Mehmet Şimşeker'in Tarım Devrimi: Keskin'de Yükselen Fabrika

maxresdefault-960x450w.jpg

Uzun yıllar traktör bayiliği yaparak sektörde kendine sağlam bir yer edinen Mehmet Şimşeker, çocukluk hayalini gerçekleştirerek kendi traktör markasını kurmuştu. Şimdi ise hayallerini bir adım daha öteye taşıyarak Kırıkkale’nin Keskin ilçesine fabrika kurarak yatırım yapacağını duyurdu.

Traktörde Teknoloji ve Tasarımın Ustası

Yıllarca traktör bayiliği yapmanın yanı sıra çiftçilikle de iç içe büyüyen Şimşeker, sektöre olan hakimiyetiyle biliniyor. Traktörlerinin şanzıman, diferansiyel dişli oranları, renk, kabin tasarımı ve diğer dış detayları, Şimşeker'in kendi elinden çıkıyor. Ayrıca, tarım römorklarındaki çizgileriyle de dikkat çeken girişimci, sektöre kişisel bir dokunuş getiriyor.

Yatırım Kararı: Keskin'de Fabrika

Mehmet Şimşeker'in öncülüğünde kurulacak olan fabrika, 50-115 beygir gücündeki traktör ve tarım ekipmanlarının üretimine odaklanacak. Yurt içinde ve yurt dışında geniş bir pazarlama ağı oluşturmayı hedefleyen girişimci, Keskin ilçesini lojistik avantajları nedeniyle fabrika konumlandırma kararı aldı.Mehmet Şimşeker yeni fabrikası hakkında şunları söyledi. ''Sektörde bir çok kesimin bildiği üzere babamın yanında çocukluktan beri bir çok yerli, yabancı traktör ve römork bayilikleri yaptık.Bu bayilikleri yapmak çocukluk hayalim olan kendi markamı oluşturma yolunda hepsi bana birer üniversite oldu.Edindiğim bu tecrübeler ışığında artık kendi markamı oluşturma vakti geldi dedim ve en traktör bayiliğimi 2013 yılında bıraktım. 2014 yılında marka tescilimi alarak 3 yıl daha sahayı analiz ettik ve 2017 yılında ilk traktörlerimizi çıkardık. Ürünlerimizi çıkartmadan önce tarla ve bahçe çiftçilerinin beklentilerini göze alarak şanzıman dişli dizilimini bizzat kendim tasarladım ve bu ürünlerimiz Avusturya Tuv’den başarıyla geçerek Tip Onay Karayolları Uygunluk Belgesini almaya hak kazandı.Bunun üzerine 50 beygir ürünlerimiz yurdun çeşitli bölgelerinde alıcı bulurken 65 beygirden 90 beygire kadar ürünleri geldiğimiz bu zamana kadar başta Libya, Sudan ve Gana gibi Afrika ülkelerine ihraç ettik. Daha sonra sahadan gelen talepler üzerine farklı coğrafi özellikte römorklar çıkardık ve ürünlerimiz çok tutuldu.''

Anadolu'da Doğmuş, Dünya Çapında Yolculuk

Şimşeker açıklamalarına şöyle devam etti. ''Keskin tesislerimizin ilk etabından çıkacak olan 50-115 beygir gücü aralığındaki traktör ve römorklarımızın bir kısmını yurt içine yeni bayiler oluşturarak bayilerimize, kalan kısmını ise yurt dışı ülkelere ihraç edeceğiz. Markamızı ilgi oldukça yüksek ve bizden yeni ürünler bekliyor çiftçilerimiz ve bende sahadan gelmiş olmanın avantajı ile ürünleri oluştururken onların gözüyle bakarak ürünlerime yansıtıyorum bu bakış açısı haliyle ortaya güzel işler çıkmasına vesile oluyor. Anadolu’da doğmuş bir marka olarak İstanbul’da gerekli stajları gördüm diyor ve tekrar Anadolu’nun bağrından dünyaya yol almaya devam edeceğiz. Yönetim İstanbul’dan üretim Keskin’den olacak şekilde emin adımlarla ilerliyoruz.''