Kapalı besi Koyunculuk Yapılabilir mi?

Ynt: Kapalı besi Koyunculuk Yapılabilir mi?

yapmak istendikten sonra yapılmıycak i$ değil ki yapanlarda var .. ırkı iyi seçmek gerekiyor , çiftlik bakımına uygun merada otlanma kabiliyeti dü$ük çiftlik bakımına uygun hayvanlar yapılabilir diye dü$ünüyorum .. sakız ve tahirova cinsi bildiğim kadarıyla çiftlik bakımına en uygun koyunlardan biri .. merada otlamayada çiftlik bakımınada uygun

abilerim bizim kasap dükkanımız var bizde 50 civarı besi yapmak istiyoruz.Bu işi hiç yapmadık hep büyükbaşla ilgilendik ama babam bu sene deneyeceğim diyor.Ahırda besi yapsak sizce mantıklı olur mu? biraz etini almış toklulardan toplasak.

Tabiki koyunun dolaşması iyidir, ama çoban sorunu da malumunuz. Bu sebepten bir çözüm olabilir mi kapalı besi ya da yarı açık uygun olur mu diye fikir alışverişinde bulunalım istedim Gerekli cevaplarımı da aldım herkese teşekkürler, ben bir konu açınca diğer arkadaşlara da faydalı olabilir mi diye düşünüp açmaya çalışıyorum.
ali şen link=topic=55088.msg593105#msg593105 date=1336823787' Alıntı:
abilerim bizim kasap dükkanımız var bizde 50 civarı besi yapmak istiyoruz.Bu işi hiç yapmadık hep büyükbaşla ilgilendik ama babam bu sene deneyeceğim diyor.Ahırda besi yapsak sizce mantıklı olur mu? biraz etini almış toklulardan toplasak.
Besi için sütten çıkma toplayıp besleyebilirsin kendi tezgahında satacaksan kapalı değil de merada otlamış hayvanın eti lezzetli olur. Kolay gelsin. İleride kısmet olursa şarole koyunu bakacağım 10 adet alacağım tanesi 1500 tl kuzusunun eti çok lezzetli ve az yağlı imiş.

• Beğen
Tepkiler: Şahbaz

malkaralı_yusuf link=topic=55088.msg597398#msg597398 date=1337697690' Alıntı:
Besi için sütten çıkma toplayıp besleyebilirsin kendi tezgahında satacaksan kapalı değil de merada otlamış hayvanın eti lezzetli olur. Kolay gelsin. İleride kısmet olursa şarole koyunu bakacağım 10 adet alacağım tanesi 1500 tl kuzusunun eti çok lezzetli ve az yağlı imiş.
Evet Yusuf abi merada otlamış hayvanın eti daha lezzetli olur haklısın ama bizim otlatacak imkanımız yok.Zaten uzun vadeli besi değil zayıf kuzulardan toplayıp biraz sulandırıp yağlanmadan kesmeyi düşünüyoruz.şarole koyunu nasıl oluyor hiç bilmiyorum abi ama fiyatı baya iyiymiş :D

malkaralı_yusuf link=topic=55088.msg597398#msg597398 date=1337697690' Alıntı:
Tabiki koyunun dolaşması iyidir, ama çoban sorunu da malumunuz. Bu sebepten bir çözüm olabilir mi kapalı besi ya da yarı açık uygun olur mu diye fikir alışverişinde bulunalım istedim Gerekli cevaplarımı da aldım herkese teşekkürler, ben bir konu açınca diğer arkadaşlara da faydalı olabilir mi diye düşünüp açmaya çalışıyorum. Besi için sütten çıkma toplayıp besleyebilirsin kendi tezgahında satacaksan kapalı değil de merada otlamış hayvanın eti lezzetli olur. Kolay gelsin. İleride kısmet olursa şarole koyunu bakacağım 10 adet alacağım tanesi 1500 tl kuzusunun eti çok lezzetli ve az yağlı imiş.

abi bu işe gireceksen sıfırdan başladımmı işin çok zor daha öncede söylenmiştir ama tam besi de işin gerçektende çok zor çoban bulmak daha kolay bence en azında yılın sekiz ayı merada otlar 4 ay bakarsın o zaman çok kolay olur hele sen başında durmazsan hiç olmaz.bunun aşısı var iğnesi var hastalıklara karşı habı var öyle kolay iş dseğil bizi yapıyoz gelde bir halimizi gör yılın 12 ayı kundakta çocuk gibi ilgileniyoz..

daha sonra ayrıntılı konuşalım ok-*-s

yusuf kardeşim halep keçisi düşünürmüsün
bizim buranın bi köyünde birisi almış halep keçisi 1 sene sonra sattmım araştırdım neden sattı acaba diye keçiler kır bayır dolaşmaya uygun değil evde bakım için iyi demiş sana uyar gibi

ali şen link=topic=55088.msg597506#msg597506 date=1337706894' Alıntı:
Evet Yusuf abi merada otlamış hayvanın eti daha lezzetli olur haklısın ama bizim otlatacak imkanımız yok.Zaten uzun vadeli besi değil zayıf kuzulardan toplayıp biraz sulandırıp yağlanmadan kesmeyi düşünüyoruz.şarole koyunu nasıl oluyor hiç bilmiyorum abi ama fiyatı baya iyiymiş :D
Ali senin dediğin uygun. Yapılabilir ve iyi de sonuç alınır kısa bir besi ve kendin pazarlayınca karlı olur diye düşünüyorum.
şerefli1 link=topic=55088.msg597558#msg597558 date=1337710345' Alıntı:
abi bu işe gireceksen sıfırdan başladımmı işin çok zor daha öncede söylenmiştir ama tam besi de işin gerçektende çok zor çoban bulmak daha kolay bence en azında yılın sekiz ayı merada otlar 4 ay bakarsın o zaman çok kolay olur hele sen başında durmazsan hiç olmaz.bunun aşısı var iğnesi var hastalıklara karşı habı var öyle kolay iş dseğil bizi yapıyoz gelde bir halimizi gör yılın 12 ayı kundakta çocuk gibi ilgileniyoz..

daha sonra ayrıntılı konuşalım ok-*-s
Muzaffer sağol kardeşim, zor olduğunu kabul ediyorum, ama birşeyler yapmak istiyoruz biz de, çırpınışımız o yüzden. Gönlümden geçenler, kerpiç ev, 10 koyun, 2 inek, 2 manda, 10 keçi, 10 kaz, 10 ördek, 20 tavuk, 10 bıldırcın... vesaire vesaire. Bahçem olmalı sebzemi kendim yetiştireceğim çünkü. Bunlara hafta sonu ben bakarım Ama hafta içi kime güveneceğim, bana hem yatılı kalacak bir bakıcı hem de koyun keçiler çoğalırsa çoban lazım.
keykubat link=topic=55088.msg597565#msg597565 date=1337710635' Alıntı:
yusuf kardeşim halep keçisi düşünürmüsün
bizim buranın bi köyünde birisi almış halep keçisi 1 sene sonra sattmım araştırdım neden sattı acaba diye keçiler kır bayır dolaşmaya uygun değil evde bakım için iyi demiş sana uyar gibi
Abi listeme aldım, :) 500-600 arası fiyatları var 10 adet yazdım planlarım arasına. Kısmet.
Ahmed Gülsu link=topic=55088.msg597575#msg597575 date=1337710831' Alıntı:
http://www.halepkecisi.com/halep_kecisi.html

http://www.saanen.gen.tr/?/anasayfa

Bu linkerlden bilgi edinebilirsin abi. Bu iş kapalı yapılacaksa bu tür keçi ırkları daha mantıklı geliyor bana. Ama tam bilmiyorum bunların da nasıl bir şey olduğunu. :)
Saanen çok narin hayvan, bakıcı ile zor.
nailyetek link=topic=55088.msg597507#msg597507 date=1337707270' Alıntı:
Hevesinizi kırmak istemem ya:) imkansız gibi bişey. Maliyetler..........
Nail kırma hevesimizi yaparsınız de ki başlayalım. :) Sen böyle dersen yatar bu iş. :) Sağolasın

bende sizin gibi düşünerek kapalı alanda beslerim niyetiyle saanen beslemeye başladım.ama meraya çıkmadan nereye kadar besleyebileceksin.1 sene baktım ve sonun da coban buldum şimdi çok rahatım.maliyetler düştü

şerefli1 link=topic=55088.msg586235#msg586235 date=1335548907' Alıntı:
yusuf abi yazın koyunların kapalı beside kalması hem koyunlara yazık olur hemde yıl 12 ay onların besi masrafı sana çok ağır gelir olur ama mera koyunu gibi olmaz.bizim oralarda bazı bölgelerde kışın dahi koyun merada otlatılır sadece kış aylarında destek olarak arpa ve kaba yem takviyesi yapılır.yaz ayları sıcak geçtiği için koyunlar beside yem yiyemezler o yüzden yazları koyunlar merada gece otlatılır gündüz ağıllarda veya açık havada saçak altında dinlendirilir yani anlayacağın yazın kapalı besi olmaz koyun sıcakta yem yemez

Merhaba, bende kapalı alanda mera ihtiyacı olmadan koyun besiciliği yapmak istiyorum

Tartışmaya açık bir konu bende çok araştırıyorum,

Arpa hasılı ile sanal mera ortamı oluşturulabilir. Arpa çimlendirme işlemi le 1 kğ arpdan 8 kğ yaş ot elde ediliyor. Koyunlara bu yaş otla beraber kuru saman takviyesi yapılırsa koyunlar seve seve yer bence görüşlerinizi bekliyorum saygılar.

izzet YILDIZ link=topic=55088.msg600099#msg600099 date=1338155718' Alıntı:
bende sizin gibi düşünerek kapalı alanda beslerim niyetiyle saanen beslemeye başladım.ama meraya çıkmadan nereye kadar besleyebileceksin.1 sene baktım ve sonun da coban buldum şimdi çok rahatım.maliyetler düştü
Olmaz demeyip başlamışsın güzel. Sonra uygun yöntem seçilebilir.
ramazan14 link=topic=55088.msg598495#msg598495 date=1337866970' Alıntı:
yok abı bız yaptık oradan bılıyorum yıne denemekte fayda var tabıkı
denemekle başlar kar ve zarar :) Sağolasın
ecoprin link=topic=55088.msg601372#msg601372 date=1338365688' Alıntı:
Merhaba, bende kapalı alanda mera ihtiyacı olmadan koyun besiciliği yapmak istiyorum

Tartışmaya açık bir konu bende çok araştırıyorum,

Arpa hasılı ile sanal mera ortamı oluşturulabilir. Arpa çimlendirme işlemi le 1 kğ arpdan 8 kğ yaş ot elde ediliyor. Koyunlara bu yaş otla beraber kuru saman takviyesi yapılırsa koyunlar seve seve yer bence görüşlerinizi bekliyorum saygılar.
Ben Aralık 2011 istanbul tarım fuarında bu konuda biraz bilgi sahibi olmaya çalıştım ama traktör sevdası ağır bastı, zamanım kısıtlıydı sonraya bıraktım, OLABİLİR deneyen arkadaşlar yok sanırım bizim forumda. Bilgilerimizi paylaşalım Teşekkürler. :)

Arpa hasılı üretme;

Yani arpa çimlendirme işlemi: Sistemi kendinizde yapabilirsiniz. Deneme imkanınız varsa sistemi kurun ve Koyunlar için sadece yüreyebilecekleri bir alan olsun yeter. Meraya gerek kalmadan;

Arpa, mısır fiğ gibi otları yetiştirerek koyunlara servis edilebilir. Tek yönlü beslenme olmaması için saman takviyeside önemli tabi.

Sistem kurulduktan sonra, maliyetin çok olacağını düşünmüyorum. 1 kğ arpa 1 haftda tamamı yenilebilir 8 kğ ot oluyor,

Bu linki inceleyin.
http://www.agaclar.net/forum/topraksiz-tarim/15733-11.htm

bende bu konu ile ilgileniyorum.
bu işi bu şekilde yapan bir tanıdığım da var. doğum sırasında sorunlar yaşadı, veteriner sorunun, hayvanların yeterince yürüyüş yapmamasından kaynaklandığını söylemiş.
hayvan başına 2metrekare kapalı ve 4metrekare açık bir gezinme alanı ile, arpa hasılı ve yonca ve gerekli vitamin ve minarel takviyesi ile, tabiki uygun bir ırk ile bu işin yapılabileceğini düşünüyorum hala.

ben, sabit 100baş kadar damızlık beslemeyi, ve hersene yavruları et için değerlendirmeyi düşünüyorum( erkekler kurban bayraminda, dişiler kasaba ).

Tahirova ve Sönmez uygun ırklar olarak gözüküyor, hem süt hem yavru verimleri yüksek.
Tahirova edinebilmek için TİGEM ile görüştüm, fakat satışları bitmişti.

Bu konuda edineceğim bilgileri burada paylaşmaya devam edeceğim, ilgili arkadaşlardan da paylaşımlarini sürdürmelerini rica ediyorum.

papalina link=topic=55088.msg614986#msg614986 date=1342521691' Alıntı:
bende bu konu ile ilgileniyorum.
bu işi bu şekilde yapan bir tanıdığım da var. doğum sırasında sorunlar yaşadı, veteriner sorunun, hayvanların yeterince yürüyüş yapmamasından kaynaklandığını söylemiş.
hayvan başına 2metrekare kapalı ve 4metrekare açık bir gezinme alanı ile, arpa hasılı ve yonca ve gerekli vitamin ve minarel takviyesi ile, tabiki uygun bir ırk ile bu işin yapılabileceğini düşünüyorum hala.

ben, sabit 100baş kadar damızlık beslemeyi, ve hersene yavruları et için değerlendirmeyi düşünüyorum( erkekler kurban bayraminda, dişiler kasaba ).

Tahirova ve Sönmez uygun ırklar olarak gözüküyor, hem süt hem yavru verimleri yüksek.
Tahirova edinebilmek için TİGEM ile görüştüm, fakat satışları bitmişti.

Bu konuda edineceğim bilgileri burada paylaşmaya devam edeceğim, ilgili arkadaşlardan da paylaşımlarini sürdürmelerini rica ediyorum.
Teşekkürler ilgin için, yukarılarda da paylaştığım gibi bazı koyun ırklarının merasız olmayacağı sonucuna varıyoruz. Ya da dediğin gibi geniş ağıl olabilir. Devam. İnşaallah herkes muradına erer. :)

Maliyet sorunu olur bence yarı kapalı yarı meracılığa dayalı belki olabilir koyunculuk birkaç yıldır iyi para kazanıyo inekçilik hazıra dayalı masraflı taşıma su ile değirmen döndürmek gibi kapalı koyunda maliyetli olur kapalıda sağlık sorunlarıda çok olur koyunların ineğe göre sindirebilirliği fazla ne verirsen tane yada ot hiç bütün çıkarmaz daha iyi sindiriyo koyun meradan,da daha iyi yararlanıyo uygun bedava merası olana süper iş hemde sağlıklı yürüyon ve koşuyon devamlı babam koyuncu benim doğma büyüme 68 yaşında hala 60 -70 koyun bakıyo çakı gibi maaşallah ben inekçiliği seviyorum babam hazırcı der ineklere hazırcı olur herhalde kapalı koyunda.

ismail_17 link=topic=55088.msg615029#msg615029 date=1342532296' Alıntı:
Maliyet sorunu olur bence yarı kapalı yarı meracılığa dayalı belki olabilir koyunculuk birkaç yıldır iyi para kazanıyo inekçilik hazıra dayalı masraflı taşıma su ile değirmen döndürmek gibi kapalı koyunda maliyetli olur kapalıda sağlık sorunlarıda çok olur koyunların ineğe göre sindirebilirliği fazla ne verirsen tane yada ot hiç bütün çıkarmaz daha iyi sindiriyo koyun meradan,da daha iyi yararlanıyo uygun bedava merası olana süper iş hemde sağlıklı yürüyon ve koşuyon devamlı babam koyuncu benim doğma büyüme 68 yaşında hala 60 -70 koyun bakıyo çakı gibi maaşallah ben inekçiliği seviyorum babam hazırcı der ineklere hazırcı olur herhalde kapalı koyunda.

arkadasim,
oncelikle Allah babana uzun omurler versin, basindan eksik etmesin.
koyun belirttigin gibi sindirimi iyi olan bir hayvan.
yedigini ete donusturme konusunda daha verimli.
aslinda hayvanin genel olarak vucut agirligi azaldikca bu konudaki verimi de artiyor.
tavuklarda bu konuda koyunlardan daha basarili.

meraya dayali koyunculuk yaparsan, elbette yem giderini en az seviyede tutmus olursun.
fakat, hayvanlarin ne kadar beslenir, yavrularina ne kadar iyi bakar, canli agirlik artislari ne olur gibi konular da var. kontrollu bir sekilde besledigin hayvanlar ile, bu konularda daha iyi sonuclar elde edecegini dusunuyorum.

birincisi, burada kapali besi diyerek kesinlikle havalandirmasi iyi olsa da dört duvar arasinda yapilacak bir yetistiricilik degil kast ettigim, mutlaka ve mutlaka yeterli acik gezinme alani olmali.

ikincisi, verimli irklar ile calismak cok onemli bir konu. 1.70-2.00 canli sayisi artis oranina sahip irklar var.
tahirova, sönmez, şarole bunlardan bazilari. sadece et veya sadece sut icin calismak da hatali ( yapagi geliri zaten artik yok varsayiliyor ). et ve sut geliri birlikte hedeflenmeli. bir hayvana 1lt sut icin ekstra 700 gr arpa veriyorsun. bunun karsiligi para olarak 45kurus. fakat 1litre sutu 1.5tl ' den satiyorsun. buradanda ciddi bir gelir elde edilebiliyor.

ucuncusu, kapali besicilikte, ortamin steril/temiz olmasi cok onemli bir konu. hayvanlar bir biriyle yakin durumdalar. bir hastalik durumunda, sen hastaligi fark edinceye kadar surunun tumune yayilmis olabilir bu hastalik. sterilizasyon icin EM(Etkin Mikroorganizmalar) kullanilabiliyor. bu tamamen dogal ve organik sertifikali bir urun. yetistirecegin urunler icin gubre amacli ' da kullanabiliyorsun. merakli arkadaslarin bu urunu arastirmalarini oneririm.

dorduncusu, urunu mumkun olan en yuksek fiyata satmayi hedeflemelisin. bugun organik urunler mi para ediyor, o zaman organik urun eldesine calis. organik bir urunun maliyeti ekstra %30 gibi bir rakam oluyorken, sen bu urunu en az %50 fazlasina satiyorsun. ayrica, gecmis doneme ait fiyat hareketlerini incelemelisin. yemi ucuz oldugu zaman alip, eti pahali oldugu zaman satma sansin varsa bunu kullanmalisin.

besincisi, yemini mumkun mertebe kendin uretmeye calismalisin.

ukalalik yapiyor, tereciye tere satiyor gibi gozukmek de istemiyorum. ben yakin bir gelecekte bu sekilde bir yetistiricilik dusunuyorum. bunlar benim bu konuda benim onemli oldugunu dusundugum noktalar.
koyunlar uzerinde benim tecrubem onlari sevip oksamaktan, bazen yiyecek otlari onlerine koymaktan fazla degil. ama bu konuda destek alabilecegim tanidiklarim da var. son olarak bunu da belirtmis olayim.

• Beğen
Tepkiler: Şahbaz