Hollanda'nın tarımsal ihracatı 116 milyar doları aşarak rekor kırdı

İRFAN DONAT - Bloomberg HT Tarım Editörü

Koronavirüs salgını ile birlikte değişen küresel ticaret dengeleri ve lojistik kanallarında yaşanan kısmi aksaklıklara rağmen Hollanda'nın tarımsal ihracatı 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 1 arttı.

Hollanda'nın 2020 yılında toplam tarımsal ihracatı yeni bir rekor olan 95,6 milyar euro (116,3 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu ihracatın 68,3 milyar euroluk (83,1 milyar dolar) kısmı Hollanda'da üretilen ürünlerin ihracatından elde edilirken, 27,3 milyar euroluk (33,2 milyar dolar) kısmı ise ithal hammaddelerin işlenerek ihraç edilmesinden elde edildi.

Tarımla ilgili diğer kategorideki mallar dahil edildiği takdirde Hollanda'nın tarımsal ihracat rakamı 105,4 milyar euro (128,2 milyar dolar) oldu.

Hollanda Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesi Bakanlığı tarafından yaptırılan ortak bir çalışmaya dayalı olarak Hollanda İstatistik Kurumu ve Wageningen Ekonomik Araştırma (WUR) tarafından hazırlanan rapora göre, Hollanda'nın ihracat değerindeki sınırlı yükseliş, ihracat fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı zira ülkenin tarımsal ihracat miktarı yaklaşık yüzde 7 geriledi.

2019'da olduğu gibi 2020 yılında da süs bitkileri grubu (çiçekler, bitkiler, çiçek soğanları ve fidan ürünleri) en çok ihracatı gerçekleştirilen kalemlerin başında geldi. 2020 yılında 9,5 milyar euro (11,6 milyar dolar) değerinde süs bitkileri ürünleri ihraç edildi. Çiçekçilik ihracat pazarı, korona krizinin ilk aylarında zor bir süreç geçirdi ancak daha sonraki aylarda toparlandı. Söz konusu ihracatta 2019'a göre yüzde 0,3'lük bir artış gerçekleşti.

Süs bitkilerinden sonra, değer açısından en çok ihraç edilen ikinci ürün segmenti et oldu. Ancak bu pazar 2019'da 9,0 milyar Euro (11 milyar dolar) iken, 2020'de yüzde 3 gerileyerek 8,7 milyar euroya (10,6 milyar dolar) düştü.

Süt ürünleri ve yumurta ile sebze ürünlerinde de ihracatta sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 3 düşüş kaydedildi. Bununla birlikte meyve ihracatı yüzde 11 arttı.

Hollanda'nın 2020 yılında, tüm tarımsal ihracatında en büyük pazar 24,6 milyar euro (30 milyar dolar) ve yüzde 26'lık pazar payı ile Almanya oldu. Hollanda'nın diğer önemli ihracat pazarları Belçika, İngiltere ve Fransa oldu.

Hollanda'nın tüm tarımsal ürünlerinin yüzde 67'si AB pazarında 8Birleşik Krallık hariç) satıldı.

Hollanda'nın en büyük beşinci ihracat pazarı ise Çin oldu. Çin'e tarım ihracatı 2019'da 3,1 milyar (3,8 milyar dolar) iken 2020'de özellikle domuz eti ve bebek süt tozu ihracatındaki artışın etkisiyle yüzde 24 yükselerek 3,8 milyar euroya (4,6 milyar dolar) çıktı.

Hollanda'nın eera malzemeleri ihracatı, söz konusu malzemelerin İngiltere'ye ihracatındaki artışın etkisiyle yüzde 19 yükseldi. Gübre ihracatı ise yüzde 9 geriledi.

Hollanda, ABD'den sonra dünyanın en büyük ikinci tarımsal ihracatçısı konumunda yer alıyor

Hollandanın Tarımsal ithalatından niye bahsetmiyor bir kesim, neden bu saçma sapan Hollanda ihracatı geyiği devam ediyor ülkemizde.

Bakın Hollandanın tarımsal faaliyeti sonucu kişi başı tarımsal hasıla ne kadar, bundan bahsedilmeli, kişi başı milli gelir gibi ülkelerin kişi başı tarımsal hasılası hesaplanıyor, Tarımsal ithalatını bulup tarımsal ihracatından çıkaracaksınızki net tarımsal ihracat geliri neymiş göreceksiniz, Tarımsal üretiminin kişi başı ne kadar olduğunu görmek lazım...

Tarımsal İhracat tarımsal ithalat tüm bunlara baktınız, ardından tarımsal hasılaya bakmalısınız.

Hollanda esasen tarımsal üretim miktarı çok düşüktür, fakat gıda ve içecek sanayisinin gücü ile, yani tarımsal ürünü yüksek miktarlarda ithal ederek tarım ürünleri işleyen teknolojisi yüksek sanayisinin gücü ile katma değer yaratarak mamül ürün haline getirme başarısını gösteriyor, bu ürünleride neredeyse tamamını ihraç ediyor, gerçek şuki bu mamül ürünler tarımsal ihracat rakamında göründüğü için tarımsal ihracatı yüksek ülke deniyor, iyide bakın bakalım 2020 yılında teknolojik dev gıda ve içeçecek sanayisi kaç milyar dolarlık tarım ürünü itahal etmiş hollandaya görün bi artık, gıda sanaayii için gerekli tarım ürünlerinin hepsini hollandada üretmiyorki, zaten imkansız üretemez...haa bir üretim var bünyesine göre elbet büyük ama tarımsal ithalatı dev rakamlarda olan bir ülkedir hollanda.

Ufacık ülke 2012 yılında 56,8 milyar dolar tarımsal ürün ithalatı yapmış

Ufacık ülke 2013 yılında 76 milyar dolarlık tarımsal ithalatı var.

Tamam sonuçta Hollandanın tarımsal üretimi fazla veriyor ama bu ihracatı kadar demek çok yanlış, ihracat rakamına bakıp hele ABD nin tarımsal ihracatı yada Türkiyenin Tarımsal ihracatı ile kıyaslamak yanlış, ülkelerin toplam tarımsal üretimi ile kıyaslayın, kişi başı tarımsal hasıla ile kıyaslayın, gıda işleme sanayisinin teknolojisi ile başarısı ile kıyaslayın, o zaman neyin ne olduğunu göreceksiniz zaten, biz işlemeden fındık üzüm kayısı şeftali herşeyi ihraç edebiliyoruz ama adamlar öyle yapmıyor.

Bizdede tarımsal ürünü işleyecek yüksek teknolojik gıda sanayi olsun ihracat yapsın tarımda üretim bakın görün nasıl olur, zaten kişi başı tarımsal hasılamız yüksek olan bir ülkeyiz.

İzmir ticaret borsasının geçmiş yıllarda bir araştırması var linkini veriyorum aşağıya, araştırma rakamları bilgilerinizi dahada artıracaktır.

https://itb.org.tr/dosya/rapordosya/tarimsal-buyume-ve-dis-ticaret-uzerine-makro-deger.pdf

Hollandanın Tarımsal ithalatından niye bahsetmiyor bir kesim, neden bu saçma sapan Hollanda ihracatı geyiği devam ediyor ülkemizde.

Bakın Hollandanın tarımsal faaliyeti sonucu kişi başı tarımsal hasıla ne kadar, bundan bahsedilmeli, kişi başı milli gelir gibi ülkelerin kişi başı tarımsal hasılası hesaplanıyor, Tarımsal ithalatını bulup tarımsal ihracatından çıkaracaksınızki net tarımsal ihracat geliri neymiş göreceksiniz, Tarımsal üretiminin kişi başı ne kadar olduğunu görmek lazım...

Tarımsal İhracat tarımsal ithalat tüm bunlara baktınız, ardından tarımsal hasılaya bakmalısınız.

Hollanda esasen tarımsal üretim miktarı çok düşüktür, fakat gıda ve içecek sanayisinin gücü ile, yani tarımsal ürünü yüksek miktarlarda ithal ederek tarım ürünleri işleyen teknolojisi yüksek sanayisinin gücü ile katma değer yaratarak mamül ürün haline getirme başarısını gösteriyor, bu ürünleride neredeyse tamamını ihraç ediyor, gerçek şuki bu mamül ürünler tarımsal ihracat rakamında göründüğü için tarımsal ihracatı yüksek ülke deniyor, iyide bakın bakalım 2020 yılında teknolojik dev gıda ve içeçecek sanayisi kaç milyar dolarlık tarım ürünü itahal etmiş hollandaya görün bi artık, gıda sanaayii için gerekli tarım ürünlerinin hepsini hollandada üretmiyorki, zaten imkansız üretemez...haa bir üretim var bünyesine göre elbet büyük ama tarımsal ithalatı dev rakamlarda olan bir ülkedir hollanda.

Tamam sonuçta Hollandanın tarımsal üretimi fazla veriyor ama bu ihracatı kadar demek çok yanlış, ihracat rakamına bakıp hele ABD nin tarımsal ihracatı yada Türkiyenin Tarımsal ihracatı ile kıyaslamak yanlış, ülkelerin toplam tarımsal üretimi ile kıyaslayın, kişi başı tarımsal hasıla ile kıyaslayın, gıda işleme sanayisinin teknolojisi ile başarısı ile kıyaslayın, o zaman neyin ne olduğunu göreceksiniz zaten, biz işlemeden fındık üzüm kayısı şeftali herşeyi ihraç edebiliyoruz ama adamlar öyle yapmıyor.

Bizdede tarımsal ürünü işleyecek yüksek teknolojik gıda sanayi olsun ihracat yapsın tarımda üretim bakın görün nasıl olur, zaten kişi başı tarımsal hasılamız yüksek olan bir ülkeyiz.

İzmir ticaret borsasının geçmiş yıllarda bir araştırması var linkini veriyorum aşağıya, araştırma rakamları bilgilerinizi dahada artıracaktır.

https://itb.org.tr/dosya/rapordosya/tarimsal-buyume-ve-dis-ticaret-uzerine-makro-deger.pdf
5-10 senelik bilgiler üzerinden yazmışsınız yukarda paylaşılan bilgiler güncel bilgiler
Güncel bilgilere göre değlerlendirme yapmak lazım
Geçen bilmem kaçıncı yılda söyle iyiydi böyle kötüydü demek günümüz verilerini degişmiyor malesef
Ayrıca neden hollanda ile veya abd ile kendimizi kıyaslamayalım onlar gibi olmak çok mu zor veya Libya ile kıyaslama yapıp biz çok zenginiz rahatımız onlardan iyi demek daha kolay mı geliyor bize
Ben rakip olarak abd veya herhangi bir Avrupa ülkelesi ile yarışmak isterim neden geri kalmış bir ortadoğu ülkesi ile kendimi kıyaslayayım ki
Neyin ne olduğunu görmeye de gerek yok zaten şu an o durumu yaşıyoruz
Esnafı memuru çalışanı kollayan iktidar çiftçiyi unuttu cebindeki telefonun lafını eder oldu durum bu

Son düzenleme:
Hollanda'yi Avrupa'nin meyve sebze Hali gibi dusunursek ihracatin cok olmasi normal. Antalya'da yetistirilen kesme cicek Hollanda'yi gider oradan buyuk karla heryere satilir. Bizim zeytinyagi ve findigin Itslya'dan satilmasi gibidir. Basarinin cogu ticarettendir.

Cem Seymen, Ali Ekber Yıldırım, İrfan Donat daima Hollanda'yı örnek verirler. Başkasına gelince vayy, kendimize gelince meee. Bende başka kaynaktan alıntılıyacağım;
1612950920040.png

1612950967292.png

1612950993800.png

1612951012909.png

1612951053300.png

1612951071851.png

1612951116703.png

1612951133152.png

1612951192453.png

Hayır önemli meseleden birisi şu, Hollanda geyiğini ortaya atıp basında orda burda yazanlar sayesinde Türk çiftçisi üretmiyor diyen bir kesim oluştu, her şey pahalandı dışardan geliyor diyen kesimler Türk çiftçisi çalışmıyor bu kadar toprakda üretim yapmıyora getiriyor lafı, bi taraftanda devlet desteği alınıyor vs deniyor...

Şimdi bakın pazar ekonomilerinde önemli olan pazardır, pazarın yoksa ürettiğin kazandırmaz çöpe gider, domatesi rusya almadımı içerde satmak zorunda çiftçi, haa sen sadece çiftçinin ürettiğini ihracat yaparsan zaten o bahsedilen üllkeler gibi yüksek ihracat rakamına ulaşamazsın, işleyip satman lazım, işlediğin zaman katma değeri yüksek ürünü ihracat yapman lazım, ürünleri işlemekde üreticinini mesleği yada işi değil, üretici üretir, gıda sanayii işleyecek ve dış pazarlara satacakki ihracat artsın, üreticide böyle gıda sanayisi olursa bal gibide ürün yetiştirir ürüne boğar o gıda işleyen sanayisini ürüne, yoksa ülkede tarımsal üretim açık vermiyor.

Türk çiftçisi pazarı kadar üretim yapıyor, malını satamadığı anda üretimden düşüyor, yani ne yapsın istikrarlı olarak üretip istikrarlı zarar mı yapsın.

Yani bu konu esasen çiftçinin kafa yoracağı yada yerineceği mesele değil, tamamen tarım politikası ile alakalı, yıllardır sanayileşme üzerine teşvik vs var, ama sanayi tarafında olmuyor insanların geliri artmıyor sürekli gıda fiyatları üzerinden yani ucuz gıda olsunki alım gücü düşük fakir vatandaş geçinebilsin mantığı üzerinden polemik yapılıyor..

Oysaki ihracatı yüksek Hollandada madem o kadar tarımda üretim satım yapıyor neden gıda ürünleri Hollanda da ucuz değil, beslenme ucuz değil.

Yakınlarınız varsa sorun, benim arkadaşım orada öğretmenlikten emekli, sordum ve çorba 40 lira ekmek 20 lira, bir hollanda askerinin maaşı 3500 euro, yani bir maaşı 1750 ekmek alabiliyor, o maaşla ortalama bir daire 70 metrekaredir burada diyor ve ekliyor, öyle 130-150 metrekare daire diye bişey yok, varoşta daire 250 bin euro, orta mahallede daire 400 bin euro, lüks ssemtte 70 metrekare daire 600- 1 milyon euro, evler 400-600 bin euro dan başlıyor milyonlarca euro ya çıkıyor diyor..

Şimdi bu damlar maaşlarıyla anca geçiniyor, faiz düşük 30 yıl aldığı eve maaşından para kesiliyor, yiyecek maaşa göre nasıl pahalı görün, barınma pahalı, hani harikalar yaratan ülkeydi? tarımda çok iyiyse ucuz gıda tüketebiliyormu hollanda halkı?

zaten rakamlar ortada holanda tarımının üretimide ortada Türkiye tarımının üretimide ortada, burada ihracat ithalat bilmeden basında yapılan polemiklerin hedefi farklı o konu siyasetçilerin işi ama esasen halk arasındabu yapılan polemik ile üretici aynı zamanda yetersizmiş algısı oluşması çok üzücüdür, bu tabloya üretici olarak bakıpda aldanarak bu hollanda polemiğini geyiğini yapan üretici gerçekten saftır.

Bizim tarım politikamızda tarım kesiminin kazancını gelirini düşünen bir taraf yoktur, gıda sanayii gelişsin ihracat yaprın üretici üretsin kazansın yoktur, böyle olursa zaten halkın gıdaya ulaşaması pahalancaktır, buda az geliri olan kesimleri zorlayan bir durum olacak, yüksek maaşla kimseyi çalıştırmayan sanayi kesimi ve devlet yapısı olacaktır...

Bu yüzden ara mal ile ithalat yapıp ihrac ederek sanayi oluşturmaya çalışan ülke düşük maaşla eleman çalıştırmak zorunda olduğundan, ithalatla gıda fiyatlarını düşürerek halkın alım gücünün düşmesini engellemektedir, gıda ürünleri ve fiyatları düşük olduğu sürecede üretici kazanamaz, malesef politika budur ve bundan başka bir politika seçeneği hiçbir yönetici tarafından uygulanamaz.

Bakın sizin gıda sanayii oluşturursanız pazarınız olmayacaktır, hiçbir avrupalı ülke veya dünya ülkesi sizden mal almaz, ama işlenmemiş malı alır, onuda işler hem satar ihracat yapar hemde tüketir, bu karlı bir iştir çünkü. Biraz uzun yazdım ama üreticinin bu hollanda geyiği vede polemiğine aldanıp kendi ülkesine vede hatta kendi üretici kesimine baltayı vurması kadar saçma bişey görmedim ben.

• Beğen
Tepkiler: Süller14
Potansiyel olarak iklim coğrafya ulaşım küresel konum iş gücü vs. Bir çok ülkeden üstünüz
ama organize bilinçli üretim denetim markalaşma dağıtım ağı hammadde sıkıntısını (tohum gübre kimyasal vs. ) ve arge bunları tek tek halletmeden onu bunu kayırmadan istikrarlı bir tarım hayvancılık politikası belirlemeden ve uymadan bu iş zor

Bikaç kişinin sırf siyaset yapıyor gözükerek gecesini gündüzüne katıp üretim yapan ve kazanamayan bir kesimi toplum önünde yetersiz miş algısı oluşturuyor ve bu duruma malesef üretici kesimdeki saflarda inanıyor, çünkü sadece ihracat rakamı üzerinden polemik yapıyorlar, oysaki gerçekleri yazarlarsa siyaseten kazançları olmayacak, artı bu konuda siyaseten kazançlı çıkacak hiçbir kimse yok, ne iktidar nede muhalefet, fakat öyle bir yazıyorlarki düz mantık yürüten halkıda birbirine sorgulatır haldeler, son derece çirkin bir hareket ve yapılan işin ucu koskoca bir sektörde üretici kesimide diğer kesimlerce töhmet altında bırakıyor, hadi saf olanlar siyaset yapılıyor sanıp yönetimi kötü biliyor olabilir dediğim gibi düz mantık yürütmelerini sağlayacak şekilde bir polemik oluşturuyorlar, yatacak yerleri yok resmen.

5-10 senelik bilgiler üzerinden yazmışsınız yukarda paylaşılan bilgiler güncel bilgiler
Güncel bilgilere göre değlerlendirme yapmak lazım
Geçen bilmem kaçıncı yılda söyle iyiydi böyle kötüydü demek günümüz verilerini degişmiyor malesef
Ayrıca neden hollanda ile veya abd ile kendimizi kıyaslamayalım onlar gibi olmak çok mu zor veya Libya ile kıyaslama yapıp biz çok zenginiz rahatımız onlardan iyi demek daha kolay mı geliyor bize
Ben rakip olarak abd veya herhangi bir Avrupa ülkelesi ile yarışmak isterim neden geri kalmış bir ortadoğu ülkesi ile kendimi kıyaslayayım ki
Neyin ne olduğunu görmeye de gerek yok zaten şu an o durumu yaşıyoruz
Esnafı memuru çalışanı kollayan iktidar çiftçiyi unuttu cebindeki telefonun lafını eder oldu durum bu

Madem çok güncel rakam mereklısısın İrfan Donat ın yazısında neden Hollandanın güncel ithalat rakamını yazmadığını kendisine sormuyorsun, sorgulamayı bildiğini görüyorum benim yazdığım geçmiş verileri sorguluyorsun, günceli neden yazmadıklarını sorgulamıyorsun değilmi?, İşte hatanız burada, o yazar güncel ithalatı vede tarımsal üretimi yazmadığında oluşturmaya çalıştığı algıya körü körüne düz mantık yürüterek fikir sahibi olmayı biliyorsunuz, ama ben sana diyim güncel rakamları sen sorgulamadıktan sonra onlar yazıp algı oluşturmaya vede polemik yapmaya devam eder, burada ancak benim yazdıklarımı sorgulamayı bilmeyin, gidin neden güncel rakamlarala adam gibi bir yazı yazmıyorlar o kişilere bi sorgulayın bakalım, gerçeği yazsınlar analiz etsinler görün ondan sonra yazımı alıntı yapın.Üstelik yazımda en altta link verdim İzmir ticaret borsasının araştırmasını, limke tıklayıp okumak zahmetine katlanmayacaksan düz mantıkla bu konulara yorum yapman yanlış.

İRFAN DONAT - Bloomberg HT Tarım Editörü

Koronavirüs salgını ile birlikte değişen küresel ticaret dengeleri ve lojistik kanallarında yaşanan kısmi aksaklıklara rağmen Hollanda'nın tarımsal ihracatı 2020'de bir önceki yıla göre yüzde 1 arttı.

Hollanda'nın 2020 yılında toplam tarımsal ihracatı yeni bir rekor olan 95,6 milyar euro (116,3 milyar dolar) seviyesinde gerçekleşti.

Söz konusu ihracatın 68,3 milyar euroluk (83,1 milyar dolar) kısmı Hollanda'da üretilen ürünlerin ihracatından elde edilirken, 27,3 milyar euroluk (33,2 milyar dolar) kısmı ise ithal hammaddelerin işlenerek ihraç edilmesinden elde edildi.

Tarımla ilgili diğer kategorideki mallar dahil edildiği takdirde Hollanda'nın tarımsal ihracat rakamı 105,4 milyar euro (128,2 milyar dolar) oldu.

Hollanda Tarım, Doğa ve Gıda Kalitesi Bakanlığı tarafından yaptırılan ortak bir çalışmaya dayalı olarak Hollanda İstatistik Kurumu ve Wageningen Ekonomik Araştırma (WUR) tarafından hazırlanan rapora göre, Hollanda'nın ihracat değerindeki sınırlı yükseliş, ihracat fiyatlarındaki artıştan kaynaklandı zira ülkenin tarımsal ihracat miktarı yaklaşık yüzde 7 geriledi.

2019'da olduğu gibi 2020 yılında da süs bitkileri grubu (çiçekler, bitkiler, çiçek soğanları ve fidan ürünleri) en çok ihracatı gerçekleştirilen kalemlerin başında geldi. 2020 yılında 9,5 milyar euro (11,6 milyar dolar) değerinde süs bitkileri ürünleri ihraç edildi. Çiçekçilik ihracat pazarı, korona krizinin ilk aylarında zor bir süreç geçirdi ancak daha sonraki aylarda toparlandı. Söz konusu ihracatta 2019'a göre yüzde 0,3'lük bir artış gerçekleşti.

Süs bitkilerinden sonra, değer açısından en çok ihraç edilen ikinci ürün segmenti et oldu. Ancak bu pazar 2019'da 9,0 milyar Euro (11 milyar dolar) iken, 2020'de yüzde 3 gerileyerek 8,7 milyar euroya (10,6 milyar dolar) düştü.

Süt ürünleri ve yumurta ile sebze ürünlerinde de ihracatta sırasıyla yüzde 4 ve yüzde 3 düşüş kaydedildi. Bununla birlikte meyve ihracatı yüzde 11 arttı.

Hollanda'nın 2020 yılında, tüm tarımsal ihracatında en büyük pazar 24,6 milyar euro (30 milyar dolar) ve yüzde 26'lık pazar payı ile Almanya oldu. Hollanda'nın diğer önemli ihracat pazarları Belçika, İngiltere ve Fransa oldu.

Hollanda'nın tüm tarımsal ürünlerinin yüzde 67'si AB pazarında 8Birleşik Krallık hariç) satıldı.

Hollanda'nın en büyük beşinci ihracat pazarı ise Çin oldu. Çin'e tarım ihracatı 2019'da 3,1 milyar (3,8 milyar dolar) iken 2020'de özellikle domuz eti ve bebek süt tozu ihracatındaki artışın etkisiyle yüzde 24 yükselerek 3,8 milyar euroya (4,6 milyar dolar) çıktı.

Hollanda'nın eera malzemeleri ihracatı, söz konusu malzemelerin İngiltere'ye ihracatındaki artışın etkisiyle yüzde 19 yükseldi. Gübre ihracatı ise yüzde 9 geriledi.

Hollanda, ABD'den sonra dünyanın en büyük ikinci tarımsal ihracatçısı konumunda yer alıyor
Abi nerelerdesin ya paylaşımları ben mi görmüyorum yoksa işlerin mi var

Bakın Türkiyenin 2019 yılı ihracatını tabloda verdim, 5 milyar 300 milyon dolarlık ithalat ihracatttan denge artısı var, ithalattan ihracatı çıkartırsın olay basit dengeye bakarsınız, geçmiş yıllardan bu yana tarım ürünleri ithalatçısı ülkeler yine diğer tabloda, hollanda 5. sırada kafada ithalat yapan ülkelerden, diğer tabloda ise denge yani ihracatttan ithalatı çıkarınca oluşan rakam vardırki bu hollanda kadar artı veren Arjantinden bahsedilmez, ama Arjantin ithalat yapmaz, Brezilya ise Hollandanında iki mislinden fazla denge rakamına sahip, Brezilya tarımının yapmış olduğu harika işler hiç bahsetmez bazıları, nedenide büyük ülke olmasına rağmen ihracatı Hollandadan biraz fazladır. Hani büyük ülke ya o kadarlık yapar mantığıyla, fakat ithalatı azdır esasen. Bu ülkeler çok uzun yıllar tarım politikası belirledi pazar buldu üretti ve bu noktaya geldi.Bizde ise böyle bir üretim ve pazarlama politikası oluşturup tarımla kazanan ülke olma hedefi Cumhuriyet tarihi boyunca yapılmadı, yapılmayışının sebepleri vardır o başka mesele, ama sedece şimdiye has bir durum değildir ve bugün böyle bir tarım politikası oluşturmak için çalışmaya başlanıra ülkenin en az 20-30 yılını alır.

Hollandanın sadece ihracat rakamını kaleme alarak, ufak ülke özelliğinden giderek düz mantık oluşturarak halkın algısıylan oynamak bir sanat haline gelmiş bazılarında, bu sanatkarların algısıylan düz mantık yürüten vatandaş artık üreticiye farklı gözle bakar hale geldi, anlayamayan üretici ise bu polemiğe katılıp oluşturulan algıya düz mantıkla katılır hale geldi ve gerçeklerden uzak düz mantıkla polemik yaparak bişeylerin değişebileceğini sanıyor...

Ülkenin hedeflerinden birisi Tarım politkası üreterek ihracat yap üretici kazansın ülke kazansın şeklinde olmayınca, rakamlar açık vermeyince, sorunda yok devlet tarafından, ama üretici tarafından sıkıntı şurada, sanayileşip kalkınamayan ülke insanı düşük maaşla geçinmeye çalışmakta, haliyle gıda fiyatları önemli hale gelmektedir, bu fiyatları düşük tutmak içinde dünyanın her yerinden ucuz tarım ürünü geliyor böylece içeride ürün fiyatları düşük tutuluyor mecburen, ne olacaktı alım gücü olmayan halka pahalı ürünmü yedireceklerdi, hiçbir yönetim yapamaz bunu bu ülkede, durum böyle oluncada oluşan fiyatlar aslında yeterli üretimi yapan üreticiye kazandırmıyor kar marjı çok düşük üretime devam etmek durumunda kalıyor...böylede gider kimse değiştiremez, ne zaman değişir, ülke sanayileşir kazanır geliri artan halk oluşur, o zaman bir nebze dışardan ithal et ucuz yesin bu fakir halk mantığı oluşmaz ve üreticide nefes alır.

Yoksa tarım politikası yapılmaya başlansa bile sonucunu 20-30 yıldan önce görmek imkansız, yani bu şu demektirki şu anda bu konuyu konuşan üretici nesil göremeyeceği bir ortamı istesede bulamaz, bulduğundada yaşlanmış olur vesselam. O yüzden öyle tarım üzerinden polemik yapanları kale alıpda hiçolmazsa toplum içinde üretici kimliğinize toplumun diğer kesimleri tarafından laf söylenmesine müsade etmeyiniz derim.

tarım ithalatı-3.png
tarım ithalatı-1.png
tarım ithalatı-2.png

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: Süller14
Madem çok güncel rakam mereklısısın İrfan Donat ın yazısında neden Hollandanın güncel ithalat rakamını yazmadığını kendisine sormuyorsun, sorgulamayı bildiğini görüyorum benim yazdığım geçmiş verileri sorguluyorsun, günceli neden yazmadıklarını sorgulamıyorsun değilmi?, İşte hatanız burada, o yazar güncel ithalatı vede tarımsal üretimi yazmadığında oluşturmaya çalıştığı algıya körü körüne düz mantık yürüterek fikir sahibi olmayı biliyorsunuz, ama ben sana diyim güncel rakamları sen sorgulamadıktan sonra onlar yazıp algı oluşturmaya vede polemik yapmaya devam eder, burada ancak benim yazdıklarımı sorgulamayı bilmeyin, gidin neden güncel rakamlarala adam gibi bir yazı yazmıyorlar o kişilere bi sorgulayın bakalım, gerçeği yazsınlar analiz etsinler görün ondan sonra yazımı alıntı yapın.Üstelik yazımda en altta link verdim İzmir ticaret borsasının araştırmasını, limke tıklayıp okumak zahmetine katlanmayacaksan düz mantıkla bu konulara yorum yapman yanlış.
Linkede baktım 2015 verileri vardı
Rakamlarla kendinizi avutmaya devam edin 17 milyonluk hollanda ile 83 bizim kişi başı düşen gelirimize bakın derim

Linkede baktım 2015 verileri vardı
Rakamlarla kendinizi avutmaya devam edin 17 milyonluk hollanda ile 83 bizim kişi başı düşen gelirimize bakın derim
tamam o zaman neden 2019 verilerini merak edip sormadın yazarlara, sanıyosunki 5 yılda çok şey değişecek, büyük alt sektrölerde politika üretmek yön vermek çok uzun yıllar alır, helede tarım gibi dev bir alt sektörde dışpazarlara yönelik politika ülkeler arası anlaşmalar şirketler, üretim planlaması kalite vs bir ton halledilmesi gereken iş vardırki kısa zamanlarda sonuç almaya çalışmak imkansızdır, dünyada tarım gibi altsektörlerde yapılan işlerde 2015 ile 2019 arasında o kadar da büyük farklar olmaz, yalnız önemli olan sorgulayacaksan önüne her bilgiyi koyanın yazdıklarını sorgula derim ben, kendinide üretici olarak bil ve konumuna göre sorgula, ülkenin halihazırda yürttüğü bir politka vardıda sen ona üretici olarak uydun ama seni yarı yolda bırakan bir durum oldumu, bunlar önemli konular.

95 milyar Euro nun 68 milyar Euro su Hollanda’da üretilen ürünler diyor.
Antalya’dan 1 e alıyor dünyaya 5 e satıyor adamlar.
Ayrıca bizde 2020 de kendi ithalat rekorumuzu kırdık. Paramız var ki alıyoruz dimi ama ;)

95 milyar Euro nun 68 milyar Euro su Hollanda’da üretilen ürünler diyor.
Antalya’dan 1 e alıyor dünyaya 5 e satıyor adamlar.
Ayrıca bizde 2020 de kendi ithalat rekorumuzu kırdık. Paramız var ki alıyoruz dimi ama ;)

İthalat rekorunu her alanda kırıyoruz, fakir vatandaşımız var yiyecek ucuz olsun diye uğraşıyor devlet evet ama aynı fakir vatandaş ithal lüks mal tüketiminde hollandanın çok önünde, kişi başı otomobil sayısına baksalar anlayacaklar, onuda geçtim dünyanın en çok araç olan ilk 10 ülkesini sayın deseniz rakamlara google amcadan arattırsanız karşınıza 10. sırada Türkiye çıkacak.

Yani araç sayısı bakımından dünyada 10. ülke, ama üzerindeki 9 ülkeninde sayısız otomobil markası var o biçim otomobil hem üretiyor hem dışarı satıyor, sen ise tarımda bişey yapmaya çalışacan, yahu kendi oto markası olmayıp en fazla araç olan ülke sıralamasında 10, olmak ne demek, ekmeğe suya para vermeyecek gidecek oto ya cep tele lüks tüketime verecek bir halka hala çiftçilik yapacaz diye diretmenin anlamı yok, devlette plan program yapmıyor üretin dışarı satalım demiyor, işleyen gıda sektörü oluşturulmuyor daha neye zınarıyor bu üretici anlamadım gitti, halkıyla devletiyle istemiyorlar işte yahu zorlamı.

Biz yıllardır sanayileşeceğiz sermaye malı alacaz ara malı alacaz işleyip sanayi malı satacağiz ve böyle kalkınacağız diye yola çıkmış bir ülkeyiz, kalkınma modelimizi çok eski yıllarda seçmişiz, özal gelincede bu modeli serbest pazar ekonomisine girerek daha ilerletmeye çalışan model üzerinden gitmişiz, devlet hep bu yolda teşvikler yatırımlar yapmış şirketlerin önünü açmaya çalışmış, kalkıp tarım ürünü üreteceğiz tarımsal ihracatla kalkınazcağız diye yatırımlar yapmamışız, çünkü tarımla kalkınma seçtiğimiz bir kalkınma modeli değil, Hollanda bunu seçmiştir pazar bulmuştur vs bunlar bizi ilgilendirmez, sonuca bakacaksınız, seçtiğimiz modellede biyere gelemedik sanayi ürünümüzde olmadı dünya markamızda olmadı, cari açığıda sanayi mallarının ithalatı ve ihracatından vererek borcumuz arttı,

şimdi bu durumda fakir halkın karnı ucuza doyacak, herkes az maaş olmasına rağmen lüks mal tüketecek, bu nasıl olacak...işte bir kesim milletin karnını ucuza doyuracakki diğer kesimlerin sesi çıkmasın hayat normal gözüksün.... kim yönetirse yönetsin düşülen bu durumda aynısını yapacaktı çünkü başka çaresi yoktur, o zaman üretici başına geleni çekecektir, düzelten olmaz bu durumu ben bunu anlatmaya çalışıyorum.

biz tarım ile kalkınma modelini seçmedik hiçbir zaman ve seçseydik üretseydik yinede malımızı alan bir avrupa bir dünya olmazdı, yine ortada kalırdık, bakın rusya domatesi istediği zaman kapıyı kapattımı bir tane domates satamıyorsun, oysa doğal gazı satarken şu kadar yıllık milyar metreküp aldın kullanmasanda parasını vereceksin diyor, sende bana bu kadar domates siparişi verdin mecbur alacaksın diyemiyorsun çünkü sana tarım ürünü sipariş veren hiçbir ülke yok, olmazda, sen satmaya çalışıyorsun alan yok keyfe keder ister alıyor ister almıyor olay bu...avrupa zaten kota koyuyor, AB giriş müzakerelerinde dahi o kadar fasıl görüşürüz ama sizinlen tarım faslını görüşmeden üyelik müzakeresi yürütürüz diyorlardı, yani senin tarımınlan AB ye girsen AB ülkesi olsan bile kimse ilgilenmeyecekti bu ülkedeki üreticinin bundan haberi bile yok...çıkmış üretecemde kazanacam diyip duruyor, arada gaz verirler yönetimdekiler üretin diyen olabilir, o ara gazlarının maksadı günü kurtarmaktır.

Kısaca kimsenin hiçbirzaman ilgilenmeyeceği, ama başı sıkışınca az bi gazla üretim yaptırılabilen bir tarım potansiyeli ülkede varken niye uğraşsın kime uğraşmaz, bunu göre görede hala polemik hala tarım yetersizmiş gibi bişeyler kıyaslamalar falan çok saçma gerçekten.

haa anlıyorum genç üreticiler çalışıp iyi kazanmak istiyordur, ama bu o kadarda mümkün birşey değil, geniş imkanlarla olabilsede tam manasıyla yinede tatmin etmeyecektir ama gerçekten kısıtlı imkanlarla üreticilik bu ülkede hiç yapılmaz vesselam.

Son düzenleme: