İki durum arasında kalmak

Arkadaşlar öncelikle hayırlı akşamlar dilerim.

Hali hazırda bir firmada mühendis olarak çalışıyorum ve 8 bin lira yakın maaş alıyorum. Daha iş hayatındaki ilk yılım olmasına rağmen aklımda besi hayvancılığı var ve işi bırakıp besicilik yapmak istiyorum. 1-1.5 milyon lira ile Tekirdağ’da ahır kurmak istiyorum.

Yeterince bilgim olduğunu düşünüyorum.

Sizce ne yapmayalım?

• Beğen
Tepkiler: 19ebubekir19
Bu bir şaka mı 8 bin tl maaşlı mühendisin besici olmak istemesi? Yerinizde olmak istemeyen besici yoktur herhalde. Ama kafaya koyduysanız hesap kitap yapmışsınızdır zaten sizce uygunsa neden olmasın. Ucuza besi rasyonu yapabiliyorsanız çok sıkıntı olmaz bence.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
Ne gibi bi besicilik yapmayı düşünüyorsunuz? 6 aylık mı 10 aylık mı ? Simental besisi mi yoksa doğu hayvanı mı ? 200 kglık hayvan almak mı 300kg hayvan alıp besiye çekmek mi ?

Arkadaşlar öncelikle hayırlı akşamlar dilerim.

Hali hazırda bir firmada mühendis olarak çalışıyorum ve 8 bin lira yakın maaş alıyorum. Daha iş hayatındaki ilk yılım olmasına rağmen aklımda besi hayvancılığı var ve işi bırakıp besicilik yapmak istiyorum. 1-1.5 milyon lira ile Tekirdağ’da ahır kurmak istiyorum.

Yeterince bilgim olduğunu düşünüyorum.

Sizce ne yapmayalım?
Merhaba,
Bölümünüz nedir? Hangi sektörde çalışıyorsunuz? Is hayatında ilk yılı olan bir mühendis için maaşınız çok çok iyi.
Bence besiciler kadar iş hayatında ilk yılı olan birçok mühendis yerinizde olmak ister.

• Beğen
Merhaba,
Bölümünüz nedir? Hangi sektörde çalışıyorsunuz? Is hayatında ilk yılı olan bir mühendis için maaşınız çok çok iyi.
Bence besiciler kadar iş hayatında ilk yılı olan birçok mühendis yerinizde olmak ister.

Elektrik elektronik mühendisiyim. Savunma sanayi odaklı bir firmada çalışıyorum. Şirket adı veremiyorum ama bilindik bir firma.

Ne gibi bi besicilik yapmayı düşünüyorsunuz? 6 aylık mı 10 aylık mı ? Simental besisi mi yoksa doğu hayvanı mı ? 200 kglık hayvan almak mı 300kg hayvan alıp besiye çekmek mi ?
İthal simental besi danası getirmeyi düşünüyorum. 200-350 kilo aralığında geliyor. Siz daha iyi bilirsiniz. Ayrıca doğudan kurbanlıkta getirmek istiyorum, ikisini aynı anda yapacağım.

İlk yıl için iyi para kazanıyorsunuz.Allah güle güle harcamayı nasip etsin.10 yol sonra mevcut işinizde ne kadar kazanırsınız birde öyle düşünün.
Hayvancılık işi bir tutku bence bende sizin gibi aynı durumdayım ama özel sektörde devam ediyorum. Sadece çiftçilik kısmını yapıyorum hafta sonları.iyi düşünün derim.
Ama şöyle de bir gerçek var risk yoksa kazançta yok.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
İlk yıl için iyi para kazanıyorsunuz.Allah güle güle harcamayı nasip etsin.10 yol sonra mevcut işinizde ne kadar kazanırsınız birde öyle düşünün.
Hayvancılık işi bir tutku bence bende sizin gibi aynı durumdayım ama özel sektörde devam ediyorum. Sadece çiftçilik kısmını yapıyorum hafta sonları.iyi düşünün derim.
Ama şöyle de bir gerçek var risk yoksa kazançta yok.
Öncelikle teşekkür ederim. Türkiye şartlarında başlangıç maaşı olarak asgari ücretin 4 katı iyi bir değermiş gibi gözükebilir ancak özür dileyerek ülkemiz şartlarında bu paranın çok bir değeri olmadığını düşünüyorum. 10 yıl sonra alacağım maaş şu anki şartlara göre yaklaşık 20 bin lira olacağını biliyorum (bölüm liderimiz).

Öncelikle teşekkür ederim. Türkiye şartlarında başlangıç maaşı olarak asgari ücretin 4 katı iyi bir değermiş gibi gözükebilir ancak özür dileyerek ülkemiz şartlarında bu paranın çok bir değeri olmadığını düşünüyorum. 10 yıl sonra alacağım maaş şu anki şartlara göre yaklaşık 20 bin lira olacağını biliyorum (bölüm liderimiz).
Hayvancılık sektöründede aynı ekonomik sıkıntılar var
Bir kaç milyon yatırıp isletme kursan bir o kadar hayvan ve yem gideri olur sonuç olarak kalan kar bakiyorsunki onca mal mülk onca sermaye bazen kar bazen zarar yazık diyorsun emeklerime
Senin su anki işinde kar zarar derdin yok ay basi maaş tamam
Ama kendi işinde sorumluluk daha başka
Hayvancılıkta imkan cok önemli
Olsa hayalindeki işletmenin yemini çıkaracak kendi arazin ozaman biraz daha başka
Sen şimdi işletme kur hayvan al yem al inan birkaç milyon cok para değil

Hayvancılık sektöründede aynı ekonomik sıkıntılar var
Bir kaç milyon yatırıp isletme kursan bir o kadar hayvan ve yem gideri olur sonuç olarak kalan kar bakiyorsunki onca mal mülk onca sermaye bazen kar bazen zarar yazık diyorsun emeklerime
Senin su anki işinde kar zarar derdin yok ay basi maaş tamam
Ama kendi işinde sorumluluk daha başka
Hayvancılıkta imkan cok önemli
Olsa hayalindeki işletmenin yemini çıkaracak kendi arazin ozaman biraz daha başka
Sen şimdi işletme kur hayvan al yem al inan birkaç milyon cok para değil

Maliyetli bir iş olduğunun farkındayım o yüzden burda işin içindekilerden fikir almaya çalışıyorum. Teşekkür ederim.

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
İthal simental besi danası getirmeyi düşünüyorum. 200-350 kilo aralığında geliyor. Siz daha iyi bilirsiniz. Ayrıca doğudan kurbanlıkta getirmek istiyorum, ikisini aynı anda yapacağım.

Benim bildiğim ithal hayvanla-kurbanlık veya normal besilik yurtiçi malı aynı ahırda bakamıyorsunuz. İthal hayvan için devlet karantina bölgesi vs. istiyor diye biliyorum.

Dışarıdan gelen hayvanlar genelde 300 ortalamasında oluyor. Benim bildiğim kesim karkas fiyatı genelde 1 TL ucuz oluyor. Benim gördüğüm şuanda hayvan fiyatları 23TL canlı civarında. 200 kg 4500-5000TL arası simental ve kırmalarını alıp 10 ay beside günde 1.5-1.55 kg aldırıp 650-660kgda kesime gönderip 360 kg karkasla kesime yollarsanız oda çok karlı oluyor.

Ahır düzenlemesinde hayvanlara ne kadar yer ayıracağınızı-düz padok mu yoksa ızgara mı olucak bunları iyi belirlerseniz rahat edersiniz.

Mahsuru yoksa hangi üniden mezun olduğunuzu ve hangi şirkette çalıştığınızı sorabilir miyim ? Bosch gibi geçiyor içimden de merak ettim.

Son yıllarda biçok kişi büyükşehirdeki işlerini bırakıp hayvancılık yapmak için köye geldi. Kağıt üzerinde herşey çok güzel görünüyodu ama 2-3 yıl içinde hepsi köyü terketti. Hem eldeki birikimlerinden oldular hem de işlerinden. Herkes bildiği işi yapmalı. Mühendis mühendisliğini, doktor doktorluğunu, çiftçi çiftçiliğini. Bilmediğin bir işe girmek akıl işi değil. 1.5 milyon büyük çaplı hayvancılık için az bir bütçe. Hayvanlara yem için en az 100 dönüm tarlan olmalı, Tekirdağda 100 dönüm arazinin maliyeti nedir? Tarlayı işlemek için traktör ve ekipman lazım? Bunun gibi birçok altyapı. En temizi o 1.5 milyonla ev almak.

Düşünmeme nedeniniz nedir? Olumlu veya olumsuz düşünceleriniz benim için önemli. Teşekkür ederim.
En başta sevmiyorum hayvan ne ölü bilir ne düğün insan gibi 3 öğün yer ve bunun içinden cikmayacaksin
Senin için traktör ekipmanin yok mühendis olduğuna göre ailen köylü olsa bile sen okuduguna göre binmemiş sin traktöre daha önce bu ciftcilik ve hayvancılığı yapsan bu eroyin gibidir burakamaz sın
En önemlisi yemini kendin yetiştirecek kapasiten arazi olması lazım ve arazi bulmak trakyada bayağı maddiyat ve yem bitkisi yetiştirmek maharet ister
Besi materyalini alıyorsun yurt dışından dolar euro ile pahalı gelcek en başta kaybetin zaten fabrika yemide pahalı diğer ölüm ilaç veteriner saymıyorum bu şartlarda senin gibi sıfırdan girmek isteyen çok olumlu sonuçlar alınmayacak gibi duruyor .
Bizim burada bir laf var keçi bilmedigi otu yerse deli olurmuş .
Hayallerini kırmak istemem ama genede sen bilrsin
En iyi iş bildiğin iş ben hayvan yemi yetiştirip satarım ama hayvan beslemem çünkü benim işim kaba yem üretmek

• Beğen