Mısır biçimi---ÜNAL Tarım

Ynt: Mısır biçimi---ÜNAL Tarım

Emin Ünal link=topic=58120.msg624308#msg624308 date=1346008402' Alıntı:
S.a Bugün 35 dönüm yer biçtik.Dönüme 1100 kg verdi bim-*s

Sağdaki benim ;)

Kamyonlar almayınca mecburen BCJ ' Ye döktük :D Ve fabrikaya götürdük :D

Emin Ünal link=topic=58120.msg624308#msg624308 date=1346008402' Alıntı:
S.a Bugün 35 dönüm yer biçtik.Dönüme 1100 kg verdi bim-*s

Sağdaki benim ;)

Kamyonlar almayınca mecburen BCJ ' Ye döktük :D Ve fabrikaya götürdük :D

Ekimde dekara kaç tane tohumluk vermiştiniz(ekim sıklığı)?Bir de taban ve üst gübre miktarları ve cinsi neydi?

allah bol bereket versin emin güzel payla$ım .. ama fiyatlar gerçekten dü$ük geçen sene 16 rutubet mısırı 585 den verdim ben 62 kuru$a kadar satıldı burda sonradan dü$tü 56 55 kuru$lara .. herkese öyle dediler slajlıkları taneye bırakın tanelik çok para edecek bi bölüm bırakmı$tı bu fiyatları duyunca zarar ettiklerini dü$ünüyorum .. gene hiç yoktan 6 ton falan slaj biçerlerdi .. dekarda 900 lira yapardı böyle 1100 kg biçtiler mi 600 lira para topluyor .. yani ya sizin verimler çok dü$ük tanelikte .. yada tanelik mısır daha az kazandırıyor ..

aslında sorun çok bu sene mısırda
emin kardeşimle hemşeri sayılırız
benimde birkaç söyleyecegim nokta var budane mısır konusunda

öncelikle o dekalp denilen tohum müsvettesini biz çiftçiler tarlalarımıza ekerek en büyük hatayı yapıyoruz
adana ve osmaniyenin tohumu pioner p41 vakit mısırında gerisi yalan
ayrıca birsürü uyduruk marka var onları saymıyorum bile
bende yıllarca ektim dekalp hatta busenede yarısı dekalp tarlaların ve biçtirdigim tarlalarda pioner kafadan 150-200kg fazla veriyor dönüme
47 dönüm falan kaldı biçilmeyen oda sıra gelirse yarın biçilecek biçerler nerdeyse bizim köyde 24saat çalışıyor desek yeridir

busene benim hasat yaptıgım mısırlarım şuana kadar 1tonla 1300kg arasında farklıtarlarda farklı verimler verdi az verenler dekalp ti

fiyat konusuna gelince yine tüccarın dedigi oldu daha hasat başlamadan 1ay önce 55-60kuruş arası olacak dedielr ve şuanda mısır fiyatı 15rutubet altında 58kuruş daha yukarı rutubette 1 rutubete 5 kuruş kesiyorlar
dünyadaki kuraklık kriz vs bizim yani çiftçinin işine yarayacaksa o krizin etkisi o kuraklıgın etkisi bize ulaşmıyor
ama mazot gübre vs fiatları artsa anında fiyatlara yansıtılıyor ne hikmetse

birde vakit mısırında 1tonu düşmemek için muhakkak 50kg tabana 50 kg de üstüne gübre atmak şart yoksa imkansız 1ton üzeri verim almak
tabi daha ilk defa mısır ekilen bir tarlaysa okadar gübreye gerek yok
ayrıca sulama şekli önemli salma sulama ile karıklara yapılan damlama sulama arasında ciddi verim farkları var şartlar müsaitse damlama sulama tavsiye ederim

ayrıca kurt ilacını vs vaktinde mısıra zarar vermeden yüksek traktörlerle mısır tarlasına uygulamakta ciddi verim artışı saglar

birde tohumların ekim sıklıgı kişiden kişiye degişmekle beraber 15-20 cm arasıdır ben 17 cm e ekiyorum fenada olmuyor

sulama günleri konusunda pek yorum yapmak istemiyroum sonuçta her tarlanın her toprak yapısının su tutma kapasitesi farklıdır ayrıca sulama yönteminin damlama veya salma sulama olmasıda etkiler süreyi
fakat en erkeni haftada 1 sulamadır en geçi 13-14güne bir sulamaktır

slajlık mısır ekimi bölgemizde yapılmaktadır fakat herkes kendi hayvan sayısına göre slajlık mısır ekiyor mesela ben hiç ekmiyorum sebebi hayvanım olmaması tabi ciddi bir teklif gelirse ticarii amaçlı slajlık mısır ekebilirim
geçmiş dönemlerde bölgemizde dönümünü 400-500 milyona satamıyorlardı slajlık mısır eken bir kaç kişi
buda slajlık mısırda ticari ekimi bitirdi bölgemizde

kolay gelsin emin kardeşim

bereketli olsun mısırı koçanı ile görünce hemen közde pişirmek geldi aklıma tavuk çiftliğinde çalışırken arkadaşlar ile her gece ateşin başında sabahlar ha bire mısır közlerdik ah ah ne günlerdi be şimdi elimize mısır koçanı bile geçmez oldu

Ali SARAÇ link=topic=58120.msg624898#msg624898 date=1346183569' Alıntı:
allah bol bereket versin emin güzel payla$ım .. ama fiyatlar gerçekten dü$ük geçen sene 16 rutubet mısırı 585 den verdim ben 62 kuru$a kadar satıldı burda sonradan dü$tü 56 55 kuru$lara .. herkese öyle dediler slajlıkları taneye bırakın tanelik çok para edecek bi bölüm bırakmı$tı bu fiyatları duyunca zarar ettiklerini dü$ünüyorum .. gene hiç yoktan 6 ton falan slaj biçerlerdi .. dekarda 900 lira yapardı böyle 1100 kg biçtiler mi 600 lira para topluyor .. yani ya sizin verimler çok dü$ük tanelikte .. yada tanelik mısır daha az kazandırıyor ..
sağol Ali abi.Bu tarlada rutübet çok düşüktü.11 geldi.Eğer rutubet 15 civarı olsaydı verim artardı.Ama Allaha bin şükür yinede 1100 kg verdi.
GÜRKAN link=topic=58120.msg624903#msg624903 date=1346184733' Alıntı:
maşallah güzelmiş mısır
Sağolasın
YAVUZ_13 link=topic=58120.msg624908#msg624908 date=1346186264' Alıntı:
aslında sorun çok bu sene mısırda
emin kardeşimle hemşeri sayılırız
benimde birkaç söyleyecegim nokta var budane mısır konusunda

öncelikle o dekalp denilen tohum müsvettesini biz çiftçiler tarlalarımıza ekerek en büyük hatayı yapıyoruz
adana ve osmaniyenin tohumu pioner p41 vakit mısırında gerisi yalan
ayrıca birsürü uyduruk marka var onları saymıyorum bile
bende yıllarca ektim dekalp hatta busenede yarısı dekalp tarlaların ve biçtirdigim tarlalarda pioner kafadan 150-200kg fazla veriyor dönüme
47 dönüm falan kaldı biçilmeyen oda sıra gelirse yarın biçilecek biçerler nerdeyse bizim köyde 24saat çalışıyor desek yeridir

busene benim hasat yaptıgım mısırlarım şuana kadar 1tonla 1300kg arasında farklıtarlarda farklı verimler verdi az verenler dekalp ti

fiyat konusuna gelince yine tüccarın dedigi oldu daha hasat başlamadan 1ay önce 55-60kuruş arası olacak dedielr ve şuanda mısır fiyatı 15rutubet altında 58kuruş daha yukarı rutubette 1 rutubete 5 kuruş kesiyorlar
dünyadaki kuraklık kriz vs bizim yani çiftçinin işine yarayacaksa o krizin etkisi o kuraklıgın etkisi bize ulaşmıyor
ama mazot gübre vs fiatları artsa anında fiyatlara yansıtılıyor ne hikmetse

birde vakit mısırında 1tonu düşmemek için muhakkak 50kg tabana 50 kg de üstüne gübre atmak şart yoksa imkansız 1ton üzeri verim almak
tabi daha ilk defa mısır ekilen bir tarlaysa okadar gübreye gerek yok
ayrıca sulama şekli önemli salma sulama ile karıklara yapılan damlama sulama arasında ciddi verim farkları var şartlar müsaitse damlama sulama tavsiye ederim

ayrıca kurt ilacını vs vaktinde mısıra zarar vermeden yüksek traktörlerle mısır tarlasına uygulamakta ciddi verim artışı saglar

birde tohumların ekim sıklıgı kişiden kişiye degişmekle beraber 15-20 cm arasıdır ben 17 cm e ekiyorum fenada olmuyor

sulama günleri konusunda pek yorum yapmak istemiyroum sonuçta her tarlanın her toprak yapısının su tutma kapasitesi farklıdır ayrıca sulama yönteminin damlama veya salma sulama olmasıda etkiler süreyi
fakat en erkeni haftada 1 sulamadır en geçi 13-14güne bir sulamaktır

slajlık mısır ekimi bölgemizde yapılmaktadır fakat herkes kendi hayvan sayısına göre slajlık mısır ekiyor mesela ben hiç ekmiyorum sebebi hayvanım olmaması tabi ciddi bir teklif gelirse ticarii amaçlı slajlık mısır ekebilirim
geçmiş dönemlerde bölgemizde dönümünü 400-500 milyona satamıyorlardı slajlık mısır eken bir kaç kişi
buda slajlık mısırda ticari ekimi bitirdi bölgemizde
Biz rutubeti çok düşük iken biçtik.Eğer rutubet 15 civarı olsaydı benim verdimde 1300 ü geçerdi.
şerefli1 link=topic=58120.msg624914#msg624914 date=1346187561' Alıntı:
kolay gelsin emin kardeşim

bereketli olsun mısırı koçanı ile görünce hemen közde pişirmek geldi aklıma tavuk çiftliğinde çalışırken arkadaşlar ile her gece ateşin başında sabahlar ha bire mısır közlerdik ah ah ne günlerdi be şimdi elimize mısır koçanı bile geçmez oldu
Sağol abi...Ama eğer bunu közde pişirip yersen kırılmadık dişin kalmaz :D :D

ali_durmuş link=topic=58120.msg624954#msg624954 date=1346223870' Alıntı:
emin kolay gelsin bereketli olsun. başka yer biçmedinizmi daha? verimler pekte iyi değilmiş. ama iyi darı çabuk kurumaz, hala biçmedisyseniz oranın verimi daha fazla olur.
Dün gece bitirdik.Bütün tarlaları.Sağolasın...