JD 5050 VE PANCAR HASAT MAKİNASI-HARİKA İKİLİ

Ynt: JD 5050 VE PANCAR HASAT MAKİNASI-HARİKA İKİLİ

nailyetek link=topic=69123.msg787429#msg787429 date=1382470910' Alıntı:
Güzel paylaşım teşekkürler, JD bu makina ile rahat çalışıyorsa övüldüğü kadar varmış demektir.
Bu arada pancar işine bende merak sardımda, şimdilik bilgi toplama derdindeyim.
Kütahya ' da şeker fabrikası var.Sulama probleminiz yoksa pancar iyi bir alternatif olabilir.Bizim fabrika 60 yıllık .Dedem,bizim fabrika yokken cumhuriyetin ilk ş. fabrikalarından Turhal şekere yıllarca pancar taşıtmış.Yıl 1938-39. Şimdi ise, bu yıl bizim fabrika Konya Kulu ' da sözleşmeli pancar ektirdi ve oradan pancar taşıyor.Çünkü kendi etrafındaki çiftçileri küstürdü.Ama bu yıl ki politikası devam ederse bizleri tekrar kazanacak.Yani biz eski üreticiyiz.En son 5 yıl önce ektik.
baba540 link=topic=69123.msg787415#msg787415 date=1382469930' Alıntı:
5055 ler 60 beygir.bilmiyorum ama belkide ortaya yeni bir canavar daha cikar...
JD nin bu segmentine pek ilgim olmadığından bu motoru 50 BG yazdım ama JD sitesinde hem bu hem 5055 için 55 BG yazıyor.Demekki 5303 ' ün yeni sürümü olarak çıkmış.
ÇeLişki_37 link=topic=69123.msg787431#msg787431 date=1382471110' Alıntı:
Bağlı olduğumuz ilçede pancar yok, ağızdan duyduğum bebekten fazla bakım istiyormuş.
Duyda inanma) Bol suyunuz varsa sıkıntı olmaz.İşçiliği fazla ama makinalaşma çok arttı.Bu imkanda varsa ve büyük ölçekte (köy olarak,bölge olarak)yapılırsa üretimi ekonomik olur. Fabrikadan uzak bir köyde sadece bir kişinin 50 dekar pancar ekmesi bile o kişinin topunu attırır)

Göktürk- link=topic=69123.msg787729#msg787729 date=1382598466' Alıntı:
Kütahya ' da şeker fabrikası var.Sulama probleminiz yoksa pancar iyi bir alternatif olabilir.Bizim fabrika 60 yıllık .Dedem,bizim fabrika yokken cumhuriyetin ilk ş. fabrikalarından Turhal şekere yıllarca pancar taşıtmış.Yıl 1938-39. Şimdi ise, bu yıl bizim fabrika Konya Kulu ' da sözleşmeli pancar ektirdi ve oradan pancar taşıyor.Çünkü kendi etrafındaki çiftçileri küstürdü.Ama bu yıl ki politikası devam ederse bizleri tekrar kazanacak.Yani biz eski üreticiyiz.En son 5 yıl önce ektik.JD nin bu segmentine pek ilgim olmadığından bu motoru 50 BG yazdım ama JD sitesinde hem bu hem 5055 için 55 BG yazıyor.Demekki 5303 ' ün yeni sürümü olarak çıkmış.Duyda inanma) Bol suyunuz varsa sıkıntı olmaz.İşçiliği fazla ama makinalaşma çok arttı.Bu imkanda varsa ve büyük ölçekte (köy olarak,bölge olarak)yapılırsa üretimi ekonomik olur. Fabrikadan uzak bir köyde sadece bir kişinin 50 dekar pancar ekmesi bile o kişinin topunu attırır)

Suyumuz yeterli olmadığı için pancar ekemiyoruz yakınımda eken 2 köy var ikisindede su var. Köyün birinde duranlar bakımı zor olduğu için yapmıyoruz diyorlar ve gördüğüm kadarıyla makineleşme yapamadılar. Diğer bir köy ise sürekli pancar ile uğraşır, 1 yıl bütün köy pancar eker diğer yıl bölgede en çok tutulan RUS buğdayını ekerler. Bulundukları bölgeye domuz da zarar vermiyor. Pancarda da bu söküm makinalarını filan görüyorum yoldan gecerken. Eskiden normal traktörlere biniyorlardı, pancar ile uğraşanlar yanlış anlamasın ama 10 yılda bizi ikiye katladılar köyde eski model ve 65 hp altı traktör kalmadı, en son 5/12 pulluk varmış zenginin birisi td110d alıp 6/12 pulluk aldı. Ve bu kişinin sadece 50 dönüm arazisi var durumu iyi istanbulda oğulları mütahit orası işin başka tarafı. 285s ' si olan kişiler Mf 3635 gibi traktörler aldılar köy hep 4x4 traktöre döndü ve arkadaki aletler de hep yeni görüyorum. Pancar ' ın kazandırdığını biliyorum bereket tv. vs. programlar da da takip ediyorum araçapa sulama zamanları şaşmayacakmış, buğdaydan daha zor bakımı ama geliri daha iyi. Allah yapabilene güle güle yedirmek nasip etsin. Kastamonu ' da Taşköprü bölgesi bi sene sarımsak eker bi sene pancar, aynı şekilde Seydiler ilçesinde yeni traktör yok iken Taşköprü ilçesinde eski traktör yok, olanlarda bakımlı :)

ÇeLişki_37 link=topic=69123.msg787870#msg787870 date=1382636300' Alıntı:
Suyumuz yeterli olmadığı için pancar ekemiyoruz yakınımda eken 2 köy var ikisindede su var. Köyün birinde duranlar bakımı zor olduğu için yapmıyoruz diyorlar ve gördüğüm kadarıyla makineleşme yapamadılar. Diğer bir köy ise sürekli pancar ile uğraşır, 1 yıl bütün köy pancar eker diğer yıl bölgede en çok tutulan RUS buğdayını ekerler. Bulundukları bölgeye domuz da zarar vermiyor. Pancarda da bu söküm makinalarını filan görüyorum yoldan gecerken. Eskiden normal traktörlere biniyorlardı, pancar ile uğraşanlar yanlış anlamasın ama 10 yılda bizi ikiye katladılar köyde eski model ve 65 hp altı traktör kalmadı, en son 5/12 pulluk varmış zenginin birisi td110d alıp 6/12 pulluk aldı. Ve bu kişinin sadece 50 dönüm arazisi var durumu iyi istanbulda oğulları mütahit orası işin başka tarafı. 285s ' si olan kişiler Mf 3635 gibi traktörler aldılar köy hep 4x4 traktöre döndü ve arkadaki aletler de hep yeni görüyorum. Pancar ' ın kazandırdığını biliyorum bereket tv. vs. programlar da da takip ediyorum araçapa sulama zamanları şaşmayacakmış, buğdaydan daha zor bakımı ama geliri daha iyi. Allah yapabilene güle güle yedirmek nasip etsin. Kastamonu ' da Taşköprü bölgesi bi sene sarımsak eker bi sene pancar, aynı şekilde Seydiler ilçesinde yeni traktör yok iken Taşköprü ilçesinde eski traktör yok, olanlarda bakımlı :)
Öyle ha deyince , benim canım çekti bu sene pancar ekiyorum deyince pancar ekilmiyor.Fabrikayla sözleşme yapıyorsun. Fabrika çiftçiye kota veriyor,şu kadar pancar getirirsen alırım diyor.Pancarı ektikçe yıllık kotanı artırıyor,ekmedikçe azaltıyor (sadık müşteri politikası). Bizim fabrika -Amasya şeker-son 3 yıl içinde pancar ekmeyene kota vermediğinden bu sene ben, köylümün birinin kullanmadığı kotayı kullanıyorum.
Tarımla ilgilenmen ve çekirdekten yetişmen çok güzel.Ben yine de okullarını bitirmeni,tarım dışında ilave bir meslek daha edinmeni bu ara da tarımla ilişkini devam ettirmeni kısacası yedekli çalışmanı tavsiye ederim.

Göktürk- link=topic=69123.msg788016#msg788016 date=1382701667' Alıntı:
Öyle ha deyince , benim canım çekti bu sene pancar ekiyorum deyince pancar ekilmiyor.Fabrikayla sözleşme yapıyorsun. Fabrika çiftçiye kota veriyor,şu kadar pancar getirirsen alırım diyor.Pancarı ektikçe yıllık kotanı artırıyor,ekmedikçe azaltıyor (sadık müşteri politikası). Bizim fabrika -Amasya şeker-son 3 yıl içinde pancar ekmeyene kota vermediğinden bu sene ben, köylümün birinin kullanmadığı kotayı kullanıyorum.
Tarımla ilgilenmen ve çekirdekten yetişmen çok güzel.Ben yine de okullarını bitirmeni,tarım dışında ilave bir meslek daha edinmeni bu ara da tarımla ilişkini devam ettirmeni kısacası yedekli çalışmanı tavsiye ederim.

İşin resmi kısmını bilmiyorum, fakat güzel gelir getirdiği ortada Allah yapabilene güle le yedirmek nasip etsin. Meslek işinde ise ben köyden kente göç yüzünden boşta kalan meralardan yararlanmak istiyorum. Fakat kısmette ne vardır bilemem :)

eline sağlık abi.Keşke çiftçilerimiz ağız birliği etsede pancarı daha az ekseler bence daha fazla para kazanırlar.Ben en az 15 senedir ekmiyorum ama benim kayın biraderler devamlı ekiyo.Bu sene pancardan kazanacakları para eliktirik,mazot ve işçi parasına gidecek

Tşk ler Alaattin kardeşim.Yalnız biliyorsunuz bu büyük bir tartışma konusu.Pancardan elde edilmiş şekerle mısır şurubundan elde edilmiş şekerin arasındaki maliyet farkı nedeniyle mısır şurubu lobisi büyük baskılar yapıyor.Bu nedenle yöneticiler üreticilerle büyük firmaların arasında kalıyor.İhtiyaçtan fazla üretilmemesi için her fabrikaya kota veriliyor oda kotayı üreticiye paylaştırıyor.Mısır şurubu içinde belli bir oranda kota veriliyor.Fazlası ithal edilemiyor.Bunun da amacı çiftçiyi korumak .Ayrıca döviz tasarrufu yönüde var.
Maliyet hesabına gelince , elektrikle yeraltından su çıkarıp pancar gibi su dostu bir bitkinin yetiştirilmesindeki maliyete öteden beri aklım ermemiştir. Ağır olduğuna eminim.

bunları gördükce yüregime sular serpiliyor verdiğim para boşa gitmemiş diyorum :) yeni aldık 5050 4x4 paylaşımlar için eline sağlık kardeşim

kdru link=topic=69123.msg799502#msg799502 date=1385299185' Alıntı:
bunları gördükce yüregime sular serpiliyor verdiğim para boşa gitmemiş diyorum :) yeni aldık 5050 4x4 paylaşımlar için eline sağlık kardeşim
Böyle motora verilen para boşa gitmez.Yalnız bu ara kur yüzünden fiyatları uçtu.Bizim köyden birisi bu yılın ocak sonunda yani 10 ay önce 5055E ' yi Amasya malı kabin dahil 37000 liraya aldı(model 2012 saati sıfır).Tam bir piyango. Sizinkide hayırlı olsun.Güle güle kullanın.

Sempatiq1 link=topic=69123.msg788054#msg788054 date=1382716067' Alıntı:
Jd Boyundan Büyük İşler Yapıyor Helal Olsun. Biz Bunun 2 Sıralısını Kullanıyor Bizde Bu Makinayı t6020 elite Çekiyor Tek Sıralıya İse 8175 Tümo Kullanıyoruz.
slm arkadasim bendede torunoglu tek sira var ve tumo 8175 taktim bu yil yeni aldik 22 dekar pancar soktu
100 litre mazotla sizce nasil yakiti tarla surumunde iyi dusuk ama pancar hasadinda biraz fazla yakti galiba
Dusuncelerinizi paylasabilirmisiniz

Slm arkadasm guzel paylasim jd. Sokumde hangi vitesle gidiyor yakit nasil torunoglu kac model sokumn
Den memnunmusun bende 2009 torunoglu var yaklasik 4 yilda 1000 dekar yer soktuk ama makinadan fazlaca
Mmnun degilim ariza bitmiyor servsten hic yararlanamadik yani tek kelimeyle paramizla rezil olduk gelcek yil
Yenileyecegim makinayi harmakla torunoglu arasindayim yeni torunoglu yenisi cok g zl diyolar dusunclerini
Paylasirsan sevinirim

emrebaba01 link=topic=69123.msg804092#msg804092 date=1386005889' Alıntı:
GüzeL PayLasım ELine sağlık...
Teşekkürler.Kendimin olmasada köylümün çalışmal :)alarını da konu orjinalse paylaşmak hoşuma gidiyor.Traktörün sahibine ' ' senin JD internette meşhur oldu ' ' dedim çok sevindi.
gencus68 link=topic=69123.msg804583#msg804583 date=1386080057' Alıntı:
slm arkadasim bendede torunoglu tek sira var ve tumo 8175 taktim bu yil yeni aldik 22 dekar pancar soktu
100 litre mazotla sizce nasil yakiti tarla surumunde iyi dusuk ama pancar hasadinda biraz fazla yakti galiba
Dusuncelerinizi paylasabilirmisiniz
Sorunuzu sempatiq1 (Recep Özaltın) arkadaşımız görmemiş olabilir.Özelden sorun veya konu açıp kamuoyuyla paylaşın :).Benim bu konuda bilgim yok.
gencus68 link=topic=69123.msg804584#msg804584 date=1386080561' Alıntı:
Slm arkadasm guzel paylasim jd. Sokumde hangi vitesle gidiyor yakit nasil torunoglu kac model sokumn
Den memnunmusun bende 2009 torunoglu var yaklasik 4 yilda 1000 dekar yer soktuk ama makinadan fazlaca
Mmnun degilim ariza bitmiyor servsten hic yararlanamadik yani tek kelimeyle paramizla rezil olduk gelcek yil
Yenileyecegim makinayi harmakla torunoglu arasindayim yeni torunoglu yenisi cok g zl diyolar dusunclerini
Paylasirsan sevinirim
Tşk.Makina ve JD köylümüzün.Köye giderken yoldan görünce durup inceledim.Hızlı gidiyordu ama hangi vites bilmiyorum.Makina bu yaz sıfır alındı.Zaten 10 gün civarında çalıştılar.Önümüzdeki yıllarda kendini belli eder.Ben de internetten iki makina buldum kullanılmış Polatlı malı.Eskişehirdeydiler.Gel çalışmasını gör de öyle al dediler.Bu sene pancar ekiyorum.Her sene ekersem almayı düşünürüm.6-7 bine çok temiz makinalardı tek kusurları depoları 1 tonluk.

gencus68 link=topic=69123.msg804584#msg804584 date=1386080561' Alıntı:
Paylasirsan sevinirim
Bizim amcaoğlunda barış var piyasaya söküyolar, sezonda 450-500 dönümü çok rahat söküyo hepsinide kamyona sökmek şartıyla.. Bizdede barış var biz fazla piyasaya çalışamıyoruz ben kendim söküyorum babam kamyonla pancar çekiyo o şekilde olduğu halde bu yıl 250 dönüm yer söktüm..

anayurtlu 3105d link=topic=69123.msg811298#msg811298 date=1387198109' Alıntı:
Bizim amcaoğlunda barış var piyasaya söküyolar, sezonda 450-500 dönümü çok rahat söküyo hepsinide kamyona sökmek şartıyla.. Bizdede barış var biz fazla piyasaya çalışamıyoruz ben kendim söküyorum babam kamyonla pancar çekiyo o şekilde olduğu halde bu yıl 250 dönüm yer söktüm..
Maaşallah.

rfn26 link=topic=69123.msg811286#msg811286 date=1387196337' Alıntı:
güzel paylaşım. emeğinize sağlık. jd5050e nasl bi makina anlamadım her işin altından kalkıyor. ne taksan arkasına yakışıyor...
Kendide yakışıklı zaten.Tipsiz bir traktör değil :)