Rulo balya işi, kafama takılan sorular

Abiler merhaba. Size birkaç sorum olacak. Piyasaya rulo balya işi yapıcam.Elibollar 900 s türü 200 kg lık silindirik HAŞBAYSIZ rulo + streçli balya bakinasının kullanışlılık oranı ve haşbaysız olmasının sıkıntısı ve ne gibi sorunları artıları ve eksileri ne olabilir ?

Sorunlarımız benzer hemşehrim
Bir turlu cesaret edip makine alamadim
Bu yil bizim ot işi ramazan ayina denk gelecek
Rulo strec yapsaydim ne ruzgardan korkar ne yagmurdan korkar dirsun tarlada
Kıyıci olursa yem karmada iyi olur cabuk karşır hazır olur
Strece sarılırsa değerli bir yem olur
Ama ekipman komple degisecek uygun kepçe lazim önce
Bu yil benimde ihtimal uzak görünüyor
Piysaya 80 tl ye yapıyorlarmış
Her gun bir top olsa diyorum yem karmaya bir tane atsam toplam 365 tane cok para 30bin lira civarı tutar sardirmasi
Kurutup kucuk balya yagmurdan kork namlu yaparken rüzgardan kork küçük balya işinde hammal parası
Çok avantajlı rulo strec işi imkanı olan alsın yapsın derim

• Beğen
Tepkiler: macix
Streç yapılıyor olması büyük avantaj. Kare rulo fark etmez. Yaş bile streç yapılsa bişey olmaz. Ot silajı olur. Yağıştan etkilenmez. Ama rulo işi biraz zahmetli bence. Hem makinesi pahalı fazla yaygı değil kareye göre. Ve depo da istiflemesi kareye göre daha zor. Çiftliklerde gördüğüm eksileri bunlar. Bölgeye uygunsa rulo tipi yapmak, hiç sorun değil. Ama makine konusunda bilgim yok

• Beğen
Her gun bir top olsa diyorum yem karmaya bir tane atsam toplam 365 tane cok para 30bin lira civarı tutar sardirmasi
Kurutup kucuk balya yagmurdan kork namlu yaparken rüzgardan kork küçük balya işinde hammal parası

Bende öyle düşünüyorum İsmail abi şuan bulunduğum yerde zaten 4-5 tane normal balya Makinesi var tarla hava ve işçi şartları ve maliyetleri hepsi başlı başına büyük bir sorun elimde bulunan traktöre göre uygun olarak Türkiye çapında bu malzemeyi bulabildim şuan kim ne kadar yaptırır onun araştırmasını yapıyorum . Makina alımında bilgilerimi istersen paylaşırım abi alımında çok sorun olacağını zannetmiyorum sende bende abi .

Streç yapılıyor olması büyük avantaj. Kare rulo fark etmez. Yaş bile streç yapılsa bişey olmaz. Ot silajı olur. Yağıştan etkilenmez. Ama rulo işi biraz zahmetli bence. Hem makinesi pahalı fazla yaygı değil kareye göre. Ve depo da istiflemesi kareye göre daha zor. Çiftliklerde gördüğüm eksileri bunlar. Bölgeye uygunsa rulo tipi yapmak, hiç sorun değil. Ama makine konusunda bilgim yok

Çok teşekkürler abi görüşlerinizin devamını bekliyorum saygılarımla

Tabi piyasaya çalışmak için bolgedeki ihtiyaç durumunu iyi gözetmek gerek
Paket strec işini büyük ve kepçe ile taşındığı icin küçük işletmeler tercih etmiyor
Bende sap saman satarim hic bir müşteri tercih etmez rulo strec
Belki işletmeye teslim yapilsa oda cok işçilik
Ama su an bölgede yağış ihtimali var cok stres var otculukta
Defalarca gidiyor kucuk balya makinesi otun başına yaş diye baglayamiyor
Bu kuru kucuk balyadan önce olmalıymış bence bu rulo strec işi

Abiler merhaba. Size birkaç sorum olacak. Piyasaya rulo balya işi yapıcam.Elibollar 900 s türü 200 kg lık silindirik HAŞBAYSIZ rulo + streçli balya bakinasının kullanışlılık oranı ve haşbaysız olmasının sıkıntısı ve ne gibi sorunları artıları ve eksileri ne olabilir ?
mrb rulo balya isi son derece karli bi is biz rulo balya 3 4 senedir yaptiriyoruz ilk yil isin acemiliğine geldi hasbaysiz yaptirdik kullanirken cok zorlandik ot ayrilmiyor ama sonra kroneye yaptirdik gayet guzel yapiyor. bu yil classla yapildi henuz daha acmadik soz ettigin makina hasbayi olmadigi icin gecerli bi makina degil bana kalirsa butce kisitliysa en iyisi kayhan ertuğrul un makinasi ikinci el temiz bulursan 60 80 bin arasi al profilinde canakkaleli görünüyor sun oldugun yer hayvancılığın gelismis oldugu bir yer illaki is yapar cevren varsa kolay amorti edersin

mrb rulo balya isi son derece karli bi is biz rulo balya 3 4 senedir yaptiriyoruz ilk yil isin acemiliğine geldi hasbaysiz yaptirdik kullanirken cok zorlandik ot ayrilmiyor ama sonra kroneye yaptirdik gayet guzel yapiyor. bu yil classla yapildi henuz daha acmadik soz ettigin makina hasbayi olmadigi icin gecerli bi makina degil bana kalirsa butce kisitliysa en iyisi kayhan ertuğrul un makinasi ikinci el temiz bulursan 60 80 bin arasi al profilinde canakkaleli görünüyor sun oldugun yer hayvancılığın gelismis oldugu bir yer illaki is yapar cevren varsa kolay amorti edersin

Merhabalar . Kayahan Ertuğrul’a baktım ben de Lely marka makina var ve traktörüm de onu karşılamıyor ayriyetten strecide sonradan yapıyor combine olan da var aslında ama dediğim gibi onada traktör yetersiz kalıyor küçükten başlayıp ihtiyaca göre büyüyeyim diyorum ama bakalım nasıl olacak bulunduğum yerde genel olarak 200 kg lık yeter üstü fazla olur diyorlar 2 kişi var büyük olur diyen hayvanları fazla olan makina öneriniz varsa 200 kg lık combine streçli çok iyi olur saygılar

Lely iyi degilmi strece sarma ayrimi lely de traktör yetrli değilse traktör büyütmeyi düşünmezmisin
Piyasaya çalışılacaksa krone gibi iyi makine olsa hem degisken odacikli
Çanakkale nin neresindensin

Lely bence çok güzel makina ismail abi hem araştırdığıma görede hiçbir sorun yok . Büyütme konusu sıkıntılı abi daha bu sene aldım traktörü 60lık yeter fazla bile diye sonra diğer işlerimden vakit kaldı bol bol bana buralarda da açık gördüm bu sektörde 60lığa en uygun anca bunu bulabildim gerisinde küçük olanlarda streç yok varsada yurtdışında . Gökçeadadayım abi ben

• Beğen
Tepkiler: Mehmet ayhan
Lely bence çok güzel makina ismail abi hem araştırdığıma görede hiçbir sorun yok . Büyütme konusu sıkıntılı abi daha bu sene aldım traktörü 60lık yeter fazla bile diye sonra diğer işlerimden vakit kaldı bol bol bana buralarda da açık gördüm bu sektörde 60lığa en uygun anca bunu bulabildim gerisinde küçük olanlarda streç yok varsada yurtdışında . Gökçeadadayım abi ben
Tabi piyasa işini iyi araştırıp öyle başlamak gerek
Para toplamakta zor günümüzde piyasadan
Sezonda giderler hep makina sahibinden
Bizim biga da var bir kac makine calisan
Bizim buralarda koyler yakin hayvancilik çok tabi dedigim gibi para işi nasil olur
Allah kolaylık versin

Öncelikle alacağın makinaya iyi karar vermelisin şuan piyasada epeyce makina türedi
Geçen sene newholland kombine makinaya yaptırdım 15 bıçak 160lık balyalar ortalama 800 kg geldi kıyma diye birşey yok açarken çok sıkıntı oldu
Bu sene enerossi ye yaptırdım harici streçleme 120lik paketler 650-700 kg arası geliyorlar 15 bıçak kıyma pek yok
Asıl önemli olan burda kıyım kalitesi 25 bıçaktan aşagıya olmuyor emin olabilirsin onada 140 ps güç gerekiyor
Sabit odalı olanlar küçük işletmeler için iyi değil 10 hayvanı olan birisi günde hayvan başına 10 kg otu yedirse 10 gün yapar bozulma ihtimali olabilir
Değişken odalı makina almak en iyisi
Krone cf 155xc 125-160 arası balya yapıyor
Kuhn vbp 2160 85-160 arası balya yapıyor kıyımları 5-7 cm arası
Sana önerim 25 bıçak altı makina alma ilk yıl yaptıranlar ikinci yıl çağırmaya bilir

Öncelikle alacağın makinaya iyi karar vermelisin şuan piyasada epeyce makina türedi
Geçen sene newholland kombine makinaya yaptırdım 15 bıçak 160lık balyalar ortalama 800 kg geldi kıyma diye birşey yok açarken çok sıkıntı oldu
Bu sene enerossi ye yaptırdım harici streçleme 120lik paketler 650-700 kg arası geliyorlar 15 bıçak kıyma pek yok
Asıl önemli olan burda kıyım kalitesi 25 bıçaktan aşagıya olmuyor emin olabilirsin onada 140 ps güç gerekiyor
Sabit odalı olanlar küçük işletmeler için iyi değil 10 hayvanı olan birisi günde hayvan başına 10 kg otu yedirse 10 gün yapar bozulma ihtimali olabilir
Değişken odalı makina almak en iyisi
Krone cf 155xc 125-160 arası balya yapıyor
Kuhn vbp 2160 85-160 arası balya yapıyor kıyımları 5-7 cm arası
Sana önerim 25 bıçak altı makina alma ilk yıl yaptıranlar ikinci yıl çağırmaya bilir

Abi daha minimize bi makinaya bakıyorum da bulamadım hala

Abi piyasada 80 liraya sarılan streçler krone comprima 155 tarzı en büyük makineler. 35 40 % kuru maddeyle bile 600 kilodan aşağı gelmez. Bu fiyata biçme dağıtma toplama basma yükleme indirme dahil ki siz düşünün. Para kazanmak için ekipmanlarınızın büyük olması lazım ki tarlada motorun atacağı turdan kazanacaksınız.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
Abi yaş olmuyor. Kuru madde 35 40ı bulmazsa çürüyor. İçin için çöküyor balya. HAŞBAY kesinlikle olmazsa olmaz. Haşbay olmazsa paket kaba kalıyor sıkışmıyor ve aradaki hava ilaçlama yapılsa bile çürümeye sebep oluyor.

Merhabalar . Kayahan Ertuğrul’a baktım ben de Lely marka makina var ve traktörüm de onu karşılamıyor ayriyetten strecide sonradan yapıyor combine olan da var aslında ama dediğim gibi onada traktör yetersiz kalıyor küçükten başlayıp ihtiyaca göre büyüyeyim diyorum ama bakalım nasıl olacak bulunduğum yerde genel olarak 200 kg lık yeter üstü fazla olur diyorlar 2 kişi var büyük olur diyen hayvanları fazla olan makina öneriniz varsa 200 kg lık combine streçli çok iyi olur saygılar
Agromaster agronic tarzı bi makina bakabilirsin. Facede ufuk eren diye bi abi var o tümosan ile basıyor ama makinesinde haşbay var mı bilmiyorum

Ozellikleri de burda 20180508_184944.jpg

• Beğen