Küçükbaş konusunda fazla başlık yok burdan bilgi paylaşalım

Mehmet bey bugün yakın illerde bir kişiyle görüştüm ille de france cinsi erkek kuzu için 500 TL gibi bir rakam istedi. Çok mu düşük yoksa normal mi? Ben biraz kıllandım böyle dengesiz fiyat istediği için. Çünkü aynı kuzuların dişisi için 1500 TL istedi aynı satıcı.

Mehmet bey bugün yakın illerde bir kişiyle görüştüm ille de france cinsi erkek kuzu için 500 TL gibi bir rakam istedi. Çok mu düşük yoksa normal mi? Ben biraz kıllandım böyle dengesiz fiyat istediği için. Çünkü aynı kuzuların dişisi için 1500 TL istedi aynı satıcı.
Damızlık olarak bu fiyatlara il de france imkansız piyasası çok yüksek 3aylık il de france damızlıkların piyasası erkek 1500-2000 dişi 1000-1500arasında şuanda tabi daha ucuzada bulunabiliir ancak saf kan olduğunu sanmıyorum bana kalırsa bir iş vardır ancak ilde france özelliklerini taşıyorsa ve satıcıda tam bilgili değilse alına bilir

İkiz doğan kuzulardan ''dişi olanlarının döl tutma sorunu'' olduğu doğrumu dur? Yoksa bu da doğru bilinen bir yanlışmıdır?
Ben kendi doğumlarından çıkan kuzuların damızlık olarak bıraktıkların hepsi ikiz eşi ikiside dişi ve daha böyle bir sorun yaşamadım bana kalırsa doğru bilinen bir yanlış döl tutmama sorunu tamamen besleme sperm kalitesi ve stresle alakalı başka etkenleri olduğunu sanmıyorum ancak damızlık dişi bırakırken kontrol etme şansınız varsa 4memeli dediğimiz dişiler gerçekten güzel oluyor daha iyi doğrum daha iyi kuzu yapıyorlar 2ana meme onların hemen üstünde 2ufak yalancı meme oluyor bence daha kaliteli damzılıkların taşıdığı özellik bu tabi büyüklerimiz daha iyi bilir

İkiz doğan kuzulardan ''dişi olanlarının döl tutma sorunu'' olduğu doğrumu dur? Yoksa bu da doğru bilinen bir yanlışmıdır?
Atila hocam koyunda çoklu dogumdan olan dişiler damızlık olarak tercih ediliyor
Ama inekcilikte ikiz olupta biri erkek biri dişi olursa anne karninda erkeğin genleri hormonları baskin gelip dişiyi etkiliyormuş diye biliyorum
Inektede ikiside dişi olursa sıkıntı olmuyor
Inektede ikiz dişi olup damızlık olan ineklerim oldu
Biri dişi biri erkek olan ikiz buzağı mın dişiyi damızlık olmaz diye besici arkadaşa verdim oda erkeklerin içinde beslemis damızlık olmaz diye sonra o dişi doğurdu
Belki yanliş bilgi inekcilikten koyuna geçmiş olabilir [emoji4]

Atila hocam koyunda çoklu dogumdan olan dişiler damızlık olarak tercih ediliyor
Ama inekcilikte ikiz olupta biri erkek biri dişi olursa anne karninda erkeğin genleri hormonları baskin gelip dişiyi etkiliyormuş diye biliyorum
Inektede ikiside dişi olursa sıkıntı olmuyor
Inektede ikiz dişi olup damızlık olan ineklerim oldu
Biri dişi biri erkek olan ikiz buzağı mın dişiyi damızlık olmaz diye besici arkadaşa verdim oda erkeklerin içinde beslemis damızlık olmaz diye sonra o dişi doğurdu
Belki yanliş bilgi inekcilikten koyuna geçmiş olabilir [emoji4]
Abi bizde erkek dişi olan ikizlikten dolayı bir tane öyle elden çıkardık koyunda kesinlikle sorun yok gönül rahatlığı ile damızlık biraksinlar.

Bütün cevap veren arkadaşlara teşekkür ederek, aklıma takılan diğer bir konuyu sormak istiyorum.

''Koyun doymaz'' ne derece doğrudur?
Oda şehir efsanesi hayvanın ihtiyaclarini karşılamayan meralarda yoz otta hayvan deli gibi otluyo ama otun icerigi boş o yüzden oluşan bir yanılma evde önüne biraz arpa biraz yonca koy merada bi süre otlar yüzüne bakar eve gitmek için

arladaslar günde ortalama ne kadar gezdirmeliyiz hayvanları? (mevsime göre değişir tabiki ) bakıcı sorunu nasıl çözülür? tek basımıza bakamayabiliyoruz dogumlarda vs bu konularda bizleri aydınlatmanızı talep ediyoruz

Koyun çok hayvana göre metobolizmasi hızlı sindirimi hızlı
Doysada cabuk acıkıyor
Merada serbest hiç kapatmadığimiz zamanlarda gece kalkar doyurur karnıni tekrar yatar
Kapalı sistemde de önünü boş birakmazsak ona göre
Koyun yılda bir kuzu da yapabilir 3 kuzuda yapabilir
Yilda iki defada kuzulayabilir
Kuzunun gelişimi bile beslenmeye göre değişiyor
Çok yerse çok veriyor az yerse az veriyor

Ben kendi doğumlarından çıkan kuzuların damızlık olarak bıraktıkların hepsi ikiz eşi ikiside dişi ve daha böyle bir sorun yaşamadım bana kalırsa doğru bilinen bir yanlış döl tutmama sorunu tamamen besleme sperm kalitesi ve stresle alakalı başka etkenleri olduğunu sanmıyorum ancak damızlık dişi bırakırken kontrol etme şansınız varsa 4memeli dediğimiz dişiler gerçekten güzel oluyor daha iyi doğrum daha iyi kuzu yapıyorlar 2ana meme onların hemen üstünde 2ufak yalancı meme oluyor bence daha kaliteli damzılıkların taşıdığı özellik bu tabi büyüklerimiz daha iyi bilir
Çok doğru Mehmet bey. Bende aynı şekilde yapıyorum

merhaba sevgili arkadaşlar3 gün önce bir koyunum ikiz kuzuladı fakat bir sorun var. kuzular ayağı kalkamıyor ve titriyor ve birtanesi emzirmek için ele aldığımda ilk olarak kasılıyor 15sn sonra açılıyor memeye okadar saldırıyorlar ki sağlıklı bir kuzu öyle saldırmıyor. ne yapmalıyım tedavi için hergün yeldif ve nervit vuruyorum ve aksi gibi koyunda sonunu atmadı hergün 2 gr oksitoksin vuruyorum sonu atsın diye o da duruyor aksi gibi bunun hakkında öneriniz ne olur teşekkürler şimdiden cevaplarınız için

Atila abi benim kendi tecrübem aksine ikiz olan kuzular şayet anne geni baskın gelirse yine ikiz kuzulama olasılığı cok . Ben koyunculuk yaptığım yıllarda özellikle damızlık icin ikiz eşi kordum . Bunda secim yaparken ikiz kuzulayan koyunun her yıl ikiz kuzulamasına dikkat edip kuzusunu damızlık kordum .

Bütün cevap veren arkadaşlara teşekkür ederek, aklıma takılan diğer bir konuyu sormak istiyorum.

''Koyun doymaz'' ne derece doğrudur?
Atila abi meraya dayalı yapılan koyunculukda bu sorun olcanı zannetmem . Kapalı besi işide olsa tek taraflı beslenmediği sürece elbette doyar .

• Beğen
Tepkiler: atila
arladaslar günde ortalama ne kadar gezdirmeliyiz hayvanları? (mevsime göre değişir tabiki ) bakıcı sorunu nasıl çözülür? tek basımıza bakamayabiliyoruz dogumlarda vs bu konularda bizleri aydınlatmanızı talep ediyoruz
Koyun merada ötüşene kadar durması gerekir.
Koyun nasıl öter yeterince doyan koyun geğirme benzeri ses çıkartır o sesi duyduğunda çek önünden hiç sağa sola bakmadan eve gelir.
Yani süre yok doydumu gelecek ama her mevsimde koyun ötmez.
Mümkünse eve hiç indirme merada yemle bu işi çok farklı yöntemler ile yapan var.

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan