Kurbanlik kuzu yetiştirme

Selamlar
Uzak Bir tanıdığımız kardeşime 20-30 bin tl sermaye ile kurbanlik kuzu toplayip, kurbanda satmak gibi bir teklifte bulundu.
Şuan mevcut 30 civarı koyun var bizde, ortak. ahır sorunu yok gibi. Biraz arpa ve saman var.arpa yetmez ama mecbur yem alınır biraz. hava musait oldukça yayılıma çıkarılacak. Yer eskisehir/gunyuzu
Sorum şu;
1- şimdi kuzu alsak piyasa kaç tl?
2- kurbana kadar kuzu başı tahmini masraf ne olur?
3- kurbana tahmini fiyat ne olur? Kazanc olur mu?

Not:eşek yüküyle borc var

Tecrubeli arkadaslardan yardim bekliyoruz

33 35kg kiloluk kuzular 700tlye alinir bu kuzulara saman melas pancsr kuspesi ve kepek ile kistan cikarip ilkbarda yaylimda otlatip son2 ay besi yemi yoncay bakip 30 koyundan 15 bin tl kazanirsin ayligin 2bin tlye gelir paraya ihtiyacin varsa baska isler yap

• Beğen
Tepkiler: grall
33 35kg kiloluk kuzular 700tlye alinir bu kuzulara saman melas pancsr kuspesi ve kepek ile kistan cikarip ilkbarda yaylimda otlatip son2 ay besi yemi yoncay bakip 30 koyundan 15 bin tl kazanirsin ayligin 2bin tlye gelir paraya ihtiyacin varsa baska isler yap
Biz kendimizden ürettiğimiz halde hayvan başı 500 kazanamıyoruz
Nasıl oluyorda parayla satın alacak hem bir kış boyunca bakarak bu parayı kazanacak bu hayvana sadece pancar kuspesi slaj gibi vitamin bakımından düşük sadece karın şişligi yapan yemlerle hayvan doymaz kışın biraz bakımlı olsun ki yaza daha rahat et yapabilsin
benim görüşüm hayvanı 700 e alsa hayvan başına 100 taş catlasa 150 karı olur

Geçen sene ben aldim besledim 650 ye aldim kurbana bir ay kala 1400 e sattim tam beslemeye baslamistim 😀kurbanda tek tek satsaydim 1500e satardim insanlarla ugrasmamak icin toplu verdim kalem kalem hesap tuttum genel olarak parcar kuspesi kepek melas ile baktim 30 adet

• Beğen
Selamlar
Uzak Bir tanıdığımız kardeşime 20-30 bin tl sermaye ile kurbanlik kuzu toplayip, kurbanda satmak gibi bir teklifte bulundu.
Şuan mevcut 30 civarı koyun var bizde, ortak. ahır sorunu yok gibi. Biraz arpa ve saman var.arpa yetmez ama mecbur yem alınır biraz. hava musait oldukça yayılıma çıkarılacak. Yer eskisehir/gunyuzu
Sorum şu;

piyasaya belli olmaz kurbana 2 ay kala iyi yuksek olacak dersin mesela 700e alırar 1 ay sonra dönüp bakan olmaz kurbana hafta kala 650 ye satıcı zor satar

• Beğen
Tepkiler: Ahmet0692
Kardeşim çocukluğumda çok yaptık. Para kazanmanın tek yolu var kendi koyununun kuzusunu besleyip satacaksın ve yem vb kendinden olacak çünkü canlı ağırlık 60 kg dayandı mı kuzuyu doldurmak zor olur ayrıca hayvana ete kokusu geçecek şeyler veremezsin kurban yaz ayına geldiği için ete çok kolay geçer yiyeceklerin etkileri. hele ki borcun varsa asla girme. ancak şöyle yapılır hayvan kendininin olur arpa saman kendinin olur dersin ben 20 kilo etle kestireceğime üstüne de bakarım diye ama alarak büyük zarar olur. inan bana bugün hayvan başına 250 tl kazanacağına garanti versem 100 kuzu alırım yemini samanını doldururum depoya ama 250 tl çok çok az bir kar payı ki bunu kazanmak bile hayal olur sen gerisini düşün

Kurbanlik kuzu en fazla kurbana 3 ay kala beslenmeye baslanir oda max. 3 ay öncesi.Ayrica kurbanda kuzu cok satilmiyor.Eş dosta satabilirim derseniz 2 ay kala satın alınıp besleyip satarsanız kuzu başı 100 tl kalabilir.

Kurbanlik kuzu en fazla kurbana 3 ay kala beslenmeye baslanir oda max. 3 ay öncesi.Ayrica kurbanda kuzu cok satilmiyor.Eş dosta satabilirim derseniz 2 ay kala satın alınıp besleyip satarsanız kuzu başı 100 tl kalabilir.
Merhaba Ahmet bey bende dün kestrdigim duveleri n parasıyla kuzu alayım diyorum kurban için doğru bir hareket mi olur bu

• Beğen
Selamlar
Sorum şu;

Erzurum kırsal da mor koyun 1200 tl kuzusu da 500 tl . Kurban da ben bizzat sordum yine mor koyun 1500 lira oluyor tabi genel fiyat 1200 tl . Gectigimiz kurban da bizzat fiyatlari sordum

• Beğen