SAMAN FİYATLARI BU SENE NASIL OLACAK?

Ynt: SAMAN FİYATLARI BU SENE NASIL OLACAK?

serdar38 link=topic=62297.msg697341#msg697341 date=1360000729' Alıntı:
inşallah 500 600 falan etmez sonuçta bunu birileri alıp hayvanına yedirecek evini geçindirecek bu arada hayvancılık falan yapmıyorum yanlış anlaşılmasın 2 ineğim 250 dekarda ekınım var
biçer samanınn 150 lira naklıyesı yuklemesı var 100 lirada yapımı var 250 TL daha tarla sahibi kazanacak aracı kazanacak varsa hesabını sen yap 500 çok fazla deyil. Samanlıga teslim

Eğer, çiftçilikten anlamayan birileri bu sayfaya girip,
Yorumları okusa;
Vay be, çiftçi boşuna ağlıyor, diyecek.
Adamlar samandan köşelik, diyecekler.
Çiftçinin karnını yarmışlar,
39 inşallah, 1 maşallah çıkmış.
Doğmamış çocuğa zıbın biçilmez, derler.
Daha, Şubat ayının başındayız.
Neyin ne olacağını, kimse bilemez.
Allah, geçen yılımızı aratmasın.
Amin.

Hakan TOKSOY link=topic=62297.msg697381#msg697381 date=1360003369' Alıntı:
Eğer, çiftçilikten anlamayan birileri bu sayfaya girip,
Yorumları okusa;
Vay be, çiftçi boşuna ağlıyor, diyecek.
Adamlar samandan köşelik, diyecekler.
Çiftçinin karnını yarmışlar,
39 inşallah, 1 maşallah çıkmış.
Doğmamış çocuğa zıbın biçilmez, derler.
Daha, Şubat ayının başındayız.
Neyin ne olacağını, kimse bilemez.
Allah, geçen yılımızı aratmasın.
Amin.

bilmiyoruz zaten istatisliklerle tahminde bulunuyoruz.

şimdiden bu hesbı yapmak hesapları yanıltır, samanın para yapıp yapmayacağı arpa ve buğdayların sap durumuna göre belli olur.
nisan ayı girmeden bu hesap yapılmaz düşüncesindeyim.

bizim burda millet fazla stok yaptı .kimisininki seneye bile yeter walla .
busene geçen senenin etkisiyle fiyatlar yüksek başlar sonra mutlaka düşer.Allahın izniylebu sene bereket senesi. Panik yapmaya gerek yok bence .

lilac0038 link=topic=62297.msg700218#msg700218 date=1360498116' Alıntı:
bizim burda millet fazla stok yaptı .kimisininki seneye bile yeter walla .
busene geçen senenin etkisiyle fiyatlar yüksek başlar sonra mutlaka düşer.Allahın izniylebu sene bereket senesi. Panik yapmaya gerek yok bence .

Panik yapan yok zaten fiyat ne olur diyoruz. Ayrıca bereket derken Kayseride hvalar çok sıcak mevsim normallerinin üzerinde alcak yerler için sıkıntı bu havalar.

Köyden bu gün geldim. Kastamonu Devrekani-Seydiler bölgesi için konuşuyorum. Martın 15 ' inden sonra aşırı kar yağıpta pançaları yakmaz ise inşallah bu sene bol olacak gibi gözüküyor. Çünkü erken ekilip gübrelenen yerler gerçekten maşallah dedirtiyor. İnşallah sıkıntı çekmeyiz. Ama bir yerde hakedilmişti bu saman sıkıntısı. İpi kopan balyalar tarlada bırakılıp namlular yağmurda çürüyordu. Ta iki sene önce balyayı yaptırıp tarladan kaldırması 50 kuruştu şimdi 18-20 lira cöö-*s cöö-*s cöö-*s Fiyat çok düşer bence çook.

hanoğlulu123 link=topic=62297.msg700223#msg700223 date=1360498697' Alıntı:
Trakyada bu sne çok yağış oldu tarlalar su altında kaldı ve çoğu yerde buğday lar su dan dolayı Zarar gördü bu yüzden trakyada sıkıntı olucak gibi ..
Geçen yılda sizde hiç sıkıntı yoktu bu sene biraz tersine döndü gibi umarım iyi olur.

ÇeLişki_37 link=topic=62297.msg700226#msg700226 date=1360498898' Alıntı:
Köyden bu gün geldim. Kastamonu Devrekani-Seydiler bölgesi için konuşuyorum. Martın 15 ' inden sonra aşırı kar yağıpta pançaları yakmaz ise inşallah bu sene bol olacak gibi gözüküyor. Çünkü erken ekilip gübrelenen yerler gerçekten maşallah dedirtiyor. İnşallah sıkıntı çekmeyiz. Ama bir yerde hakedilmişti bu saman sıkıntısı. İpi kopan balyalar tarlada bırakılıp namlular yağmurda çürüyordu. Ta iki sene önce balyayı yaptırıp tarladan kaldırması 50 kuruştu şimdi 18-20 lira cöö-*s cöö-*s cöö-*s Fiyat çok düşer bence çook.

bu saatten sonra Kayak merkezleri hariç hiçbir yere kar yağmaz artık.

şartlar ne olursa olsun bizim trakya bölgesi kendi açığını kapatır ancak kamyonculardan ve saman pazarlığı yapanlardan aldığımız bilgiye göre egede ve anadoluda çok açık varmış ve bir kaç yerde buğdaylar su altında ve şuda vr konya ovasında durum ne bilmiyorum ama anadoluda ve egedeki açık bu yazda kapanmasa saman kışa gene para eder ama bunlar sadece tahmin mayıstan önce kesin bişey söylemek zor

erdal600 link=topic=62297.msg700228#msg700228 date=1360499021' Alıntı:
bu saatten sonra Kayak merkezleri hariç hiçbir yere kar yağmaz artık.

Erdal abi bizde kış şubattan sonra olur eğer fazla yağmazsa şuan durum çok iyi. Her bölgenin mevsimi değişik olur genelleme yapmak doğru olmaz.

ÇeLişki_37 link=topic=62297.msg700235#msg700235 date=1360501090' Alıntı:
Erdal abi bizde kış şubattan sonra olur eğer fazla yağmazsa şuan durum çok iyi. Her bölgenin mevsimi değişik olur genelleme yapmak doğru olmaz.
doğrudur bizdede öyle rakım 1600 gecen yıl nisan başında kar kalktı gibiydi ama bu sene ocak sonunda kar kalmadı karda çoktu havlar çok ılık gidiyor yaz erken geldi sanki 2 yıl önceki mevsim gibi. Soğuk havada gözükmüyor ileriki günlerde karda yağsa az yağar ertesi gün erir. Yinede tam bilemiyorum neredesiniz tam araştır internetten 15 günlüktahinler var. www.accuweather.com

ÇeLişki_37 link=topic=62297.msg700240#msg700240 date=1360501363' Alıntı:
Evet bizim orda 1200 rakım ama bahar gelmiş sanki heryer kupkuru ve güneş

işte bundan dolayı yağmaz bizim orasıdaha soğuk her zaman fakat kar yok yağmur yağıyor olursada sizin orasına hiç olmaz artık içini rahat tut.

arkadaşlar bizim bölge için konusuyorum ne doğru düzgün kar yağdı ne de yağmur var. nisan mayısda yağmur yağmazssa gerçekten işimiz çok zor. bu da saman piyasasını etkiler diye düşünüyorum... şu anda türkiye için kurak bir kış geçiyor bence umarım bahar yağmurları tam olur...

Evet abi adam tarlasının taşını atmaz gübresini atmaz çifti sürüp sürmediği belli değil sonra nasip değilmiş der. Ne demişler (kaba olcak ama) eşeği önce ağaca sonra allaha emanet et.