Havalı mibzer kullanımı güngör marka

Arkadaşlar güngör marka 4 üniteli havalı mibzer aldım kullanmayı bilmiyorum yardımcı olur musunuz mesela derinlik ayarı nasıl yapılır ve tohum sıra arası nasıl ayarlanır ?

Resimler ve ekler

• IMG_20201105_141305.jpg
    IMG_20201105_141305.jpg
    425.7 KB · Görüntüleme: 155
Tohumun cm olarak mesafesini dişli değiştirerek yapacaksınız derinlik ayari arka basici tekerlerden ayarlanacak karık arası ( sıra mesafesi) ünite üzerindeki civatalardan ayarlanır diğer havalı makinalardan büyük bı fark yoktur
Tekerleği yukarı kaldırınca daha derine mi gidiyor bazı yerlerde derine giriyormuş galiba o zaman ne yapmam gerekiyor birde tohum atan baltanın önünde başka balta gibi birşey var o ne işe yarıyor

• Beğen
Tepkiler: huseyin5450
Tekerleği yukarı kaldırınca daha derine mi gidiyor bazı yerlerde derine giriyormuş galiba o zaman ne yapmam gerekiyor birde tohum atan baltanın önünde başka balta gibi birşey var o ne işe yarıyor
Aynı baltadan bahsediyorsak biri toprağı sıyırıyor. Sağında ve solunda bulunur onunla tezekleri vs kenarlara attıracak sekilde ayar yapılıyor.

Eski bi havalı kullanıyoruz cok bilgim yok ama yenilerde tohum mesafesi arkadan baskı tekeriyle, eskilerde ortakol aracılıgıyla ayarlanıyor diye biliyorum. Hatta bizimkinde direksiyon gibi bir sey var.

Mibzeriniz gübreli bir mibzer onun da ayarını öğrenmelisiniz. Herhangi bir markanın kullanım klavuzu bayağı yardımcı olacaktır.

Markör ayarı da traktöre göre ayarlanması gerekiyor,ortada kullanımı bence cok daha rahat.

Ekimde hata yapmamak icin hava saatinin değerlerine bakmalısınız,tarlada tohumun üzerindeki toprağı kazarak mesafeye ve arkada tohum akısının gözüktügü bir pencereyi arada kontrol etmek lazım.

• Beğen
Tepkiler: Ozturkahmett14
Aynı baltadan bahsediyorsak biri toprağı sıyırıyor. Sağında ve solunda bulunur onunla tezekleri vs kenarlara attıracak sekilde ayar yapılıyor.

Eski bi havalı kullanıyoruz cok bilgim yok ama yenilerde tohum mesafesi arkadan baskı tekeriyle, eskilerde ortakol aracılıgıyla ayarlanıyor diye biliyorum. Hatta bizimkinde direksiyon gibi bir sey var.

Mibzeriniz gübreli bir mibzer onun da ayarını öğrenmelisiniz. Herhangi bir markanın kullanım klavuzu bayağı yardımcı olacaktır.

Markör ayarı da traktöre göre ayarlanması gerekiyor,ortada kullanımı bence cok daha rahat.

Ekimde hata yapmamak icin hava saatinin değerlerine bakmalısınız,tarlada tohumun üzerindeki toprağı kazarak mesafeye ve arkada tohum akısının gözüktügü bir pencereyi arada kontrol etmek lazım.
Teşekkür ederim

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci34
Kullanma kılavuzu var elimde pdf olarak ama dosya ekleyemiyorum.

Sıra üzerinin tutması için sadece ayar yapmak yetmiyor. Makinaya tohumu koyup çalıştırıp 1-2 metre ekim yapın ve ölçün. Taneler baltaya çarpmadan yere düşmeli. Eğer çarparsa sıra üzeri tutmaz.

1609671854030.png

• Beğen
Tepkiler: Ozturkahmett14

Sıra üzerinin tutması için sadece ayar yapmak yetmiyor. Makinaya tohumu koyup çalıştırıp 1-2 metre ekim yapın ve ölçün. Taneler baltaya çarpmadan yere düşmeli. Eğer çarparsa sıra üzeri tutmaz.

Ekli dosyayı görüntüle 56136
Baltalara çarpmadan nasıl düşüreceğiz onu anlamadım bi

Ekli dosyayı görüntüle 56136Hayırlı akşamlar benimde Güngör havalım var dün ekim yaptım 32 cm ara ile ekti 25 cm nereye getirmem gerekiyor zinciri
Arkadaşlar güngör marka 4 üniteli havalı mibzer aldım kullanmayı bilmiyorum yardımcı olur musunuz mesela derinlik ayarı nasıl yapılır ve tohum sıra arası nasıl ayarlanır ?
Selamın aleyküm sıra üstü mesafe ayarını yaptıysan eğer bana bi foto atarmısın bende aynı makineden var 32 cm ekiyor zincir sırasımı yanlış benim acep

Selamın aleyküm sıra üstü mesafe ayarını yaptıysan eğer bana bi foto atar mısın bende aynı makineden var 32 cm ekiyor zincir sırası mı yanlış benim acep
Aleyküm selam,
Makine tarafı dişli ile teker tarafı dişli yer değiştirilebiliyor ve daha sık ekilmesi gereken bitkiler ekilir.
Sıklık şemaları 3 tablo olur.
Disk delikleri 20, 26, ... şeklinde olur.
Teker ve makine diş sayısını kontrol ettikten sonra disk deliği sırası bulunur.
Seçilen sıra üzeri seyreklik mesafesinden sıklık dişlileri seçilir.