orta kolun pulluğa bağlantı delikleri

merhaba. pullugun orta kol için 2 adet baglanti deliği var. Sanırım bu deliklerin secimine göre pulluklar orta koldan moment alip, traktöre az veya fazla hassasiyet yaptiriyorlar. Taşlık yerde fazla hassasiyet, sert toptak ve zor pullugun battigi yerde düşük hassasiyet ihtiyacına göre seçim yapilarak uygun delik seçiliyor. dediklerim yanlışta olabilir.
farkli kisilere sordum hepsi farkli soyledi. alpler ve ünlünün videolarina baktim onlar ise ust deligi kullanin diyor. tekrarliyayim, orta kolun traktore bağlantısından değil de pulluga olan baglantisinda hangi delik ne zaman kullanılıyor?
yada traktorun modeline göre pulluk topraga battığında orta kolu düz olacak sekildeki deliğe mi takılıyor?
simdiden teşekkürler...
not: merak edene resimdeki alpler 3 lu 18 numara trakya tipi pulluktur.

Resimler ve ekler

• IMG-20210809-WA0000.jpg
    IMG-20210809-WA0000.jpg
    174.3 KB · Görüntüleme: 370
Son düzenleme:
Traktörün bağlantı yerine göre, pulluk çizideyken ortakol yere paralel olacak şekilde, hangi deliğe denk gelirse ona takılır, yanlışsa doğrusunu belirtirler elbet. Misal 265'te alt deliği kullanıyorduk, aynı pulluğa bacak ekleyip 5611'e taktık, üst deliği kullanıyorum şu an. Ortadaki yarıklı deliği kullanan var mı? Otomatik pullukta işlevi olur mu ki?

Traktörün bağlantı yerine göre, pulluk çizideyken ortakol yere paralel olacak şekilde, hangi deliğe denk gelirse ona takılır, yanlışsa doğrusunu belirtirler elbet. Misal 265'te alt deliği kullanıyorduk, aynı pulluğa bacak ekleyip 5611'e taktık, üst deliği kullanıyorum şu an. Ortadaki yarıklı deliği kullanan var mı? Otomatik pullukta işlevi olur mu ki?
ortadaki yarikli delik, pulluk taşa denk geldiginde kendini rahat yukari atip tastan kurtulmasi icin oldugunu söylediler.

ortadaki yarikli delik, pulluk taşa denk geldiginde kendini rahat yukari atip tastan kurtulmasi icin oldugunu söylediler.
Bende bir tik var, taşları sökme tiki :(
Çok büyük olduğunu bildiğim taşlar dışında, pulluk bir taştan sekince, sökmeye uğraşırım. Geçen yıl arpa ekerken mibzerin önüne kazayağı çekiyordum, aynı gün 2 bacak koptu. O taşları sökmediğime pişman oldum :D

Çok büyük olduğunu bildiğim taşlar dışında, pulluk bir taştan sekince, sökmeye uğraşırım. Geçen yıl arpa ekerken mibzerin önüne kazayağı çekiyordum, aynı gün 2 bacak koptu. O taşları sökmediğime pişman oldum :D
ayni hastalik bende de var. bu iş ile uğraşırken 2 defa pulluk kırdım. kaynak yaptirip lama koydurdum ve yedege cikardim . taş ciksin sürmeyi bırakırım 😀 Bütün işim o olur. cikan taş etrafi açıldığında cikabilecek taş oluyor. 100 150 kg a kadar çıkıyor. 3 5 kg lik taş olursa hic usenmeden kabine topluyorum ve tarla altlarindaki meşeliklerin icine atiyorum. bu yüzden 10 donum bile süremeden eve döndüğüm bile oluyor.
cok tas olsa belki 8 numara pulluk ile bende ustunden atlayip gidicem ama tarlalar tertemiz sadece birkac tarlada bazen bi tane taşa denk geliyorum. baktigimda resimdeki gibi tarla gormek istiyorum.

Resimler ve ekler

• 20210727_201428.jpg
    20210727_201428.jpg
    715.5 KB · Görüntüleme: 235
  • 20210730_203043.jpg
    20210730_203043.jpg
    465.8 KB · Görüntüleme: 234
Son düzenleme:
bende köklü buyuk taş yok.ama cikarsa eline kama ve cekiç al ve bi catlak iz yerinden kama ile parcalayip, toprak yuzeyinden 40 cm hatta 50 cm asagiya indir ve o sekilde geri kalan kismi göm. babam yanimda ise cekil oglum der bana 😀 ve kirip taşı 2-3parca halinde çıkardığımizda oldu.

Ortakol traktöre baglandigi yer;aşağıda.
Ortakolun pulluga baglandigi nokta da yüksek olmali.Açılı olmali.
Yani ortakolu önce pulluga takin. Birakin.Sonra bu şekilde göründüğüne benzer sekilde traktore ortakolu bağlayın .
Hafif ekipman ve işlerde üst delikler kullanilmali.
Agir ekipman ve işlerde alt ve orta delik iyidir.
Hassasiyet alt delikte hiç yoktur, (Kepçe ,tesfiye küreği ,diskarro,taşıma sepeti ,gübre serpme,ilac makinasi,merdane...vb.) Yada Ağır sert toprakta kullanilir
Hassasiyet üst delikde en yuksektir.
Hafif Kültivatör ,hafif pulluk,hafif işlerde,kumsal arazide kullanilir

Ideali orta bağlantı deligidir.

Resimler ve ekler

• 16285170433813774606548707510673.jpg
    16285170433813774606548707510673.jpg
    168.6 KB · Görüntüleme: 567
  • 16285171468353774451697624771479.jpg
    16285171468353774451697624771479.jpg
    118.9 KB · Görüntüleme: 559
Yani ortakolu önce pulluga takin. Birakin.Sonra bu şekilde göründüğüne benzer sekilde traktore ortakolu bağlayın .
Hassasiyet alt delikte hiç yoktur, (Kepçe ,tesfiye küreği ,diskarro,taşıma sepeti ,gübre serpme,ilac makinasi,merdane...vb.) Yada Ağır sert toprakta kullanilir

Bu daha çok hassasiyetle ilgili galiba.
Fakat bazı traktörler hassasiyeti artık yan kollardan alıyor.
Bu durumda orta kol bağlantısı nasıl olmalı?

Tarlayı pulluk ile sürmeye başlamazdan önce, topraklarımız ağır ve orta derecenin arasında olduğundan orta kolu traktör tarafında 3 delikten ortadaki deliğe, pulluk tarafında ise 2 delikten en üstteki deliğe takarım böylelikle orta kol pulluk tarafında yukarıda traktör tarafında ise aşağı bakmış olur, hassasiyetide tam istediğim şekilde ayarlamış olurum ve benim fikrime göre en doğrusuda bu, diğer arkadaşlarında belirttiği gibi. Traktör tarafında aşağı, pulluk tarafında yukarı bakacak konusuna da biraz açıklık getirmek isterim. Orta kol bu şekilde ayarlanmali denmesinin sebebide en basite indirgemeye çalışırsak açıklaması şudur; bütün traktörlerde belirli bir ideal çeki noktası vardır ve her arka tekerleklere ağırlık eklendiğinde, takılan ekipmana göre de ideal çeki noktası değişir, kılavuzlarda da orta kolun daima toprak işlemelerinde açılı durması gerektiğinin sebebi de bu ideal çeki noktası konusudur. Eğer orta kolun traktör tarafında baktığı noktayı tam ideal çeki noktasına tutturursak traktörün üretmiş olduğu bu çeki gücünü daha randımanlı bir şekilde kullanırız. İdeal çeki noktası ise traktörün alt kolları ile orta kol doğrultularının traktör tarafında çakıştığı noktadır ve genellikle bu nokta traktörün diferansiyeline bazılarında ise şanzumanın bulunduğu noktada kesişir. İdeal çeki noktası ise traktörün temel olarak ağırlık ve uzunluk eşitlikleriyle bulunur. Çoğunlukla pulluk ve traktörlerde bu kadar fazla orta kol bağlantı noktalarının bulunma sebebi ise hem traktörün hassasiyetini tam anlamıyla karşılayabilmek hem de bu ideal çeki noktasını tutturmaktır. Tabiiki de tarım teknolojosinin gelişmesiyle beraber her ihtiyacı karşılayacak şekilde tasarım yapılmaktadır.

Tarlayı pulluk ile sürmeye başlamazdan önce, topraklarımız ağır ve orta derecenin arasında olduğundan orta kolu traktör tarafında 3 delikten ortadaki deliğe, pulluk tarafında ise 2 delikten en üstteki deliğe takarım böylelikle orta kol pulluk tarafında yukarıda traktör tarafında ise aşağı bakmış olur, hassasiyetide tam istediğim şekilde ayarlamış olurum ve benim fikrime göre en doğrusuda bu, diğer arkadaşlarında belirttiği gibi. Traktör tarafında aşağı, pulluk tarafında yukarı bakacak konusuna da biraz açıklık getirmek isterim. Orta kol bu şekilde ayarlanmali denmesinin sebebide en basite indirgemeye çalışırsak açıklaması şudur; bütün traktörlerde belirli bir ideal çeki noktası vardır ve her arka tekerleklere ağırlık eklendiğinde, takılan ekipmana göre de ideal çeki noktası değişir, kılavuzlarda da orta kolun daima toprak işlemelerinde açılı durması gerektiğinin sebebi de bu ideal çeki noktası konusudur. Eğer orta kolun traktör tarafında baktığı noktayı tam ideal çeki noktasına tutturursak traktörün üretmiş olduğu bu çeki gücünü daha randımanlı bir şekilde kullanırız. İdeal çeki noktası ise traktörün alt kolları ile orta kol doğrultularının traktör tarafında çakıştığı noktadır ve genellikle bu nokta traktörün diferansiyeline bazılarında ise şanzumanın bulunduğu noktada kesişir. İdeal çeki noktası ise traktörün temel olarak ağırlık ve uzunluk eşitlikleriyle bulunur. Çoğunlukla pulluk ve traktörlerde bu kadar fazla orta kol bağlantı noktalarının bulunma sebebi ise hem traktörün hassasiyetini tam anlamıyla karşılayabilmek hem de bu ideal çeki noktasını tutturmaktır. Tabiiki de tarım teknolojosinin gelişmesiyle beraber her ihtiyacı karşılayacak şekilde tasarım yapılmaktadır.
İdeal çeki noktası tek çeker traktörlerde traktörün arka tarafındayken, çift çeker traktörlerde ise arka teker ile ön teker arasında arka tekere daha yakındır. Bu yüzden yan kollar ile orta kolun uzantılarının birleştiği yeri ayarlarken tek çeker traktörlerde orta kol daha fazla açılı
Çift çeker traktörlerde ise daha az açılı olacak şekilde ayarlanmalıdır.Yanlışım varsa düzeltin.

Resimler ve ekler

• Screenshot_20210109_063902_com.facebook.katana.jpg
    Screenshot_20210109_063902_com.facebook.katana.jpg
    47.9 KB · Görüntüleme: 246
İdeal çeki noktası tek çeker traktörlerde traktörün arka tarafındayken, çift çeker traktörlerde ise arka teker ile ön teker arasında arka tekere daha yakındır. Bu yüzden yan kollar ile orta kolun uzantılarının birleştiği yeri ayarlarken tek çeker traktörlerde orta kol daha fazla açılı
Çift çeker traktörlerde ise daha az açılı olacak şekilde ayarlanmalıdır.Yanlışım varsa düzeltin.
guzel açıklama olmuş. o zaman traktore takip doğru baglantiyi yapicaz. her traktor icin farkli baglanti delikleri kullanarak, dogru baglantiyi yapmamiz gerekiyor.

Bu daha çok hassasiyetle ilgili galiba.
Fakat bazı traktörler hassasiyeti artık yan kollardan alıyor.
Bu durumda orta kol bağlantısı nasıl olmalı?
Sanirim,bunun tam tersi uygulanmali.
Ağır işlerde en yukari takılmalı .
Çünkü bu şekilde okumuştum .Bana ters gelmişti demekki hassasiyet kollarda olduğunda böyle takılıyor

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Pulluk krank mili tipi ve uzunluğu ;
Krank miline burukluk ayarı verebilmek için yuvarlak krank mili tercih ederiz.
Uzunluk olarak 3 ve 4 soklu pullukta bağlantı yerleri 1. ve 3. pulluğun okunun yaklaşık 10 cm dışında olmasını tercih ederiz.
3 soklu pullukta 1. pulluğun bıçak ucu yerden 5-6 cm yüksekte durur, 4 soklu da ise 7-8 cm yüksekte kalır.
Krank miline işleme derinliğine göre burukluk ayarı verilir.
Pulluk çizide iken pulluğun en arkasındaki denge demiri toprağa hafif iz bırakır.
Pulluk traktör arkasında 15 cm sallanmalıdır.
Tarla dalgalı ise hidrolik askı kollarındaki yarıklı pim boşlukları oynar hale getirilir.
Çift çeker traktörde pulluk çizi içinde iken hidrolik kollar ve orta kol , ön teker göbeğini görecek şekilde doğrultu ayarı yapılır.
Hidrolik hassasiyeti traktör tarafı üst delikten alan modellerde pulluk tarafı çatı yüksekliği alçakta kalabiliyor.

Sanirim,bunun tam tersi uygulanmali.
Ağır işlerde en yukari takılmalı .
Çünkü bu şekilde okumuştum .Bana ters gelmişti demekki hassasiyet kollarda olduğunda böyle takılıyor

bazı traktörler değil artık tüm traktörler yan kollardan hassasiyet alıyor eski 640 fıat gibi 70 model öncesi traktörler orta koladan alırdı 185 ler falan filan orta koldan alırdı 780 fiat yan kollardan alır tümosanalr yan köllardan alır şu anda

orta kol düz duracak harici bir etkisi yok bencesadece bağlantı parçası
ben vogelnoot 6 lı pulluk kullanıyorum orta kol baglantısı yok arkadan tekerli demek ki olmasada oluyor yeni traktörlerde

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
bazı traktörler değil artık tüm traktörler yan kollardan hassasiyet alıyor eski 640 fıat gibi 70 model öncesi traktörler orta koladan alırdı 185 ler falan filan orta koldan alırdı 780 fiat yan kollardan alır tümosanalr yan köllardan alır şu anda

orta kol düz duracak harici bir etkisi yok bencesadece bağlantı parçası
ben vogelnoot 6 lı pulluk kullanıyorum orta kol baglantısı yok arkadan tekerli demek ki olmasada oluyor yeni traktörlerde
65hp ye kadar düşük güçlerde ortakol hassasiyeti gerekiyor.o.Kol ayari iyi olmasi az güçle daha fazla iş yapiliyor.
75 hp den itibaren yan kollarda hassasiyet onunda ayarı,pratikte , kullanimda ihmal ediliyor.

Ülkemizde traktorlerin çoğunun çok da yeni olmadigini düşünüyorum.

Pulluğu yüzdürebilme konusunda MF 285 oldukça kullanışlı oluyor.
Çeki kolunu aşağı yukarı küçük hareketlerle pulluğu istediğimiz derinlikte tutabiliyoruz.
Fiat 80 66 S modelde ise çeki kolunu 4 yazan yere yaklaştırmamız yetiyor ama zorlanmalarda hafif dokunmak gerekiyor.
MF 285 gibi azar azar kaldırıp , azar azar derinliği indirmiyor.
Kuru sürümde pulluğun titreme hareketi yapması sürümü kolaylaştırıyor.
Yaş sürümde MF hidrolik hassasiyetli çalışan bir Fiat motorlu traktör denenebilir.

Merhaba bu fotoyu hangi kitaptan çektiniz acaba