Mısır koçanlar hakkında

Değerli arkadaşlar 20 nisanda ektiğimiz mısırları yapmurlama ile çıkardım. Haziran gibi damlamalarını serdim. Haftada 1 defa 18 saat su verdim. Bitki boyu 2 veya 2.5 metre oldu lakin koçanlar ya küçük ya boş kaldı.
Suyunu alamasa bu kadar büyür mü ?
Su ile ilgili değilse sebebi ne olabilir ?
Tohum: pioner p0937
Alta 40 kg dap
Üste 50 kg şeker ve üre
Ayrıca sıvı potasyum atıldı.

Beyaz Sinek çok vardı fakat bazı sıraların mısırı orta kalite bazıları çok Zayıf , kenarlar ise muazzam güzel. Bu kadar fark damlamada nasıl olabilir mi ? ilaç atılmadı desem yeridir. Sadece geniş yapraklı ilacı yaptım bir sefer.
Sinek de heryerde var idi ve yoğun sayılırdı . Damlamadan ilaç verdim havalardan mi ilacın etkisi mi bilmiyorum şu anda azaldı fakat yüzde elli si koçan bir karış dahi olamadı

Kenar sıradan , orta gelişim sıradan, zayıf sıralardan 2 şer adet kökten sapları ile birlikte alıp incelemek lazım.
Saplarından ayırmadan kocan yapraklarını sıyırıp kocanlarin uc boşluğundan dolayı mı küçük yoksa kocan taslakları mı küçük incelemesi yapıp saplar ve yapraklarla ilişki kurmak gerekiyor. Kocan çapı ve boy dane sayıları bakılır.
Uç boşluğundan dolayı koçanlar küçük ise toprak ve ikliminize göre sık ekim olmuş olabilir, bitki besin eksikliği olabilir.
Mikro elementler de bitki beslemesinde kritik önem taşıyormuş.

Bu saatten sonra yapacak pek bişey yok mu dersiniz ?
Nisanda ekilen mısır artık kuruya döner, bir gram fayda için bir kilo maliyet anlamsız olur.
Bahsettigin verim düşüklüğü için sulama ana sebep midir kesin bişey söylememekle beraber sulama periyodun uzun bence. 4 günde 5 günde daha az saat sulama yapmak daha faydalı. Çünkü mısırın en çok beslendiği kılcal kökler yüzeye yakın. Yüzey bölgesinin nemli kalması için az ve daha sık sulama tavsiye ediliyor. Ayrıca bir seferde çok sulama ile bitki besin elementleri de aşağı yıkanabilir.
Marmara bölgesi için dönüme günlük 7 ton su ihtiyacı hesaplamasi yapılmış, 35 ton verince 5 günde bir dönmek gerekiyor.
Ben bunu olcebilmek için hattın en az basincli olduğu yerde pet şişeyi kestim, damlaticinin altına yerleştirerek bir saat sonra ölçüm yaptım, 1,4 -1,5 litre su akittigini tespit ettim, 0.6 bar da. Buna göre 25cm aralıklı damlaticilarin toplamı 70 cm sıra aralıklı yerde 1 dönümde yaklaşık 2800 . Bunlarda 1 dönümde 1,4 litreden 4 ton/ saat su yapıyor. 10 saat sulayinca 40 ton/7 =5 günluk su ihtiyacı vermiş oldum.
IMG_20200726_102639.jpg

Bölgemizde sulama saatini köklere suyun dağılması yetişmesi olarak yapıyor çiftçiler. Benim sulama saatimde dahi 50 cm ancak yazılabildi. Köklerden 10 ar cm uzakta kaldı ıslaklık. Diğer çiftçiler 24 saat sulayıp 3 ile 7 gün arası tekrar sulama yapmaktalar . Ben ilk kez damlama sulama kullandığım . Doğru yöntemin bitki köklerine ulaşması mi yoksa daha düşük saat ve sık dönmek mi olduğunu bilmiyorum deneyimlemedim. Mısırın kök yapısı eğer ki 20 şer cm ve daha fazla sağa sola yayılıyor ise o zaman söylediğiniz gibi olsa Yeterli olacaktır. Ama kök yapısı daha dar alanda kalıyorsa o zaman su stresi yaşar mıydı bilemiyorum.
Aslında en ideal yöntemin damlamayı her sıraya çekip bitki köküne sıfır dayayıp 4 er saat de olsa sulamak fazlasıyla yeteceğini fark ettim. Damlama yaklaşık 3 saat çalıştığı zaman damlatıcı altındaki toprağa elim 1 karış derinlikte giriyor idi. Bu ilk başta boru maliyeti yükseltebilir ama hem su hem elektrikten tasarruf sağlar hemde bitki çok daha randımanlı su alabilirdi diye düşünüyorum . Sizce de öyle mi ?

Bir kör tapaya manometre taktım, o basınca göre alanı belirliyorum. Pompanın yanında filtrede 1 bar ile hatta giriyor, hattın sonunda 0.6 bar a düşüyor. Pet şişeye su hesabını en düşük yerde yaptım, yani 0.6 bar ile.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Yine de ekleyeyim, bu konuda otorite değilim, internette arastirdiklarim sonucu yaptım uygulamaları, ben de ilk defa damlama kullandım.
Ayrıca verim sonucunu görmedim daha, ben de Nisan in son haftasında ekim yaptırdım. Tek etken sulama değil fakat önemli bir işlem, şimdilik hasatı bekliyorum.
30 temmuzda ortalama bir koçan inceledim, ortalama gibi duruyor.

Yine de ekleyeyim, bu konuda otorite değilim, internette arastirdiklarim sonucu yaptım uygulamaları, ben de ilk defa damlama kullandım.
Ayrıca verim sonucunu görmedim daha, ben de Nisan in son haftasında ekim yaptırdım. Tek etken sulama değil fakat önemli bir işlem, şimdilik hasatı bekliyorum.
30 temmuzda ortalama bir koçan inceledim, ortalama gibi duruyor.

Marmara bölgesinde dediğiniz gibi ortalama buharlaşma günlük 7mm olduğunu bilindiği için sulama yaparken bi kıstas belirleyip yapmak kolay oluyor.

Bizde ilk defa damlama bu sene kullandık. 7 günde 1 su olacak şekilde planladık. Her sulamada 14 saat çalıştırdık pompayı. Sadece püskül dönemi(2 su boyunca) 16 saatlere çıktık.

Bizim mısırın ortalaması 20 sıra genişliği 38-42 sıra üstünü gördü. Sizinkilerde ortalama sıra sayıları ne kadarlarda ?

Son suyu 15 inde verdik yeterli diyorduk ama havalar sıcak gidiyor ve siyah noktayı daha görmedik. O yüzden 25 i gibi bi daha bi 10-12 saat su vericez. Bu sene ki gözlemlerime göre mısıra verilen magnezyum sülfat mısırın gidişatını doğrudan etkiliyor. Ziraatçilerin dediği püskülde 5 kg potas nitrat veriminide biraz daha arttırmakta fayda var. Dönüme 7 kg map 7 kg potasyum nitrat vermeyi planlıyorum seneye. Bide üreyi ne kadar bölersek o kadar iyi. Seneye 60 kg üre verip bunu 40. Günden itibaren 5 suda(35 günde) bitirmeyi planlıyorum. Püskülün içindeykende 5kg şeker verilirse hem dane dolumu hemde uçlardaki danelerin dolumu çok daha fazla artıyor.

Bide ilk suda üreyle beraber çinko sülfat(dönüme 1 kg kadar) ve şeker(dönüme 5kg kadar) girilirse mısır eğer hafif bile sarılaşsa o görüntüsünü toparlayıp hemen haki yeşil rengine dönüyor.

Filtre çıkış basıncımız 1 barken hat sonundaki damlatıcılar 1.55 lt damlatıyordu. Kaldı ki bizim tarlalara döşediğimiz boyu miktarı gayet fazlaydı. Filtre çıkışını 1 bar üstü yapmak boşuna mazot israfı oluyor.

Toplam 9 su vermiş olucaz ve dönüme sulamada kullandığımız mazot maliyeti ortalama bizim hesabımıza göre 13 lt civarında ki buna tarlaya traktörle gitmek gelmekte dahil.

Bu arada traktör arkası kuyruk milli santrafüjler pancar veya lombardine göre çok daha az yakıt yakıyor. 2 kadameli bi pompa ile 50 hp traktörle kanaldan su çekerek rölantinin bi tık üstünde 7 gazlarda çok rahat 18 dönüme yeterli su basıyor(saatte 70 ton kadar).

Nisanda ekilen mısır artık kuruya döner, bir gram fayda için bir kilo maliyet anlamsız olur.
Bahsettigin verim düşüklüğü için sulama ana sebep midir kesin bişey söylememekle beraber sulama periyodun uzun bence. 4 günde 5 günde daha az saat sulama yapmak daha faydalı. Çünkü mısırın en çok beslendiği kılcal kökler yüzeye yakın. Yüzey bölgesinin nemli kalması için az ve daha sık sulama tavsiye ediliyor. Ayrıca bir seferde çok sulama ile bitki besin elementleri de aşağı yıkanabilir.
Marmara bölgesi için dönüme günlük 7 ton su ihtiyacı hesaplamasi yapılmış, 35 ton verince 5 günde bir dönmek gerekiyor.
Ben bunu olcebilmek için hattın en az basincli olduğu yerde pet şişeyi kestim, damlaticinin altına yerleştirerek bir saat sonra ölçüm yaptım, 1,4 -1,5 litre su akittigini tespit ettim, 0.6 bar da. Buna göre 25cm aralıklı damlaticilarin toplamı 70 cm sıra aralıklı yerde 1 dönümde yaklaşık 2800 . Bunlarda 1 dönümde 1,4 litreden 4 ton/ saat su yapıyor. 10 saat sulayinca 40 ton/7 =5 günluk su ihtiyacı vermiş oldum.
Ekli dosyayı görüntüle 51707
Dönüme 5700 damlatici oluyor, sanirim

70 cm sıra aralıklı, bir boş bir dolu şekilde dönüme yaklaşık 700 metre hortum gidiyor, 25 cm damlatici aralıklı olunca o da 2600 adet damlatici oluyor.
Doğru, Bir boş bir dolu olduğunu unuttum.Hiç damlama yapmadım.Önümüzdeki yıl nasıl yaparım diye düşünüyorum.27,5 dekar yer var.Vanadan su var.Yosun çok oluyor.Basinc 1-1,5 bar oluyor

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Marmara bölgesinde dediğiniz gibi ortalama buharlaşma günlük 7mm olduğunu bilindiği için sulama yaparken bi kıstas belirleyip yapmak kolay oluyor.

Bizde ilk defa damlama bu sene kullandık. 7 günde 1 su olacak şekilde planladık. Her sulamada 14 saat çalıştırdık pompayı. Sadece püskül dönemi(2 su boyunca) 16 saatlere çıktık.

Bizim mısırın ortalaması 20 sıra genişliği 38-42 sıra üstünü gördü. Sizinkilerde ortalama sıra sayıları ne kadarlarda ?

Son suyu 15 inde verdik yeterli diyorduk ama havalar sıcak gidiyor ve siyah noktayı daha görmedik. O yüzden 25 i gibi bi daha bi 10-12 saat su vericez. Bu sene ki gözlemlerime göre mısıra verilen magnezyum sülfat mısırın gidişatını doğrudan etkiliyor. Ziraatçilerin dediği püskülde 5 kg potas nitrat veriminide biraz daha arttırmakta fayda var. Dönüme 7 kg map 7 kg potasyum nitrat vermeyi planlıyorum seneye. Bide üreyi ne kadar bölersek o kadar iyi. Seneye 60 kg üre verip bunu 40. Günden itibaren 5 suda(35 günde) bitirmeyi planlıyorum. Püskülün içindeykende 5kg şeker verilirse hem dane dolumu hemde uçlardaki danelerin dolumu çok daha fazla artıyor.

Bide ilk suda üreyle beraber çinko sülfat(dönüme 1 kg kadar) ve şeker(dönüme 5kg kadar) girilirse mısır eğer hafif bile sarılaşsa o görüntüsünü toparlayıp hemen haki yeşil rengine dönüyor.

Filtre çıkış basıncımız 1 barken hat sonundaki damlatıcılar 1.55 lt damlatıyordu. Kaldı ki bizim tarlalara döşediğimiz boyu miktarı gayet fazlaydı. Filtre çıkışını 1 bar üstü yapmak boşuna mazot israfı oluyor.

Toplam 9 su vermiş olucaz ve dönüme sulamada kullandığımız mazot maliyeti ortalama bizim hesabımıza göre 13 lt civarında ki buna tarlaya traktörle gitmek gelmekte dahil.

Bu arada traktör arkası kuyruk milli santrafüjler pancar veya lombardine göre çok daha az yakıt yakıyor. 2 kadameli bi pompa ile 50 hp traktörle kanaldan su çekerek rölantinin bi tık üstünde 7 gazlarda çok rahat 18 dönüme yeterli su basıyor(saatte 70 ton kadar).
Koçanda çap 16, sıra 40 gibi.
İlk suyu ve hâliyle ilk üst gübrelemeyi başka işler sebebiyle geç yaptığımı düşünüyorum.
Ayrica ilk azotlu gübreyi de sulama sayısına bölme hesabına göre verdim fakat eksik kaldığını düşünüyorum, ilk gübrelemeyi toplam azotlu gübrenin 3 te birini verip, kalanını sulama sayısına bölerek versem daha iyi olacaktı diye düşünüyorum, toprakta ne kadar azot var ve bitki açlık çekiyor mu bilemiyorum.
Bu düşünceye de aynı günde ektiğim karık sulama yaptığımız tarlaya 40 kg ureyi tek seferde attım, ardından yağmur da yağdı, püsküle kadar damlama olan tarladan daha iyi gelişim gösterdi, kocan çapı ve sırası da aynı.
Damlamalari olabildiğince erken serip azar azar gübreye başlayıp çinko ve iz elementleri verme planım var ömrüm varsa.