Şakalak , Özduman , Özdöken Pnömatik ( Havalı) Ekim Makinası

25.07.2017
711
1,010
37
KIRKLARELI
Merhaba iyi forumlar Trakya için yağmurlar sebebiyle geçe kalan ayçiçek ekim sezonunu bitirmek üzereyiz herkesin tarlasına Allah bereketini versin. Havalı ekim makinesi olarak Gasporda tipi zincirli yerine şaftlı olarak piyasa bildiğimiz Şakalak , Özdöken ve Özduman firmalarına ait ekim makinaları mevcut . Bu üç makina da bir birinin kopyası gibi kullanlar var mıdır ? Zincirli yerine şaftlı makineye geçiş mantıklı mı ?

• Beğen
Tepkiler: filizma
Merhaba iyi forumlar Trakya için yağmurlar sebebiyle geçe kalan ayçiçek ekim sezonunu bitirmek üzereyiz herkesin tarlasına Allah bereketini versin. Havalı ekim makinesi olarak Gasporda tipi zincirli yerine şaftlı olarak piyasa bildiğimiz Şakalak , Özdöken ve Özduman firmalarına ait ekim makinaları mevcut . Bu üç makina da bir birinin kopyası gibi kullanlar var mıdır ? Zincirli yerine şaftlı makineye geçiş mantıklı mı ?
İrtem kurt al tek derdin zincir olsun. Zincirli aktarmanin nesi kötü neden bu kadar zincir zincir diyorlar anlamıyorum bahsi kecen saftli makinelerin şart milini de zincir çeviriyor zaten

• Beğen
İrtem kurt al tek derdin zincir olsun. Zincirli aktarmanin nesi kötü neden bu kadar zincir zincir diyorlar anlamıyorum bahsi kecen saftli makinelerin şart milini de zincir çeviriyor zaten
Üstadım bizim malımız kurt zaten senede ortalama 200-250 dekar yer ekiyor eski bir makine sayılmaz 7 yıllık bir makine sorunumuz da yok ekim zamanı işini yapar yıkanır mazot ve yağla karışım ile kompresörden püskürtücü ile yağlanır şıkır şıkır yerine konur. Kurt havalı da tek tek atım için ne kadar silgi ayarı yaparsan yap mutlak çift atım yapar ne dersen de tohum biryere takılır mı silgi mi yetmez arada mutlaka çift atım ve santim ayarı şaşar benim derdim malımı vermekten yana değil. Tek merağım Gasporda şakalak Özduman Özdöken şaftlı diye tek tek atım yapabiliyor mu yani bir şaft işi bu kadar mı işi değiştirmekte yoksa iş sadece şaftta değilde kursak yapısı disk sistemi ve ayrı şeylerde mi ben irtemi de zincirli olsada beğenirim atım durumu daha denktir

• Beğen
Merhaba iyi forumlar Trakya için yağmurlar sebebiyle geçe kalan ayçiçek ekim sezonunu bitirmek üzereyiz herkesin tarlasına Allah bereketini versin. Havalı ekim makinesi olarak Gasporda tipi zincirli yerine şaftlı olarak piyasa bildiğimiz Şakalak , Özdöken ve Özduman firmalarına ait ekim makinaları mevcut . Bu üç makina da bir birinin kopyası gibi kullananlar var mıdır ? Zincirli yerine şaftlı makineye geçiş mantıklı mı ?
Şakalak 4 sıralı gübresiz ve gübreli , 5 sıralı gübreli havalı mibzer kullanıyoruz.
Özdöken ve Özduman mibzer çevrede bulunmuyor.
1990 yılından sonra havalı mibzer kullanmaya başladık.
Mert San , İrtem , Güngör ,
Zincirli sistem mibzer uzun süre kullanımdan sonra kurs zincir yatakları boşluk yapar.
Uzun süre dediğimiz 20 senede , her sezon 2000 dekar yer eker.
Şaftlı makinede boşluk bulunsa bile şaftlar ilk yürümeden sonra diske hareket verdiğinden sıra üstü ekim sıklığı değişmiyor.
Zincirli sistemde sıra üstü ekim sıklığında uzamalar görülebiliyor.
Makine zincirli ve kurs yataklarında boşluk yoksa ekim sıklığı yine düzgün olur.
9000 bitki koyacağımız mısırı , 8000 bitkiyle ekersek , hasatta 200 kg oynama durumu olabilir.
1800 kg yerine 1600-1700 kg biçme durumu oluşabilir.

Mısır torbaları eskiden 14-15 kg olurdu , tekleme ayarları eski makinelerin düzen tutmadığı için 17-18 kg gelen tohumlar tercih edilmeye başlandı. Tekleme ayarı makinenin bozukta olsa nispeten çift tohum düşürmeden ekim yapabilir.
Silaj mısır ekimlerinde çift tohum düşmesi fazla önemsenmez ama sıklık ayarı göze çarpar.
Gaspardo şaftlı makinede , kursu boşa almak için şaft milini boşa çıkarabiliyoruz veya tekleme ayarını sıfıra getirip bütün tohumu silmesini sağlarız, küçük tarlada iki kursu kapatıp diğer iki kursla ektiğimiz olur.
Şaft dönmediği veya sıkıştığı durumlarda zili çalar , zincir kopsa sıra boş kalır.
Şaftlı ve zilli makine kullanım kolaylığı sağlıyor.

İrtem kurt al tek derdin zincir olsun. Zincirli aktarmanın nesi kötü neden bu kadar zincir zincir diyorlar anlamıyorum bahsi geçen şaftlı makinelerin şaft milini de zincir çeviriyor zaten
Şaft milini çeviren zincirin gergisi var , kursu çeviren zincirin gergisi olmadığından kurs yataklarında boşluk durumunda sıra üzeri sıklık değişir.
Havalı mibzerlerde gübre çuvalını gübreliğe doldurmak için basamak bulunmuyor, buğday mibzerinde basamak bulunuyor.
Çuvalı boşaltmak için kursların sağına soluna basmak gerekiyor.
Gübre ve tohum tekerinin üzerine basamak yapmak gerekir.