Hayvan gübresi atma

IMG_0492.JPG
IMG_0455.JPG

7E6398C5-A5BB-478C-81B9-1D42B6D6C69F.jpg

Resimler ve ekler

• E1BB9E50-CFA9-4FAE-B403-8C1896B84CF1.jpg
    E1BB9E50-CFA9-4FAE-B403-8C1896B84CF1.jpg
    627.8 KB · Görüntüleme: 77

Bu şekilde yaş olarak yani yanmamış serpsek hiç faydası olmaz mı toprağa karışıp fermante olmaz mı

Fermante olur eger boyle düzgün makine ıle atarsan olur Mehmet kardeşim bu makınaların özeliği bu zaten yaş Atsan da olur yanmış Atsanda olur ama tabıkıde en faydalısı toprağa yanmış ben hem yanmış hem yanmamış atıyorum ıkısınıde atıyorum

Eski geleneksel hayvan gübresi yakma metotları aslında yanlış. Yanlıştan kastım faydası olur hemde büyük faydası olur en basitinden toprağa organik madde sağlar ama gelişmiş metotlarla hayvan gübresi yakımı yapmak geleneksele göre çok ama çok daha etkilidir hem organik madde hemde azot bakımından zengin toprak oluşur bu sayede azotlu gübre kullanımı yarıdan fazlaya indir.

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Olur olmaz diye bisey yok hatta bence daha faydalı olacaktır yanlız tek ve enbuyuk dezavantajı ot cok olur
Otun çok olması gübrenin düzgün yanmaması modern tekniklere baktığınızda gübre belli aralıklarla karıştırılır düzenli yanma elde edilir geleneksel yakma yöntemi (hayvanın altını temizle boş araziye dök seneye kullan) ile yaparsanız üst katman yanar iç kısmındaki yabancı ot,ve hayvansal hastalıkları öldürmez.

Otun çok olması gübrenin düzgün yanmaması modern tekniklere baktığınızda gübre belli aralıklarla karıştırılır düzenli yanma elde edilir geleneksel yakma yöntemi (hayvanın altını temizle boş araziye dök seneye kullan) ile yaparsanız üst katman yanar iç kısmındaki yabancı ot,ve hayvansal hastalıkları öldürmez.

aklıma takılan şu,

ızgara sistemi ile koyunculuk yapıyoruz,kemrenin biriktiği alan her temizlendiğinde tabana(taban toprak beton değil ve kemrenin biriktiği alan havuz tarzında yanlardan hava almıyor.)kireç yada dezenfenktan atıyoruz.yaklaşık 6 ayda bir temizleniyor.aynı ahırda ızgarasız alanımızda var.2 alandan da çıkan kemre birbirinden çok farklı.
ızgaraları kaldırdığımızda kemre tepilmemiş siyaha yakın,gayet kuru ve el yakmayacak kadar sıcak oluyor.ızgarasız alandaki kemre tepik açık kahve rengi ıslak samanlı katmanları daha sıcak oluyor,

acaba bizim ızgaralı alanda zemin havuz tarzında yanlardan hava almasa bile koyunun kemresi küçük parçalı olduğundan ızgaranın altına düştüğünde, tepilme ihtimali olmadığı için arada kalan boşluklarda havalanmış olup kemrenin kendi kızışma ısısı ile yanmış diyebilirmiyiz??

çünkü sanki bu şekilde 6 ay ahırda 4-5 ayda tarlada beklettiğimiz kemre yığınının sadece eteklerinde,oda sanırım yağan yağmur ve kar suyunun kemre ile birleşip toprağa akmasıyla tarlada var olan ot tohumlarını canlandırdığını-iştahlandırdığını düşünüyorum,
siz ne düşünürsünüz acaba???