Kablosuz Dijital Balya Sayacı

Ynt: kablosuz balya sayıcı

sebazios link=topic=72027.msg848939#msg848939 date=1392677454' Alıntı:
Selçukm ' nin sayaç sahibinden ' de, satıştaymış. Bak sen toprağa. Hiç haber de vermiyor..

Toprağım, haber vermeme değil de başka arkadaşın konusunda söz etmedim yanlış anlaşılmasın diye.

Bu arada mekanik sayaçları üreticiler 15 liraya mı ne alıyor, o yüzden yeni makine alınca üzerinde mekanik çıkıyor. Ayrıca montajı daha kolay, elektronik için sensör tak, sayaç tak, kabloyu sabitle, işçiliği artıyor.

Bizim milletin ürün kullanımı ile ilgili bazı alışkanlıkları var. Oturmuş ve değiştirmesi zor alışkanlıklardır bunlar. Bu yüzden piyasaya sürülecek bir malın, hedef kitleye hitap edebilmesi için kesinlikle bu kullanım alışkanlıkları ile paralel olması gerekiyor.

Şimdi ben bir balya makinası kullanıcısıyım. Hani büyük konuşmayayım, vermem ya, hadi boşluğuma geldi, oldu da bir balya sayacına +200 lira veresim geldi.

O sayaçtan neler beklerim?

Çok şey beklerim. Ama en büyük beklediğim şey pratiklik.
- Kontağa Başar basmaz kullanıma hazır olmalı. O dönem balyacı için vakit nakittir. Sabah 1 dakkamı bile almamalı. Asla bakım/ayar gerektirsin istemem.
- Kesinlikle su geçirmez olmalı. Aman yağmur yağdı, şunu örteyim, yok, dur sökeyim gibi endişem olmamalı.
- Dayanıklı olmalı. Bilmeliyim ki bu sayacı aldığımda, her yıl yaptığım sayaç masrafından kurtulmalıyım.
- Hepsinden önemlisi montajı kolay olmalı. Bu konuda tüm sayaç üreticilerinin eksiği. Çünkü olay o sayacı yapmakla bitmiyor. Bu şekilde eksiksiz bir ürün yapıcam diyen üretici, önce kıçını kaldırıp bütün makinalarını inceleyecek. Her marka model için olmasa bile, makinaya kesme biçme yapmadan her makinaya cuk diye oturacak bir montaj kiti yapacak. Ben hem sayaca 200-250 lira vericem, hem de uydurma parçalara onu makinaya monte etmeye çalışıcam. Yok öyle nane. Zaten tüm olayı montajda biten bir alet için çok büyük bir ihmal bu.
- Doğru sayacak. Dijital sayaçta kolay kolay tutukluk olmaz ama yine yukarıdaki konuya geliyoruz. Montaj hataları yüzünden algılayamama oluyor. Bunun önüne geçmek için orjinal montaj aparatlarının olması lazım.

Neden? Öncelikle fiyat/performans oranına bakınca bunu anlamak zor değil.

150 liralık bir navigasyon cihazı:
- Film oynatıyor.
- Müzik çalıyor,
- Ufak çaplı bir harici bellek olabiliyor,
- Bütün dünyayı avucunun içi gibi biliyor,
- Aynı anda yörüngede görebildiği 3 ile 14 arasında uydu ile aynı eş zamanlı iletişim kurup yeryüzünde, küresel düzlemdeki net koordinatlarımı veriyor.
- LCD renkli ekran,
- Üstelk şarjlı. Çakmaklıktaki en ufak temassızlık anında tüm hafızayı resetlemiyor.

Siz hiç montaj aparatsız navigasyon cihazı gördünüz mü? Yok. Ama montaj aparatsız balya sayacı ben gördüm.

Bu ürünü ticari olarak yapan, yapmayı düşünen arkadaşlar için söylüyorum. Rakamlar çok yüksek. 14 tane manuel sayaç fiyatına bir tek dijital sayaç oluyor. Olmamalı.

Ha diyebilirsiniz: 'maliyet çok yüksek, parçalar pahalı, işçiliği zor vs...' Doğrudur, olabilir.

Onlar sizin sorununuz. Benim değil. Ayrıca benim gibi diğer tüketicileri de zerre ilgilendirmiyor. Eğer ticari düşünüyorsanız ona siz çözüm bulacaksınız.

Bu fiyat konusuna da çözüm bulmadan piyasadaki gerçek potansiyeli yakalamanız zor.

Sebazios, ayrıntılı paylaşımın için teşekkürler.

Ben de bu işle uğraşan biri olarak çoğuna katılıyorum. Farklı düşündüklerimi söyleyeyim.

-Navigasyon cihazı vb. tüketici elektroniği ürünler yüksek miktarlarda üretiliyor ve fiyatları bu yüzden uygun. Balya sayacı gibi bir ürünün çok sınırlı bir pazarı var ve üretimi milyonlar seviyesinde yapılmıyor.
-Dayanıklı olması için kullanılan malzemeler de endüstriyel seviyede ve uygun fiyatlı değil. Su geçirmezlik ürünün fiyatını çok arttırıyor.

Montaj parçası kısmını tam anlayamadım. Piyasadaki dikdörtgen balya üreten makineler Gallignani kopyası ve neredeyse hepsinde aynı parçalar / delikler var.

Fiyatın mekanik sayaca yakın olması pek mümkün değil ama uygun denilecek fiyat nedir öğrenebilirsem çok iyi olur.

kablosuz balya sayıcı

selcukm link=topic=72027.msg849084#msg849084 date=1392735089' Alıntı:
Sebazios, ayrıntılı paylaşımın için teşekkürler.

Ben de bu işle uğraşan biri olarak çoğuna katılıyorum. Farklı düşündüklerimi söyleyeyim.

-Navigasyon cihazı vb. tüketici elektroniği ürünler yüksek miktarlarda üretiliyor ve fiyatları bu yüzden uygun. Balya sayacı gibi bir ürünün çok sınırlı bir pazarı var ve üretimi milyonlar seviyesinde yapılmıyor.
-Dayanıklı olması için kullanılan malzemeler de endüstriyel seviyede ve uygun fiyatlı değil. Su geçirmezlik ürünün fiyatını çok arttırıyor.

Montaj parçası kısmını tam anlayamadım. Piyasadaki dikdörtgen balya üreten makineler Gallignani kopyası ve neredeyse hepsinde aynı parçalar / delikler var.

Fiyatın mekanik sayaca yakın olması pek mümkün değil ama uygun denilecek fiyat nedir öğrenebilirsem çok iyi olur.

Toprağım benim için uygun fiyat şu:

10 lira 'işi sadece saymak olan' 4 hane, basit, pilli dijital counter.
2 lira ara kablo
8 lira sağlam bir mekanik sensör
3 lira sağlam bir montaj ayağı ve vidaları
17 lira işçilik+kar
------------------------------------------
40 lira. (Son kullanıcı fiyatı)

Aynı yurtdışındaki örnekleri gibi. Ha kablosuz olur 20 lira artar, yada ne bileyim mekanik değil indüktif sensör konulur, yine 20 lira artar. Hepsini koyarım 100 lira olur amenna.

Ama örneği var. Yukarıda linkleri var. Indüktif sensörlü, hafızalı modeli yurt dışında 30 lira. Burda 275 lira. Benim isyanım buna. Yani bunun açıklaması yok.

Ha senin sayacı da inceledim. Çok fonksiyonu bir counter, 12mm iyi bir de sensör koymuşsun. Maliyet büyük ihtimal de bundan yükseldi ama anlatmak istediğim şey de bu. 'Gerek yok' ucuz olsun, herkes ulaşsın.

Dediğim gibi 40 lira olan bir model olsa hemen alırım. Çevremde de alacak 4 tane daha balyacı bulurum.

Kısacası millet at eşek bulamamış, yayan gezerken, siz düşmüşsünüz ferrari üretme derdine. Ya bi durun, önce bi Reno, bi Tofaş yapın da şu garibanların ayağı yerden kesilsin. Sonra düşünülür Ferrari ' si, Aston Martin ' i.

Bu potansiyeli biri görecek sonunda, o kadar kaymağı yeyip kenara çekilecek, ona üzülüyorum. Pazarlama dahisi olmaya da gerek yok, tablo ortada.

O civarlarda maliyeti olsa dediğin doğru.

Yalnız sayaç yapmadan sadece endüktif sensör alıp satsak o fiyata veremeyiz. Linkte geçen Çin malı ürünler ucuz ama işte çalışmayıp müşteriyi yarı yolda bırakırsa daha kötü. Kendime alıyor olsam tamam, denerim çalışmazsa gene mekanikten devam. Yani Ferrari yapmak biraz mecburiyetten :)

Mekanik switch kullanmayı hiç düşünmedim. Konuştuğum çiftçiler mekanik sayaçlardan hep şikayetçi. Nedeni de bunların oynar parçası olmasından. Mekanik switch de aynı mantık. Manyetik veya endüktif sensör en garanti yol bence. Sen kendine de yapsan/alsan switch düşünme. Zaten bir tane yapıyorsun, en kaliteli sensör neyse onu al.

Yine de bir model daha yaparsam makine arkasına takılacak ucuz bir model düşüneceğim. Çünkü traktöre kabloları uzatmak bile maliyet.

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=72027.msg849420#msg849420 date=1392759594' Alıntı:
yılmaz sen bi tane prototip yapsana en azından bi yol biliriz:)

Yusuf abi ben yaptım zaten. Bi tek sensöre karar veremedik ne kullansak diye. Fazla sürmez konu açarım. 10 liradan ucu olursa sana da yollayacağım bi tane :)

sebazios link=topic=72027.msg849434#msg849434 date=1392760303' Alıntı:
Yusuf abi ben yaptım zaten. Bi tek sensöre karar veremedik ne kullansak diye. Fazla sürmez konu açarım. 10 liradan ucu olursa sana da yollayacağım bi tane :)
maliyeti 50 tl ' den aşağı olursa ve iyi çalışacağına emin olursan ben 10 set isterim burada etrafa satarım:)

YUSUFTUYLUOGLU link=topic=72027.msg849437#msg849437 date=1392760414' Alıntı:
maliyeti 50 tl ' den aşağı olursa ve iyi çalışacağına emin olursan ben 10 set isterim burada etrafa satarım:)

Maliyeti 50 tl ' den aşağı olacağına eminim de çalışıp çalışmayacağına emin değilim. :D

Şaka bir yana denemeler bitsin, 1 tane yollayacağım sana. Söz. Ücretsiz.

Biz ticaretine girmeyelim abi. Çok para bozar bizi :D

sebazios link=topic=72027.msg849415#msg849415 date=1392759405' Alıntı:
Web ' de baktım da sensör fiyatları o kadar çok değil. Google ' a 'indüktif sensör fiyat' kelimelerini aratınca ilk çıkan site şu:

https://www.megaelektrikshop.net/kategori_ankt_6536_ortkt_6537.html

Burda dahi 25-30 arası ki daha ucuzları da mevcut.

Ucuzları var tabi. Benim aldıklarım pahalı da olabilir. Çeşitli ürünleri test ettim, en güvenilir bulduğumu kullanıyorum. Bir de yerli firmadan almam gerekti, özel sipariş yaptırdım. Bazı sensörü test fırınına koyuyorsun, 50C ' den sonra şaşırıyor. Yaparken çalışıyor ama müşteriye vereceksin, Ağustos ' un ortasında tarlaya götürecek, saymayacak.

Prototipinde tek sensör seçimi kaldıysa fikir vereyim. Linkte bulduğun sensör modelinin özellikleri şöyle çıkıyor:

IME12-04BPSZW2K Inductive proximity sensor, advanced short body sn 4mm, flush, 2m PVC cable DC 3-wire, PNP, NO

Algılama mesafesi max 4mm. Montajda zorluk çıkartacak, çalışma esnasında birbirinden 4mm kadar uzaklaşmayacak parçaların yanına koyman lazım. Bağlamanın yanına koyman gerekir, aşağılara inme. Bağlamaya arkadan bakarken en solda fren diski var. Onu algılatmanı tavsiye ederim. Makineye göre değişebilir. Ama daha doğrusu 8mm endüktif sensör kullanman olur. Ya da manyetik sensör ve mıknatıs kullan, 12mm ' lik sensör mıknatıs büyüklüğüne göre 2cm ' den bile rahat algılar. Sadece ek iş olarak mıknatısı da monte etmen gerekecek. İlgilenirsen bu sitede tek civatayla bağlanacak mıknatıslar var:

http://www.neohobi.com/tr/halka.html

Kablosu 2m olduğundan traktöre uzatamazsın, ek yapmanı tavsiye etmem. Traktör makine arasındaki kablo en çok sallanacak kablo. En doğrusu makineye takmak.

Bir de tercih meselesi ama şöyle bir durum var. Sondaki NO normalde açık kontak demek. Eğer sayaçtan sensörü sökersen veya sensör kablosu koparsa, sensörün çıkık olduğunu anlama şansın yok, öyle devam edersin. NC (normalde kapalı) olanıyla yaparsan, sensör takılıyken kısa devre, koptuğunda, çıktığında veya sayarken açık devre yapar. Böylece sayaçta da çalışma yaparsan çıktığını anlama şansın olur.

kablosuz balya sayıcı

selcukm link=topic=72027.msg849506#msg849506 date=1392794441' Alıntı:
Ucuzları var tabi. Benim aldıklarım pahalı da olabilir. Çeşitli ürünleri test ettim, en güvenilir bulduğumu kullanıyorum. Bir de yerli firmadan almam gerekti, özel sipariş yaptırdım. Bazı sensörü test fırınına koyuyorsun, 50C ' den sonra şaşırıyor. Yaparken çalışıyor ama müşteriye vereceksin, Ağustos ' un ortasında tarlaya götürecek, saymayacak.

Prototipinde tek sensör seçimi kaldıysa fikir vereyim. Linkte bulduğun sensör modelinin özellikleri şöyle çıkıyor:

IME12-04BPSZW2K Inductive proximity sensor, advanced short body sn 4mm, flush, 2m PVC cable DC 3-wire, PNP, NO

Algılama mesafesi max 4mm. Montajda zorluk çıkartacak, çalışma esnasında birbirinden 4mm kadar uzaklaşmayacak parçaların yanına koyman lazım. Bağlamanın yanına koyman gerekir, aşağılara inme. Bağlamaya arkadan bakarken en solda fren diski var. Onu algılatmanı tavsiye ederim. Makineye göre değişebilir. Ama daha doğrusu 8mm endüktif sensör kullanman olur. Ya da manyetik sensör ve mıknatıs kullan, 12mm ' lik sensör mıknatıs büyüklüğüne göre 2cm ' den bile rahat algılar. Sadece ek iş olarak mıknatısı da monte etmen gerekecek. İlgilenirsen bu sitede tek civatayla bağlanacak mıknatıslar var:

http://www.neohobi.com/tr/halka.html

Kablosu 2m olduğundan traktöre uzatamazsın, ek yapmanı tavsiye etmem. Traktör makine arasındaki kablo en çok sallanacak kablo. En doğrusu makineye takmak.

Bir de tercih meselesi ama şöyle bir durum var. Sondaki NO normalde açık kontak demek. Eğer sayaçtan sensörü sökersen veya sensör kablosu koparsa, sensörün çıkık olduğunu anlama şansın yok, öyle devam edersin. NC (normalde kapalı) olanıyla yaparsan, sensör takılıyken kısa devre, koptuğunda, çıktığında veya sayarken açık devre yapar. Böylece sayaçta da çalışma yaparsan çıktığını anlama şansın olur.

Bilgiler için çok teşekkür ederim toprağım.

Sensör konusunda şöyle bir sıkıntı var ama: yukarıdaki mesajlarda da bahsetmiştim. Yapmış olduğum zikirmatikten devşirme sayaçta, tetikleme kısa devre ile sağlanıyor. Yani zikirmatiğin içindeki veri yollarından bir hat çıkardım. Bu kabloyu her kısa devre yaptığında sayaç 1 tane atıyor. Sistem bu. Zikirmatik denilen şey uzun ömürlü, çok basit yapılı 1.5 liralık bir cihaz. (Dijital tesbih)

Şimdi incelediğim tüm endüstriyel sensörler, çalışmak için belli bir gerilime ihtiyaç duyuyorlar. Bu ihtiyaç çoğunlukla 12, 24 ve 48 volt civarında. Zikirmatiğin bu voltajları sağlama imkanı yok. Kendisi 3 tane saat pili ile çalışan gariban bir alet. Benim merak ettiğim şey, bu indüktif, manyetik yada kapasitif gibi endüstriyel sensörler, dışarıdan herhangi bir güç vermeden de çalışabilir mi? Yani sensörün algılama yapabilmesi için, mutlaka yukarıda belirttiğim gibi belirli bir voltajın düzenli olarak verilmesi mi gerekiyor?

Aksi taktirde bu sensörler benim işimi görmez. Bunun dışında hiçbir işime yaramayacak bir sensöre de para vermek istemiyorum. Çalışacağını bilsem ne olursa olsun alırım.

Bu açıdan bakınca kullanabileceğim tek seçenek, kısa devre mantığı ile çalışan, basit, yaylı / mandallı mekanik sensörler mi?

Bu konuda bilgi verebilirsen sevinirim.

Öyle ise manyetik sensör al. Normalde açık ve LED ' siz, sadece iki kablosu olacak. Hall effect cinsi olmayacak. Kablolar normalde açık devre, mıknatısı yaklaştırınca kontağı çekip kısa devre yapıyor. Switch ' ten farkı yok senin devren için. Ama daha sağlam olacak.

Bir de çok narin olur ama kendi makinende kullanmak için reed switch alabilirsin. Resmi aşağıda. Yine mıknatısla çalışır ama dışı cam, montaj yaparken kollaman lazım. Fiyatı 1 lira falandır.

selcukm link=topic=72027.msg849588#msg849588 date=1392816963' Alıntı:
Öyle ise manyetik sensör al. Normalde açık ve LED ' siz, sadece iki kablosu olacak. Hall effect cinsi olmayacak. Kablolar normalde açık devre, mıknatısı yaklaştırınca kontağı çekip kısa devre yapıyor. Switch ' ten farkı yok senin devren için. Ama daha sağlam olacak.

Bir de çok narin olur ama kendi makinende kullanmak için reed switch alabilirsin. Resmi aşağıda. Yine mıknatısla çalışır ama dışı cam, montaj yaparken kollaman lazım. Fiyatı 1 lira falandır.

İste bunu daha önce gördüm. Nerde gördüm? Hani su 2.5 liralık, cin malı, manyetik kapi-pencere alarmları var ya. En basta snsor olarak onlardan kullanmayı düşünmüştüm. Aldım bı tane parçaladım. İcinde ayni sistemi yapmışlar. Manyetik alana girince teller mıknatısa dogru çekilip kisa devre yapiyor.

Hem cok narin, hem mıknatıs gerektiriyor, hem de o agir is şartlarında cok fazla şansı yok.

Ya, benim düşüncem iğnelerin bagli oldugu iğne sehpasına monte edilecek, sudan, tozdan etkilenmeyecek basit bir mekanik sensör. Bulsam is bitecek.