IZGARA KULAK DENEYİMİM

Öncelikle tekrar hayırlı olsun, çoğunda olduğu gibi bizde aynı dertten muzdaribiz, bi arkadaşımız taşlı yerde sorun olur mu demiş ama bunu bende şöyle sorayım; bizde çok ve büyük taşlı, ilmeli tarla var acaba kulağı kırar mı?

Öncelikle tekrar hayırlı olsun, çoğunda olduğu gibi bizde aynı dertten muzdaribiz, bi arkadaşımız taşlı yerde sorun olur mu demiş ama bunu bende şöyle sorayım; bizde çok ve büyük taşlı, ilmeli tarla var acaba kulağı kırar mı?

Kulağın arkasında destek var Emrah kırması için en uç noktasından çok sert bi darbe gerekli Taşı pulluk bıçağı kaldırcağı için paralel yumuşak çarpar tabi bu benim görüşüm tam direncini bilemeyiz

Selamlar.
Konuya yeni baktım.
Hayırlı olsun.
Benim fikrim ızgara kulaklı pulluklar kuru toprak çalışmalarında aradan sıyrılan toprağın yükü azaltmasına yardımcı olmak ve toprağı sürüm sırasında biraz daha küçük parçacıklar halinde kalmasını sağlamak.
Buraya kadar iyi.
Ağır tavlı topraklarda yine tutacağı malum.
Halen daha yapışmayan teflon teknolojiyi yakalamayan bir sanayimiz mevcut.
Bu ülkede çamur tutmayan pulluk ile sürümde yurt genelinde kazanılacak mazot geliri bile sanırım korkutucu bir rakam olur.
Biz bundan 4-5 yıl önce köyün hemen yanında 10 dekar kare şeklinde bir tarlayı bir tarlada küçük bir deneme yapmıştık.
Yarısını her başta pullukları temizleyerek,yarısınıda hiç temizlemeden sürüm yaptık.
Mazot ölçümünü zaten dolu olan depoyu 5 'er dekar sürüp ölçekli kova ile tamamladık.
Deutz agrlx 75 ile dekara 1.3 ve 1.7 olarak ölçmüştük.
Şimdiiii;
Neden çamur yapışmayan pulluk teknolojimiz halen daha yok... bilmem ama...!!!
Mesele derin beyler :(