Haşbaylı balyada 1000/750 devir

Arkadaşlar haşbaylı balya sezonunda 100 hp traktörle 1000 devirde düşük gaz vererek balya yapmak mı? Yoksa 75-85 hp ile 750 devirde balya yapmak mı yakıttan daha tasarruflu olur

750 devirde istenen gaz 1700
1000 devirde istenen ise 1300

Arkadaşlar haşbaylı balya sezonunda 100 hp traktörle 1000 devirde düşük gaz vererek balya yapmak mı? Yoksa 75-85 hp ile 750 devirde balya yapmak mı yakıttan daha tasarruflu olur

750 devirde istenen gaz 1700
1000 devirde istenen ise 1300
TD65D 540 devir 17 18 gaz makinaya tam uyum saglıyor
750 devir makinayı cok seri calıştırıyor
Ben ot bağladım icin bana uymadı

• Beğen
Tepkiler: Mustafaşahin
Amaç otu sapı iple yada tel ile Bi şekilde bağlamak ise hangi devirde kaç gazda yaptığının önemi yok.
Ama yok ben gerçekten hakkını vererek balya bağlamak istiyorum balyalarım düzgün istenilen kiloda ebatta olsun hepsi bir ayar kutu gibi balya olsun dersen. Kuyruk miliyi 540 alıcak sın gazında bağlamaya başlamadan dakikada 540 devir dönücek şekilde gaz vericek sin. Gür sapta yavaşlıcaksın devri düşürtmücen. Az sapta da boşa çalıştırmıcaksın gerekirse seri gidip makinayı doldurucaksın. Traktör seçimi de haşbaylı kullanım ve gür saplı işlerde 100 beygir civarlarında olmalı ve mümkünse buçuk vitesli.

750 devir ya da 1000 devir seçerek düşük gazda çalışırken daha tasarruflu olacağı düşünülürse bile, sarf edilen yakıt yaklaşık aynı oluyor, nedenine gelince birinde motor yüksek devir fakat yükü daha az algılıyor, diğerinde motor düşük devir fakat az devire aynı devri tutturmak için daha fazla güç harcıyor. Bunu ben 80c de anlık yakıtı gösterirken de görebiliyorum. Diğer yandan motor devri düşük iken yapılan çalışmada, makinanın ağzına gelen sap VS çoğalıp azalma esnasında, yüksek devirde yapıldığından çok daha fazla etkileniyor traktör, zorlanması daha fazla hissediyor, balya kalitesi, hele haşbaylı ise saman kalitesi etkileniyor. Tecrübelerim buu

seviyede.

• Beğen
Tepkiler: Gaia
Güçlü traktör ekonomik kuyruk mili devriyle balye makinesinde de akıllı yabası varsa , balye makinesinin şanzıman dişlilerini bozuyor.
Tümosan 8085 , 100 lt yakıtla haşpaylı 2000 balye samanı 13-14 saatte basabiliyor.
Deuthz 4080E , 120 balye / saat kapasiteyle saatte 6 lt yakıt tüketiyor.
Fiat 80 66S ile 2000-2200 rpm devirde çalışmak, motor ve şanzıman uyumu olarak bize daha cazip görünüyor.
Makineyi dolu götürmek istediğimizde devir yükseltirsek güç yükselmediğinden balye makinesi hırpalanmıyor.
Ekonomi kuyruk mili kullanımlarında devir yükseltirsek motor gücü de yükselmeye başlayacağından ve de yabaları daha seri çevirme durumu olabileceğinden bize cazip görünmez.