KÖKEN PULLUK TABAN DEMİRİ ÇÖZÜMÜ

2004 model köken pulluğa Bursa Yenişehirdeki fabrikasının kapanmasından dolayı yedek parça bulunamamaktadır. Çare olarak ya aşınan kısımlar tamir edilmekte (kaynakla dolgu yapılarak veya makas yayı eklenerek) yada diğer markaların parçaları işlenerek köken pulluğa uydurulmaktadır. Bu yıl ilk bahar nadaslarında aşınarak değişmesi gereken taban demiri denen kısımlara çözüm olarak lazerde parça kestirdim. orjinali 8 mm olan ve ısıl işlemle sertleştirilmiş taban demirleri yerine (orjinali artık üretilmiyor) ısıl işlemle sertleştirme yaptıramadığımdan 15 mm lik siyah demir kestirdim ve çalışması esnasında ilk olarak aşınması gereken köşelere de koruma amaçlı bakım kaynağı yaptım. İlk tarla denemesinden sonraki incelemede (70 dönüm kıraç tarla sürüldü) orjinalinin yaklaşık 2 katı kalınlıktaki demirin ağırlık haricinde hiçbir sorunu olmadığı görüldü...

Çaresizsen, çare sensin!

köken.jpg

IMG-20161003-WA0002.jpg

Kökeni sat artik biz emekliye ayirdik.motora baya koyuyor

Sayın arapörenli, öneriniz için teşekkürler ama Köken pulluk denemelerde aynı özelliğe sahip Cengiz (Turan Pulluğun ilk yaylı olanı) pulluktan daha iyi iş yapıyor ve daha az yoruyor traktörü. Taşlı arazilerde resmen mibzer gibi çalışarak ne pulluğa zarar veriyor ne de uç demirlerini kırıyor. Ayrıca şimdi bu pulluğu satsan en fazla 2000 - 3000 eder. Yenisini alsan (Turan veye Ünlü'nün son sistemini) 9000 - 10000 lira... Parçalanana kadar çalışmaya devam.

Videoda çalışması var.

https://www.youtube.com/watch?v=-X1xmF7Pqm0

Sayın arapörenli, öneriniz için teşekkürler ama Köken pulluk denemelerde aynı özelliğe sahip Cengiz (Turan Pulluğun ilk yaylı olanı) pulluktan daha iyi iş yapıyor ve daha az yoruyor traktörü. Taşlı arazilerde resmen mibzer gibi çalışarak ne pulluğa zarar veriyor ne de uç demirlerini kırıyor. Ayrıca şimdi bu pulluğu satsan en fazla 2000 - 3000 eder. Yenisini alsan (Turan veye Ünlü'nün son sistemini) 9000 - 10000 lira... Parçalanana kadar çalışmaya devam.

Videoda çalışması var.

https://www.youtube.com/watch?v=-X1xmF7Pqm0

Zaten turani hic onermem bizim arkadastada var cengiz modeli 5 para etmez.alpleride onermem ünlü derim sadece.Benim koken 2003 model ama benimkinde duzen kalmadi kirdilar yamdilar buktuler artik is yapmiyor

rica etsem şuan ki hali ile fotoğraflarını yüklemeniz mümkün mü acaba

Koye gidince ceker atarim.2 defa komple soktum kendim presledim.surerken 3.kulak biraz havada gidiyor digerlerine gore ama yinede is yapiyor.Bakma simdi uretilmedigine sahibi trfik kazasinda olmeseydi belki piyasada bilinirdi.Cunku unluden oncedir kokenin helezon yayli otomatigi.

Koye gidince ceker atarim.2 defa komple soktum kendim presledim.surerken 3.kulak biraz havada gidiyor digerlerine gore ama yinede is yapiyor.Bakma simdi uretilmedigine sahibi trfik kazasinda olmeseydi belki piyasada bilinirdi.Cunku unluden oncedir kokenin helezon yayli otomatigi.

Üretiminin neden durduğunu bilmiyorum. Bende kendi kendime hep kızıyordum. "Süper bir pulluk yapılıp da neden üretimi devam ettirilmez, yazık" diye. Allah rahmet eylesin.