Humik asitle tohum kaplaması ve ekim öncesi topraktan uygulaması

Ynt: Humik asitle tohum kaplaması ve ekim öncesi topraktan uygulaması

3-4 saat karıtırın.

bende o bidonu karıştırdıktan sonra takat diye birşey kalmaz.genede sıvı olur. tahlil yapacak yer ara biraz pahalıya gelsede yinede hazır toz hümik derim.

Kardeş benim gönlüm el vermiyor çiftçinin fazla para vermesine merdaneli çamaşır makinesidemi yok 10 ltrelik yap 20 lt yap ayrıca bunu satmayacağızki kendimiz kullanacagız
hümik asiti 10 olmuş 15 olmuş ne farkeder 1Lt sini 50 kş bilemedin 1 liraya maledersin Hazırınıda 4-5 liraya alırsın tercih senin kardeş.
toz hümik dekara 25-50 kğ=25-50 tlsivi hümik dekara 4-5 lt=2,5-5 lira (kendi imalatımız olursa)
/ / // =18-20 lira (hazır alırsak)
saygılar..

Selam arkadaslar ben gecen yil humik asitle nohutu kaplayip ektim nohut tarlanin yuzune ciktiginda bi bakayim dedim nohutu sokup baktigimda kok yapisi cok farkli geldi bana hemen baska komsunun nohut tarlasindan nohut soktum onun nohudunun koku daha zayif duruyodu bu kontrolleri bir ay boyunca yaptim ve her baktigimda cok fark gordum ben yilardir bugdaya nohuta yapraktan uygulama yapardim ama pek gozle gorulur bi fark goremezdim bence humik asiti tohumla karistirmak daha verimli hemde maliyeti dusuk

AhmetKABAS link=topic=67482.msg771770#msg771770 date=1378486955' Alıntı:
Arkadaşlar toz leonardite o paralar verilmez. Normalde ederi 20-25 liradır.(25kğ)
Sıvı hümik asit kullanmak istiyorsanız; Kendinizde leonarditten hümik asit (asil adıyla potasyum humat ) elde edebilirsiniz.
Yaklaşı olarak 100 litresini 50-70 liraya maledersiniz.
Siz sormadan ben yazayım.
Potasyum humat yapılışı:
100lt suya 5 kğ potasyum hidroksit koyup karıştırın, (baziktir çıplak elle deymeyin yakar.)Daha sonra 25 kğ leonardit koyun ve 3-4 saat karıtırın.
1 gün dinlendirin leonarditin erimeyen kısmı kabın dibine çöksün. Üstünde doğru süzerek bidonlara depolayın.
İçerigini tahlil ettirmeyince bişey söylemek zor ama tki ninkine yakın olur leonarditin kalitesiyle alakalı.
VEEE bu ürünün topraktan kullanılması bence daha doğru tohumda kaplanabilir.
Yapraktan birkinin sitresini alacak başka şeyler kullanmak daha iyi olur kanısındayım.

Ahmet Hoca merhaba;
Anladığım kadarıyla sen kullandığın hümik asidi kendin imal ediyorsun heralde? Analiz yaptırdın mı ? Ayrıca en önemlisi Leonardit ' ten hümik asit imalatı prosesinde, tepkime gerçekleşirken sıcaklık kaç derece olması gerekir. ?

SEYİT link=topic=67482.msg767098#msg767098 date=1376834842' Alıntı:
ergonamic müdürüm ben ph icin sıvı kükürt kullanıyorum ilk sulama suyunda dk 1 5 kilo arası gelecek şekilde veriyorum 1 hafta icinde toprak sünger gibi oluyor bitkinin daha hızlı köklendigini her gün görüyorum kuru fasulye tarımında uygulama yaptım hümik asit PH degerleri fazla gibi geldi ben PH degerleri 4-6 arası hümik asit küllanıyorum 2 veya 3 kez yagmurlama sistemiyle uyguluyorum ayrıca en önemli konu olan hümik asit parasına bir cuval daha fazla gübre alırım diyen arkadaşlar var topragın PH degeri cok yüksekse istersen bir kamyon gübre al dök bir kamyon taban gübresi at hic bir zaman tam faydasını alamassın atılan gübrenin yüzde 25 şini alır yüzde 75 şi boşa gider bitkilerde çok fazla gelişme olmaz benim yaptıgım uygulama sulu tarım şartlarında gübreyle en üst seviyede verimler alınmaz dengeyi takip etmek şarttır hem toprak hem bitki çifçilik basit degildir cokda zor degildir iş bilenin at binenindir
cok dogrı acıklamıssın seyıt hocam sen bılınclı bır cıfcısın ok-*-s ok-*-s

geçen yıl buğday tarlalarımızın bir kısmında ekimden önce toprağa dekara 200 gr toz hümik asit attık %80 içerikli. ardında bayrak yaprağındayken başak çıkarmadan hemen önce dekara 200 ml gelecek şekilde %15 içerikli sıvı hümik uyguladık. gerek verim gerekse gluten oranları açısında elde ettiğimiz fark bizi memnun etti.

konuyu ilgiyle takip ediyorum ama 92 tl olan bir ürün çok pahalı değilmi? dekara maliyeti 18 tl civarı bence toz planlarını kullanmak daha iyi olur bugün başka bir markadan aldık 20 lt %20 hümik füvik asit oranlı yoncaya attık bu ürünün fiyatı çok fazla bence faydası olurmu olur tabiki ama o fiyatı karşılayacak kadar olacağını zannetmiyorum

FEHİM link=topic=67482.msg773690#msg773690 date=1379009251' Alıntı:
pancar şirketinde BİOVİN vardı. 27lt bidonlarda 60 tl civarıydı. resmini koyduğum 25 kg lık tozunda fiyatı 250 tl imiş.
fehim abi teşekkürler. buğday için aşırı kil yerlerde geçen sene çok iyi sonuçlar aldık. o yüzden bu yıl da yine ağır killi yerlere ekimden önce topraktan uygulayacağız. 25 kg lık tozun hümik asit yüzdesi nedir acaba? bir de dekara kaç gram gelecek? yardımın için çok teşekkürler şimdiden. biovin de hesaplı görünüyor. dekara sıvı olarak 1 lt atsak.

ben bu sene ilk defa denemek istiyorum. tozu zannedersem sülfatla karıştırılıp saçma atılıyormuş.yüzdelik oranına gelince %75 ile %85 oranında değişkenlik gösteriyor. dekara sınırlama yok ama ben 500 gr civarı düşünüyorum. yazıdan takip ettiğim kadarıylada sıvı olarak baharda da atmak niyetindeyim. biovin nin içinde ki asitleri netten araştır derim ben çiçeklere de kullandım hala dönmediği için bir kısmını biçemedim.
Biovin dekara 1 lt normaldir bence ekim öncesi oranları toza göre düşük çünkü.
işin kötü yanı tapulaştırmaya girdik yerlerimiz belli olmadığı için tapulaştırmadaki araziye atmayı düşünmüyorum.

toz kükürtü sülfatla karıştırıp sadece kükürtten fönüme 10kg gelecek şekilde atmak daha iyi olmazmı maliyeti ne olur? kükürtü sormamın sebebi iç anadolu arazileri genelde yüksek ph lı ve kireçli kükürt ph düşürmede toprak yumuşatmada etkiliymiş yarın toprak analiz örneklerini verecem bi çıksın bakalım sonucu...

GÜRKAN link=topic=67482.msg773703#msg773703 date=1379011890' Alıntı:
fehim abi teşekkürler. buğday için aşırı kil yerlerde geçen sene çok iyi sonuçlar aldık. o yüzden bu yıl da yine ağır killi yerlere ekimden önce topraktan uygulayacağız. 25 kg lık tozun hümik asit yüzdesi nedir acaba? bir de dekara kaç gram gelecek? yardımın için çok teşekkürler şimdiden. biovin de hesaplı görünüyor. dekara sıvı olarak 1 lt atsak.

Fehim hocanın paylaştığı resimlerdeki ürünleri yem-miks firması üretiyor. Ürün muhtevası ve uygulama dozajları için linke bakabilirsin;

http://www.yem-miks.com/ekatalog/tr/

FEHİM link=topic=67482.msg773658#msg773658 date=1378997984' Alıntı:

ergonomic

senin için Keşan taysan tarımda

Fehim hoca teşekkür ederim resimler için. Sana zahmet verdik. Yem-miks ürünleri benim uygulama listemde kısmet olursa bu sene buğdaylar için ekimle beraber deneyeceğiz.

ergonomic

bana hoca demenize kızmam ama hocalıkla hiç alakam yok hepimiz bilgilenmemiz için birbirimize yardımcı olmak.

FEHİM link=topic=67482.msg774003#msg774003 date=1379077940' Alıntı:
ergonomic

bana hoca demenize kızmam ama hocalıkla hiç alakam yok hepimiz bilgilenmemiz için birbirimize yardımcı olmak.

Alışkanlık olmuş Fehim. Farklı bir nedeni yok hoca diye yazmamda. :)