Havalı mibzer de hangi marka neden

1990 lı yıllardan bu yana 4 sıra havalı mibzer kullanıyoruz.
Şaftlı makinenin yatakları boşluk yapsa bile az yürüdüğümüzde millerin boşluğu doluyor ve ekimde atlama yapmaz.
Hep balta ayaklı makine kullandık.
Balta ayaklar zamanla körelir ve biter, zamanı gelince değiştirilir.
Makinelerin ekim sıklık ayarları arasında firmaya özgün farklılıklar var, çokta önemsenecek durum değildir.
3 cm gibi sıklıkta ekim yapılacak ürün varsa Gaspardo daha sık ekime imkan tanıyor.
Kullandığımız makineler ;
Güngör , Çelmak , Mertsan , İrtem , (15 yıl zincirli), Şakalak , Gaspardo, (16 yıl şaftlı)
Mısır ve süpürge ekiminden sonra sıraları traktörle çiğneriz.
Ayçiçek ve kabak ekiminden sonra sıralar çiğnenmez, tavda ekeriz.
Gübresiz 4 sıra Şakalak havalı mibzerde kullanıyoruz, gübreli 5 sıra Şakalak havalı mibzerde kullanıyoruz.
Gübreli 4 sıra Gaspardo havalı mibzerde halen aktif kullanıcıyız.
Makinenin toprağa batmasının ekipman genel ağırlığı ile ilgisi yoktur,
Tarla halı gibi hazırlanmışsa gayette iyi işçilik yapılır.
Markörlerin hidrolik pistonlu olması iyi olur.
Elektrik tesisatı takılmadan gelen makine olabiliyor.
Derinlik tekerlerinin sabitleme yüzüğü boşta olabiliyor.
Gübre ve tohum tekeri sola kayık olduğunda araya toprak sıkıştırır, konum ayarlaması gerekir.
Ön toprak sıyırıcıların derinlik ayarı gerekir.
Başka sorunuz olursa cevaplarız, kolay gelsin.
Hocam derinlik tekeri yüzüğü derken nereyi kast ettiniz makina şakalak belki ayarda atladığım yer varsa duzeltirim

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
2002 yılından beri havalı mibzer sahibiyiz ben aktif olarak 2009 yılından beri kendim ekiyorum daha doğrusu babamdan devraldım bu kutsal görevi yere en iyi batan makina dönder dir şuanda 2020 model şakalak kullanıyorum diskli çok güzel batmada dönder kadar değil ama sıra üstü mesafede çok iyi hangi makinaları kullandın dersen... azim zincir li ..irtem zincirli..dönder şaftlı şimdiki adı (farkli tarım).. Türkay şaftlı..şakalak şaftlı diskli alırsanız şaftlı alın yerleriniz çok sertse dönder (farklı tarım) yada şakalak yine alternatif olarak altınöz de olabilir saygılar..

• Beğen
Tepkiler: şehzade05
1646427259169.jpeg

Lastik tekerlerin derinlik ayarı yapıldığı burgulu kollar var.
Burgulu kolun altındaki yivli mile takılan aşık kemiği büyüklüğünde ortası delik boru şeklinde aparat bulunuyor.
Mibzerin üzerinde bu parça bantlanmış şekilde geliyor.
Tekerler yerinden çıkarılıp aparat yivli mile oturtulup burgulu kol çevrilerek sıkılır.
Takılmadığı taktirde tekerlere derinlik ayarı verilemez.

• Beğen
2002 yılından beri havalı mibzer sahibiyiz ben aktif olarak 2009 yılından beri kendim ekiyorum daha doğrusu babamdan devraldım bu kutsal görevi yere en iyi batan makina dönder dir şuanda 2020 model şakalak kullanıyorum diskli çok güzel batmada dönder kadar değil ama sıra üstü mesafede çok iyi hangi makinaları kullandın dersen... azim zincir li ..irtem zincirli..dönder şaftlı şimdiki adı (farkli tarım).. Türkay şaftlı..şakalak şaftlı diskli alırsanız şaftlı alın yerleriniz çok sertse dönder (farklı tarım) yada şakalak yine alternatif olarak altınöz de olabilir saygılar..
Baltalı ve diskli mibzer ile ekim yaptiniz hocam diskli ile baltalı arasındaki farkı söyleyebilirsiniz kullanan biri olarak tavı yer de sert yerde taşlı yerde tohum atışında kıyas yaparsak farkı ne alacak olan arkadaslara faydası olur bende çok gittim geldim baltalı ile diskli arasında ama baltalı aldım

Baltalı ve diskli mibzer ile ekim yaptiniz hocam diskli ile baltalı arasındaki farkı söyleyebilirsiniz kullanan biri olarak tavı yer de sert yerde taşlı yerde tohum atışında kıyas yaparsak farkı ne alacak olan arkadaslara faydası olur bende çok gittim geldim baltalı ile diskli arasında ama baltalı aldım
Diskli makinada ekilen tohumlar in çimlenme leri standart oluyor birde baltaliya göre sanki tohumu daha güzel atıyor gibi... Tavlı yaş yer için vazgeçilmez bir makina ... baltalı makina ise moloz lu yerde çok iyi iş görüyor tohumu diskli mibzere göre daha derine atabiliyor sun yere batması çok güzel tavlı yaş yerde sıkıntı ... taşlı arazide diskli makinaya göre bir tık daha iyi ikisininde yeri farklı ...

• Beğen