Meradaki jerseylerin süt verimi.

Selamün aleyküm . Arkadaşlar karadeniz jerseyi dediğimiz süt ortalaması 15 lt civarı olan fakat mükemmel kalitede süt üreten bu Jersey ırkı ineklerin kaliteli yeşilliği olan bir merada otlatarak aksamda biraz 1-2 kg kadar yonca takviyesiyle alacağımız süt verimi ne kadardır acaba.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
kaliteli mera derken protein ve enerji miktarı yüksekse tatmin edici süt verir hayvanlar fakat yeteri kadar besleyici değilse hayvan yine belli bir maksimum süt oranını verir ama kendi depolarını kullanır hastalanır sütü birden düşebilir misal mera yapay mera ise enerji ve protein içeren otlar yüzde 50 50 barındırıyorsa veya enerji ağırlıklı bir tarafta ot diğer taraftada proteince ağırlıklı olsa 3 saat bitarafta 3 saat bi tarafta tutarsan çözüm olabilir şuan revaçta reglass var içerik olarak 18 lt süt veren hayvanın tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor deniyor bu şekilde besleyip eksiklikleri gözlemleyip takviye gıda verebilirsiniz

kaliteli mera derken protein ve enerji miktarı yüksekse tatmin edici süt verir hayvanlar fakat yeteri kadar besleyici değilse hayvan yine belli bir maksimum süt oranını verir ama kendi depolarını kullanır hastalanır sütü birden düşebilir misal mera yapay mera ise enerji ve protein içeren otlar yüzde 50 50 barındırıyorsa veya enerji ağırlıklı bir tarafta ot diğer taraftada proteince ağırlıklı olsa 3 saat bitarafta 3 saat bi tarafta tutarsan çözüm olabilir şuan revaçta reglass var içerik olarak 18 lt süt veren hayvanın tüm ihtiyaçlarını karşılayabiliyor deniyor bu şekilde besleyip eksiklikleri gözlemleyip takviye gıda verebilirsiniz
Hocam aklımdaki fikir şu aslında 12 dönüm kadar bi araziyi yapay mera haline getirmeyi düşünüyorum. Reygrasta olabilir. Süt verimi 15 lt civarı hedefliyorum Jersey için iyi bi rakam. Gerekirse ekstradan az miktarda süt yemi ile destekleyebilirim. Sizce fikir nasıl bişeyler katmak istermisiniz?

Hocam aklımdaki fikir şu aslında 12 dönüm kadar bi araziyi yapay mera haline getirmeyi düşünüyorum. Reygrasta olabilir. Süt verimi 15 lt civarı hedefliyorum Jersey için iyi bi rakam. Gerekirse ekstradan az miktarda süt yemi ile destekleyebilirim. Sizce fikir nasıl bişeyler katmak istermisiniz?
Merayı 12 ay kullanma şansınız olmaya bilir kaç hayvan için 12 dönüm yeri düşünüyorsunuz genellikle ağustos sonu ekiyorlar reglası hep sulama imkanı olan yerse biçip kurutup kışada saklarsanız sürekliliği olabilir veya ne kadar sağlıklı olur bilmem ama doğum ve kuruya çıkarma işlemleri kışa denk gelirse hem az besleme yapılacağı hemde meraya salmayacağın için doğumları ozaman yaptırtabilirsin ama buzağı kaybetmemek için olanakların varsa eğer iyi yerin yoksa bu maddeyi çiz bence reglass ekip orada otlatabilirsiniz ama çok sayıda hayvana yetmez yeriniz size bitişik mera varsa belediyeden izin alıp veya köyse muhtarlıktan izin alıp reglass tohumu atacağım herkesin hayrına derseniz belki izin verirler ozaman oraya salıp kendi yerlerinizdekileri stoğa koyarsınız belki 2 yada 3 hayvan için yetebilir yer senelik olarak konuşuyorum ama 10 hayvan düşünüyorsanız ve hepsini yıllık olarak oradan beslemeyi düşünüyorsanız yetmez yeriniz bence sizin reglassa ihtiyacınız var kurutulmuş yoncaya dışardan mısır silajı alabilirsiniz yerinizde hep pahalı ürünleri ve dışardan alamayacağınız ürünleri üretin bide her daim ahırda yem bulundurursanız verime göre hayvan başı süt yemi takviyesi de yaparsanız yaptıkça artış yakalarsanız ve karlılık varsa yemleyin hayvan sağlığı için eğerki yem az verecekseniz vitamin takviyeleri gerekecektir.iş yükünüz nedir blmiyorum ama 3 defa sağım yapma şansınız varsa sütü maksimum noktasında alabilirsiniz sulama imkanı yoksa kurak bir yerse korungada işinizi görebilir yine yem alacağınız yem markasının zooteknisleri olabilir onlara ulaşıp danışadabilirsiniz