koyunculuk nasıl yapılır

bende koyuncula başka açıdan bakmak isdiyorum başımdan geçenleri anlatıyım
askerden geldim koyuncula çok hevesim vardı evlendim birikintilerle koyun alıyım dedim dedim ama dedim ağzımdam çıkmadan hayır cvbı geldi annem evlatlıkdan ret ediyor eşim hiç o havalarda deil şehre gidek diyor fakat kafaya koydum mutlaka alacam lise mezunuyum elimden teknik olarak bir iş gelmez şehirde birde evin yoksa işin çok zor mal pazarına boğazlıyana gitdim şansımdan hoşuma gidecek koyun yok .koyundanda anlamıyorum.araştırırken yanında bir kuzusu olan bir koyun gördüm içimede sinmiyor fakat köye döndümde elimden parayı alacaklar bende adını belli ediyim diye o kuzulu koyunu aldım eve getirdim fakat anam evi inlediyordu hanımda aynı ahıra koymam yatak odana koy diyorlar ben ahıra koyuyom onlar dışarı çıkarıyıyor başıda anam çekiyor neyse baktım başa çıkamıyorum çıktım gaveye gitdim ama aklım evde koyun ne oldu diye 2 saat sonra geldim baktım koyunu içeri koymuşlar yeminide koymuşlar sinirleri gitmş babamın sayesinde hafda hafda giderk 10 koyun aldımfakat o aldım ilk kouyun 10 gün sonra öldü..5 yıl sonra 10 koyun 80 oldu 80 koyun ve 80 kuzuyu satdım yanlızdım birde para etmiyordu ben satdım koyun 2 sene sonra 800 gördü pişman oldum ya işişden geçti pancar işine başladım faka içimde hala koyun gütme vardı ve 2014 tarım kredinin 0 faizli koyun kıredisi sayesnde 60 koyun aldım aldığım kyunlardan 2 tanesi kuzu atdı 1 öldü işkembeden 3 tane yumruk büyüklünde yun yuma çıktı 15 yakın ekizim var ben çok memnunum arkadaşların hepsi hesap peşinde şimdi ben soruyorum askeri üçretle şehirde yaşamakmı çobanlıkmı elbetde koyunculuk hem zevkli hemde bakıma kaliteli koyun yayım sayesinde ekizli arırabilirseniz karlı bir iş.. ' ' koyun alana kadar koyunun 4 memesi oldunu biliyordum alınca 2 memesi oldunu örendim..
koyun işiyle uraşacak kapden sevecek bu koyun işini merası olacak küçükde olsa arazisi olacak yem giderleri için asgari üçretli çalışıp bir başkasının ağız kokusunu dinlemektense bence güzel meslek. faka burda aile desdeğide çok önemli.
ne kazandım ne kaybetdim
köyümde kendi işimle uraşıyoum severekde yapıyorum ALLAHA şükür kazanıyorumda aç deilim açıkda deilim çocuklarımda ona buna muhdaç deil.
ne kaybetdim
eşim evi terk etdi çocukları şehre gitmem için koz olara kullandı ayrıl dım bekarım.
çocuklarımın annesi şehirde kalıyor bir ev almak için çalışıyor bende hersene ev alacak pozisyona geldim.
bunları neden yazdım yeni yapacak arkadaşlar ne kazanıp ne kaybedecenizi çok iyi düşünün paran çoktur aileyi desde yoksa yanlızsındır
şehirde olsaydım bu seviyeye ulaşabilşrmiydim hayır fakat temiz pantolon tıraşlı ayyy bu koku neymiş derdim.dil kırarak
karar sizin
hayırlı akşamlar

Geçmiş olsun, üzücü bir hikaye olmuş