Sertifikalı tohum kullanmayana mazot gübre desteği yok mu

Milli tarım projesi kapsamında önümüzdeki yıldan itibaren(2018) sertifikalı tohum kullanmayana mazot gübre desteği verilmeyecekmiş yani bu Ekim ayında herkes sertifikalı tohum kullanmak zorunda bakalım 80 kuruşa buğday satan çiftçi 1.5 Tl ye nasıl tohum alacak

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Yerler onların sertifikasını. Büyük çifçiden alıp küçük çiftçiye kakalama politikası. Aldım çeltik tohumunu bozuk çıktı içinde kart çeltik var. 20 yıldır çeltik ekili arazide yetişen tohumdan ne hayır gelir. Ama adamlar bağlamış işini kurmuş tezgahını. Biz küçükler hep ezilmeyen ötekileştirilmeye mahkumuz.

Bizim arazilerin çoğu imarlı zaten destek alamıyoruz sertifikalı tohum 1 kez kullandım kaldırdığı mi aldığım fiyatın yarısına satamadim nasıl nereden kar ettiğimi anlamayadim ...Mazot gübre desteğinden de % 50 yararlaniyordum ondan da mahrum kalacagim uygulamaya geçtiğinde
Soğuk karpuz isteyen ?

1200 dekar yere 17 lira desek : 20.400 lira destek olur 28 kilo tohum atsam : 33.600 kg bugday eder : bu sene 1.65 kuruştu sertifikalı buğday : 55.440 yaa biz bu matematiği bilmiyoruz yada başımızdakiler ali okulu mezunu :) Anlaşılan o ki artık devlet desteği ile çks'nin bir bağı kalmadı şimdilik Çks sadece tarsim ve ziraat bankasında iş görecek onlarda nereye kadar muamma, çok şükür kazanan çiftçimiz yok ithal eden bakanlığımız var [emoji28]