Köyümde büyükbş hayvancılığa başladm sorularıma cevap verecek birileri.?

Abiler öncelikle 10 inek buz ağlarıyla beraber aldım ilk yavruları 5 tane 6 aylık inek bide bitane dana aldım ve köyümde mera oldukça fazla komple dört tarafı dağlık arazi mera hepsi bi akrabamız da yapıyor Büyükbaş ve hayvanlarının başında durmuyor sahipsiz oralarda gidip geliyorlar bende 1 hafta onları alıştırıp sonra onlarla gitmesem onlar kendileri gidip gelirmi? Bu arada daha buzağıları salmadım onlarla 1 2 aylık falan daha hepsi buzağıları kaçay evde beslemeliyim meraya ne zaman salmalıyım nasıl ne kadar besleyip satmalıyım dişi olanları bırakıp sadece erkekleri besleyip Satsam nasıl olur bilmiyorm. Açıkçası etrafta bilenler var tandık ama yabancı biri bence daha doğru söyler şimdiden teşekkürler.

Karmaşık konu cevabida karmaşık
Irk önemli bu konuda
Bölgede yapanlar nasıl yapıyor önemli
Her bölge farklı
Uygun yemleme yapmalisin hem eve gelirler yem icin hem ezilmezler fazla
Biz erkekleri hiç meraya salmayiz tabi mera ve irk bakim şekli önemli
Dişi buzagilar uygun ise 8 aydan sonra meraya salariz tabi ırk mera ek yemleme önemli
Mera ve hazır yemleme dengesini kurabilmek deneyim tecrube bilgi bölgenin durumuna göre haraket etmeyi gerektirir
Irk önemli dedik dogru irk seçilmeli
Süt mu et icin mi ?
Et için bazı ırklar anne buzağı ayrılmadan birlikte merada olabilir
Süt için buzağı biberon ile süt verilebilir daha dengeli olur
Hayvanın yem su temiz hava ihtiyacını en doğru karşılayabilmek önemli
Birşeyler yanlış eksik olursa zarar ve ölüm olabilir iyi takip ister
Mera ve hazir yemleme konusunda iyi denge kurulursa karlılık daha iyi olur
Mera ucuz maliyet
Daha önce hayvan tecrüben yoksa mutlaka yardım al , bakarsın ama gormen gereken bircok seyi vaktinde göremezsin

Irk önemli bu konuda
Her bölge farklı
Dişi buzagilar uygun ise 8 aydan sonra meraya salariz tabi ırk mera ek yemleme önemli
Mera ve hazır yemleme dengesini kurabilmek deneyim tecrube bilgi bölgenin durumuna göre haraket etmeyi gerektirir
Süt mu et icin mi ?
Mera ucuz maliyet
Daha önce hayvan tecrüben yoksa mutlaka yardım al , bakarsın ama gormen gereken bircok seyi vaktinde göremezsin
Abi sek
Irk önemli bu konuda
Her bölge farklı
Süt mu et icin mi ?
Mera ucuz maliyet
Abi teşekkürler. Abi 15 tane yerli inek aldım bir tanede simental dana 10 ineği buzağısıyla beraber aldık 5 tanesi de gebe şuan 15 inek bir dana ile beraber 3 buzağı tek çıkartıyorum onlar biraz daha yetişkin ondn 1 haftadır yaylaya beraber gidiyorum onlarla ne zaman eve alışırlar peki olduğumuz yer komple mera herhangi ekim yapan da yok zarar verilecek bahçe yok nasıl alıştırmalıyım eve onları.
Bide süt için değil et için besliyoruz
Sabah 5 te çıkarıyorum 9 gibi getiriyor um akşam 4 ten de 7 ye kadar bu şekilde devam etwem bi süre sonra kendiliğinden gelirlermi

Abi sek
Abi teşekkürler. Abi 15 tane yerli inek aldım bir tanede simental dana 10 ineği buzağısıyla beraber aldık 5 tanesi de gebe şuan 15 inek bir dana ile beraber 3 buzağı tek çıkartıyorum onlar biraz daha yetişkin ondn 1 haftadır yaylaya beraber gidiyorum onlarla ne zaman eve alışırlar peki olduğumuz yer komple mera herhangi ekim yapan da yok zarar verilecek bahçe yok nasıl alıştırmalıyım eve onları.
Bide süt için değil et için besliyoruz
Sabah 5 te çıkarıyorum 9 gibi getiriyor um akşam 4 ten de 7 ye kadar bu şekilde devam etwem bi süre sonra kendiliğinden gelirlermi
Yem icin gelir eve yem versen olur
Buzagisi varsa buzagiya gelir
Su bulamazsa suya gelir
Ve yatmaya gelir güvenli yerde yatar her zaman ama merada güvenli olursa merada da yatabilir
En iyisi takip ermek
Bölgede nasil yapıyorlar iyi takip et

Yem icin gelir eve yem versen olur
Buzagisi varsa buzagiya gelir
Su bulamazsa suya gelir
Ve yatmaya gelir güvenli yerde yatar her zaman ama merada güvenli olursa merada da yatabilir
En iyisi takip ermek
Bölgede nasil yapıyorlar iyi takip et
Abi yem vermiyoruz meraya salıyoruz sadece ve buzağıları var 2 tanesi hariç birinin buzağısını getirmedik birinin de buzağısı öldü bunlar da diğerleriyle geri eve gelirmi alıştıklarında.
Bide abi etrafımız komple mera yol yok ekin yok birşey yok bazı tanıdıklarımız sahipsiz salıyorlar oralara geceleri bile merada kalıyorlar ama biz öyle düşünmiyorız ben sabah 5 te salıyorum 9 a kadar akşam da 4 te salıyorum 7 e kadar bir haftadır gidiyorum işte öyle devam ettirsemalışıp kendiliğinden gelirler mi artık Sence su içmeye yavrulara falan 2 tanesinin yavrusu yok ama.

Abi yem vermiyoruz meraya salıyoruz sadece ve buzağıları var 2 tanesi hariç birinin buzağısını getirmedik birinin de buzağısı öldü bunlar da diğerleriyle geri eve gelirmi alıştıklarında.
Bide abi etrafımız komple mera yol yok ekin yok birşey yok bazı tanıdıklarımız sahipsiz salıyorlar oralara geceleri bile merada kalıyorlar ama biz öyle düşünmiyorız ben sabah 5 te salıyorum 9 a kadar akşam da 4 te salıyorum 7 e kadar bir haftadır gidiyorum işte öyle devam ettirsemalışıp kendiliğinden gelirler mi artık Sence su içmeye yavrulara falan 2 tanesinin yavrusu yok ama.
Dediğim gibi eve mekana gelmesi için sebep olmalı gelebilirde gelmeyebilirde

• Beğen
Tepkiler: osmanakalan22

Resimler ve ekler

• Screenshot_20200614-113448.jpg
    Screenshot_20200614-113448.jpg
    477.3 KB · Görüntüleme: 49
  • Screenshot_20200614-113452.jpg
    Screenshot_20200614-113452.jpg
    774.3 KB · Görüntüleme: 49

Memleket neresi siz başka işle mi uğraşıyorsunuz neden bu kadar takdınız bu ineklerin geri gelme mevzusuna
Burda da bir ara herkes salıyordu sonra hırsızlar dadandı susturuculu tabancayla kafalarına sıkmışlar ineklerin merada kesip kesip taşımışlar sonra yakalandılar ama köyde inek koymışlar
Bana kalırsa siz ineklerin başında durun başka işiniz varsa otta bolmuş biçip otu önlerine getirin bence

• Beğen
Tepkiler: emrah doğan
Abi suyunu veriyoruz 2 tanesinin tek yavrusu yok diğerler ya yavrusu yanında yada evde o şekilde gelmez mi yine
Gelmeyebilir, en iyisi başında durup otlatmak olacaktır.
Sabahtan 3-4 saat , öğleden sonra akşama doğru 4-5 saat otlatılabilir.
Hayvanlara öğle sıcağında yatabilmeleri için gölgelikli yataklık olması gerekiyor.
Sıcakta hayvan otlamaz.

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Memleket neresi siz başka işle mi uğraşıyorsunuz neden bu kadar takdınız bu ineklerin geri gelme mevzusuna
Burda da bir ara herkes salıyordu sonra hırsızlar dadandı susturuculu tabancayla kafalarına sıkmışlar ineklerin merada kesip kesip taşımışlar sonra yakalandılar ama köyde inek koymışlar
Bana kalırsa siz ineklerin başında durun başka işiniz varsa otta bolmuş biçip otu önlerine getirin bence
Memleketim mardin abi.
Abi bizim burası 10 ev tek var ve etrafı komple Mera en yakın köy 5 6 kilometre uzaklıkta etrafı on binlerce dönüm mera komple ve ben alışırlarsa dönmeye başka bir ek iş daha düşünüyırum bunlarla beraber bi arkadaşla tavuk yumurta işine giricem dağıtımını yapıcam gündüzleri ondan soruyorum. Bide bizim burda hiç hırsızlık olmamış zaten şehirden buraya fazla gidip gelen yok yabancı kimsenin yol üstü de değil köyümüz

Gelmeyebilir, en iyisi başında durup otlatmak olacaktır.
Sabahtan 3-4 saat , öğleden sonra akşama doğru 4-5 saat otlatılabilir.
Hayvanlara öğle sıcağında yatabilmeleri için gölgelikli yataklık olması gerekiyor.
Sıcakta hayvan otlamaz.
Abi selam.
Abi bir haftaya yakındır sabah beş ile sekiz akşam üstü 4 ile yedi ye kadar salıyorum başlarındayım yeniyim bilmiyorum açıkçası bitanesi biraz öne doğru yürüdümü kaybolur falan diye gidiyorum peşlerinden bitane akraba diyor sürü gibidağılmazlae inekler de her biri ayrılmaz topluca otlanrlr dedi bilmiyorum bende ondan sordum eve gelirlermidiyeakşamlaergelirlermidiyeakşamları

Akşam gelebilirde gelmeyebilir de mera çok büyük ama zaten anlattığına göre oraya kimse gelmez gitmez bırak Bi dene ama o bölgede bu hayvandan para kazanamazsa yumurtadan hiç olmaz şu işi güzelce yap bu arada resimler güzel taşın ustasıda ıyıymiş

Hayvana güven olmaz , risk almış olursunuz , ani ve güçlü yağış olur , birşeyden ürker , hırsızlık olur , vs vs herhangi bir kayıp durumunda bunu tolere edebilecek geliriniz varsa riski alabilirsiniz , 10 sene bir aksilik çıkmaz ama başınıza olmayacak iş gelir , buna siz karar verin .

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Akşam gelebilirde gelmeyebilir de mera çok büyük ama zaten anlattığına göre oraya kimse gelmez gitmez bırak Bi dene ama o bölgede bu hayvandan para kazanamazsa yumurtadan hiç olmaz şu işi güzelce yap bu arada resimler güzel taşın ustasıda ıyıymiş
Abi tekrar tekrar teşekkür ederm. Abi meranın böyle sadece görünen ettafının videosunu atsam dersin burası beş bin büykbaşa bile yeter en az ve sadece bölgemizde 300 bile yok yani büyük ve bazıleı gece bile ahıra koymuyor salıyo çayıra nasıl rahatlar bilemiyorum. Benim dediğim şey. Mesela sabah salarım bi kaç saatte bir gittiği yöne doğru bakarım bazen sonra akşam suya geldikten sonra ahıra kapatırım dedim. Evet abi duvarlar güzel yapıldı duvarların üzerine de 1.20 tel yaptırdım istediğim gibi oldu duvarlar. Bu arada yumurta işi hazır bile abialıcısı falan kümes sipariş vercez tel ile çevrili yerimiz var oraya yapıcaz.

Abi sela
Hayvana güven olmaz , risk almış olursunuz , ani ve güçlü yağış olur , birşeyden ürker , hırsızlık olur , vs vs herhangi bir kayıp durumunda bunu tolere edebilecek geliriniz varsa riski alabilirsiniz , 10 sene bir aksilik çıkmaz ama başınıza olmayacak iş gelir , buna siz karar verin .
selamlar öncelikle teşekkür ederm. Abi öncelikle bizim burada kışa doğru kimse hayvanlarını çıkarmaz taki kış bitene kadar evde beslerler köyün dört bir yani on binlerce dönüm mera ve yol yok etrafında bi yol var oda yolun merkeze giden yönü çok uzak bazı ailelerin öyle yaptığını gördüm ve o yüzden anket sordum 🙏

• Beğen
Tepkiler: ufukk
Abi bu arada inekler sürü halinde gider değil mi otlanmaya bırakırsam onları tek başına şuan bırakıyorum birbirlerinden dağılan yok gibi