Mısır 2022

Bizim köye sakaryadan k
birde kızışma yapıyor filan deniyor.haşbaysız balya makinesiyle balya bassak koyuna yedirilir mi ki.?
evde patoslu yem karma var otu samanı kıyıp direk yem karmaya atıyor,
slajı çok veremiyoruz ama kuru mısır sapını vermekte bir sıkıntı olur mu ki koyuncu dostlar,yada ne faydası olur-ne zararı olur?
bilgisi olan yorumlayabilir mi?

@behcet arı @ismail_17 @necdetdemiral @YUSUFTUYLUOGLU @mehmetmanisa @CELAL KARABULUT

birde kızışma yapıyor filan deniyor.haşbaysız balya makinesiyle balya bassak koyuna yedirilir mi ki.?
slajı çok veremiyoruz ama kuru mısır sapını vermekte bir sıkıntı olur mu ki koyuncu dostlar,yada ne faydası olur-ne zararı olur?

@behcet arı @ismail_17 @necdetdemiral @YUSUFTUYLUOGLU @mehmetmanisa @CELAL KARABULUT
biraz az bilgiye sahip olduğum için çekinerek cevap veriyorum. mısır saplarını balyalatmak yada kuru sapları toplayıp patostan geçirip vermenin hiçbir sakıncası yoktur. koyunculukta kaba yem olarak kullanılır. balya yapmak için tırmıklanırsa koçanları da balya olarak basar mısır danesi de olur içinde cok güzel olur.
damızlıkcı olduğunu bildiğim için tek dikkat etmeniz gereken gebe hayvanlarda yem geçişleri ve kesif ve kaba yem kalitesi.
ben gebe hayvanda slaja karşıyım mesela..
Eski geleneklerden biridir hamile gelinlere turşu yada turşu suyu içirmezler gebelikte sıkıntı yarattığı için :) koyunda öyledir kapıya sıkışır atar küflü yem yer atar slajı çok yer atar..

kolay gelsin,
merakımdan soruyorum,
acaba bu mısır sapları hayvancılıkta kullanılabilir mi?
altlık??
saman niyetine??
Kullanılır tabi hocam
Besin değerleri buğday samanına göre bir tık daha iyi hatta
Ancak bu balyaları sap parçalamadan sonra örümcek çekerek yaparlar, içinde toprak olur
Onun için altlık olarak daha uygun

mısır sapını yıllardır altlık olarak kullandık lakin bu yıl damlama sulama ile mısır yetiştirdiğimiz için tarlada arık yoktu. Toprak karıştırmadan yüzeyden toplayıp haşbaylı makineyle bağladık. Elimizde büyük paket buğday samanı da var. İkisini kullanıyoruz. Lakin ıslatmadan vermek hayvanın işembesindeki suyu azaltacağı söyleniyor. Uzman arkadaşlar daha iyi bilir. Biz ıslatıp veriyoruz

kolay gelsin,
merakımdan soruyorum,
altlık??
saman niyetine??
Sapın bağlanmadan çok iyi kurutulması gerekiyor.
Biraz nemlek, yaş kısım balyeye girerse hayvanı zehirleme durumu olabiliyor.
Tarlanın helikopter tırmıkla toplanıp, balye makinesinin toprak aldırmadan 20 kg civarı gevşek balye basması gerekir.
Buzağılarda altlık olarak kullanılırsa , mısırın eşelek , koçan kısmını yemeye çalışıp, ağzında yaraya sebep olduğunu gördük.
Mümkünse saman niyetine 1 yaşından büyük hayvanda kullanmak iyi olabilir.
Çok eskiden mısır saplarını koçan yüksekliğinin altından orakla kesip demet bağlardık.
70 cm gibi yüksekten keserdik ve kalanı zincirli sap parçalama makinesiyle parçalardık.
Koçanı olmayan kuru demeti patoza atıp parçalarsak samandan daha iyi şekilde hayvanlar tüketebilir.

kolay gelsin,
merakımdan soruyorum,
altlık??
saman niyetine??

biz altlık olarak kullanıyoruz büyükbaş da. özellikle buza altlığı ve yataklıklarda. (hasbeysiz)

haşbeyli olarak da sencer solakoğlu bey düvelerine veriyordu maliyeti düşürmek için.

inekte beslemeciler çok tavsiye etmiyor, illaki bugday samanı diyorlar geviş getirme için.

küçükbaşta patostan geçtikten sonra diğer fiğ gibi otlar ile karma yapılıp yedirilebilir düşüncesindeyim.

Bizim burada Eskisehir de sanayide bir makinacı sanayi elektriği ile çalışan sap parçalama makinası yapmış saatte 700 kg sapı parçalıyormuş mısır sapını ince saman gibi yapıyor.

biz altlık olarak kullanıyoruz büyükbaş da. özellikle buza altlığı ve yataklıklarda. (hasbeysiz)

haşbeyli olarak da sencer solakoğlu bey düvelerine veriyordu maliyeti düşürmek için.

inekte beslemeciler çok tavsiye etmiyor, illaki bugday samanı diyorlar geviş getirme için.

küçükbaşta patostan geçtikten sonra diğer fiğ gibi otlar ile karma yapılıp yedirilebilir düşüncesindeyim.
bende Sencer beyin videolarında görmüştüm,onun için sordum küçükbaşta yedirilebilir mi diye?kuru mısır eken yok bizim bölgede,kendi balya makinemiz var tanelik mısır eksek tarlada kalan sapı balyalayıp çeşit niyetine kullanabilirmiyiz diye düşündüm:)
Bizim burada Eskisehir de sanayide bir makinacı sanayi elektriği ile çalışan sap parçalama makinası yapmış saatte 700 kg sapı parçalıyormuş mısır sapını ince saman gibi yapıyor.
bizdeki yem karma ot parçalayıcılı elektrikli sabit yem karmalardan,haşbaysız bağladığımız fiğ balyalarını parçalamadan geçirdiğimizde hemen hemen toz saman kıvamına getiriyor.mısıra benzeyen süpürge kabuklarıda aynı boyutta parçalıyor.mısırdada aynı işi yapar tahminim.