır mera ot boyu yuksek ise ona göre
Kuru tarim varsa ona göre
Mera ot boyu kisa ise ona gore
Hayvancilik şekli seçilmeli karlılık açısından
Bu şartlarda bu imkanlarda hayvan ırkı en güzelindende olsa kendi imkanlari olmayana karlılık zor.
Evet abi doğru
Şarolelerde zor doğum yaygınmış. Selekte edilmiş tohumu seçmek seçtirmek gerekiyormuş. Facebookta etçi irk yetiştiricileri diye bir sayfa var orada tablo paylaşıldı.
Buna göre şarolelerde %34 zor doğum yüzde 65 müdahalesiz kolay doğum varken limuzinde müdahalesiz doğum %92. Buna göre şarole tohumu seçerken dikkat etmek gerekiyor.
Evet bende duydum limuzin doğumu daha kolay diye

Belcika mavisi düvem ilkine b.mavisi dogum yapdi ölü dogum oldu disi buzağ 40 kg di normal inekler dogra bikirmi bilmem ama b.mavisi kendi irkini dogramiyo anne bert sag buzağ olu riks almaya degermi karar sizin benim aci tercubem bu yonde bu arda düve gebe olarak yurt disindan gelmisdi

Sarole ve belçika mavisi tohumlarını 2 senedir kullanıyorum. Anne montofon melezi 2000 doğumlu. İkiside müdahalesiz oldu 2 buzağıda çak küçük ve zayıftı. Ama gelişimleri çok hızlı oldu. Hele belçika mavisini doyuramıyordum.
Geçen sene kurbandan 1 hafta önce sattım 4.5 aylıkı. IMG-20171224-WA0005.jpgIMG-20171224-WA0004.jpgIMG-20171224-WA0003.jpgIMG-20171224-WA0005.jpg

Sarole ve belçika mavisi tohumlarını 2 senedir kullanıyorum. Anne montofon melezi 2000 doğumlu. İkiside müdahalesiz oldu 2 buzağıda çak küçük ve zayıftı. Ama gelişimleri çok hızlı oldu. Hele belçika mavisini doyuramıyordum.
Geçen sene kurbandan 1 hafta önce sattım 4.5 aylıkı.Ekli dosyayı görüntüle 30370Ekli dosyayı görüntüle 30371Ekli dosyayı görüntüle 30372Ekli dosyayı görüntüle 30370
Abi belki de hayvan cok doğum yaptigi icin bugun onları rahat doğuruyor olabilir mi? 2000 den beri doğum yapa yapa doğum kanalı otoban gibi olmuştur[emoji23][emoji23]🤣

Hocam mesela kaç kg doğuyor? Bide sizinle farklı bir konu başlığı altında daha evvel görüşmüştük yine bu resimler vardı bu hayvanın akıbeti ne oldu kestirdinizmi kaç kg geldi son halinin resmi varmı
Geçen seneki kurbandan önce satmıştım 4 buçuk aylıktı.
Şimdi 18 mayıs doğumlu şarole dişi kardeşi var.
Buzağı doğunca cok rahat kucaklayıp taşıyabiliyorsun 30-35 arası bişey sanırım.

• Beğen
Tepkiler: kandemir_06
Hangi ırkın buzagisi kaç kilo doğuyor kaç mg kafkas veriyor diye bakmak doğru mu ?

Sonuçta her ırkın buzagisi için hesap var zaten, yemden faydalanma deniyor. Yani hayvana bir kilo yem yediğinde ne kadar et yapıyor belli. Maliyet hesabı buna göre.çok iri olan, fazla kafkas veren fazla yem yemiştir, hesaplamak lazım yediği yem nekadar, karkasin kilosu kaça malolmuş. Bu bilgi internette bulunuyor ama buzagiya iyi bakıp iyi kemik yapısı (iskelet).yapmasını saglamk lazım ki yediğini ete çevirsin.