İşte sofralarınıza gelen kahvaltılık sofra zeytini....

Ynt: İşte sofralarınıza gelen kahvaltılık sofra zeytini....

Bereketli olsun kardeş sana katılıyorum burası çiftçi forumu deniyor ama genelde traktör teknolojileri, şöförlük tartışılıyor.
Bence çiftçilik ürün yetiştirmektir, şöförlük farklı bir meslektir ve en iyi ürün nasıl yetiştirilmelidir, toprak analizi, organik madde kullanımı, gübre kullanımındaki fayda zarar deneyimleri, hayvancılıktaki önemli noktalar, hastalıklar, yem rasyonları vb. çiftçilerin deneyimlerini paylaştığı konular daha fazla olması gerekirken; kopyala yapıştır gazete haberleri, traktör reklamları, siyaset daha fazla konuşulmaktadır. (Buna bende dahilim.) Bence çok güzel çiftçilik üzerine bir paylaşım yapmışsın, bundan ötürü seni tebrik ediyorum.

Ben pek anlamam marketten alıyoz işte zeytinin alacası iyi olur derler, hepsi full siyah olanını alma derler ne kadar doğrudur bu ? Birde gerçek zeytinyağı şişenin altında beyaz tortu bırakır mı ?

Ahmet745 link=topic=49227.msg484390#msg484390 date=1323296183' Alıntı:
hepinize yorumlarınız için teşekkürler arkadaşlar... teşekkürler evet işletme bizim. sağol kardeşim ağaçlar benim ağırlıklı işim bu... aynen kardeşim yararlı bi konu paylaşıldığında bakıyorumda ilgi çok az ne zamandır dikkatimi çekiyo. bu sene yağ oranı çok iyi ben 3 parti yağlık götürdüm bu sene ortalama 4.2 kgden 1lt yağ verdi sen nerde oturuyosun mete abi bende hasköy ' den yörükaliye çok yakınım hatta orda bi parça zeytinliğim var... sağol kardeşim ceviz ağaçlarındada kullanan var bu makinanın sopası 5metreye kadar uzuyo ve çok randımanlı oluyo...
[/quotebi ara dalarım :D

dengesiz link=topic=49227.msg484416#msg484416 date=1323298339' Alıntı:
Bereketli olsun kardeş sana katılıyorum burası çiftçi forumu deniyor ama genelde traktör teknolojileri, şöförlük tartışılıyor.
Bence çiftçilik ürün yetiştirmektir, şöförlük farklı bir meslektir ve en iyi ürün nasıl yetiştirilmelidir, toprak analizi, organik madde kullanımı, gübre kullanımındaki fayda zarar deneyimleri, hayvancılıktaki önemli noktalar, hastalıklar, yem rasyonları vb. çiftçilerin deneyimlerini paylaştığı konular daha fazla olması gerekirken; kopyala yapıştır gazete haberleri, traktör reklamları, siyaset daha fazla konuşulmaktadır. (Buna bende dahilim.) Bence çok güzel çiftçilik üzerine bir paylaşım yapmışsın, bundan ötürü seni tebrik ediyorum.

Ben pek anlamam marketten alıyoz işte zeytinin alacası iyi olur derler, hepsi full siyah olanını alma derler ne kadar doğrudur bu ? Birde gerçek zeytinyağı şişenin altında beyaz tortu bırakır mı ?
aynen kardeşim ama yeri geliyo haberde gerekli bu konudaki yorum yapan arkadaşların nicklerine bi bak emeğe saygısı olan arkadaşların geneli bunlar gerekli paylaştığım konulara bak belli oluyor zaten en azından bi teşekkürü bile çok gören arkadaşımız hele bazı arkadaş ve abilerimiz varki bunlar sayılı konularıma bakarken gördüm defalarca
[/QUOTE] tek bi gerekli konuda dahi yorumları teşekkürü yoktur nerde traktör çekişmesi nerde tartışma erkunt çekti aldı götürdü v.s v.s ben bu tip yorum ve konulardan sıkıldım artık şimdi erkunt nasıl bi traktör almak istiyorum tavsiyeleriniz diye bi konu açsam erkuntçulardan sayfa sayfa övgülü yorum patlaması olur ama şunu herkesin şunu anlaması lazım herkesinki kendinde benim traktörün aynısı çekilmişmi çokta ........ benim traktörün aynısı arızamı yapmış çokta ........ kul yapısı bu en iyi bilinende arıza yapar ama bakıyorumda bi çoğu benim elimdeki dünyanın en iyisi ne çekilir ne bozulur havasında.....

kardeş zeytin yağını iyisi soğuk havada şekerlenmiş bal gibi donar ama sadece dibi değil her tarafı zeytinin iyiside en siyah olanıdır...
SmhGwz link=topic=49227.msg484468#msg484468 date=1323326230' Alıntı:
kolay gelsin bu sene bizimkilerde yok denecek kadar az ya :( bide sizin danelik fiyatlar nasıl oluyor bizm genel yağlığa verenler cok
bizim burdada çok zeytin var bu sene kardeşim v havalarda kurak gitti yağlık çok çıkıyo marmarabirlik baş baremi 4.10krştan açıkladı 460 taneye kadar alıyo hem çok ucuz hemde kota koymuş belirli miktar herkese biz daha hiç vermedik marmarabirliğe versek sermaye kedide....

nabolant link=topic=49227.msg484883#msg484883 date=1323367158' Alıntı:
güzel paylaşım olmuş tebrik ederim, yetişmiş ağaç başına verim kaç kğ alıyorsunuz ve hangi cins zeytinleriniz var
bizim burda gemlik çeşidi denilen tek çeşit zeytin var abi yetişmiş ağaç başına 50kga kadarda mal alınabiliyo (yunanlılardan kalma ağaçlarda) oda senesi tutarsa mesela geçen sene ağaçlarda öyle muhteşem gonca vardı tam çiçekler açtığı zaman döllenme zamanı kritik 3 günde bi kuvvetli yağmur yağdı 1900 ağaçtan yemeye anca zeytin bulabildik...

Ahmet745 link=topic=49227.msg485013#msg485013 date=1323376051' Alıntı:
bizim burda gemlik çeşidi denilen tek çeşit zeytin var abi yetişmiş ağaç başına 50kga kadarda mal alınabiliyo (yunanlılardan kalma ağaçlarda) oda senesi tutarsa mesela geçen sene ağaçlarda öyle muhteşem gonca vardı tam çiçekler açtığı zaman döllenme zamanı kritik 3 günde bi kuvvetli yağmur yağdı 1900 ağaçtan yemeye anca zeytin bulabildik...

zeytıncılık zor iş bunu ancak bır zeytıncı anlıyabılır.

Maşallah Ahmet ağaçların güzel. Bizide de var zeytin işi biraz ancak ağaç sayısı fazla değil..
Makina ile tarımın zeytinde mutlaka olması gerekiyor, zeytine en büyük zararı hasatta veriyor işçiler.Nasıl makinanın kullanımı yorucu mu?

ydincbayram link=topic=49227.msg712536#msg712536 date=1362335929' Alıntı:
Maşallah Ahmet ağaçların güzel. Bizide de var zeytin işi biraz ancak ağaç sayısı fazla değil..
Makina ile tarımın zeytinde mutlaka olması gerekiyor, zeytine en büyük zararı hasatta veriyor işçiler.Nasıl makinanın kullanımı yorucu mu?

aynı makınadan bızdede var makınayı kullanmak yorucu ama cok iyi iş cıkartırsın .

Ertuğ Aslan link=topic=49227.msg712234#msg712234 date=1362299394' Alıntı:
paylaşım için teşekkürler abi zeytin benimde faz geçilmezimdir
zeytin her sofranın vazgeçilmezi.
ydincbayram link=topic=49227.msg712536#msg712536 date=1362335929' Alıntı:
iyikide fazla değil son yıllarda fazla ağacı olan zararlı. illaki yorucu oluyo ama her sezon ilk 3-4gün çok zorlu geçiyo ama daha sonra vücut alışıyo...
54_lift_o_matic link=topic=49227.msg712560#msg712560 date=1362338283' Alıntı:
aynı makınadan bızdede var makınayı kullanmak yorucu ama cok iyi iş cıkartırsın .
iyi iş çıkartıyorum ama gece zeytin seçmeside olunca dinlenilmiyo biraz zor oluyo..

Ahmet745 link=topic=49227.msg713856#msg713856 date=1362514541' Alıntı:
zeytin her sofranın vazgeçilmezi. iyikide fazla değil son yıllarda fazla ağacı olan zararlı. illaki yorucu oluyo ama her sezon ilk 3-4gün çok zorlu geçiyo ama daha sonra vücut alışıyo... iyi iş çıkartıyorum ama gece zeytin seçmeside olunca dinlenilmiyo biraz zor oluyo..

aynen seçmesıde bı dert abi bunu ancak bı zeytıncı anlıyabılır buraya zeytın secmeeye bı aksam yozgatlı bı polıs vardı onu getırmıstık adam secmeye bıle cok zor iş demıstı bız gulmustuk bıze gore en kolay iş secmesi halbukı adam dıor bız dıo tarlayi sureriz ekeriz biçer gelır biçer paramızı alırız bı sene boyunca yatarız bune boyle bune zorluk demsıtı o lafını unutmuyorum abi

Ahmet745 link=topic=49227.msg713856#msg713856 date=1362514541' Alıntı:
iyi iş çıkartıyorum ama gece zeytin seçmeside olunca dinlenilmiyo biraz zor oluyo..

54_lift_o_matic link=topic=49227.msg713861#msg713861 date=1362515501' Alıntı:
aynen seçmesıde bı dert abi bunu ancak bı zeytıncı anlıyabılır buraya zeytın secmeeye bı aksam yozgatlı bı polıs vardı onu getırmıstık adam secmeye bıle cok zor iş demıstı bız gulmustuk bıze gore en kolay iş secmesi halbukı adam dıor bız dıo tarlayi sureriz ekeriz biçer gelır biçer paramızı alırız bı sene boyunca yatarız bune boyle bune zorluk demsıtı o lafını unutmuyorum abi

Seçmesi derken zeytini ebatlarına göre ayrılması mı? Yoksa nedir?

Hermiyas link=topic=49227.msg713872#msg713872 date=1362516534' Alıntı:
Seçmesi derken zeytini ebatlarına göre ayrılması mı? Yoksa nedir?
aynen öyle sen makinaya dökersin makinda boyları ayrılır herkes bi boyun başına oturur içinden yeşil ve yaprak seçer bel ağrısımı dersin sıt ağrısımı dersin hepsi mevcut
54_lift_o_matic link=topic=49227.msg713861#msg713861 date=1362515501' Alıntı:
davulun sesi uzaktan hoş geliyo kardeşim...

Ahmet745 link=topic=49227.msg713875#msg713875 date=1362516880' Alıntı:
aynen öyle sen makinaya dökersin makinda boyları ayrılır herkes bi boyun başına oturur içinden yeşil ve yaprak seçer bel ağrısımı dersin sıt ağrısımı dersin hepsi mevcut davulun sesi uzaktan hoş geliyo kardeşim...

Baba mesleği olarak ailecek biz en azından 45-50 yıl aynı işi yaptık iyi bilirim Zeytinciliği...12 yıl oldu bırakalı...

İşi yaparken birkaç foto we birkaç wideo paylaşabilirseniz size bir iki basit çözümler önerebilirim....

Belki faydam olabilir...

Hermiyas link=topic=49227.msg713878#msg713878 date=1362517115' Alıntı:
Baba mesleği olarak ailecek biz en azından 45-50 yıl aynı işi yaptık iyi bilirim Zeytinciliği...12 yıl oldu bırakalı...

İşi yaparken birkaç foto we birkaç wideo paylaşabilirseniz size bir iki basit çözümler önerebilirim....

Belki faydam olabilir...
hasat zamanı paylaşımlar yapıyorum abi irtibata geçeriz. neden bıraktınız abi hayırdır?

Hermiyas link=topic=49227.msg713878#msg713878 date=1362517115' Alıntı:

Belki faydam olabilir...
Ahmet745 link=topic=49227.msg713889#msg713889 date=1362517643' Alıntı:
hasat zamanı paylaşımlar yapıyorum abi irtibata geçeriz. neden bıraktınız abi hayırdır?

Kesin abi yağlık zeytın uretımı yapıyorlardır bız sofralık yapıyoruz yaglıkla arasında cok fark var eger yaglıgı soluyorsanız.