Kanolada son durum 29.10.2014

Şundan soruyorum, birebir aynı tablo benim de 2 noktada vardı. 3 mühendisle konuştum. Çıkan sonuçlar:

1-) taban suyu yüksekse, özellikle su durma potansiyeli olan yerlerde kaçınılmaz sonuç. Hele göl oluşumu falan varsa, o bölgede kesinlikle yetişmiyor kanola, ölüyor.

Örnek:

2bf66a8fbfb0351a02730024691bf9b1.jpg

2-) aşırı yağışlar sonrası ısı düşüşü olmuşsa, (2 hafta önceki gibi) taban suyu yüksek olsun olmasın, kısa süreliğine strese giriyor bitki ve yine aynı sorun oluyor ve çok önemli bişey değil(miş)

3-) son nokta ise, hiç su durma ihtimali olmayan, kumsal ve tepe bir bölgede gerçekleşti. 1-2 dekar bi yer. Önce morarma, sonra da sararma. Azot noksanlığı olma ihtimali yok, çünkü dekara 25kg 25-15 atıldı (6.5kg ' a yakın saf azot). Düşün düşün, çözümü yok. Birşey eksik ama ne olduğunu bilemiyorsun. Ben de olası 6-7 maddeyi (nitrat azotu, magnezyum, kükürt, potasyum, hümik asit, çinko) uygun dozda karıştırıp yapraktan verdim.

Düzeldi. Düzeldi düzelmesine ama hangi maddenin eksikliğimden kaynaklandığını hala bilmiyorum :)

Ynt: Kanolada son durum 29.10.2014

Toprak yapisi olarak killi, yani gecirgenligi az bir yapida. Bugday hasadi sonrasi 9lu merdaneli cizelle derin olarak isledim, sonra disk tiller ve aysanla ekime hazir hale getirdik. Dekara 20 kilo 20.20 ile ektim.burasi tatli egimli bir tarla. Su duruan yeri de var ama asagida dere boyunda. Bu fotolari cektigim yer egimli yukarilarda. Bahsettigin maddelerin hepsinin gecerlliligi var. Birkac yabanci kaynak buldum. Azot noksanliga benzer bulgulari onlarda sergiliyor. Bir derleyip buraya link olarak atacagim

Ynt: Kanolada son durum 14 ARALIK 2014

14 Aralik 2014 son durum. Ekileli 2.5 ay olmasina ragmen harika kok uzunlugu ve kok capi var. Yan kok ve sacak kok durumu da cok iyi. Cikarirken ve yikarken kopmasina ragmen...
Farkli yerlerden farkli ornekler.

Ynt: Kanolada son durum 31 Aralik 2014 - ilk don

Kanolada son durum 31. Aralik. 2014 yilin son gunu

Dunku kar yagisinin ardindan ilk cok kuvvetli donu yasiyoruz. Toprak don vaziyette. Tum kanolalar yapraklarini salmis. Diken, hardal vs. Tum genis yaprakli otlar soguktan yamulmus durumda.. 2 gece daha don bekliyoruz. Komsunun gec ekim kanolalarina da baktim. Henuz yeni cikis yapmislar, gelismemisler soguklardan oturu. Arada yapraklari kavrulup olen kanolalar gordum. Gec ekimlerde durum vahim... sonumuz hayir olsun insallah.

Gürkan abi bizim bu yıl fareler yüzünden etrafları gitmişti kanola ların onları yeniden ekmek zorunda kaldık ve geç ektik pek gelişemediler.Bu donlarla beraber bu saatten sonra ben bişey olcağını sanmıyorum onlardan.Çünkü ufak olduklarına kışa güçlü girmeleri gerekiyor ki kendilerini koruyabilsinler yeniden ekilenlerin düzeleceğini zannetmiyorum. Mesela geçen sene geç ekilse bile bi şey olmamıştı kanolalara çünkü kış yaşanmamıştı gibi bir şey ama bu yıl geç ekilenlerin durumu vahim.Kış erken geldi ve gitceğide yok galiba :) Bu sabah tv de dinledim yakında Rusya üzerinden yeni bir soğuk hava dalgası geliyormuş.Kanolalar bu yıl hava şartları ile bayağı baş etmek zorunda kalcak muhtemelen.

CropMasteR link=topic=78666.msg952054#msg952054 date=1420124464' Alıntı:
20cc lambardo attik. Bu ucuncu bocek ilaci. Az mi doz sence?

Az gibi. Ilk fotodaki yeniklere, ve bu yeniklerin tarla ortasında olması düşünülürse böcekler ergin. Şimdi soğuğun da faydası olur ama az daha artırmaktan zarar gelmezdi.

Ben lambardo ' yu bi kez süne ' de denedim. 20cc/da dozda dürüst olayım bi faydasını göremedim.

Hosgeldiniz foruma. Ilk fotodaki uzaktaki tarla isi yirtacak gibi duruyor. Alttakiler yine tek tuk da olsa hayatta kalir mi acaba? Verimi tartisilir olsa da.. babaeski bolgesindeki gec ekimler, senin paylastiklarin kadar da yok. 2 gercek yaprak en buyukleri. Cogu da donlarda kavrulmus.

azoxystrobin link=topic=78666.msg958380#msg958380 date=1421393737' Alıntı:

Yan tarla biraz olsun kurtarmış.

Bu kanola bitkileri de edirneden.acemi işçilik,yuksek rakim,iklim ile heba edilen toplamda 200dk kanola husrani.

Ilk foto dondan darbeyi yemezse kurtulur gibi. Hatta seyrekliği avantaja bile dönüşebilir.

İkimcide fotoğrafta büyük çıkış sorunları yaşanmış gibi duruyor. Boş alanlar hakikaten ciddi boyutta.

işin pirinden gelen bir kural geldi hatrıma:

Her ne olursa olsun: 'Kanola bozulmaz' demişti bana. Az daha emekle en azından masrafını kurtarır, diye de ekledi.