Ithal ve Yerli koyun ırkları

Merhaba
Küçükbaş işine girmeyi düşünüyorum internette bir çok koyun ırkı gördüm. Merak ettiğim iç Anadolu'ya hangi koyun ırkı uyar? Ithal koyun ırklarının uyumluluğu nedir ? Merinolandschaft,ille de france gibi koyunları zamanında tigemde melezlemişler bu hayvanlar karacabey , Polatlı , anadolu merinosu diye piyasaya çıkmış. Ithal ırkları satan satıcılar ithal ırkların Türkiye'ye uyduğunu söylüyor. Ithal veya tigem ırklarının uyumu nasıldır? Ithal hayvanları kasapların tercih etmediğini duydum ne kadar doğrudur? Bu işe başlarsam Ankara çubuk barajının kıyısı olan bir köyde yapacağım. Polatlı koyunu hakkında bilgisi olan var mı? Bu hayvanları ille de france koçuna aşım yaptırırsak sonuç nasıl olur?

• Beğen
Tepkiler: filizma
ithal ırklardan mucize beklemeyin evet yerli ırklara göre besi performansı daha iyi yemden yararlanma oranı yüksek günlük canli ağırlık artışı yüksek ama meradan bölgenizde kullanılan ırk kadar yararlanamaz hastalıklara karşı bölgenizdeki koyunlar kadar direnç gösteremez ben evde yapacam diyorsan ithal al ama yayacam diyorsan bölgende hangi koyun varsa ondan al veya ben anasını yayacam kuzusunu direk besi yapıp satacam diyorsan ithal ırk koç al yavrular melez olur günlük canli ağırlık artışı yüksek olur damizligida başka sürülerden disi kuzu alabilirsin veya melez kuzuları damızlık koyarak kırma bir sürü elde edebilirsin ama yayacaksan direk ithal hayvan getirip koyma.

• Beğen
Tepkiler: ismail_17
ithal ırklardan mucize beklemeyin evet yerli ırklara göre besi performansı daha iyi yemden yararlanma oranı yüksek günlük canli ağırlık artışı yüksek ama meradan bölgenizde kullanılan ırk kadar yararlanamaz hastalıklara karşı bölgenizdeki koyunlar kadar direnç gösteremez ben evde yapacam diyorsan ithal al ama yayacam diyorsan bölgende hangi koyun varsa ondan al veya ben anasını yayacam kuzusunu direk besi yapıp satacam diyorsan ithal ırk koç al yavrular melez olur günlük canli ağırlık artışı yüksek olur damizligida başka sürülerden disi kuzu alabilirsin veya melez kuzuları damızlık koyarak kırma bir sürü elde edebilirsin ama yayacaksan direk ithal hayvan getirip koyma.
Ben de öyle düşündüm fakat bu yerli merinos dediğimiz hayvanlar nasıl bunlar rahat 50 yıllık vardır besleyeni duydum bulunduğum bölgede