new holland bayiliği

Ynt: new holland bayiliği

yaa arkadaşlar bende bişi sorcam beş yıl ödemeli traktörleri nasıl veriyosunuz banka lisinklimi yoksa bir peşinat beş yıl ödemelimi mesela bi tl100a almak istesek ne kadar olur bilgi veren arkadaşlara şimdiden tşk

okan6445 link=topic=27439.msg231204#msg231204 date=1259592578' Alıntı:
yaa arkadaşlar bende bişi sorcam beş yıl ödemeli traktörleri nasıl veriyosunuz banka lisinklimi yoksa bir peşinat beş yıl ödemelimi mesela bi tl100a almak istesek ne kadar olur bilgi veren arkadaşlara şimdiden tşk
ben tümosan bayisiyim,bizde traktör fiyatının %25 i peşinat kalan miktara kredi uygulanır 1,2,3,4,5 yıllara göre...

bende birşey sorayım;

bu işin kar marjı ne kadar.yüzde kaç.birde duyduğum kadarıyla bayiliğin düşmemesi için belli bir miktar traktör satılması gerekliymiş.aralık ayı geldiğinde bu traktörleri bayi satılmış gibi mi gösteriyor.yoksa büyük indirimler mi yapacak.
sanırım dez avantajı da.yeni traktör satmak için adamın eski traktörünü de almak zorundasın bazen yığılıp kalıyor.eski traktörler alan satan olmuyor.bunun için bir bayi galerici de olmak zorunda.

vatandaş peşin traktör alırken kıran kırana pazarlık ediyor.ama kredili traktör alırken borçlu olmanın ezikliği ile pek pazarlık etmiyor.kaçırdığı nokta kredi işlemleri bitince bayi tıpki peşin gibi bankadan parayı çekiyor.bir nevi o da peşin almak gibi birşey.sen bankaya borçlusun.traktör liste fiyatından satılıyor.pahalıya geliyor.

aynen abimin dediği gibi belli başlı bir traktör adedinin olmasımı gerekiyor?birde siz bu traktörleri satarken firma size belli başlı fiyat aralığımı veriyor?alt limit 5 bin üst limit 15 bin gibi,sizde bu rakamlar arasındamı oynuyorsunuz?ben böyle duymuştum bi nh bayisindende o yüzden soruyorum yani...

ali_kockaya link=topic=27439.msg231226#msg231226 date=1259600281' Alıntı:
bende birşey sorayım;

bu işin kar marjı ne kadar.yüzde kaç.birde duyduğum kadarıyla bayiliğin düşmemesi için belli bir miktar traktör satılması gerekliymiş.aralık ayı geldiğinde bu traktörleri bayi satılmış gibi mi gösteriyor.yoksa büyük indirimler mi yapacak.
sanırım dez avantajı da.yeni traktör satmak için adamın eski traktörünü de almak zorundasın bazen yığılıp kalıyor.eski traktörler alan satan olmuyor.bunun için bir bayi galerici de olmak zorunda.

vatandaş peşin traktör alırken kıran kırana pazarlık ediyor.ama kredili traktör alırken borçlu olmanın ezikliği ile pek pazarlık etmiyor.kaçırdığı nokta kredi işlemleri bitince bayi tıpki peşin gibi bankadan parayı çekiyor.bir nevi o da peşin almak gibi birşey.sen bankaya borçlusun.traktör liste fiyatından satılıyor.pahalıya geliyor.
evt belli bir traktör kotan var o kotayı doldurmak zorundasın,satılıp satılmaması bayiyi ilgilendiriyor fabrikayı ilgilendiren o bayinin kotası kadar traktör çekip çekmediği,genelde peşinat olarak takasa verilen traktör sayılır altü üstü hesaplaşılır yani mesela peşinat 15000 tl adam piyasa değeri 20000tl lik traktör veriyor üstü kredi miktarından düşülür,birde şöyle bir olay var sıfır traktörün liste fiyatından 5lira fazla söyler bayi adamın traktörünüde 5 fazla sayar yine aynıya gelir,çiftçide traktörümü yüksek saydırdım diye tongaya düşebilir,o yüzden liste fiyatlarını iyi araştırmalarını önerebilirim tüm çiftçi dostlara... alınan eski traktörleri geldiği fiyattan gibi başından sevk eden karlıdır,yani peşin satışta ondan ekstra kar edecem diye bekleyen daha çok bekler...
evet bayi parayı yaklaşık 1 ay gibi sürede alır ama çiftçi ödemeyi yıllara yaydığı için aradaki bankaya ödediği faiz oranını kabulleniyor,en iyisi gücü olup peşin almak ama ülkemiz ekonomik koşullarında maalesef zor... umarım sorularınıza bir nebzede olsa cevap olmuştur...

susurluklu10 link=topic=27439.msg231227#msg231227 date=1259600634' Alıntı:
aynen abimin dediği gibi belli başlı bir traktör adedinin olmasımı gerekiyor?birde siz bu traktörleri satarken firma size belli başlı fiyat aralığımı veriyor?alt limit 5 bin üst limit 15 bin gibi,sizde bu rakamlar arasındamı oynuyorsunuz?ben böyle duymuştum bi nh bayisindende o yüzden soruyorum yani...
üst limit gönderilen liste fiyatıdır,onun üstüne çıkamazsın..alt limit bayiye kalmış kendi satış bölgesine isterse zararına bile verebilir yani...

bayini ettigi kardan kimse söz etmemiş :) benim biraz soruşturmam olmuştu bu konuda bayilere mesela 78bin lira liste fiyatlı bi traktör 59.500 tl ye geliyordu.. marka ismi sormayın :) ama ben bunu kendi gözumle gördum liste ve geliş fiyatını.. bayide 74bin e satıyordu traktöru..ozamanlar tabi.. yani neredeyse liste fiyatına satsa %25 karı oluyordu.. ama bayi baya indirim yapıyordu. kesinlikle marka sormayın ama her markanın kar oranı farklıydı bazıları %16 kar ediyordu diye duydum bazıları %11 bu bilgileride bayilerden aldım nekadar dogru bilmiyorum ama üstteki bilgiyi bi zat gördum liste ve geliş fiyatını..tahminimce bi bayi %15 net kar ediyordur daha aşagı vermez.. bu konuda daha net bilgi vermek isteyen olursa sevinirim ama bu bayiler ve fabrika arasında bi sır.. ancak eski bayilerden ögrenebiliriz..

nt@hmet link=topic=27439.msg231230#msg231230 date=1259601339' Alıntı:
evt belli bir traktör kotan var o kotayı doldurmak zorundasın,satılıp satılmaması bayiyi ilgilendiriyor fabrikayı ilgilendiren o bayinin kotası kadar traktör çekip çekmediği,genelde peşinat olarak takasa verilen traktör sayılır altü üstü hesaplaşılır yani mesela peşinat 15000 tl adam piyasa değeri 20000tl lik traktör veriyor üstü kredi miktarından düşülür,birde şöyle bir olay var sıfır traktörün liste fiyatından 5lira fazla söyler bayi adamın traktörünüde 5 fazla sayar yine aynıya gelir,çiftçide traktörümü yüksek saydırdım diye tongaya düşebilir,o yüzden liste fiyatlarını iyi araştırmalarını önerebilirim tüm çiftçi dostlara... alınan eski traktörleri geldiği fiyattan gibi başından sevk eden karlıdır,yani peşin satışta ondan ekstra kar edecem diye bekleyen daha çok bekler...
evet bayi parayı yaklaşık 1 ay gibi sürede alır ama çiftçi ödemeyi yıllara yaydığı için aradaki bankaya ödediği faiz oranını kabulleniyor,en iyisi gücü olup peşin almak ama ülkemiz ekonomik koşullarında maalesef zor... umarım sorularınıza bir nebzede olsa cevap olmuştur...
1- new holland bayileri kesinlikle liste fiyatının üzerine çıkmazlar.
2- new holland bayileri bir traktöre değerinden fazla fiyat vermezler.
3- 2nci el traktör işi yapan galeriler aranır ve bu traktörü kaça alırsınız ve biz kendimiz satarsak müşteriye kaç tl ye satılır bu sorulur. gerektiği zamanlarda 2nci el alınan traktör ( takastan ) müşteri satış fiyatına alınır. geliş fiyatına satılır. bu sayede sıfır alan kişi traktörünü direkt olarak müşteriye satmış gibi olur.

şunu özellikle sormak isterim yukarıda açıklama yapan tümosan bayisi arkadaşa. neden new holland bayileri kalıcı ve devamlılığı var. bunun aksine diğer traktör markalarını satan firma ve bayiler 5 -6 sene satış yapıp piyasadan çekiliyor.

ben cevap vereyim istersen; senin söylediğin gibi kendi traktörünü şişirip 2nci el traktörü yüksek tuttuğu içindir.
yani müşteriye hile yaptığı için tutanamıyorlar ne sattık kar diyorlar.
new holland bayilerinin şukadar satacaksın diye bir firma baskısı yoktur.

şuan ki kriz ortamında bu yanlıştır. bayiyi batırır. koç grubu bayi menfaatlerini her zaman korur.

kar marjına gelince new holland bayilerinin kar marjı azdır. sürümden kazanılır.
şöyle açayım konuyu;
şuan new holland tan sonra 2nci sırada agco grubu ( yeni massey ferguson ) aylık 80 adet X12 ay : 960 adet traktör
3ncü sırada LS traktör aylık 55 adet X 12 ay : 660 adet traktör
4-5-6 derken bu adetler azalmaktadır
new holland a gelince ülke çapında 112 bayi bulunmakta
sadece benim olduğum aydın-izmir-manisa-muğla il ve ilçelerinde aylık 105 adet x 12 ay :1260 adet traktör.
ülke genelini siz düşünün bu saydığım 4 ilde 8 bayi bulunmakta bu satışlar sadece new holland markası ile olmuyor. bayinin dürüstlüğü ve iş ahlakı ile oluyor.

ŞUNUDA BİLMENİZİ İSTERİM NEW HOLLAND BAYİLERİ DIŞINDA Kİ TÜM TRAKTÖR ÜRETEN FİRMALAR BAYİLERİNİ KORUMAZLAR.
ÖRNEĞİN BİR JHONDREE - MCCORMİCS- VALTRA - HATTAT- TÜMOSAN- VS MARKA SATAN BİR BAYİNİN BÖLGESİNE BAŞKA BİR BAYİ RAHATLIKLA TRAKTÖR SATAR ORADA Kİ BAYİNİN PAZARO BOZULACAK FALAN DÜŞÜNMEZLER.
ÇÜNKİ FİRMALAR ZATEN ZAR ZOR TRAKTÖR SATTIĞI İÇİN HİÇ BİR BAYİSİNİ İPTAL ETMEYİ GÖZE ALAMAZLAR.
ANCAK
BİR NEW HOLLAND BAYİSİNİN BÖLGESİNE BAŞKA BR NEW HOLLAND BAYİSİ TRAKTÖR SATAMAZ KESİNLİKLE YASAKTIR. BAYİLİK İPTALİ YAPILIR KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKILMAZ KOÇ GRUBU PRENSİPLERİNDEN ÖDÜN ASLA VERMEZ ÇÜNKİ ZATEN ÇOK TRAKTÖR SATIYORLAR. ÖNEMLİ OLAN PRENSİPLERE UYMAK.

okan6445 link=topic=27439.msg231204#msg231204 date=1259592578' Alıntı:
TLA SERİSİ ÜRETİLMİYOR O SERİ KALKTI YERİNE T5000 SERİSİ VE T6000 SERİSİ SATILIYOR.

ZİRAAT BANKASINDAN KREDİ ÇEKMEK İSTERSENİZ %100 KREDİ KLLANABİLİYORSUNUZ. FAİZ ORANI 0,95 ( ANCAK NEW HOLLAND ALACAĞINIZI MUTLAKA SÖYLEMELİSİNİZ ÇÜNKİ BU FRİMANIN BANKAYLA YAPTIĞI ANLAŞMA KOŞULLARINDA GEÇERLİDİR. DİĞER MARKALARI KAPSAMAMAKTADIR)
HALK BANKASINDAN KULLANMAK İSTERSENİZ FATURA BEDELİNİN %80 KREDİ KULLANIRSINIZ FAİR ORANI 1,05 DİR ( ANCAK NEW HOLLAND ALACAĞINIZI MUTLAKA SÖYLEMELİSİNİZ ÇÜNKİ BU FRİMANIN BANKAYLA YAPTIĞI ANLAŞMA KOŞULLARINDA GEÇERLİDİR. DİĞER MARKALARI KAPSAMAMAKTADIR)
DENİZBANK TAN KULLANMAK İSTERSENİZ FATURA BEDELİNİN %75 İ KREDİ KULLANIRSINIZ FAİZ ORANI 1,05 DİR.( ANCAK NEW HOLLAND ALACAĞINIZI MUTLAKA SÖYLEMELİSİNİZ ÇÜNKİ BU FRİMANIN BANKAYLA YAPTIĞI ANLAŞMA KOŞULLARINDA GEÇERLİDİR. DİĞER MARKALARI KAPSAMAMAKTADIR)

ceya023 link=topic=27439.msg231579#msg231579 date=1259729827' Alıntı:
bayini ettigi kardan kimse söz etmemiş :) benim biraz soruşturmam olmuştu bu konuda bayilere mesela 78bin lira liste fiyatlı bi traktör 59.500 tl ye geliyordu.. marka ismi sormayın :) ama ben bunu kendi gözumle gördum liste ve geliş fiyatını.. bayide 74bin e satıyordu traktöru..ozamanlar tabi.. yani neredeyse liste fiyatına satsa %25 karı oluyordu.. ama bayi baya indirim yapıyordu. kesinlikle marka sormayın ama her markanın kar oranı farklıydı bazıları %16 kar ediyordu diye duydum bazıları %11 bu bilgileride bayilerden aldım nekadar dogru bilmiyorum ama üstteki bilgiyi bi zat gördum liste ve geliş fiyatını..tahminimce bi bayi %15 net kar ediyordur daha aşagı vermez.. bu konuda daha net bilgi vermek isteyen olursa sevinirim ama bu bayiler ve fabrika arasında bi sır.. ancak eski bayilerden ögrenebiliriz..
BAYİ NE KADAR İSTERSE O KADAR KAR EDER ANCAK AZ KAZANAYIM AMA ÇOK SATAYIM DERSE HEM MÜŞTERİSİ ÇOĞALIR HEM TRAKTÖRÜ ÇOK SATAR HEMDE SÜRÜMDEN KAZANIR.
ANCAK ÇOK KAZANAYIM DERSE 1 2 TRAKTÖR SATAR ÇOK PARA KAZANIR AMA SATTIĞI 1 2 TRAKTÖRLE KALIR. SONRA KAPATIR İŞ YERİNİ BAŞKA BİR İŞ YAPAR.

soke_karadag link=topic=27439.msg231953#msg231953 date=1259875966' Alıntı:
1- new holland bayileri kesinlikle liste fiyatının üzerine çıkmazlar.
2- new holland bayileri bir traktöre değerinden fazla fiyat vermezler.
3- 2nci el traktör işi yapan galeriler aranır ve bu traktörü kaça alırsınız ve biz kendimiz satarsak müşteriye kaç tl ye satılır bu sorulur. gerektiği zamanlarda 2nci el alınan traktör ( takastan ) müşteri satış fiyatına alınır. geliş fiyatına satılır. bu sayede sıfır alan kişi traktörünü direkt olarak müşteriye satmış gibi olur.

şunu özellikle sormak isterim yukarıda açıklama yapan tümosan bayisi arkadaşa. neden new holland bayileri kalıcı ve devamlılığı var. bunun aksine diğer traktör markalarını satan firma ve bayiler 5 -6 sene satış yapıp piyasadan çekiliyor.

ben cevap vereyim istersen; senin söylediğin gibi kendi traktörünü şişirip 2nci el traktörü yüksek tuttuğu içindir.
yani müşteriye hile yaptığı için tutanamıyorlar ne sattık kar diyorlar.
new holland bayilerinin şukadar satacaksın diye bir firma baskısı yoktur.

şuan ki kriz ortamında bu yanlıştır. bayiyi batırır. koç grubu bayi menfaatlerini her zaman korur.

kar marjına gelince new holland bayilerinin kar marjı azdır. sürümden kazanılır.
şöyle açayım konuyu;
şuan new holland tan sonra 2nci sırada agco grubu ( yeni massey ferguson ) aylık 80 adet X12 ay : 960 adet traktör
3ncü sırada LS traktör aylık 55 adet X 12 ay : 660 adet traktör
4-5-6 derken bu adetler azalmaktadır
new holland a gelince ülke çapında 112 bayi bulunmakta
sadece benim olduğum aydın-izmir-manisa-muğla il ve ilçelerinde aylık 105 adet x 12 ay :1260 adet traktör.
ülke genelini siz düşünün bu saydığım 4 ilde 8 bayi bulunmakta bu satışlar sadece new holland markası ile olmuyor. bayinin dürüstlüğü ve iş ahlakı ile oluyor.
yukarıda bana yöneltiğiniz sorunun cevabını aslında son cümlenizde vermişsiniz,bu dediğiniz olayın a firması b firması yok direk bayini iş ahlakı dürüstlüğüyle alakalı bir konudur,yoksa bu olayı yapan new holland bayilerini de tanıyorum gerek yok yani,bunu firmaya indirgemeye...yukarda bir kaçını örnek olarak maddelendirdiğiniz bayilerle yapılan sözleşmeler kuralları bütün firmalar tarafından yapılıyor,önemli olan uyabilmek uygulanabilirliğini sağlamak... özet olarak işini dürüst yapan güven veren kendi menfaatı kadar müşteri menfaatını da koruyan her zaman ayakta kalır,ama bu özellikleri yoksa new holland bayiside olsa bir süre sonra gümler... selametle kalınız...

traktör firmalarının en büyük zaafı bayi galiba.çünkü sen ne üretirsen üret.bayinin anlatabildiği kadar tanınıyorsun.yada bayi müşteriyi kaçırıyorsa bunun cezasını marka çekiyor.firma birazda bayinin insafına kalmış gibi.bir erkunt bayisindeyim.adam 2006 model erkunt u satacak müşteriye.traktör de yan ildeki şubede.telefondaki şahıs vitesler ortada mı diye soruyor.bayi de bunu oradaki elemanlarına soruyor.erkuntun vitesleri ortada modeli varmı.bende satış elemanına bir soru sordum.kısmet 55 ile bereket 60 ın motoru aynı mı diye.hayır diyince şok oldum.

soke_karadag link=topic=27439.msg231956#msg231956 date=1259876378' Alıntı:
BİR NEW HOLLAND BAYİSİNİN BÖLGESİNE BAŞKA BR NEW HOLLAND BAYİSİ TRAKTÖR SATAMAZ KESİNLİKLE YASAKTIR. BAYİLİK İPTALİ YAPILIR KİMSENİN GÖZÜNÜN YAŞINA BAKILMAZ KOÇ GRUBU PRENSİPLERİNDEN ÖDÜN ASLA VERMEZ ÇÜNKİ ZATEN ÇOK TRAKTÖR SATIYORLAR. ÖNEMLİ OLAN PRENSİPLERE UYMAK.

İYİ GUZEL DİYORSUNUZDA Bİ BAYİ OLARAK BEN BUNA KARŞIYIM ÇİFÇİ Yİ İLLEDE O BAYİDEN ALMAK ZORUNDA KOYUYORSUNUZ BELKİ ÇİFÇİNİN O BAYİYLE ARASI YOKTUR.. O BAYİDEN ALMAK İSTEMİYOR DİYE ÇİFÇİ NH Yİ TERCİH EDEMEYECEK Mİ YANİ .. BUNU ERKUNT TA YAPIYOR VE BU YIL BUNUN YUZUNDEN KAYBETTİLER YOKSA BİZ YENİ TASARIM ERKUNT ALMAYI DÜŞÜNÜYORDUK BURDAKİ BAYİSİ İLE ANLAŞAMADIK ARAMIZ BOZULDU FABRİKAYI ARADIK ALMAYIZ BU BAYIDEN DEDİK ODA ARANIZI YAPAYIM FALAN DEDİ.. BİZDE VAZGECTİK ALMAKTAN..

soke_karadag link=topic=27439.msg231956#msg231956 date=1259876378' Alıntı:
abicim ii güzelde de ben bunu bikaç farlkı sektör bayiilerindede gördüm ama bi sorun war yada şöle anlatım; bizim bir dukkanwar orda aldıgımız bi bayının urunlarını bayinın ve sureklı uyumsuzluklar dan dolayı biz farklı bayiye geçiş yapdık ve faklı urunu markasınadönduk yanı burdan ben her zm o markanın taraftarıyken ama bu bayı anlaşmazlıgı nedeniyle o marka urununu alamıyoruz bu traktör sektörundede warmış :) buna bi çözum yolu yokmu ;)

nh link=topic=27439.msg235008#msg235008 date=1260971697' Alıntı:
abicim ii güzelde de ben bunu bikaç farlkı sektör bayiilerindede gördüm ama bi sorun war yada şöle anlatım; bizim bir dukkanwar orda aldıgımız bi bayının urunlarını bayinın ve sureklı uyumsuzluklar dan dolayı biz farklı bayiye geçiş yapdık ve faklı urunu markasınadönduk yanı burdan ben her zm o markanın taraftarıyken ama bu bayı anlaşmazlıgı nedeniyle o marka urununu alamıyoruz bu traktör sektörundede warmış :) buna bi çözum yolu yokmu ;)
ceya023 link=topic=27439.msg234939#msg234939 date=1260908438' Alıntı:
İYİ GUZEL DİYORSUNUZDA Bİ BAYİ OLARAK BEN BUNA KARŞIYIM ÇİFÇİ Yİ İLLEDE O BAYİDEN ALMAK ZORUNDA KOYUYORSUNUZ BELKİ ÇİFÇİNİN O BAYİYLE ARASI YOKTUR.. O BAYİDEN ALMAK İSTEMİYOR DİYE ÇİFÇİ NH Yİ TERCİH EDEMEYECEK Mİ YANİ .. BUNU ERKUNT TA YAPIYOR VE BU YIL BUNUN YUZUNDEN KAYBETTİLER YOKSA BİZ YENİ TASARIM ERKUNT ALMAYI DÜŞÜNÜYORDUK BURDAKİ BAYİSİ İLE ANLAŞAMADIK ARAMIZ BOZULDU FABRİKAYI ARADIK ALMAYIZ BU BAYIDEN DEDİK ODA ARANIZI YAPAYIM FALAN DEDİ.. BİZDE VAZGECTİK ALMAKTAN..

CİDDİ FİRMALAR HER ZAMAN BAYİYİ KORUMA ALTINA ALMAK ZORUNDA DIRLAR. BİR BÖLGEDE AYNI MARKAYI SATAN İKİ BAYİ OLURSA BAYİLER HİÇ BİR KAZANÇ SAĞLAMAZLAR. DEVAMLI FİYAT KIRARLAR. TABİKİ ÇİFTCİ AÇISINDAN OLMASI DAHA İYİ ÇÜNKİ KİM DÜŞÜK VERİRSE ONDAN ALIRLAR VE ALTERNATİF BİR BAYİ HER ZAMAN ELLERİNİN ALTINDA OLUR.

BAZI BAYİLER TEK BAYİ OLMAYI ÇIKARLARI İÇİN KULLANABİLİRLER. AMA BAZI BAYİLERDE TEK OLSADA MÜŞTERİYE UYGUN FİYAT VERİRLER YANİ DİĞER ARKADAŞLARIN DEDİĞİ GİBİ İŞ BAYİ DE BİTİYOR.

MESELA BEN KENDİ BÖLGEMDE TEK OLDUĞUM HALDE UYGUN FİYATA TRAKTÖR VERİYORUM. BANA 3 İLÇE BAĞLI ŞUAN BEN AYLIK 14 15 TAKTÖR SATIYORUM. YAN BAYİ ARKADAŞ TA 1 İL MERKEZİ 7 TANEDE İLÇE VAR AYDA 5 6 ADET SATIYOR BAZEN 3 4 SATIYOR AMA DUYDUĞUM KADARIYLA LİSTE FİYATI ÇEKİYORMUŞ ÇİFTCİLERE VE SATIŞTADA ZORLANIYOR.

BENİM NEW HOLLAND BAYİLİĞİNİ ALIRKEN EN ÇOK ÖNEMSEDİĞİM KONU BÖLGECİLİK KONUSUNDA CİDDİ VE TUTARLI OLMALARIDIR.

EĞER MEVCUT BAYİ İLE ARANIZ AÇIKSA VE ONDAN ALMAK İSTEMİYOSANIZ YAPA BİLECEĞİNİZ BİR ŞEY YOK YA ALACAKSINIZ YADA BAŞKA MARKA ALACAKSINIZ .

SAYGILAR.

mevcut bayiyle aram acık diye istedigim markayı kullanamacagım yani.. bayi sonucta markanın sahibi degil satış temsilcisi markada herkese hitap ediyor gerektiginde bayiden önce müşteri memnuniyetini düşünmeli diye düşünüyorum.. siz bayisiniz ve size marka satış hakkı ve bunun yanında bi suru hakta vermiş olabilir. Düşünün sizin bayileriniz var sırf bayinizin biriyle arası bozuk diye müşteriye ben sana traktör satmam mı diyeceksiniz.. bu müşteri memnuniyeti ve haklarına aykırı bi durum.. bence bayiler cok başı boşta bırakılmamalı.. gerektiginde müşteri memnuniyeti yerine getirilmeli.. ve özel durumlarda müşteri istedigi yerden traktör alabilmeli.. Bayiler sonucta müşteriye traktör satarak para kazanıyor.. bu işi tekele çevirmek nekadar dogru.. bayiler her istedigini yapacak yani.. ozaman müşteri kaybetmez burası kesin müşteri için 10larca secenek var ama marka kaybeder.NH için zaten bu durum tamamen farklı Nh almassın gider case alırsın.. yada Harman bayileri vardı onlardan alırsın v.s ama bazı markaların bu kadar kardeş markaları yok bayilikleri tekele dönüşüyor.